Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-10-08, 18:07   #16
bogdan100

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,099
Member of:
[Honda]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Si cand se decide cine castiga?Cine voteaza?
bogdan100 is offline  
Old 23-10-08, 18:25   #17
Bobby boss
VW Driver

Stage 5
 
Bobby boss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Member of:
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Echipa de sprijin]
[VW]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Daca capul tractorului se prezinta intr-o stare buna nu are zgarieturi sau rugina primul lucru care las face ar fi un Bodykit pentru a prinde un aspect mai agresiv si mai aratos pentru ca se stie forte bine ca sunt nervoase,trecat si finalizant aceasta parte as continua cu Bullbar si apoi restul .
Bobby boss is offline  
Old 23-10-08, 18:30   #18
scuterica

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 26
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Viziunea mea:
Camion american(de preferat Kenworth):
1.Roti masive,adica: jante cromate cu sectiune cat mai joasa(in limita rezistentei la greutate,ca e totusi camion),anvelope slick.
2.Bodykit masiv,"umflat" intr-un limbaj mai plastic.Neaparat o grila de admisie masiva pentru radiator.
3.Un spoiler imens,cu doua nise(prize de aer) in forma de lacrima,"legate" cu "branhii de rechin" situate pe aripile din fata(in spatele aripilor fata,intelegeti voi).
4.Praguri generoase,mini eleron situat in "botul" camionului(trebe si ceva aerodinamica),oglinzi "cruce de Malta",faruri "angel eye",exhaust cromat,dublu cu deschidere cat mai mare.
5.Culoare.....verde turbat,cu usoare insertii negre pe capota si usi.Geamuri ionizate...si cam atat.
6.Motor......cred ca ar da bine un "Hemi"V8,"ajutat" de vreo 2 turbine.
Am incheiat,ca ma ia valu' si ma faceti sa-l si desenez si ma imbolnavesc de nervi ca n-am asa ceva.
scuterica is offline  
Old 23-10-08, 18:39   #19
Bobby boss
VW Driver

Stage 5
 
Bobby boss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Member of:
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Echipa de sprijin]
[VW]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Viziunea mea :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pics-max-1042-359141-peterbilt-2007.jpg
Views:	404
Size:	66.5 KB
ID:	679336   Click image for larger version

Name:	pics-max-12110-352133-cool-truck.jpg
Views:	334
Size:	58.0 KB
ID:	679337  
Bobby boss is offline  
Old 23-10-08, 18:51   #20
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Intrebarea zilei:
Pentru tuningul optic, ce ai alege sa modifici la un camion prima data? Proiectoare, paintjob, Bullbar, Bodykit? De ce?


Scurt si la obiect : - Wide Body Kit cu jante mari , cromate cu "buza" lata , tobe sport asezate lateral de-o parte si de alta dupa cabina(la camioanele "Europene" , sa se vada doar "gurile"(gen SLR) dar sa ii ofere un soud aparte (la camianele Americane sau cele cu bot lung ar merge doua tobe mari de carbon cu "gura" cromata , ambele asezate clasic vertical)
"De Ce?" : -pentru ca in prima impresie conteaza foarte mult , un paint job la un exterior Stock nu ar fi chiar ceva iesit din comun la fel cum nici niste proiectoare sau un bullbar nu ar fi un lucru total deosebit , asa ca raman de parere ca un Body Kit complet si-ar face treaba de minune si ar avea un "impact" placut mai puternic(abia apoi ar putea veni pe rand celelalte modificari)
__________________
"Take care of your body. It's the only place you have to live." http://www.naturalfit.ro/
-Caz- is offline  
Old 23-10-08, 19:07   #21
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Sincer ? Prima data la o masina (oricare ar fi ea ) este remarcata culoarea/paint job'ul si la acest camion as alege un negru mat cu un aerograf pe capota tot culoare mata , l'as "lipi" de pamant , as face un low truck din el , jante late , 2 evacuari pe lateral ,geamuri fumurii (limo style) , un body kit finut , multa muzica si daca se pot monta , de ce nu , hidraulice ...idei nebune de la un nebun .[punct]
VaLeX is offline  
Old 23-10-08, 19:19   #22
Crimz-vT

Stage 5
 
Crimz-vT's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 539
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Un paintjob - Masina fiind neagra sa fie adaugate niste flacari rosii-galbene din fata imbinandu-se si creind un contrast fascinant
Crimz-vT is offline  
Old 23-10-08, 20:25   #23
szilarddobre

Stage 3
 
szilarddobre's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 106
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Intrebarea zilei:
Pentru tuningul optic, ce ai alege sa modifici la un camion prima data? Proiectoare, paintjob, Bullbar, Bodykit? De ce?


O sa ma refer strict la camioanele europene ca cele americane nu prea stiu cu ce se mananca. In primul rand tuning-ul la camioane pe la noi e foarte putin dezvoltat pt ca la noi nu se castiga din transport ca in Germania sau Olanda (cei mai tari din Europa) asa ca ce mai vedeti pe strazi pe la noi ori asa au venit de afara ori sunt ale unor maniaci care n-au ce face cu banii.
In caz ca mi-as permite sa mai si tunez un camion acesta ar arata cam asa:
Ma chinui deja de 10 min sa dau un raspuns la intrebarea "DE CE?" PUR SI SIMPLU!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	denneulin01.jpg
Views:	393
Size:	382.5 KB
ID:	679414  
__________________
BAFTA LA PESTE!!

Last edited by szilarddobre; 23-10-08 at 20:39.
szilarddobre is offline  
Old 23-10-08, 21:19   #24
skipy

Stage 2
 
skipy's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 62
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

cred ca in primul rand ar trebui sa fie practic deci ...sa scoata bani ( ca doar pentru astea sunt facute ) parerea mea e ca un paint job un pic de crom(un pic mai mult :P) o evacuare care sa iti scoata pielea de pe tine ( scania se pricepe bine la asta ) si un interior custom si nu in ultimul rand cat mai multe luminite io cred ca ar fi deajuns :P parerea mea (pacat ca nu stiu sa pun 2 3 poze sa ma exemplific)
skipy is offline  
Old 23-10-08, 21:38   #25
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

ce:
-piese agresive , care sa modifice fata camionului /grilul
-culoare: negru mat sau un albastru inchis
-cauciucuri groase /masive
-neaparat un parasolar de gen cozoroc exterior - imi place la nebunie cum
arata

de ce:
pentru ca e camionul meu
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline  
Old 23-10-08, 22:11   #26
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Camionul sa fie tot negru mat,aproape lipit de pamant cu un bodykit wide,niste roti imense negre,o evacuare chopper-like,niste pozitii pe leduri in bara si sus + un claxon de tren,pentru a fi remarcat si daca ai muzica la maxim in masina.
Renzor is offline  
Old 23-10-08, 22:22   #27
vlad_strumph

Stage 5
 
vlad_strumph's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 620
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Un camion custom ar fi un camion care sa nu aiba nimic din ceea ce au cele deja pe piata sau cele tunate...fara crom,fara mii de proiectoare,fara jante cromate ...un camion frumoas si in acelasi timp special ar fii in opinia mea negru mat,jante negre ,geamuri fumurii,un motor si o evacuare deosebita,iar toate chestiile,firele alea in spate,tevaraie pe dedesubt sa fie astupate...si botul sa fie cat mai simplu posibil,sa aiba sleek look...stealth ...
__________________
Cele mai bune glume sunt glumele proaste,facute bine...
Masinutza mea... https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...cona-78-a.html
Jucaria... https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...ta-rs1800.html
Daily... https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...ml#post5492092
vlad_strumph is offline  
Old 23-10-08, 22:29   #28
pyttbull

Stage 5
 
pyttbull's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,392
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

un bullbar enorm in fatza cu un semn pe el cu ''train'' multe faruri deasupra lui , claxoanele puse sus in ambele parti sa se vada , o culoare neagra..negru mat de preferinta, niste oglinzi imense, mult crom si un interior pe masura.
__________________
Unii considera masina ca pe un mijloc de transport insa pentru mine inseamna mult mai mult!
pyttbull is offline  
Old 23-10-08, 23:12   #29
machupicchu

Stage 5
 
machupicchu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 487
Member of:
[2 Roti]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

dupa parerea mea....as alege un bodykit ceva umflat... un bullbar dar nu cromat ,ceva mat, niste neoane, cred ca ar arata super capu' de tir cu neoane si ca vopsea cred ca m-as opri la culorile negru-galben ar face un contrast super...dar daca as fi pus sa aleg intre tuning optic si tuning la motor as alege cu siguranta pe cel la motor pentru ca as vrea mai multa putere...
__________________
Unii considera masina ca pe un mijloc de transport insa pentru mine inseamna mult mai mult!
machupicchu is offline  
Old 23-10-08, 23:27   #30
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

prima si prima data incepem cu Bodykit.

deci, luam un volvo FH12 cel nou, facelift din 2005 ala cu roti mici pt ca are sasiu mai coborat mult mai coborat.
1-rotile nichelate
2-schimbam anvelopele pe fata(pe spate nu merg montate mai late)montam gogosari,e denumirea de la cele mai late caucioace de tir pt fata.
3-acest model fiind cu garda foarte joasa, pe bara din fata montam o prelungire din cauciuc de circa 10 cm,pt ai schimba aspectul(zici ca e lipit de pamant)si poti circula linistit fara sa te gandesti ca spargi bara.
4-cele 3 grile de plastic ale radiatorului le dam jos si bagam plasa negru mat cu marginea nichelata.
5-lasam cozorocu de fabrica,dar montam folie oglinda pe el sai dea aspect de nichel.
6-manerele de la parbriz nichelate.
7-coaja celor 5 oglinzi nichelate.
8-tobele le facem''italian style''toba cu trei iesiri, iesita sub lateralele de plastic,si pe o parte si pe alta ,si sa urle cat mai tare.
si ar mai o gramada se spus dar oricum nu cred ca citeste careva

hai sa trecem la paintjob.

1-simplu,negru mat cu 2 dungi(stil viper dodge) albe imense,iar intre dungile albe si negru trasam cu rosu aprins dungi subtiri sa le separe,foarte tare contrastul intre ele.
2-cam asta e tot la paintjob.

Bullbar & Proiectoare

1-lasam fata curata ca doar mam chinuit sa o fac sa arate bine,monat un bullbar simplu sus pe cabina,pt a adapta 4 proiectoare rotunde afumate cu putin negru,iar in stanga si dreapta proiectoarelor montam cate o goarna imensa de dimensiunea proiectoarelor,sa dea bine in relief.
2-pe oglinzile laterale facem 2 suporti nichelati pt cele 2 antene cea de radio si cea de statie.
uitam toate gamurile negre cu tot cu parbriz.
asta ar fi an mare camionul cu look racing pe care mi las dori.

multumesc draga cititorule pt timpul acordat,si scuze de greselile gramaticale.''obosit''
__________________
B 28 N U T-click pentru detalii

south's racers motorsport club www.sr-club.ro www.forum.sr-club.ro

dog99 x5 drifting
https://www.youtube.com/watch?v=cdiWPsxVOyM

Last edited by dog99; 23-10-08 at 23:34.
dog99 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -