Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-08, 00:38   #61
CT-89-POT

Stage 3
 
CT-89-POT's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 121
Default Re: Despre distantiere

pff eu vreau sa-mi iau distantiere 30-40 din aluminiu pt jante de 16" 205/55 cum ar sta? se potrivesc producatoru...OMNI COMPETITION ITALIA pt golf 5
CT-89-POT is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 01:56   #62
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Despre distantiere

daca chiar vreti sa faceti o investitie ... si mai ales in cazul in care va schimbati jantele ... va sugerez sa vedeti daca cumva va puteti lua jantele cu o latime mai mare decat sa va puneti distantiere ... mai ales la o masina care are catziva ani vechime si cu care se umbla mult si repede.... pt ca cel mai probabil nu o sa se nimereasca exact materialul de pe butuc cu cel de pe distantier ... + fiind vorba de vechime ... iarna si vara la supra incalzire si racire vor avea coeficienti diferiti de dilatare (sau dilatatie cum s`o zice) si la viteza ridicata pot aparea batai ... sau respectiv la viteza mica repet strict la cei la care am mentionat ... in rest nu vad o problema daca sunt de marca distantierele si bineinteles montate corect bafta
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-08, 20:10   #63
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Despre distantiere

Problemele apar la distantierele ieftine sau daca nu sunt montate corespunzator, in rest va recomand tuturor, si eu am pe masina si dau foarte bine

Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 16:31   #64
hawk77

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 18
Default Re: Despre distantiere

Salut, parerea mea? Arata bestial pot spune pe o masina dar din pacate trebuie upgradata toata suspensia, mai bine zis socurile, arcurile si nu in ultimul rand suruburile ce tin roata. Trebuie sa fie putin mai lungi si din material solid. Poti merge la distantiere pana la 5mm fara sa schimbi suruburile, de acolo deja devine foarte periculos, mai ales cu drumurile din Romania. Daca ajunge sa frece roata, partea din fata sau spate...NO DRAMAS. Am avut o Toyota MR2, si la fel mi-a facut. Am luat masina de polizat, am marit arcul de la roata putin(vopsit si facut meserie) dupa care am montat niste fendere(sincer nu stiu cum le zice in romana) un fel de gulere la arcul de la roata. Prins in bolturi, mascate si vopsite profesional, vreau sa iti zic ca arata bestial. Masina era mai lata si fenderele ii dadeau o imagine super. UIte aici poza:....super zic eu.
hawk77 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 16:34   #65
hawk77

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 18
Default Re: Despre distantiere

UItate pe net dupa ABFLUG MR2 si ai sa vezi despre ce vb.
http://www.mr2.com/forums/mk-2-mr2-s...ares-sw20.html
Sunt ceva poze pe formul asta.
hawk77 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 17:04   #66
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Despre distantiere

In toata discutia asta despre distantiere vin si eu cu o propunere/sugestie:
-mai ales daca e vorba de o roata care se strange cu piulite si nu cu prezoane nu e mai de efect sa iei alte jante? bineinteles daca nu cumva ai deja jante destul de scumpe de aliaj atunci nu se merita. Dar...
Niste jante cu latime mai mare si cu cauciuc pe masura, sau jante cu ET mai mic decat cel original? Desi stiu ca nici cu ET jantei nu e bine sa te joci. Spre ex ai jante 5,5J ET 49. Ori iei jante de 6,5 si ai 1 inch=2.54 cm deci 12.5 mm castig in exterior, ori iei jante cu ET 39 si ai castig de 10 mm (desi sunt sigur ca am citit ca pt siguranta poti sa pui cu 2 mm plus sau minus =>>http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html)

Stiu ca nu e o solutie d.p.d.v al costurilor (o janta fata de un distantier) dar te scuteste de bataile de cap cu influenta asupra geometriei, greutate in plus etc.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 17:48   #67
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

Nu este vb despre nici o bataie de cap sau greutate un plus .. poate centrul de greutate mai jos, asta poate .. Este vb ca poate la o masina mai putin puternica, un set de jante si implicit cauciucuri mult mai late, ar putea afecta performantele, in sensul ca s-ar misca mai greoi deci sunt o solutie distantierele..
Si ar mai fi o problema pe care nici o janta din lume nu ti-o rezolva, si anume un kit de frane mai mari (discuri si etrieri) pe un vehicul de clasa mica, conceput din fabrica sa ruleze pe jante cu diametru mic.. unul dintre scopurile principale ale "distantierelor"..
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 18:39   #68
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Despre distantiere

Quote:
Originally Posted by recBeat View Post
Nu este vb despre nici o bataie de cap sau greutate un plus .. poate centrul de greutate mai jos, asta poate
Nu am inteles faza cu centru de greutate mai jos...in rest ai dreptate...dar e o solutie si asta...si daca ai niste jante de tabla, sau unele vechi si vrei ceva nou si implicit agresiv... Oricum nu cred ca 1cm in plus in latimea cauciucului iti face masina greoaie, plus ca pe o janta se pot pune mai multe latimi de cauciucuri. La janta 6j spre ex poti sa pui cauciuri de la 165 la 205, asa ca ai de unde alege, in asa fel incat sa satisfaci si look-ul si performantele.(Bine 165 e putin cam exagerat, dar unora le place cauciucul mai ingust decat janta, se asaza un pic altfel.)

PS: Pai daca vrei discuri mai mari unde vrei sa incapa in janta mica?? Nu am mentionat in postul de mai sus, dar poti sa te joci si cu diametrul.
Ok. Gata despre jante. Aici e vb de distantiere...
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 09:44   #69
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Despre distantiere

Quote:
Originally Posted by marius_eugen View Post
...
Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
...
Voi ce masini aveti? Eu unu am o SuperNova si cat de curand am sa trec pe 195/45/15 la cauciucuri. Am pus de proba zilele trecute de la un prieten o roata de 195/50/15 cu ET 38 si cand am lasat masina jos atingea in interior serios de tot. Voi ce distantiere aveti pe spate, si ce ET la janta ca sa nu atinga, la cele pe 15 ma refer... Si inca ceva, la SuperNova cel putin distantiere sunt absolut necesare pe spate, daca bagati mana de curiozitate intre roata si contraaripa o sa vedeti ca e o distanta foarte mica (la mine e undeva la 5mm cu jante si cauciucuri stoc, 165/70/13). Varianta cu ET-ul mai mic cade, pt ca ar trebui valori diferite pt fata (mai mare) si spate (mai mic) si greu gasesti asa ceva...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 10:07   #70
agentu`secret

Stage 4
 
agentu`secret's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 182
Default Re: Despre distantiere

daca tot puneti distantiere incercati sa luati din aluminiu...eu a trebuit sa pun distantiere pt rotile spate . aveau ET 70 si trebuit sa iau distantieri de 50 mm din aluminiu 6015 sau ceva de genu cele din otel iti omoara din demaraj la mine era musai 5 cm de distantier din otel avand tractiune spate era destul cat sa omoare niste cai .

pt distantiere de gen 1,5 cm sau 2 poti sa pui si din otel cred ca nu afecteaza tare.ALEGETI JANTELE cu grija gandeste pe ce sosele rulezi..un balon de 35 e destul cat sa simti si vopseaua de pe trecerile de pietoni .un 50 e perfect.. si neparat luati distantiere cu inele de centrare asta ca sa nu va vibreze la 100 km h
agentu`secret is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 17:02   #71
cobola

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Despre distantiere

salut , va rog lamuriti-ma si pe mine ...

Vreau sa pun la un E39 jante pe 18 de M E46 si nu mi se potriveste inelul de centraj .. clar trebuie sa pun si distantiere dar nu stiu de cat si de unde .... se pot face la strung sau nu se merita....

Merci mult
cobola is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 18:12   #72
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Despre distantiere

Intra pe site la H&R si uita-te, trebuie sa existe si pentru modelul tau

http://www.h-r.com/index.php?sprache=en

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 14-06-09, 19:21   #73
cobola

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Despre distantiere

merci Nautilus singura chestie e ca ori nu stiu eu sa citesc datele ori nu e asa ceva

As fi vrut sincer un raspuns mai simplu ... va rog daca stie cineva


Sau ... daca iau pentru E39 si le rectific inelul de centraj sa mearga pt janta de E46??? Se poate asa ?

Last edited by cobola; 14-06-09 at 19:24.
cobola is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 01:06   #74
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Despre distantiere

Distantierele sunt foarte greu de facut la strung, iar tie iti trebuie unele adaptoare, sistem DRA:



The Adapter is fitted to the hub with special wheel bolts and has new threaded holes for existing wheel bolts. The system DRA is available for vehicles following car producers:

Alfa, Audi, BMW, Citroen, Daewoo, Ferrari, Fiat, Ford, Lancia, Lotus, Maserati, MCC, Mercedes, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Saab, Seat, Skoda, Volkswagen, Volvo.


Modelul de prezoane e acelasi, 5x120mm?

Inelul de centraj ce diametru are?

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 26-07-09, 18:51   #75
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Despre distantiere

SAL am un rover 416 si as vrea sa IMI PUN BARA STABILIZATOARE la motor ....SI sa imi DISTANTEZ ROTILE spate !!

NU VREAU SUSPENISE SPORT SI VREAU SA IMI FAC KESTIA ASTA mi se pare mai practic pentru masina !!!

O PARERE ? UN SFAT ? 1 DISTANTA ?

am atasat si niste poze pentru cei ce vor sa ma ajute in cautarea mea !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rover (2).jpg
Views:	96
Size:	191.5 KB
ID:	1022138   Click image for larger version

Name:	rover tuning !!! (2).jpg
Views:	86
Size:	226.9 KB
ID:	1022139  
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -