Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-07, 11:58   #31
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

Normal ca ie mai stabila Encartamentul mai mare = centru de greutate mai coborat = in consecinta: mult mai mare stabilitate
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 21:57   #32
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Despre distantiere

mie nu mi s-a parut, dar nu ma pun cu fizica
bezz is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 15:10   #33
Mastermindutz

Stage 3
 
Mastermindutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 106
Default Re: Despre distantiere

si eu sunt de acord ca o mashina cu distantiere arata mult mai bine..dar o chestie n-am inteles...ori sunt eu handicapat ori nuj care-i treaba...cineva zicea ca pui distantiere ca sa nu mai frece cauciucu...dar daca tu impingi roata mai in afara...automat ea iese din locul ei de dedesubt si se duce spre aripa si la cel mai mic hop freci cu aripa de cauciuc...daca poate cineva sa-mi explice mai bine care-i treaba
__________________
2.2 Turbo (ex)
Sk. Octava II 1.8 T
Fiat Bravo 1.4 16V

Viteza este cel mai mare duşman al omului! Dar să nu uităm că cel care fuge din faţa duşmanului e un laş!
Mastermindutz is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 22:39   #34
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Despre distantiere

el se referea ca nu mai freaca pe interior(asta daca-i pui cauciuce mai late )cel putin asa ma duce capu p mine . cat costa niste prezoane mai lungi pt niste distantiere mai zdravene ?
nu exista riscul sa se desprinda roata (asta in caz ca pui distantiere mai mari(2.5 , 3cm ) si lasi prezoanele standard ?
si daca se pot face la strung , din ce material ?(otel ) ca stiu p cineva care se pricepe si poate face asa ceva .

ps: niste distantiere tapanoase+roti mai late schimba radical aspectu masinii .
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 00:31   #35
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Despre distantiere

Am rezolvat problema cu trepidatia pe fata ... sa va spun ca un pivot era varza ??? Am schimbat pivotul , am facut geometria si acum nici nu mai scartaie la curbe si e mai stabila . Concluzia mea : daca pun amortizoare tari mor pivotii si bucsile , dar am stabilitate , daca pun amortizoare noi , stock , e barca , pivotii si restul rezista mult mai mult , dar stabilitate mai scazuta si la curbe si la franare , asa ca am lasat distantierele la toate rotile , am facut geometria si acum e totul ok , dar alte modificari nu mai fac ca dau din lac in put .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 23:23   #36
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Despre distantiere

deci distantierele mi se par foarte misto,da' tot mai tari ar fi niste gume,cu tot cu jante distantierele mi se par cam aiurea,ceva gen "pielea p***i"...mai bine pui roti cu totul,da' daca ai tu vreo boala pe distantiere,si vrei neaparat...da' sincer eu as prefera jante + anvelope mai late
eMH is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 23:48   #37
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Angry Re: Despre distantiere

Sunt perfect de acord cu tine , DAR eu am deja jante de aliaj , nu am unde sa pun altele mai mari sau mai late ca imi ating cauciucurile la parcari sau pe spate cand am greutate . La cauciucuri cum umbpli cum ai probleme cu Politia . Am patit-o o data si mi-a ajuns . Si eu am cauciucuri bune de iarna , dar pentru vara ... ma mai gandesc la ce imi cumpar .
Mare prostie am facut ca am scos amortizoarele tari de pe fata . Saptamana trecuta l-am troznit pe un cretin in lateral ca mi-a sarit in fata si fiind foarte cald , la franare masina s-a facut barca si tot l-am atins . Sunt convins ca , cu amortizoarele tari nu il atingeam .

Nu stiu ce sa mai fac ... daca sunt tari omor bucsaraia si pivotii , iar daca sunt stock ( de fabrica noi ) sunt prea moi si e praf si suspensia si frane si demaraj si curbe . M-am saturat de tot felul de probleme idn astea care ma duc doar la concluzia ca o Dacie tot asta va ramane si mi-e sa nu ajung cu vre-un junghi de masina straineza pe mana sa-mi blestem zilele cu bani de piese si de benzina .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 12-07-07, 07:23   #38
matiu13

Stage 5
 
matiu13's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,680
Member of:
[Moderators]
Default Re: Despre distantiere

vreau si eu niste distantziere la modul sa se prinda pe butuc si roata sa se prinda in distantier...imi recomandatzi si mie ceva mai ieftin dar bun...ma intereseaza ceva de minim 3cm...chiar 5-6cm as vrea,dak stitzi ceva spunetzi-mi si mie un pretz....
__________________

-Calibra 1993 2.0 xxxcp-inca exista
-Opel Astra F Caravan-1993-1.6-70cp Gpl-inca exista
-Bmw E60-520i-2004-2.2-170cp-inca exista
-Bmw E39-540i-2001-4.4-xxxcp-inca exista
-Bmw E39-528i-2000-inca exista-se pregateste de dezmembrat
-Bmw E39-540i-1998-USA-4.4 6+1-xxx cp-nou venita
-Bmw E36 Cabrio-3xx-1995-inca exista
-Bmw E36 Coupe-320-1995-inca exista
-Bmw E36 Cabrio-320-1996-inca exista
matiu13 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-07, 07:25   #39
matiu13

Stage 5
 
matiu13's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,680
Member of:
[Moderators]
Default Re: Despre distantiere

aaaaaa si apropo e periculos dak imi face cineva niste distantziere la strung?? e posibil sa imi cada roata mai la un 200km/h?
matiu13 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 12:20   #40
NT33EXE

Stage 5
 
NT33EXE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 960
Default Re: Despre distantiere

pt marius eugen

problema bucselor si pivotilor se poate rezolva prin inlocuirea pieselor stock. pt. masina mea am gasit pe net.


pt. matiu13

si eu astept sa imi vina un set de distantiere si prezoane (cca 150 euro) de 1,5 cm.
dimensiunile pe care le vrei tu mi se par cam mari. asta daca nu ai cumva facute evazari la aripi, asa s-ar justifica.
cat despre confectionare...nu te-as sfatui sa ti le faci la strung.
NT33EXE is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 18:11   #41
matiu13

Stage 5
 
matiu13's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,680
Member of:
[Moderators]
Default Re: Despre distantiere

pai asta e problema k am aripile pe spate evazate cu cate 10cm pe fiecare parte...si de asta imi tre' mari pe spate,k doar acolo vreau....
matiu13 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 19:08   #42
NT33EXE

Stage 5
 
NT33EXE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 960
Default Re: Despre distantiere

aha!...ok
pretul pt ce vrei tu cred ca sare de 150 euro cu tot cu prezoane.
NT33EXE is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 19:27   #43
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

Pe mine m-au costat 280e doua kit-uri SCC formate din cate doua flanse de 20mm (fata) si doua de 30mm (spate) cu prezoane cu tot pt fiecare flansa. Le-am luat de la pilot-auto (borla) din pitesti.
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 19:32   #44
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre distantiere

Quote:
Originally Posted by matiu13 View Post
aaaaaa si apropo e periculos dak imi face cineva niste distantziere la strung?? e posibil sa imi cada roata mai la un 200km/h?
Cele facute la strung nu sunt recomandate nu pt ca iti sare roata la nustiu ce viteza (ca daca le srangi bine n-ai treaba), ele nu sunt recomandate pt ca ie prea putin probabil ca strungul sa ti le faca perfect drepte, si at apar vibratii chiar si la viteze mici ca sa nu mai vb de viteze mari! De asemenea sunt periculoase si prezoanele facute la strung (te poti astepta sa se rupa pt ca nu sunt tratate si testate cum sunt cele care sunt in comert)
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 19:34   #45
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Despre distantiere

intr-o seara m-am contrazis cu nishte baietii care ziceau ca trebuie sa fii nebun sa pui distantiere pe fata , ca strici bucsarie , pivoti si mai multe (cred ca au zis tot sistemul de directie )
eu o tineam pe a mea ca nu afecteaza chiar asha cum zic ei , ca f multi isi pun pe masini
pana la urma cum e ? lamuriti-ma si pe mine
shantzu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -