Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > GPS - Navigatie - Multimedia - Comunicatii - Auto Gadgets

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-07, 18:43   #16
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

pt I-Go 2006 urmez aceiasi pasi?
spgbuc is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 08:08   #17
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Quote:
Originally Posted by sez me View Post
on: am dat
umpic offtopic: iGo sau altele ?
si ce platforma, dispozitiv, ati sfatui sa fie cuplat cu un soft de navigatie prin GPS ?
cea mai buna alegere: ASUS A636N CU SOFT IGO 2006 PLUS eu am si Mio a701 si ASUS iar asusul este cu mult peste mio ecran mai mare si atentie.. consum al bateriei mai scazut
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 09:08   #18
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

@tzunny, īn curānd va fi disponibilă online şi lista cu toate camerele şi radarele, listă care va conţine şi locaţia exactă unde este ea (ţară, judeţ, localitate, stradă, etc.)

@sez me, la ce te referi cānd īntrebi de "iGo sau altele ?"

@spgbuc, instrucţiunile de instalare a speedcam-urilor īn iGO sunt īntr-un mesaj anterior, pe prima pagină a acestui topic. SpeedCam-urile funcţionează doar pentru iGO 2006 SE sau iGO My way 2006 Plus. Cu iGO 2005 sau iGO 2006 nu funcţionează!
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 09:13   #19
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

eu abia astept igo 2008 ... harta 3D
dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 15:37   #20
sez me
Renault Driver

Stage 3
 
sez me's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 92
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Quote:
Originally Posted by SCDB View Post
@sez me, la ce te referi cānd īntrebi de "iGo sau altele ?"
exact la asta ma refeream, ce soft este mai bun si pe ce "hardware" (pe ce PPC / PDA / etc) ruleaza cel mai bine. nu am vrut sa-ti stric topicul si fi sigur ca si eu iti sunt recunascator pentru threadul asta chiar daca nu detin inca un GPS. multumesc pentru cei care si-au dat cu parerea in privinta asta
spor la updateuri!
__________________
1. Don't take life for granted... Cherish it...

2. Daca nu iti pare rau de viata ta... macar gandeste-te la altii inainte sa accelerezi...
sez me is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 07:58   #21
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Ultimele actualizări:

03-12-2007
Eliminat CVST de pe str. Ştefan Cel Mare/Constanţa - era doar pentru pietoni
Actualizat direcţia de deplasare pentru CVST-ul de pe Bd. Mamaia/Constanţa de lāngă Poliţie
Actualizat direcţia de deplasare pentru CVST-ul din inter. Bd. Mamaia-Bd. Tomis din Constanţa

30-11-2007
Adăugat un radar mobil la Otopeni/Bucureşti

Ca de obicei, listele pot fi descărcate de la http://speedcams.tehnoplus.net
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 09:28   #22
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

O nouă actualizare:

05-12-2007
Corectat poziţia şi direcţia de deplasare la LSRM-ul din Mihăileşti (BZ)
Corectat poziţia şi direcţia de deplasare la GATSO-urile din Coşereni
Corectat viteză intrare dinspre Sud (DN2/E85) īn LSRM Spătaru (BZ)
Adăugat limitare viteză intrare de pe DN2B īn LSRM Spătaru (BZ)
Īncadrat localităţile Mărăcineni (BZ) īmpreună cu Gura Cālnăului (BZ) la LSRM - sunt unite
Īncadrat localitatea Gilău (CJ) la LSRM
Īncadrat localitatea Huedin (CJ) la LSRM
Īncadrat localitatea Unirea (AB) la LSRM
Īncadrat localitatea Ungheni (MS) la LSRM
Īncadrat localitatea Tārgu Mureş (MS) la LSRM

Cei care s-au abonat la serviciul de actualizare prin e-mail au primit deja de ieri listele noi, ceilalţi pot descărca listele de la http://speedcams.tehnoplus.net
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 10:42   #23
sez me
Renault Driver

Stage 3
 
sez me's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 92
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

SCDB@ am si eu o intrebare: am vazut ca printre updateuri se gasesc si "localizari" ale radarelor mobile ? cum adica ? adica din moment ce este mobil cum isi poate da seama un GPS de pozitia in care se afla ?
sez me is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 09:15   #24
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Locaţiile marcate pe hartă şi care indică prezenţa radarelor mobile sunt locaţii fixe, care nu-şi schimbă locul, un GPS īn mod normal nu detectează şi radarele, ca atare nu are de unde să ştie de radarele mobile (şi evident nici de cele fixe) dacă nu-i "spui" dinainte.

Īn listă sunt locaţiile de radare mobile cele mai frecventate de maşinile poliţiei iar locaţiile sunt de 2 tipuri:
1. Locaţii exacte de radare mobile - adică locuri precise unde s-a observat că maşinile stau la pāndă de multe ori. Locaţiile astea sunt marcate īn listă ca "RdrMob"
2. Localităţi pe teritoriul cărora maşinile cu radare se aşează īn diverse locuri de pāndă - īn cazul ăsta se marchează pe hartă intrările īn localitate, ca atunci cānd intrii īn ea să ştii că undeva prin localitate te poate pāndi un radar mobil. Alertă primeşti doar cānd intrii īn localitate, nu īn interiorul localităţii şi nici la ieşirea din ea. Localităţile marcate astfel sunt codate ca "LSRM", adică Localitate Supravegheată de Radar Mobil. Un LSRM este compus de obicei din 2 marcaje de Radar Mobil, unul pentru fiecare intrare īn localitate pe drumul principal (de obicei un DN sau un European), care traversează localitatea. Dacă localitatea e traversată de mai multe drumuri principale atunci se pun marcaje la toate intrările īn localitate, astfel īncāt să primeşti alertă din orice parte ai veni.

Este evident că nu īntotdeauna radarele mobile sunt acolo unde sunt marcajele sau īn localităţile respective şi vei primi alertă de radar mobil oricum, chiar dacă sunt, chiar dacă nu sunt.

Dacă te deranjează aceste alerte pentru nişte radare care pot fi sau nu, le poţi scoate, cel puţin pentru iGO şi MyGuide e foarte simplu, īn arhiva ZIP cu toate listele găseşti liste separate pe tipuri de camere (GATSO, CVST, RdrMob, LSRM, etc.) iar ca să elimini alertele pentru radare mobile (de exemplu) pur şi simplu nu mai pui pe card listele cu RdrMob şi LSRM şi vei primi alerte pentru restul de tipuri de camere. La fel, dacă te deranjează alertele pentru camerele de supraveghere, poţi şterge lista cu CVST.
Pentru Garmin şi MioMap v3 deocamdată nu pot genera automat liste separate. Dar lucrez la o soluţie şi pentru ele.
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 10:22   #25
sez me
Renault Driver

Stage 3
 
sez me's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 92
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

multumesc mult pentru raspuns
sez me is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 10:48   #26
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Cu plăcere!
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 21:25   #27
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Quote:
Originally Posted by SCDB View Post
Cu plăcere!
Salut!
Am si eu o intrebare...
Eu mi-am setat gps-ul dupa cum ai zis,si nu am avut ocazia sa imi bipaie gps-ul la camerele fixe pentru ca nu am iesit din bucuresti.As vrea sa stiu si eu,prin setarile pe care le-am facut am setat si limita de viteza(sa mi-o afiseze pe display)?pentru ca am mers pe toate strazile din bucuresti si nu mi-a aparut absolut nimic referitor la limitele de viteza,si chiar mi-ar fi folositoare aceste limite.
Mentionez ca am un pda Mio cu softul MioMap v3.3.
Daca ma poti ajuta iti voi fi recunoscator
orlando is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 21:32   #28
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

aceeasi prb o am si eu Orlando dar nu ma omor
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 21:43   #29
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Quote:
Originally Posted by orlando View Post
Salut!
As vrea sa stiu si eu,prin setarile pe care le-am facut am setat si limita de viteza(sa mi-o afiseze pe display)?pentru ca am mers pe toate strazile din bucuresti si nu mi-a aparut absolut nimic referitor la limitele de viteza,si chiar mi-ar fi folositoare aceste limite.
Mentionez ca am un pda Mio cu softul MioMap v3.3.
Limitele de viteză ale drumurilor sunt incluse īn hartă, nu īn lista de speedcams. Ultima hartă de Romānia stă foarte prost la acest domeniu, al limitelor de viteză. Mai bună era harta din 2006, dar din păcate nu mai e actuală.
Ca atare, folosirea fişierelor de speedcams nu ajută cu nimic la ce vrei tu.
Limitele de viteză se setează cu alte opţiuni din meniul unde se află şi alertele de speedcams.
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 21:57   #30
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din Romānia, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

dar camerele dupa noua autostrada pitesti spre rm valcea ? sti cumva daca sunt ??
dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -