Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-07, 19:53   #46
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

Nu ie frate nici pe departe asa.. bucshile si toate consumabilele alea se duc oricum.. ca ai distantiere sau nu, dp un nr de km sau gropi, tot se duc pana la urma
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 20:19   #47
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Despre distantiere

asha stiam si eu
ms de raspuns oricum
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 21:17   #48
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: Despre distantiere

Cei care vor sa scoata rotile din spate mai mult (5-8 cm), exista o solutie simpla din epoca de piatra Daca frana spate e cu tambur, cautati undeva 2 discuri fata si prindeti-le pe tambur cu janta cu tot. Numai prezoanele trebuie facute. Am facut asta candva pe o masina cu wide body, si nu am avut probleme.

Pe de alta parte, distantierele au efecte negative (bine ca v-am dat sfat ) ). Pe langa ca se uzeaza animute parti ale directiei mai repede, se si mareste greutatea rotii. Rezultatul va fi: cativa cai in minus!!!!!, viraj mai greu, uzura pe partea laterala a cauciucurilor (din cauza greutatii daca ati uitat )
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 21:49   #49
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

"Baba la frumusete sufera", ie o vb din batrani Se uzeaza mai repede, dar cu cat? in nici un caz cu 50%, poate cu 10-15%, desi 15 ie mult.. Este un risc pe care ti-l asumi.. Aceste componente oricum se uzeaza (se numesc consumabile), dar viteza de uzura se datoreaza in mare parte stilului de condus si drumurilor practicate.. deci prea putin din cz distantierelor..(cel putin mie asa mi sa parut)
Cat despre greutate, nu poate fi vb decat at cand flansele sunt facute dintr-un material gen otel ("ca sa fie sigure"), dealtfel ie cea mai mare prostie, dc ie sa se intample ceva, se intampla mai degraba la cele din otel decat la cele din aluminiu, pt ca exact: sunt mai grele si practic suprasolicitarile le suporta prezonul nu flansa. Deasta nu o sa vedeti niciodata distantiere momo, H&R, sparco, etc din otel
Eu pe spate am flanse SCC de 30mm fiecare, din aluminiu si sunt incredibil de usoare in comparatie cu masivitatea lor, deci nu se pune vb de ingreunarea rotii.
Iar faptul ca s-ar putea intari directia, eu personal nu il vad ca pe un efect negativ, din contra, manevrabilitatea creste la o viteza mai mare.. Chiar si montarea unor jante si implicit a unor cauciucuri mai late implica acest fenomen si practic acesta este si scopul: imbunatatirea manevrabilitatii si a stabilitatii.

Last edited by recBeat; 11-08-07 at 21:52.
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 11-09-07, 00:37   #50
ahile7

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1
Thumbs up Re: Despre distantiere

Eu am cumparat azi de la C&C niste distantiere de 1.5Cm facute de Simioni Racing SPA (cica din italia) - am dat pe ele cam 600 Ron.

acum am o nedumerire ...

am un golf 5 cu jante originale pe 17"

distantierele au venit cu prezoane (mai lungi) + un surubel micut si negru (nu radeti dar asa e )

maine ma duc sa la montez dar habar nu am ce draq se face cu 'surubelul'
imi e teama sa nu le monteze gresit ...

2 intrebari :

cum sunt distantierele ca marca ?
cum se monteaza surubul negru ?

thx
ahile7 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-07, 12:31   #51
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

Quote:
Originally Posted by ahile7 View Post
Eu am cumparat azi de la C&C niste distantiere de 1.5Cm facute de Simioni Racing SPA (cica din italia) - am dat pe ele cam 600 Ron.

acum am o nedumerire ...

am un golf 5 cu jante originale pe 17"

distantierele au venit cu prezoane (mai lungi) + un surubel micut si negru (nu radeti dar asa e )

maine ma duc sa la montez dar habar nu am ce draq se face cu 'surubelul'
imi e teama sa nu le monteze gresit ...

2 intrebari :

cum sunt distantierele ca marca ?
cum se monteaza surubul negru ?

thx
Simoni racing, ie un brand mai de blig-bling, nu performanta ie atuul lor , in comparatie cu sparco sau momo (tot branduri italiene).
Se ocupa mai mult cu capate de schimbatoare, volane, manere pt frana de mana (toate cu mult sclipici si alte materiale lucioase). Mai nou se ocupa si cu scaune cu sustinere laterala, tobe finale si distantiere..
Despre distantiere, daca sunt perfect drepte si usoare (nu cred ca isi permit sa nu le faca asa), sunt ok, in schimb, daca ar fi sa imi aleg o toba, mai mult ca sigur nu asi lua simoni racing, exista supersprint (tot brand italian) pt asta.
Despre scaune, italienii au numai cuvinte de lauda, sunt ieftine si satisfac cerintele elementare, dar nu cred ca vom vedea in curand vre-o componenta marca simoni racing omologata tuv..
Restul de volane si capete de schimbatoare.. cred ca tine de gusturi, eu unul sunt fan wrc si jante albe, deci clar nu ma incanta.

Cat despre distantirele pe care le-ai achizitionat, ca orice firma care se respecta, ar fi trebuit sa vina cu instuctiuni de instalare.
Tipul de prindere al distantierelor mele, flanse defapt, acestea fiind mult mai late (20mm, respectiv 30mm) difera, acestea montandu-se direct pe butuc cu prezoanele lor (provenite din kit), iar jantele montate cu prezoanele vechi direct.
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 14-03-08, 00:53   #52
MS 87 PIJ
Skoda Driver

Stage 5
 
MS 87 PIJ's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 742
Member of:
[SKODA]
Default Re: Despre distantiere

SAlutare am si eu o intrebare ar merge niste distantiere de 1cm pe ocatvia 1 4x4(jenti originale suspensie originala)sau mai mare? afecteaza ceva distantierele? datimi si mie un sfat ..... thx
MS 87 PIJ is offline   Reply With Quote
Old 23-03-08, 23:38   #53
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Cool Re: Despre distantiere

Quote:
Originally Posted by ahile7 View Post
Eu am cumparat azi de la C&C niste distantiere de 1.5Cm facute de Simioni Racing SPA (cica din italia) - am dat pe ele cam 600 Ron.

acum am o nedumerire ...

am un golf 5 cu jante originale pe 17"

distantierele au venit cu prezoane (mai lungi) + un surubel micut si negru (nu radeti dar asa e )

maine ma duc sa la montez dar habar nu am ce draq se face cu 'surubelul'
imi e teama sa nu le monteze gresit ...

2 intrebari :

cum sunt distantierele ca marca ?
cum se monteaza surubul negru ?

thx

surubelu ala micut se baga in distantiera care se infileteaza pe gaurile din tambur ... iar prezoanele se infileteaza in gaurile alea cu filet
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 10:41   #54
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Default Re: Despre distantiere

Eu inca mai am acele distantiere de 7 mm , sunt ok , nu am nici o problema cu ele , mai ales dupa ce mi-am pus cauciucuri noi , echilibrate . Curand trebuie sa-i fac si geometria , pentru ca la schimbarea cauciucurilor s-au schimbat putin distantele .
NU mai imi iau cauciucuri SH cat oi trai , ca sunt dezechilibrate si nu sunt uzate uniform , apoi sunt deja intarite si nu mai au aderenta unora noi .
Acum doua saotamani mi-am schimbat prezoanele cu unele mai lungi si vreau sa-mi pun distantiere si mai mari , adica de 1,2 - 1,5 cm pe fata , iar cele de pe fata sa le pun pe spate , adica sa am doua randuri de distantiere pe spate .
Nu vreau ca roata sa fie prinsa in distantiere , ci direct in butuc , iar distantierele , ca si cele vechi am sa le caut din aluminiu .
Parerea mea , in urma multor cautari pe net :
- conteaza f mult si jantele , dar si cauciucurile . Nu are de ce sa vibreze nimic daca sunt echilibrate jantele si cauciucurile noi . Recomand cauciucurile in profil V , au o alta stabilitate mai buna decat celelalte , avand un contact mai ferm cu solul .
- la schimbarea de garda la sol ( montarea unor cauciucuri mai joase sau mai inalte ) , la montarea sau demontare unor distantiere trebuie refacuta geometria !
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 10:58   #55
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Despre distantiere

incearca sa nu pui distantiere pe fata .. mie cu jante de 15 aproape .. am zis aproape ca imi atinge ...
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 11:11   #56
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Despre distantiere

De peste 1 an am de 7 mm pe fata si am loc . Tu unde te referi ca atinge ?
Eu in loc de 165/65/14 folosesc 175/65/14 si uneori atinge cauciucul de protectia de plastic , atata tot . Pe fata vroiam sa pun de 12 - 15 mm , iar pe spate sa pun ambele seturi de 7 mm , deci de 14 mm . Pe spate chiar m-a ajutat distanta de 7mm ca inainte imi atingea cauciucul de arcuri la incarcare mare , cu distantierele de 7mm neatingand .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 11:18   #57
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Despre distantiere

aaaaaa pai la 7 mm e mic ... si jantele pe 14 .. eu am pe 15 .. si pe fata cand brachez maxim imi atinge .. si pe spate atinge la hopuri dar eu am mai taiat din arcuri .. mie nu-mi atinge in protectie ci daca sa zicem brachez la jumatate si urc un damb mai repede .. nu te gandii cu 20 la ora si 2 - 3 la ora imi atinge intr-o anumita pozitie ...
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 11:25   #58
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Despre distantiere

Pai mic am spus , iar acea atingere la mine se face la viteza 60-80 in curbe luate mai strans , mai ales la munte .Pai UNDE iti atinge ? Pe aripa , pe protectie sau unde ?
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 11:39   #59
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Despre distantiere

masina mea a fost lovita ... adica am dat eu cu ea la munte intr-un parapet ... si imi atinge pe dreapta .. ca sa iti zic asa .. unde s-ar prinde sortzul de noroi ( daca ar avea ) la roata din fata ... si pe spate imi atinge in buza aia de la aripa spate ... chiar langa bara ....
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 30-03-08, 18:06   #60
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: Despre distantiere

Am vazut ca si Loganurile din Germania de la curse au flanse si pe fata si pe spate.
Relu_GTT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -