Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-08, 16:02   #211
ovydioo

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 436
Default Re: Top cele mai proaste masini

la o nemtzeasca ai tot 3 stele la testele euro ncap ca la logan ?
ovydioo is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 18:32   #212
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Top cele mai proaste masini

Nu, nu e proasta ca a costat 11200. Sunteti voi prosti ca ati cumparat. Prost nu e ala care cere, e ala care da. Sau v-a fortat cineva ?
Si nu inteleg care e poanta ca au costat atata ? Daca e Dacia, tre sa fie moka ? Extra-optiunile nu sunt moka.
Banuiesc ca nu stii ca la masinile alea stralucite, ca R8, orice cacat te costa cat jumate de Logan. Cum ar fi discuri de frana cu 2cm mai mari => 4000$ in plus. Un fleac as zice eu.

Cel mai ieftin logan este la 5700 de euro. Dar nu se cauta. Tot versiunile de mijloc sunt cele mai cautate.

Si nu, nu am Logan. Dar nu am ajuns sa am R8 sau Lambo (la avatar), ca sa ma uit asa de sus la loganisti.

Ar trebui sa te uiti si la Fiat Albea sau Chevrolet Aveo, cate stele au la euroncap, ca pana la urma astia sunt competitorii sai, ci nu nemtestile la care visezi.

Daca e s-o luam pe baza faptului ca Loganu nu merge sa il arzi ca dilaul pe serpentine, ca are suspensiile prea moi, la fel putem zice ca nici Lambo nu poti sa-l arzi prin gropile bucurestiului, ca rupi jantele, si la orice denivelare te dor ficatii. Dar asta nu o face o masina proasta. Fiecare masina are targetul ei, si inca nu s-a inventat masina care sa le faca pe toate si sa fie si la pretul unui kg de cartofi.

Paste fericit !

@smc: da, conteaza pe ce parte e curba. Ma gandeam la o curba la dreapta.
Banuiesc ca ai inteles cam cum e treaba cu supra si subvirarea.

Uite si niste filme care explica:

https://www.youtube.com/watch?v=UGSnLGgeai8

https://www.youtube.com/watch?v=lvOg2ydEY7Q
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 10:13   #213
ovydioo

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 436
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Nu, nu e proasta ca a costat 11200. Sunteti voi prosti ca ati cumparat. Prost nu e ala care cere, e ala care da. Sau v-a fortat cineva ?
Si nu inteleg care e poanta ca au costat atata ? Daca e Dacia, tre sa fie moka ? Extra-optiunile nu sunt moka.
Banuiesc ca nu stii ca la masinile alea stralucite, ca R8, orice cacat te costa cat jumate de Logan. Cum ar fi discuri de frana cu 2cm mai mari => 4000$ in plus. Un fleac as zice eu.

Cel mai ieftin logan este la 5700 de euro. Dar nu se cauta. Tot versiunile de mijloc sunt cele mai cautate.

Si nu, nu am Logan. Dar nu am ajuns sa am R8 sau Lambo (la avatar), ca sa ma uit asa de sus la loganisti.

Ar trebui sa te uiti si la Fiat Albea sau Chevrolet Aveo, cate stele au la euroncap, ca pana la urma astia sunt competitorii sai, ci nu nemtestile la care visezi.

Daca e s-o luam pe baza faptului ca Loganu nu merge sa il arzi ca dilaul pe serpentine, ca are suspensiile prea moi, la fel putem zice ca nici Lambo nu poti sa-l arzi prin gropile bucurestiului, ca rupi jantele, si la orice denivelare te dor ficatii. Dar asta nu o face o masina proasta. Fiecare masina are targetul ei, si inca nu s-a inventat masina care sa le faca pe toate si sa fie si la pretul unui kg de cartofi.

Paste fericit !

@smc: da, conteaza pe ce parte e curba. Ma gandeam la o curba la dreapta.
Banuiesc ca ai inteles cam cum e treaba cu supra si subvirarea.

Uite si niste filme care explica:

https://www.youtube.com/watch?v=UGSnLGgeai8

https://www.youtube.com/watch?v=lvOg2ydEY7Q

aberati cu totzii incercand sa faceti din logan o masina buna. da e buna la banii care e... si cam atat. problema e ca la threadu' asta tre sa spunetzi care e cea mai proasta masina nu sa-i luatzi apararea uneia sau alteia. aaa... si inca ceva: vezi ca te mintzi singur dc imi spui ca tu n-ai visat niciodata la o germana. pace out.
ovydioo is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 11:36   #214
alexx_1989

Stage 3
 
alexx_1989's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 110
Default Re: Top cele mai proaste masini

fanilor logan...statzi usor..dovezile vor urla pe strazi dupa catziva anisori...nu va facetzi griji.. pana atunci stima shi respect pt cielo am auzit de la toata lumea ca sunt masini ieftine bune shi sa numai vorbim de tuning...arata frumos cu niste jentzi o suspensie modificata shi o toba urlatoare ii minunat..pe cand pe logan...daca ii mai bagi shi un eleron zici cai cort..loganu ii bun la taiat porcu sa ai unde sal bagi....dar o chestie am aflat shi eu ca logan van nu se compara cu cel clasic...deci dacia progreseaza asa usor dar sigur...
__________________
Respekt 4 tuning
alexx_1989 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 12:00   #215
expres
Renault Driver

Stage 5
 
expres's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,028
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Top cele mai proaste masini

dak loganu avea plafonul mai rotund ...si portbagajul mai mic si mai bombat ...poate era mai sigur ... hmm ce ziceti de renault sandero ? e praf sau e buna ? din poze ce ziceti ?
__________________
clio on 16" .... need moar low
expres is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 12:03   #216
ovydioo

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 436
Default Re: Top cele mai proaste masini

in poze arata binisor dar nu cred ca-i mare diferenta. oricum in brazilia au chemat vreo 10000 de loganuri inapoi cu probleme la directie (macar ei n-au zis la cric)
ovydioo is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 16:47   #217
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Top cele mai proaste masini

va rog sa intrati pe clubcitroen si sa vedeti cate probleme are si C4 dar nimeni de aici nu a catalogat masina drept proasta si toti aruncati cu noroi pe logan.

PS: Nu sunt posesor de logan dar m-am saturat sa vad oameni zicand ca tot ce e facut in romania e prost, si nici nu lucrez la vre-un dealer Dacia ca sa ma intereseze sa conving lumea ca Logan e cel mai bun.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 18:02   #218
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Vă salut ! Mă bag şi eu īn discuţia pro şi contra Logan, care s-a deschis aici. Sunt de părere că Logan este o maşina bună, ştiu oameni care fac taxi cu ele, şi au īntre 200.000 şi 250.000 km, aceştia fac revizia la 10.000 km avānd īn vedere şi faptul că acele maşini trebuie să fie īn stare perfectă de funcţionare, pentru că nimeni nu doreşte să pună īn pericol siguranţa personală şi a pasagerului. Maşinile sunt īngrijite, sunt pe GPL, īn afară de mici probleme la suspensie, apărute după 160.000 km, nu au avut nimic. Contează mult cum o maşină este īntreţinută, şi cum este exploatată. Să fim serioşi īn privinţa Logan-ului care se răstoarnă īn curbe, această maşină a fost creată pentru un mers liniştit, nu pentru a lua curbe de 50 km/h, la 90 km/h, ori pentru a īntoarce cu frāna de mānă, sau pentru mai ştiu eu ce nebunii.
Maşini proaste pot zice că Chevrolet Kalos şi Aveo nu sunt prea reuşite. Mulţi posesori de Kalos se plāng de ele, că motoru mănāncă prea mult ulei, calitatea interiorului cam lasă de dorit. De Aveo ce să zic, decāt că ştiu pe mulţi care regretă ca nu au luat Logan de banii aceia, mai ales taximetrişti care au un Logan şi un Aveo, şi după 30-40.000km vor să se scape de Aveo-uri. Probabil că sunt şi posesori de Aveo şi Kalos mulţumiţi de maşinile lor, nu pot contesta acest fapt.
Off-topic: Renault nu aparţine GM, era vorba anul trecut de un PARTENERIAT, īntre GM şi RENAULT-NISSAN, acele discuţii au eşuat, şi nu īmi amintesc ca GM să fi cumpărat "o parte" din RENAULT-NISSAN(s-ar putea să mă īnşel, deci orice corectare este mai mult decāt bine-venită ), ştie lumea despre ce este vorba, nu are rost să continui aici.
procos is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 20:49   #219
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

mah noi ormanii suntem foarte pesimisti si sufletisti... atat de pesimisti si sufletisti incat ne pasa si ce e in curte vecinului. de cand intru pe forumul asta si pe acest thread vad numai pro si anti logan.mai lasatile .......cred ca designerii si proiectantii care au facut loganul sughita non stop.sa nu uitam ca pana si amarul asta de logan a aparut in clasa ei cand inca nu toata lumea cumpara masini din aceasta clasa... si anume low cost.e buna si ea la ceva are si bube ca orice masina dar nu trebuie sa facem din threadul asta cine e pro si contra logan.eu unul consider ca albea e mai urata decat loganul
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 21:55   #220
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Top cele mai proaste masini

Voi vreti veche Dacie inapoi, buna la toate si la nimic, care sa coste putin la achizitie, dar o gramada la intretinere, si care merge doar in functie de sezon.

Loganu e o masina simpla, facuta sa reziste (si isi indeplineste acest lucru cu brio), a carei piese se pot schimba usor. Cel mai bun exemplu sunt masinile pe taxi, care nu prea sunt menajate, si continua sa mearga fara nici o prob.

Pentru banii ei, este super ok. Raportul calitate/pret este unul bun. Intr-adevar, are si bube.

Dar care, au fost pe parcurs remediate.
Iar multe dintr-acestea, nu sunt din vina Dacia, Renault sau Nissan. Dar poate multi dintre voi nu stiti ca anumite piese ale masinilor voastre, nu sunt produse acolo unde se produc majoritatea acestora. Dar bineinteles, Dacia ia toate injuraturile.

Daca eu iti vand tie un telefon nou, sigilat, care merge prost, o sa ma injuri pe mine ca ti-am tras tzeapa, si nu pe Nokia ca n-a facut un telefon perfect.

Ia zi domnule ovydioo, cine e ala prost ? Dacia ca ti-a vandut o masina proasta la pretul miraculos de 11200 de euro, sau tu (firma respectiva) ca ai cumparat ?

De ce nu le-ai explicat si celor din firma ca Loganu e prost, si sa nu cumpere ? Ca doar aveau de unde alege. Nu mai luau 5 Loganuri, si luat 3 Skode, sau masini nemtesti. Era boierie, nuh ?

Faptul ca visez la masini nemtesti, nu are nici o treaba cu denigrarea masinii romanesti, sau a altor masini. Ba mai mult, am o nemteasca de care sunt foarte multumit. Dar am mers si cu Logan, de care am fost foarte multumit. Dar asta pentru ca nu am avut asteptari de la ea de parca m-as fi suit in Porsche.

Si te rog mult, daca vrei sa ma contrazici, spune-mi exact unde am gresit, si nu ma lua cu "deja aberati" si alte dastea. Daca imi arati unde gresesc, si imi dovedesti contrariul, jos palaria, promit ca iti fac cadou de ziua ta cea mai longeviva masina din lume, care e nemteasca. Stii care e aia ?

Last edited by Evil Yuri; 04-01-08 at 22:00.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 02:33   #221
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

evil nu te pot contrazice decat cu un singur lucru. si eu am vb cu taxmetristi si nu sunt deloc incatati de ele, si chiar pot spune ca aia le testeaza la maxim avand in vedere ca sunt masini de firma.i vechea problema a masinilor frantuzesti...dupa un anumit nr de km parcursi incep sa consme cam multicel.ma uitam pe acelasi forum la "cat consuma masina ta" sau ceva asemanator si aparuse cativa care se vaitau ca loganurile lor consuma cam multicel.oricum nimeni nu a zis ca nu sunt masini pt buzunarele noastre....
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 19:38   #222
Highman

Stage 5
 
Highman's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 386
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Top cele mai proaste masini

polemica "LOGAN"...hammm...sa fim sinceri toti sa sa zicem ca e o masina "proasta" si asta au recunoscuto cei de la renault chiar de cand au anuntat proiectu si au definito ca fiind o masina "low price".....
inteleg entuziastul celor care sau urcat din dacia 1300 in logan , e clar o diferenta dar.....
alaturi de FIAT- albea si CHEVROLET -aveo am alcatuit PODIUMUL celor mai proaste masini
P.S.intre 1300 si logan .....eu sunt mare fan 1300 chiar daca e duar o replica a lu' GORDINI
__________________
----------------------------------------------
>>CLUB ROVER-MG<<
ROVER 200 cu inima turbo benzina de "Tomcat" ...
ROVER 75 cdti....zi de zi.....
Highman is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 12:14   #223
ovydioo

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 436
Default Re: Top cele mai proaste masini

io zic sa nu ne mai certam si sa revenim la topic: ''cele mai proaste masini'' nu sa dezvoltam subiectul logan, e buna, nu e buna, eu zic ca e prea buna la banii la care e in comparatie cu aveo, kalos, rio, albea s.a.m.d. haideti sa mai vorbim si de inconveniente la alte masini (zicea sKyNeT ceva de citroen).

Last edited by ovydioo; 14-01-08 at 12:17.
ovydioo is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 14:06   #224
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

nu pot sa zic care e cea mai proasta masina dar pot sa va spun ca (dupa parerea mea) cea mai putin estetica sau mai pe romaneste cea mai urata e Fiat Mutipla (parca asa se scrie)....doamne daca o desenam eu era mai frumoasa...
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 18:18   #225
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by Marius_mym89 View Post
nu pot sa zic care e cea mai proasta masina dar pot sa va spun ca (dupa parerea mea) cea mai putin estetica sau mai pe romaneste cea mai urata e Fiat Mutipla (parca asa se scrie)....doamne daca o desenam eu era mai frumoasa...

nici cu noua Skoda Fabia nu`mi e rusine.... oribilaaaaaaaaaaa
Sasha is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -