Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-07, 19:26   #1
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Lightbulb Despre distantiere

Ce parere aveti despre distantiere?
Sunt utile, sau nu? Afecteaza masina (suspensia/geometria) in vreun fel, sau nu? De la ce dimensiune (latime) pot deveni periculoase?
Care credeti ca ar fi compromisul optim intre aspect si functionalitate (si aici ma refer la latimea distantierelor)
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 22:15   #2
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Despre distantiere

in primul rand optik sun criminale in al 2-lea rand sunt si f practice daca sunt originale cu atat mai bine si cele de la strungarie sunt ok eu raman la cele de 1~ 2, 5
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 22:27   #3
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

5cm??? chiar atat de mult?si nu nenorocesti masina?nu e periculos?
am gasit o oferta de patru distantiere15mm + prezoane de la firma scc (street concept car), ati auzit de ea?e firma buna?ma costa 150euro
o fi de-ajuns 15mm?
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 22:28   #4
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

aaaa, scuzele mele, cred ca ma prind, era vb de 2,5 nu? sorry, my bad.
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 22:30   #5
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Despre distantiere

da ... sunt bune k sunt de la fk .. sau depinde poti sa gaseshti si mai ieftine
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 22:41   #6
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

adica scc-ul este de fapt fk? sau cum?
am gasit si mai ieftine, dinalea facute la strung, dar sunt din otel si prinderea e k-m ciudata (se prind de butuc mai intai cu niste suruburi si apoi se prinde janta de distantier cu prezoanele normale)
Tu ai distantiere pe masina?daca da, cat de late sunt?cum se comporta masina in timp cu ele, suspensia mai exact, ai avut ceva probleme?si ce sistem de prindere au?ce marca sunt, deastea..
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 22:14   #7
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Despre distantiere

pai ceea ce zici tu facute la strung sunt facute dupa cele originale .. si alea de la fk sunt la fel de ex .. ( unde Fk este firma de tuning )
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 09:05   #8
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

aha, deci alea originale de la fk (sau poate si alta firma) sunt luate ca model (matrita), pentru a fi facute alea la strung, m-am prins acum
Nu mi-ai zis daca ai si tu asa ceva pe masina, sau sti pe careva (ma intereseaza experiente, cum se comporta masina, se strica ceva, se deregleaza)
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 10:30   #9
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Despre distantiere

salutare
Am si eu o problema legata de distantiere.
deoarece intentionez sa montez niste jante cu et 25 in locul unora cu et 15, cauciucurile noi au o usoara frecare cu contraaripa din tabla, la puntea spate.
am gasit niste distantiere momo de 2 cm, la un pret foarte bun, dar din pacate prezoanele lor de fixare (si toate prezoanele din magazin) sunt conice, pe sistem momo. Jantele mele (de citroen C4) au prezoanele mai ciudate, cu un cilindru evazat si o saiba captiva, oare unde gasesc aceste prezoane cu un filet mai lung (dublu cat ala stock deoarece distantierul are 20 mm sau 16 mm)?
multzam

taiati de pe lista motorhome/sama/esrom.
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 13:13   #10
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

Ai putea sa te duci sa ti le faci la strung(ii spui omului cum vrei si ti le face)
Unde ai gasit distantierele alea momo de 20mm la pret bun?Mi-asi lua si eu?Si bineinteles, ce pret au ?
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 17:51   #11
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Despre distantiere

la motorhome...cred ca au user pe forum (motorhome), vorbeste direct cu el.
pretul se invartea in jurul a 2 mil, DAR depinde de masina/model distantier (exista kituri, cu prezoane incluse) si exista distantiere "design" as spune eu, care arata si bine si sunt putin mai scumpe si nu au prezoanele incluse.

varianta cu facutul la strung uit-o, orice astfel de subansamblu trebuie sa reziste la anumite incarcari...nu risc asa ceva...in plus in fabrica otelul mai este tratat. cei de la sama puteau sa-mi faca prezonul la strung dar au zis ca nici nu se gandesc, nu ofera siguranta un astfel de prezon...masina mea trece de 180/h, nu vreau sa mor tanar.
bezz is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 20:47   #12
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Despre distantiere

Quote:
Originally Posted by recBeat View Post
aha, deci alea originale de la fk (sau poate si alta firma) sunt luate ca model (matrita), pentru a fi facute alea la strung, m-am prins acum
Nu mi-ai zis daca ai si tu asa ceva pe masina, sau sti pe careva (ma intereseaza experiente, cum se comporta masina, se strica ceva, se deregleaza)
eu am pe mashina si nu am avut probleme cu ele .. urmeaza sa le pun din nou pana de 1 mai cu jantele de vara .. + amortizoare sport + inele de centrare ... dar nu am avut probleme ... si sta impecabil pe shosea ...
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 20:56   #13
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
eu am pe mashina si nu am avut probleme cu ele .. urmeaza sa le pun din nou pana de 1 mai cu jantele de vara .. + amortizoare sport + inele de centrare ... dar nu am avut probleme ... si sta impecabil pe shosea ...
aha, si cat de late sunt? ce firma sunt? cat ai dat pe ele?
Eu am inteles ca daca exagerezi si iti pui unele mai late ti se duc foarte repede bucsile telescoapele, strici geometria masinii, etc.. Nu st daca 20mm e mult sau putin, ca mi-asi lua si eu. Si in plus nu stiu de la ce firma sa imi iau si bune si la un pret acceptabil
Am inteles de aici de pe forum ca cei de la scc, la care gasisem mai inainte nu prea onoreaza comenzile, si nu st ce sa fac..
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 21:11   #14
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Despre distantiere

depinde de orash .. la noi la ctza le onoreaza .. daca nuh comanda-ti de pe net ....

ale mele sunt cele de pe opel astra gsi .. urmeaza sa le fac la strung

nush de la ce grosime ... dar stiu si de 4 - 5 cm si mai mari pe diverse mashini .. WRC-u din ctza a lu andrei
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 20:03   #15
MH-79-TUN

Stage 4
 
MH-79-TUN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 204
Default Re: Despre distantiere

Scuzati ca ma bag dar flansele sau distantierele nu se pot face decat pe FREZA CU CAP DIVIZOR,si nu pe strung.
Nu mai ascultati de "meseriasi" eu m-am lovit de chestia asta si daca vreti sa le faceti intr-un atelier alegeti freza.La freza se lucreaza foarte usor,pe mine toata lucrarea m-a costat 1.000.000,au o grosime de 12 mm plus ca am modificat si distanta dintre prezoane sa se potriveasca janta.
MH-79-TUN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -