Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > GPS - Navigatie - Multimedia - Comunicatii - Auto Gadgets

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-08, 19:43   #61
berzebut

Stage 2
 
berzebut's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 54
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

pe ruta bucuresti-comanesti (judetu bacau) .la aproximativ 102km de comanesti exista un sens giratoriu . care arein mijloc 3 camere mari si late.problema e ca nu am fost atentionat.este posibil sa fi aparut de curand. pt ca nu imi amintesc sa le mai fi vazut.

am mai descoperit ceva care este destul de deranjant. aproape tot drumul pana la onesti ,limita de viteza nu s-a modificat .a ramas 110km. abea dupa onesti in localitate s-a modificat la 50km. ar fi bine ca atunci cand ma avertizeaza ca este o camera in preajma in loc de limita de 110 ,sa fie trecuta viteza legala,reala .
nu stiu daca asta tine de harta mio sau de SCDB .oricum eu am tras un semn daca se poate rezolva ar fi extraordinar
inca o rugaminte.imi puteti spune ce inseamna fiecare icoana in parte. adica semafor cu camera, camera cu masina ,camera simpla..s .a.m.d
__________________
ym: yo_berzebut - 0761.473.878 - BOGDAN
berzebut is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 08:03   #62
giovany_miop550L

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

hy...my mans......sunt si eu un membru nou....si as dori cateva sfaturi din partea voastra.detin si eu un pda mio p550L cu igo my way 2006 plus romania cumparat in decembrie.Nu stiu cum vad si eu la cat a fost ultimul update la aceasta harta....si care sunt pasii care trebuie sa ai parcurg....dupa ce miam facut cont am inregistrat licenta...si am intrat in download.....iar de acolo mam blocat.....Va sunt si eu recunoscator cu alte lucrururi pe care am sa le postez pe forum...Please Help me........
giovany_miop550L is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 15:23   #63
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Actualizările din 08-02-2008:

Eliminat CVST 128 din Piaţa Obor/Pasajul Obor, Sector 2, Bucureşti - demontată
Schimbat CVST 24 din Tătărani (PH) în GATSO, în urma rapoartelor


@berzebut, în privinţa camerelor din rondul menţionat de tine o să văd ce pot face, încă nu le-am verificat.
Referitor la limitele de viteză, ele sunt stocate în hartă şi asociate cu segmentul de drum respectiv, eu nu am ce să le fac, nu pot fi modificate nicicum, doar printr-un update de hartă.
Pentru semnificaţia iconurilor de camere, vezi dacă te ajută pagina asta: http://speedcams.tehnoplus.net/infor...dcam_types.htm

@giovany_miop550L, ultimul update oficial de hartă pentru iGO a fost făcut prin Iunie 2007..., poţi vedea ce hartă ai tu din meniul principal - Produs -Hărţi.
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 15-02-08, 10:19   #64
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Actualizările din 14-02-2008:

Adăugat Cam/Rdr 416 integrată în semafor la inter. Str. Maria Tănase cu Str. Brestei, Craiova (DJ)
Adăugat CVST 415 la inter. Şoseaua Giurgiului cu Drumul Găzarului, Sector 4, Bucureşti
Adăugat CVST 414 la inter. Şoseaua Giurgiului cu Drumul Găzarului, Sector 4, Bucureşti
Adăugat CVST 413 la inter. Şoseaua Giurgiului cu Str. Ghimpaţi, Sector 4, Bucureşti
Adăugat CVST 412 la inter. Şoseaua Giurgiului cu Str. Toporaşi, Sector 4, Bucureşti
Adăugat CVST 411 la inter. Şoseaua Giurgiului cu Str. Militaru Stoian, Sector 4, Bucureşti
Adăugat CVST 410 la inter. Şoseaua Giurgiului cu Str. Verigei, Sector 4, Bucureşti
Adăugat Cam/Rdr 409 integrată în semafor la inter. Str. Brestei cu Str. Maria Tănase, Craiova (DJ)
Adăugat Cam/Rdr 408 integrată în semafor la inter. Str. Brestei cu Str. Maria Tănase, Craiova (DJ)
Adăugat Cam/Rdr 407 integrată în semafor la inter. Calea Severinului cu Str. Tineretului, Craiova (DJ)
Eliminat CVST 198 de pe Bd. Bălcescu (vis-a-vis de str. Traian Vuia), Sector 1, Bucureşti - demontată
Eliminat Cam/Rdr 7 de pe Bd. Bălcescu, Sector 1, Bucureşti - demontată
Eliminat CVST 35 din Bd. Magheru, Sector 1, Bucureşti - demontată
Eliminat CVST 34 din Bd. Magheru (la inter. Cu str. Tache D. Ionescu), Sector 1, Bucureşti - demontată
Eliminat CVST 33 din Bd. Magheru (la intrarea de Sud în Piaţa Romană), Sector 1, Bucureşti - demontată
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 24-02-08, 12:29   #65
qiuness

Stage 2
 
qiuness's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 59
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

eu am fisierul cu toata europa...

exista updateuri la ala? un link ceva?

mersi
qiuness is offline   Reply With Quote
Old 24-02-08, 21:40   #66
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Deocamdată mă ocup doar de România şi Bulgaria. În curând Turcia. Urmează şi restul Europei, dar va mai dura.
Ca atare nu am nici un update pentru Europa.
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 00:39   #67
berzebut

Stage 2
 
berzebut's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 54
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

1 ) deci in MioMap\MIOTC\POIS se sterge continutu si se copiaza speedcams.mtc .

2 ) in MioMap\POI\speedcam se afla fisierele speedcam.spdb , SpeedcamUpdates.spud ,si speedcams.txt . ce fac cu ele . le sterg si pe astea si copiez speedcams.mtc? , sau doar le sterg si atat?
berzebut is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 09:35   #68
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

MioMap foloseşte pentru speedcams informaţiile care le găseşte în directorul "miomap\miotc\pois\", în care trebuie să copiezi fişierul "SpeedCams.mtc".
Înainte de a-l copia, şterge tot din acel director, dar dacă ai camere personale salvate/modificate şi vrei să le păstrezi ar trebui să nu ştergi fişierul "POIUpdates.upd".
Dacă "POIUpdates.upd" are dimensiunea de 0 biţi atunci poţi să-l ştergi liniştit.
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 11:56   #69
berzebut

Stage 2
 
berzebut's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 54
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

deci pot sa sterg folderul POI cu tot ce se afla in el la punctu 2 . nu afecteaza cu nimic...nu?
berzebut is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 12:08   #70
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Nu ştiu ce-i cu celălalt director. Acolo pare să fie conţinul de speedcams compatibil cu iGO.
Nu-l şterge dacă nu te deranjează.
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 13:41   #71
vasilica_ion

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2
Default Actualizari tehnoplus.net

Conform cu niste specificatii ale directiei, se spune N=0, E=90, S=180, V=270... insa aceste grade pt cine sunt.. pt directie in care mergi cu masina sau pt directia camerei (fix opusa directiei masinii).. ca se pare ca sunt pt directia in care mergi cu masina... sau am eu specificatiile gresite?

De asemenea, ce trebuie trimis la speedcams-actualizari@tehnoplus.net atunci cind ai o actualizare? numai linia care merge in speedcams.txt si citeva comentarii, sau ceva mult detaliat (rog exemplu)?

Va intreb toate astea deoarece am 5 camere in Craiova care nu sunt trecute in actualizarea 26 Feb.
vasilica_ion is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 11:01   #72
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

vasilica_ion, direcţia care trebuie specificată este cea de deplasare a maşinii, adică ce direcţie ai când te îndrepţi tu către cameră, indiferent că ea te priveşte "în faţă" sau "te ia din spate" sau e omnidirecţională.

Actualizările recente (15-26.02.2008 ):

Eliminat CVST 21 de pe Bd. Mihail Săulescu, Predeal (BV) - demontată
Corectat poziţia la LSRM 298 din Albeşti (MS)
Eliminat temporar GATSO 293 din Copăceni (CJ) - e în curs de instalare
Eliminat temporar GATSO 178 din Mărtineşti (CJ) - e în curs de instalare
Corectat poziţia la GATSO 179 din Tureni (CJ)
Corectat poziţia la GATSO 195 din Tureni (CJ)
Corectat poziţia la GATSO 196 din Tureni (CJ)
Adăugat CVST 430 din inter. Bd. Mihai Viteazul cu Str. S. Bărnuţiu, Zalău (SJ)
Adăugat CVST 429 din inter. Bd. Mihai Viteazul cu Str. Unirii şi Str. C. Coposu şi Str. Gheorghe Doja, Zalău (SJ)
Adăugat Safety Radar 428 între localităţile Bucea şi Corniţel, pe sensul Oradea-Cluj
Adăugat Safety Radar 427 între localităţile Bucea şi Corniţel, pe sensul Cluj-Oradea
Corectat viteza la Safety Radar 273 între Păniceni şi Izvorul Crişului (CJ)
Încadrat localitatea Juc-Hergelie (CJ) la LSRM (212+426)
Eliminat Radar Mobil 207 din inter. Str. Observatorilor cu str. Zorilor, Cluj-Napoca (CJ) - era doar un sistem de iluminare a trecerii de pietoni
Adăugat Safety Radar 425 pe Str. Bâlea, Sibiu (SB)
Eliminat Cam/Rdr 9 de pe Str. Negru Voda, Piteşti (AR) - duplicat cu 182
Corectat viteza la CVST 27 de lângă Vlădiceasca/Snagov (IL)
Corectat poziţia la Safety Radar-ul 206 de pe Drumul Sibiului, Sebeş (AB)
Eliminat CVST 212 din localitatea Juc-Herghelie (CJ) - neconfirmată
Adăugat CVST 424 din inter. Calea Şagului cu Bd. Liviu Rebreanu (fost Bd. Dr. Iosif Bulbuca), Timişoara ™
Adăugat CVST 423 din inter. Calea Şagului cu Bd. Liviu Rebreanu (fost Bd. Dr. Iosif Bulbuca), Timişoara ™
Corectat poziţia la CVST 57, din inter. Şoseaua Mihai Bravu cu Bd. Camil Ressu şi Calea Dudeşti, Sector 3, Bucureşti
Corectat poziţia la CVST 401, din inter. Bd. Camil Ressu cu Str. Dristorului şi Str. Râmnicu Vâlcea, Sector 3, Bucureşti
Adăugat CVST 420 din inter. Bd. Nicolae Grigorescu cu Str. Rotundă, Sector 3, Bucureşti
Reconfirmat CVST 25 de pe Calea Bucureştilor (lângă str. Polonă) , Otopeni (IL)
Adăugat o TNCF 419 în Poienarii Burchii (PH)
Adăugat o TNCF 418 în Movila/Bălteni (IL)
Adăugat o TNCF 417 în Movila/Periş (IL)
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 14:18   #73
vasilica_ion

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Multumesc mult... am vazut raspunsul si pe celelalte forumuri si si pe email... bravo !
vasilica_ion is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 13:54   #74
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Actualizările din 28-02-2008:

Corectat sensul şi direcţia la CVST 424 din inter. Calea Şagului cu Bd. Liviu Rebreanu (fost Bd. Dr. Iosif Bulbuca), Timişoara ™
Corectat sensul şi direcţia la CVST 423 din inter. Calea Şagului cu Bd. Liviu Rebreanu (fost Bd. Dr. Iosif Bulbuca), Timişoara ™
Repus în listă GATSO 178 din Mărtineşti (CJ) - se montează camera zilele acestea - ATENŢIE la el, e montat foarte aproape de intrarea în localitate venind dinspre Cluj, e foarte uşor ca acolo să aveţi mai mult de 50Km/h!!!
Corectat sensul la CVST 325 din inter. Bd. Nicolae Titulescu cu Str. Iancu Jianu, Craiova (DJ)
Adăugat CVST 435 de pe Bd. Nicolae Titulescu, lângă inter. cu Str. Iancu Jianu, Craiova (DJ)
Adăugat CVST 434 din inter. Calea Severinului cu Bd. Dacia şi Str. Pelendava, Craiova (DJ)
Adăugat CVST 433 din inter. Şoseaua de Centură cu Calea Bucureşti, Craiova (DJ)
Adăugat CVST 432 din inter. Calea Bucureşti cu Şoseaua de Centură, Craiova (DJ)
Adăugat CVST 431 din inter. Calea Bucureşti cu Şoseaua de Centură, Craiova (DJ)
Eliminat Safety Radar 181 din Daia, Giurgiu - neconfirmat
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 12:45   #75
clappy

Stock
 
clappy's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 7
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

stie careva dak a aparut harta pt 2008 .... sau dak stiti cand apare .... un link pt update, inf, etc. ms P.S. bv SCDB pt efortul depus
clappy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -