Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-13, 15:33   #3541
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

La achizitionarea unei masini din Germania, din punct de vedere al actelor trebuie sa aveti:

Brief-ul mare (este cartea de identitate) numit in germana: Fahrzeugbrief

Brief-ul mic (este talonul masinii) numit in germana: Fahrzeugschein

Actul de vanzare-cumparare numit in germana: Kaufvertrag. (acesta poate avea diverse forme, poate fi individualizat, etc)

Asigurarea - numita in germana: Versicherungskarte

Numerele de tzol (cu inscriptia valabilitatii)

In cazul numerelor de tzol (tranzit) pt 5 zile, trebuie sa aveti in plus:

Talon de circulatie provizorie numit in germana: Fahrzeugschein, acesta trebuie sa fie pe numele dvs (al cumparatorului).

In cazul in care masina are TUV (ITP) valabil si se obtin numere cu valabilitate mai mare, trebuie sa aveti in plus:

Brief-ul mic- modelul nou (talonul de export al masinii), numit in germana: Zulassungsbescheinigung Teil I, pe numele noului proprietar;

Brif mare - modelul nou (carte de identitate noua), numit in germana Zulassungsbescheiningung Teil II, tot pe numele noului proprietar.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 02-08-13, 17:40   #3542
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by onymen View Post
La achizitionarea unei masini din Germania, din punct de vedere al actelor trebuie sa aveti:

Brief-ul mare (este cartea de identitate) numit in germana: Fahrzeugbrief

Brief-ul mic (este talonul masinii) numit in germana: Fahrzeugschein

Actul de vanzare-cumparare numit in germana: Kaufvertrag. (acesta poate avea diverse forme, poate fi individualizat, etc)

Asigurarea - numita in germana: Versicherungskarte

Numerele de tzol (cu inscriptia valabilitatii)

In cazul numerelor de tzol (tranzit) pt 5 zile, trebuie sa aveti in plus:

Talon de circulatie provizorie numit in germana: Fahrzeugschein, acesta trebuie sa fie pe numele dvs (al cumparatorului).

In cazul in care masina are TUV (ITP) valabil si se obtin numere cu valabilitate mai mare, trebuie sa aveti in plus:

Brief-ul mic- modelul nou (talonul de export al masinii), numit in germana: Zulassungsbescheinigung Teil I, pe numele noului proprietar;

Brif mare - modelul nou (carte de identitate noua), numit in germana Zulassungsbescheiningung Teil II, tot pe numele noului proprietar.
la cele mentionate de tine,trebuie sa mai aiba document de transport deoarece masina a fost adusa pe platforma si in acest caz,nu mai are nevoie de asigurare,numere,talon pentru numere provizorii...

trebuie decat briful mare,briful mic,contractul si documentul de transport
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-08-13, 09:27   #3543
andreeahanceriuc

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 2
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
la cele mentionate de tine,trebuie sa mai aiba document de transport deoarece masina a fost adusa pe platforma si in acest caz,nu mai are nevoie de asigurare,numere,talon pentru numere provizorii...

trebuie decat briful mare,briful mic,contractul si documentul de transport
Buna ziua! Multumesc pt ajutor! Intr-adevar, deoarece masina a fost adusa pe platforma, am avut nevoie doar de:
-brif-ul mare
-brief-ul mic
-contract de vanzare
-declaratie pe propria raspundere la notariat privind data intrarii masinii in tara si numarul platformei
Numai bine!
andreeahanceriuc is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 00:18   #3544
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am o intrebare la chestia cu partajul. Daca tatal meu aduce o masina din Germania si mi-o vinde mie , merge facut acel partaj ? Cum anume se procedeaza exact ? Mergem la notar facem un contrat de vanzare-cumparare dupa care ce se intampla ? Pe baza acelui contract se face si acel partaj ?
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 09:46   #3545
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu se mai poate inmatricularea prin partaj la notar!!!
onymen is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 11:26   #3546
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Desi deocamdata nu a intrat in vigoare, timbrul de mediu nu se mai poate evita pe aceasta cale intrucat notarii nu mai efectueaza partajul iar cei de la SPCRPCIV refuza inmatricularea pe aceasta cale.
Singura solutie in vederea evitarii sau recuperarii taxei este formularea
unei actiuni in instanta.

Azi am fost si la mine in judet pentru a inmatricula masina lu unchimiu si mi s-a spus ca nu se mai poate inmatricula prin partaj,vineri seara s-a dat OUG.
Pana vineri mi-a zis ca s-au inmatriculat masini pe banda rulanta
onymen is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 10:57   #3547
X.Bitza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 40
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by onymen View Post
Desi deocamdata nu a intrat in vigoare
Legea 24/2000
Intrarea īn vigoare a actelor normative
Art.12
(1) Legile şi ordonanţele emise de Guvern īn baza unei legi speciale de abilitare intră īn vigoare la 3 zile de la data publicării īn Monitorul Oficial al Romāniei, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută īn textul lor.
(2) Ordonanţele de urgenţă ale Guvernului intră [B]īn vigoare la data publicării īn Monitorul Oficial al Romāniei, Partea I, sub condiţia depunerii lor prealabile la Camera competentă să fie sesizată[B], dacă īn cuprinsul lor nu este prevăzută o dată ulterioară.


Deci cum OG 16/2013 a fost publicata in M.Of. Partea I, nr.490 din 02.08.2013, si nu s-a specificat termen de intrare in vigoare decat pentru anumite paragrafe, OG 16/2013 a intrat in vigoare la 03.08.2013 (daca a fost depusa in prealabil la Camera competenta) sau 05.08.2013.

Am intalnit avocat(a) care la 07.08.2013 nu stia cand intra in vigoare ordonanta, dar mai dadea si sfaturi pe site-uri de profil.

Last edited by X.Bitza; 08-08-13 at 10:59.
X.Bitza is offline   Reply With Quote
Old 11-08-13, 13:13   #3548
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Dar la donatie se plateste taxa ? Daca primesc prin donatie o masina trebuie platita taxa?
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-13, 14:12   #3549
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
Dar la donatie se plateste taxa ? Daca primesc prin donatie o masina trebuie platita taxa?
donatie,partaj,mostenire...nu se plateste taxa....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 11-08-13, 20:54   #3550
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Cu partajul a picat,cel putin la mine nu mai merge,m-am interesat si am vorbit cu avocat.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 12-08-13, 01:55   #3551
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by onymen View Post
Cu partajul a picat,cel putin la mine nu mai merge,m-am interesat si am vorbit cu avocat.
da stiu cu partajul voluntar,ma refeream la partajul cu divort.....dar nu cred ca e nimeni atat de idiot sa divorteze ca sa inmatriculeze o masina...sau mai stii...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 15-08-13, 09:33   #3552
HerrDoc

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 9
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salutare tuturor, am si eu o nelamurire: daca vreau sa vand o masina proprietate personala a carei taxa am platit-o dar este in curs de recuperare (dosar in rol, bani inca nerecuperati) care e procedura? pot scoate de la anaf adeverinta ca nu am recuperat taxa din moment ce eu inca nu am incasat nimic? daca da, exista apoi riscul ca eu sa nu o mai pot recupera chiar daca castig procesul? ideea este ca taxa de timbru actuala e mai mica decat banii care ar fi de recuperat (taxa platita mai mare+dobanzi) si decat sa pierd acei bani prefer sa nu mai vand masina. Iar daca primesc adeverinta ca nu am recuperat taxa, noul proprietar in consecinta nu mai plateste taxa cand inmatriculeaza masina si eu deasemenea castig procesul si recuperez banii, aceasta masina practic ramane cu taxa neplatita, nu? e posibil?
HerrDoc is offline   Reply With Quote
Old 15-08-13, 10:29   #3553
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Un calculator cat se poate de legitim si actual de taxa stie cineva ? Multumesc anticipat
denver is offline   Reply With Quote
Old 15-08-13, 10:38   #3554
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Dupa parerea mea cel mai bun calculator este cel de pe autovit,intri pe pagina,derulezi pana jos de tot si ai acolo o coloana cu titlul Servicii si acolo ai ceva cu Timbrul de mediu si calculezi taxa.Ca la finante
onymen is offline   Reply With Quote
Old 15-08-13, 11:01   #3555
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

static. anaf. ro /static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/calculator_taxe/taxa_timbru_2013.html
myk-e is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -