Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-10, 11:04   #691
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?





__________________
no replacement for cubic displacement.
my yank tank: '88 Black Chrysler GTS, 2.5 L4 TBI, all-electric
sau

KSTM is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 16:19   #692
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Salut !

Zici bine ce zici dar vezi tu cineva pana la urma tot trebuie sa-i faca sa inteleaga ca sua nu este europa si modul de gandire este total diferit , e adevarat multi nu concep chestia asta si nici nu vor sa o inteleaga daca bine observ eu .
Pentru iei un motor de 2.5l este considerat un motor de camion si asta este din pricina taxelor exorbitante care se percep in jegu ala de tara nu este vina lor ca platesc 4 lei pe un litru de benzina ,singura lor vina este ca se complac in tigania aia .
Iei nu inteleg ca in sua daca nu ai masina nu ai servici , desigur sunt si exceptii pentru marile orase cum ar fi NewYork , San Francisco, Chicago etc unde chiar nu e rentabil sa ai masina personala dar in rest .....
Iar cand le spui ca, daca ai un job cat de cat iti poti permite o masina pentru ca sistemul de creditare este asa de bine pus la punct incat chiar si fara credit score poti sa te urci intr-o masina .
In romaina la dealer daca mergi sa-ti iei o masina este un adevarat calvar credema stiu situatia am fost in postura in care l-am luat de gat pe directoru de la reprezentata audi din cluj , sunt atat de idioti incat ma mir cu de gasesc drumu spre servici eh dar asta este o poveste lunga .
Oricum ca sa concluzionez iei in romania se complac in situatia asta si nu fac nimic sa o schimbe .

Nu spun asta ca sa dovedesc vai doamne ce superioara e sua comparativ cu europa si romania o spun incercand sa-i fac sa inteleaga ca se poate si mai bine !
Masinile americane sunt concepute pentru Confort nu pentru consum de 3l/100km
aici drumurile sunt lungi daca in romania de la cluj la galati sunt 600km cu aroximatie aici ca sa strabati america cu masina de la Seattle la Miami sunt peste 6000km pentru asa drum iti trebuie confort nu poti sta ingramadit intr-o masina de dimensiunile lui Fiat uno sau Sandero.

Si ca sa revin la Topic In romania masinile americane sunt o raritate mai ales din cauza consumului si cum a spus cineva mai inainte piese si mecanici pentru ele , ceea ce nu este chiar asa de rau , sunt programe online care iti spun exact ce sa faci cu masinile astea iar daca ai un credit card poti sa-ti comanzi piesele direct online ,
Masinile americane nu sunt asa complicate la motoare precum se crede, mai complicat e un ursulet din 85 ca si un cadillac din 2000.

Quote:
Originally Posted by CyberCSX
Salut !

Nu-ti mai pierde vremea sa le explici laastia ce si cum in SUA ca-i jignesti IN ORGOLIUL MIORITIC ATOT STIUITOR.

Iti pierzi vremea de pomana si pur si simplu n-ai cu cine sta de vorba.

eu peronal am sa-l cam dau naibi de forum ca indiferent ce vrei sa l-e explici la desteptii astia, se umfla ovazul patriotic mioritic in ei. lasa-i sa viseze la cai verzi pe pereti, masini americane cu motoare de ARO, lasa-i sa fie fericiti cu gioasele lor tunate de fitze, lasa-i sa traiasca in lumea lor de vis ca-s departe de realitate cu mentalitati din secolul 19 si n-ai cu cine sa stai de vorba.

Hai sa auzim de bine !
Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ draculas

Compari merele cu perele.
In RO se cumpara masini PE DATORII pt. a arata vecinului ce COOL sintem iar la munca se merge cu metroul, troleul sau tramvaiul. Nu ma refer numai la bucuresti ci la intreaga tara deoarece RO nu este compus numai din Bucuresti unde traficul este sufocat si se afla practic intr-un preinfarct urbanistic de atitia FITZARI care considera sa mearga cu masina si la buda publica de dupa coltz numai de a-si arata "potenta motorizata".

Nu numai in SUA ci in toata tarile europene se face naveta la servici cu masina si asta nu este 10 - 15 km ci chiar 150 km sau chiar mai mult si asta zilnic. Asta este ca si cind asi sta in RESITA si asi face naveta zilnica cu masina la servici 110 km la TIMISOARA. Pt. RO este de neconceput asa ceva, practic inimaginabil.

La ultima mea vizita "motorizata" in tara (bineinteles cu un Pontiac Firebird), am consumat intr-o luna de concediu atit carburant cit in 6 luni de germania
Cunoscutii din tara mi-au spus ca este imposibil asa ceva, ca este extrem. la care le-am raspuns ca este NORMAL sa circuli asa de mult.

Este o diferentaa enorma de mentalitati si obiceiuri.
Nu stiu cum este in SUA dar in DE cine umbla cu o masina americana, nu-l intereseaza consumul. In DE cine cumpara la un magazin auto o americana nu intreaba cit consuma ci citi cai are iar daca discuti cu un posesor de americana si-l intrebi ce consum are masina, se uita JIGNIT la tine si-ti spune ca nu stie. In RO in schimb, asta este prima intrebare si fiecare se vaita pt. fiecare gram de benzina consumat (in afara de fitzari - care ar fi in stare s-o vinda si pe ma-sa la ebay ca sa aiba bani de benzina)

In cea ce ma priveste pe mine, nici eu nu stiu consumul exact de benzina. Intr-un timp mi-am facut un acont pe o pagina de net unde se calculeaza consumul dar am renuntat din lipsa de timp sa tot bag date acolo. Consumul il stiu cu aproximatie. Cind vad ca-i rezervorul gol, ii fac plinul. Restul nu ma intereseaza. Sa consume cit o vrea.

Cind ii vad pe unii din vecini care si-au luat Sandero prin programul abwrack (rabla) masina ce abea consuma 7 litri / 100 km, si ii aud cum se vaita ca niste babe cind alimenteaza, imi vine sa ma duc dracului.
draculas is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 16:25   #693
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by KSTM View Post




nu ai multe mile pe chrysleru ala din cate vad eu , a fost dat peste cap ceasul sau chiar sunt reale ?
draculas is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 16:40   #694
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
Salut !

Zici bine ce zici dar vezi tu cineva pana la urma tot trebuie sa-i faca sa inteleaga ca sua nu este europa si modul de gandire este total diferit , e adevarat multi nu concep chestia asta si nici nu vor sa o inteleaga daca bine observ eu .
Pentru iei un motor de 2.5l este considerat un motor de camion si asta este din pricina taxelor exorbitante care se percep in jegu ala de tara nu este vina lor ca platesc 4 lei pe un litru de benzina ,singura lor vina este ca se complac in tigania aia .
Iei nu inteleg ca in sua daca nu ai masina nu ai servici , desigur sunt si exceptii pentru marile orase cum ar fi NewYork , San Francisco, Chicago etc unde chiar nu e rentabil sa ai masina personala dar in rest .....
Iar cand le spui ca, daca ai un job cat de cat iti poti permite o masina pentru ca sistemul de creditare este asa de bine pus la punct incat chiar si fara credit score poti sa te urci intr-o masina .
In romaina la dealer daca mergi sa-ti iei o masina este un adevarat calvar credema stiu situatia am fost in postura in care l-am luat de gat pe directoru de la reprezentata audi din cluj , sunt atat de idioti incat ma mir cu de gasesc drumu spre servici eh dar asta este o poveste lunga .
Oricum ca sa concluzionez iei in romania se complac in situatia asta si nu fac nimic sa o schimbe .

Nu spun asta ca sa dovedesc vai doamne ce superioara e sua comparativ cu europa si romania o spun incercand sa-i fac sa inteleaga ca se poate si mai bine !
Masinile americane sunt concepute pentru Confort nu pentru consum de 3l/100km
aici drumurile sunt lungi daca in romania de la cluj la galati sunt 600km cu aroximatie aici ca sa strabati america cu masina de la Seattle la Miami sunt peste 6000km pentru asa drum iti trebuie confort nu poti sta ingramadit intr-o masina de dimensiunile lui Fiat uno sau Sandero.

Si ca sa revin la Topic In romania masinile americane sunt o raritate mai ales din cauza consumului si cum a spus cineva mai inainte piese si mecanici pentru ele , ceea ce nu este chiar asa de rau , sunt programe online care iti spun exact ce sa faci cu masinile astea iar daca ai un credit card poti sa-ti comanzi piesele direct online ,
Masinile americane nu sunt asa complicate la motoare precum se crede, mai complicat e un ursulet din 85 ca si un cadillac din 2000.
Multumesc "Draculas" Bine spus si se vede ca vorbesti din experienta, exact punctu meu de mai devreme pina sa fiu atacat aiurea in tren..
DAFTEK is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 16:44   #695
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Qveta View Post
Prietene! te rog frumos sa incetezi cu apucaturile tale de superioritate. Nu cred ca esti tu in masura sa faci aprecieri despre Romania. Daca ai fi o persoana elevata te-ai abtine de la astfel de aprecieri, dar nu esti! Asa ca baga playstation acolo in america, si lasa-ne cu povesti despre ce este acolo! Stim si noi stai linistit! Nu ne mai tine lectii despre ce inseamna o masina in america, si ce inseamna consum!
Prin modul tau de a te exprima ma jignesti ca individ care traieste in Romania! Tine minte ca voturile care au decis cine sa conduca tara asta au venit din strainatate! Nu stiu de ce trebuie sa votati voi daca stati acolo!
Si nu inteleg pana la urma de ce postezi pe acest forum! Era vorba de Romania! Asa ca ori iti schimbi comportamentul literar ori posteaza pe forumuri americane..........
Apropos! ADMIN.......................... FA CEVA! S-a depasit tematica

Ohhh lord.....
DAFTEK is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 16:46   #696
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Daftek este exact ceea ce a spus ! Orgoliu prostesc ! iei le stiu pe toate !
draculas is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 16:53   #697
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

v`am vazut in urma cu cativa ani la taste of romania! mi s`a taiat!
Hai......sa trecem peste! bagati de masini! Cu ce masini veniti prin tara? pe care le vindeti de parca ar fi de aur???????
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 16:58   #698
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Masini Americane in Romania?

si cum am precizat mai sus sunt dispus sa-i ajut pe posesori de masini americane din romania in urmatorul fel , le pot gasi piese ieftine aici le pot cumpara si le pot trimite inclusiv motoare si cutii de viteza , nu am nevoie de nici un comision , cine vrea trebuie sa plateasca piesa si transportul .
Iar ca sa va dau o idee sunt siteuri cu piese de toate felurile cum ar fi azautohaus punct com ,rockauto punct com, si multe alte dar in special sunt cum le zice in romania dezmembrari , si multe dintre modelele pe care le aveti acolo aici le gasesti la dezmembrari le spune upullit . Iar preturile sunt foarte ieftine .
draculas is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 17:02   #699
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Qveta View Post
v`am vazut in urma cu cativa ani la taste of romania! mi s`a taiat!
Hai......sa trecem peste! bagati de masini! Cu ce masini veniti prin tara? pe care le vindeti de parca ar fi de aur???????
DAFTEK is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 17:07   #700
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
si cum am precizat mai sus sunt dispus sa-i ajut pe posesori de masini americane din romania in urmatorul fel , le pot gasi piese ieftine aici le pot cumpara si le pot trimite inclusiv motoare si cutii de viteza , nu am nevoie de nici un comision , cine vrea trebuie sa plateasca piesa si transportul .
Iar ca sa va dau o idee sunt siteuri cu piese de toate felurile cum ar fi azautohaus punct com ,rockauto punct com, si multe alte dar in special sunt cum le zice in romania dezmembrari , si multe dintre modelele pe care le aveti acolo aici le gasesti la dezmembrari le spune upullit . Iar preturile sunt foarte ieftine .
Asta am facut si eu pentru prieteni, eu am trimis si jenti de 22" cu gume cu tot lu un amic in Costinesti, trimit prin o firma din Chicago unde se cere 80. cents pe Lb. dar find piese grele le clasific constructi si atunci platesc 50. cent si fara vama

Intradevar dureaza mai mult, cam 2 luni trasnportul dar la pretu ala e deliverat direct la domiciliu oriunde in romania.
__________________
Anonymous
_________motorsport
DAFTEK is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 17:17   #701
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Masini Americane in Romania?

o 50. cents e cheap pocaiti de aici din Phoenix AZ. trimit la 1 dolar pe pound tre sa luam legatura man !
is half the price !
acu si masinile is mai scumpe de trimis , acu 2 ani cand am trimis my charger mo costat 1500 din virginia beach pana in germania acu e pe la 2500 the same thing !

mai ales ca acu tre sa-i trimit lu fratelo un roush , ma tot bolunzeste de vre-o cateva luni ca vrea unu si numa ce am pus ochii pe unu la copart lovit in lateral da-i din 2008 si merita.
draculas is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 18:58   #702
djburb

Stage 2
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 31
Cool Re: Masini Americane in Romania?

salut baietii cu masini americane a-si vrea sa va arat ce mai parcheza in curte pe la mine,dodge-ul alb este a-l unui prieten restul 'rugineste' la mine,m-ai am si un Chevy Suburban din 1991,Pontiac Firebird 1971 'Bull nose',Chevy m1008 de la armata Usa 2buc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vegyes kepek11 006.jpg
Views:	222
Size:	1.69 MB
ID:	1260641   Click image for larger version

Name:	vegyes kepek11 009.jpg
Views:	113
Size:	1.81 MB
ID:	1260642   Click image for larger version

Name:	Picture%20093.jpg
Views:	194
Size:	344.9 KB
ID:	1260643  

djburb is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 19:22   #703
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DAFTEK View Post
Multumesc "Draculas" Bine spus si se vede ca vorbesti din experienta, exact punctu meu de mai devreme pina sa fiu atacat aiurea in tren..
Da, pt ca ..... "you pissed me on" cu expresia ta bagindu-ma in aceasi oala cu cine nu trebuie, cu toate ca stam in aceasi barca.

Daca asi fi primit numai UN SINGUR EURO de fiecare data de cite ori am primit pe forumul asta peste nas numai pt. ca sint in Germania si am vrut sa INCERC sa ajut cu sfaturi si informatii, in ultimii 2 ani, asi mai avea un Camaro SS din 2009 in fata usii pe linga cel care mi-a fost livrat in Decembrie 2009. Nu mai vorbesc ca s-a ajuns pina acolo sa fiu si BANAT DE PE FORUM pt. o luna de zile pe motiv ca scriu aberatii si jignesc, asa ca am lasat-o balta.

Am vrut sa ma apuc sa scanez service manuale de la Haynes care l-e am aici pt. Firebird, Camaro, Corvette si inca citeva sa l-e pun la dispozitie in download pe forum dar de ce?
Sa mi se spuna iara sa-mi tin gura si sta stau dracului in germania mea sa nu ma mai amestec ca "aici e romania", sa trebuiasca sa mai citesc injuraturi si jigniri prin PM de la cei ce se simt jigniti in orgoliul mioritic atot stiuitor ?
No thanks...........I'm servd.
(Si asa nu mai fac eu "multi purici" aici)

Last edited by CyberCSX; 12-01-10 at 19:29.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 19:51   #704
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Baieti , treceti peste !
Fiecare are conceptia lui si e foarte greu sa incerci sa schimbi mentalitatile indiferent de ce parte a bericadei esti.
Nu am sa sterg Offtopicul din ultimele pagini , poate la cine citeste discutia l-i se mai deschid niste beculete.

Sa revenim la Americanele de pe teritoriul tarii!
Peace

ps: baietii din Sua cu cat se gaseste un ElCamino ?
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 20:19   #705
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by djburb View Post
salut baietii cu masini americane a-si vrea sa va arat ce mai parcheza in curte pe la mine,dodge-ul alb este a-l unui prieten restul 'rugineste' la mine,m-ai am si un Chevy Suburban din 1991,Pontiac Firebird 1971 'Bull nose',Chevy m1008 de la armata Usa 2buc.
cat a costat masina aia alba ca vad ca e cu numere rosii:X:X e un vis dar si chevy ala de la armata e vis!!!
nesscar is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -