Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-09, 22:31   #1966
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

maine dat o fuga la administratie si va lamuriti , in cazul in care si aia de acolo va pot lamurii , e cam haos , timpul scurt
akileon is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 22:35   #1967
tazmanya

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 29
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

exact jonny asta e dovada conform Art.III lit. "b"
tazmanya is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 22:39   #1968
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Ms, sunt mai greu de cap... Oricum presimt ca vor fi mari probleme cu actele astea la toata lumea..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 23:07   #1969
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Eu ma uitai peste acte , pe 10.09.2008 am luat numere de tzoll de acolo !
S-a facut un birff nou cu numerele provizorii de 1 luna pe care nu scrie nimic de radiere ( m-am uitat peste traduceri ) !
Am tot , inclusiv bonul de la toll !
PS: am facut RAR-ul pe 15 decembrie ! Pot sa atasez factura ???
Pana la urma care din actele alea le atasez la dosar ???
Trebuie sa le mai traduc si pe alea sau le las in germana ???


LE:
Quote:
Originally Posted by johhny View Post
Eu am traducerea de la brief, unde scrie detele masini, si jos scrie asa: ,, autovehicul radiat la 10 sept. 2008'' asta poate fi o dovada ?
NU poate fi dovada ! Masina cand este dusa in park este deja radiata, ea poate fi radiata in data de 10 sept 2008 si tu sa o cumperi in 9 ianuarie 2009 (am dat un exemplu ) , cred ca se refera la numerele de toll (Acolo iti fac un birff nou cu numerele provizorii ) !

Last edited by DolusD; 19-02-09 at 23:14.
DolusD is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 00:04   #1970
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

m-am uitat acum si la ce a discutat secretarul de stat la videochat ul de la protv

si eu zic ca lucrurile stau in felul acesta ... asta din ce a spus el si am inteles eu cu privire la cele 3 modalitati de a demonstra ca masina a fost adusa inainte de 15 dec :

1 contract sau factura, aici cred ca intra implicit contractul de vanzare cumparare intre persoana din strainatate si tine sau o terta persoana . sau o factura ... sau factura pt avans...

2 carnetul de TIR al transportatorului care a adus masina in tara , asta in cazul in care masina a fost adusa pe trailer
sau dovada radierii masinii din afara , pe orice carte de identitate a masinilor aduse din afara cu nr provizorii se pune o stampila prin care atesta ca masina este radiata ( rdw la cei cu masini din olanda )

3 autorizatia de circulatie provizorie platita in taxa de origine , adica aici intra breif urile ( un exemplu ar fi cel la masinile aduse din Germania la care in momentul in care cumperi masina ti se realizeaza un alt brief daca ai luat numere minim pe 1 luna sau la numere galbene pe 5 zile cred ca trebuie chitanta sau actul acela in care este trecut numele vostru si nr de la masina )


oricum vom vedea exact ce vor spune cei de la finante

Last edited by Al3xxx; 20-02-09 at 00:07.
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 00:10   #1971
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Maine la prima ora sunt la finante cu toate actele pe care le am (inclusiv bonul acela mic de la toll ) ! Parca vad ca nu o sa ma lamureasca prea mult doamnele de acolo !
DolusD is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 08:59   #1972
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

luat de pe site pro tv :

exista trei modalitati de a demonstra ca o masina a fost adusa in Romania inainte de 15 decembrie in Romania: prin contractul sau documentul de comanda si o chitanta de plata a unui avans minim pana la aceasta data, carnetul de TIR al transportatorului care a adus masina in tara, autorizatia de circulatie provizorie platita in taxa de origine


deci este vorba de numere provizorii luate din tara de unde a fost cumparata , nu numerele rosii de la noi
akileon is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 09:04   #1973
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Oricum aseara la chat a zis ca se poate si cu numerele provizori de la noi, ia fost pusa intrebarea de un utilizator ca daca nu mai are autorizatia de inainte de 15 ce face. Si i sa raspuns ca poate sa scoata de la politie dovada ca a avut autoeizatie de circulatie pana pe 15.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 09:58   #1974
marian_tgv

Stage 5
 
marian_tgv's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 454
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

vesti proaste..
Taxa auto se va reduce la valori cuprinse intre 500 si 3.200 de euro pentru motorizarile mai des intalnite, de 1,4 si de 1,6 litri, indiferent de norma Euro. In cazul masinilor cu propulsoare mari, Euro 2, proprietarul va plati mai mult de 16.000 de euro.

Modelele cu motorizari de 1,4 litri vor avea o taxa de 500 de euro in cazul normelor Euro 1. Pentru un motor de aceeasi capacite cilindrica, dar care corespunde Euro 3, taxa va fi de aproape 860 de euro, respectiv de 1.460 de euro pentru propulsoarele Non Euro. Proprietarul unei masini cu propulsor de 1.400 centimetri cubi (cmc) Euro 2 va plati aproximativ 1.800 de euro, cea mai mare taxa pentru o astfel de cilindree. Printre masinile cu astfel de propulsoare incadrate in normele Euro 2 se numara Opel Astra F si Volkswagen Golf III.

In cazul automobilelor cu motoare de 1.600 cmc, taxa va avea un cuantum de 880 euro pentru propulsoare Euro 1 si de 1.450 euro pentru Euro 3. La motorizarile Non Euro taxa va fi de 2.600 euro, iar la cele Euro 2 de putin peste 3.200 de euro.

Cumparatorii de vehicule second-hand de import echipate cu propulsoare de 2 litri vor plati o taxa de circa 1.400 de euro pentru masini Euro 1 (cum ar fi Opel Vectra A si BMW Seria 3) sau de circa 5.100 de euro in cazul motoarelor Euro 2.

Modele precum Opel Vectra B, Volkswagen Passat, BMW Seria 3 si Audi A4 sunt cateva exemple de masini Euro 2 pentru care taxa va trece de 5.000 de euro, depasind de circa doua ori valoarea de achizitie a vehiculului. Calculele au fost realizate de agentia Mediafax dupa analiza preturilor unor modele echipate cu astfel de propulsoare aflate la vanzare pe site-urile de specialitate din strainatate.

Pentru un motor de 2 litri Euro 3 taxa va fi de circa 2.400 euro, iar la Non Euro va ajunge la 4.200 euro.

O masina cu motor de 3.000 cmc Euro 1 va avea o taxa de aproximativ 4.200 de euro. in cazul in care propulsorul este Euro 3, cumparatorul va achita 6.200 de euro, iar la Non Euro va plati 12.600 de euro.

Pentru motorizarile de 3 litri Euro 2 taxa trece de 16.000 de euro, de 10 - 12 ori mai mult decat valoarea de cumparare a autovehiculelor. in aceasta categorie se incadreaza masini precum Opel Omega, Ford Scorpio, Mercedes Benz Clasa E, BMW Seria 5, Jeep Grand Cherokee si Ford Explorer, care au motoare de 3.000 de centimetri cubi (cmc) sau mai mari, conforme normelor Euro 2. Modelele mentionate se gasesc la vanzare la preturi incepand de la 1.500 de euro in statele din Uniunea Europeana, potrivit site-urilor de anunturi.

Taxa de poluare auto va fi redusa cu o treime si pentru masinile noi Euro 4 care au motoare mai mari de 2.000 de centimetri cubi.

Astfel, dupa ce ordonanta de Guvern va intra in vigoare, taxa auto pentru un Audi Q7 nou cu motor de 4,2 litri pe benzina va fi de 7.300 de euro, iar pentru aceeasi masina echipata cu propulsor diesel de 3 litri cu filtru de particule cuantumul va fi de circa 3.200 de euro.

Pentru un Mercedes Benz C 200 CDI nou si cu motor diesel de 2.148 cmc Euro 4 valoarea redusa a taxei va fi de circa 1.800 de euro. Cumparatorul unui Opel Vectra nou cu motor pe benzina de 2,2 litri va achita o taxa de circa 2.000 de euro.

Un alt exemplu este SUV-ul Renault Koleos echipat cu motor pe benzina Euro 4 de 2,5 litri, al carui posesor va fi taxat la inmatriculare cu 2.600 de euro.

O masina Alfa Romeo 159 cu motor diesel Euro 4 de 2,4 litri si cu filtru de particule va avea o taxa de poluare auto de 1.700 de euro. Pentru acelasi model, dar echipat cu motor Euro 4 pe benzina de 2,2 litri, taxa va fi de circa 2.300 euro.

Taxa la o Mazda CX-7 echipata cu motor de 2,3 litri pe benzina va fi de 2.800 euro, iar pentru o Mazda6 cu motor pe benzina de 2,5 litri scade la 2.300 euro.

De la 1 octombrie 2009 masinile noi vandute in Uniunea Europeana trebuie sa respecte obligatoriu normele de poluare Euro 5. Astfel, dupa ce va expira perioada de suspendare a taxei pentru autoturismele noi cu motoare de pana la 2 litri, va fi permisa doar comercializarea modelelor Euro 5.

Sursa: Bloombiz
marian_tgv is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 10:05   #1975
marian_tgv

Stage 5
 
marian_tgv's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 454
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

referitor la ce ai spus tu AleXXX-Bacau: adica aici intra breif urile ( un exemplu ar fi cel la masinile aduse din Germania la care in momentul in care cumperi masina ti se realizeaza un alt brief daca ai luat numere minim pe 1 luna sau la numere galbene pe 5 zile cred ca trebuie chitanta sau actul acela in care este trecut numele vostru si nr de la masina )
Eu am avut numere pe 5 zile si nu mi-a scris numele meu acolo pentru ca erau deja completate,asa veneau ele,direct completate!!! Mi-am inscris masina anul trecut si am platit 367 lei noi pt motor 1.4 si euro 4 an fabricatie 2 august 2001,respectiv iesind fabricatie 2002 ( vw golf )
marian_tgv is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 10:14   #1976
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Am fost la finante sa depun dosarul si cei de aici miau cerut urmatoarele :

1) cerere tip
2) cerere scrisa de mana prin care se mentioneaza ca declarati pe proprie raspundere ca ati adus masina inainte de 15 dec
3) copie dupa buletin , carte de identitate , brief ( tot ce tine de masina )
acte de vanzare cumparare ... tot ...
4 ) o copie dupa primul numar provizoriu ,sau altul care sa dovedeasca ca masina a fost adusa inainte de 15 decembrie ( aici daca nu mai aveti autorizatia puteti sa folositi chitanta cu care ati platit )

Oricum din cate am inteles de la cei de la finante orice lucru cu care puteti demonstra ca masina este adusa inaite de 15 decembrie este binevenita !
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 10:16   #1977
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by marian_tgv View Post
referitor la ce ai spus tu AleXXX-Bacau: adica aici intra breif urile ( un exemplu ar fi cel la masinile aduse din Germania la care in momentul in care cumperi masina ti se realizeaza un alt brief daca ai luat numere minim pe 1 luna sau la numere galbene pe 5 zile cred ca trebuie chitanta sau actul acela in care este trecut numele vostru si nr de la masina )
Eu am avut numere pe 5 zile si nu mi-a scris numele meu acolo pentru ca erau deja completate,asa veneau ele,direct completate!!! Mi-am inscris masina anul trecut si am platit 367 lei noi pt motor 1.4 si euro 4 an fabricatie 2 august 2001,respectiv iesind fabricatie 2002 ( vw golf )

depinde de unde ai luat masina sau cine a aduso , eu am dat un caz general , nu o particularitate , nu are importanta ce nume este trecut acolo , ci data la care a fost eliberat .
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 10:17   #1978
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Al3xxx View Post
Am fost la finante sa depun dosarul si cei de aici miau cerut urmatoarele :

1) cerere tip
2) cerere scrisa de mana prin care se mentioneaza ca declarati pe proprie raspundere ca ati adus masina inainte de 15 dec
3) copie dupa buletin , carte de identitate , brief ( tot ce tine de masina )
acte de vanzare cumparare ... tot ...
4 ) o copie dupa primul numar provizoriu ,sau altul care sa dovedeasca ca masina a fost adusa inainte de 15 decembrie ( aici daca nu mai aveti autorizatia puteti sa folositi chitanta cu care ati platit )

Oricum din cate am inteles de la cei de la finante orice lucru cu care puteti demonstra ca masina este adusa inaite de 15 decembrie este binevenita !
o demonstatie simpla cum ca ai adus masina inainte de 15 , este brieful mare , care politia ti l-a stampilat atunci cand ti-au dat numere rosii , si EVIDENT , scrie frumos si data eliberarii foarte simplu ...
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 10:21   #1979
higheaven

Stage 3
 
higheaven's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 111
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Azi la finante:
se pot depune actele pentru a plati taxa
in 2-3 zile iti face calculul si doar apoi poti plati taxa

cum demonstrezi ca ai masina in tara inainte de 15.12.08 ?
numere rosii, sau daca nu ai numere, civ, sau programareRAR..... declaratie pe proprie raspundere!

actele se depun pana in 11.03 apoi PA! =>coada pana afara
__________________
higheaven is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 11:07   #1980
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Am vazut aseara noua taxa auto.Si nu stiu ce e redus, pentru ca mie mi se par mai mari.De exemplu, pentru o masina euro 2 cu motor de 3 l se va plati o taxa de aproximativ 16000 eur, inainte era 10000.Alt exemplu,pentru un Q7 4.2 benzina NOU se va plati o taxa de 7300 eur.Pentru un Mercedes C200 CDI NOU se va plati o taxa de 1800.

Quote:
Intre 500 si 16.000 de euro, taxa pentru masinile rulate de import
19 Februarie 2009
viz

Taxa auto se va reduce la valori cuprinse intre 500 si 3.200 de euro pentru motorizarile mai des intalnite, de 1,4 si de 1,6 litri, indiferent de norma Euro. In cazul masinilor cu propulsoare mari, Euro 2, proprietarul va plati mai mult de 16.000 de euro.

Modelele cu motorizari de 1,4 litri vor avea o taxa de 500 de euro in cazul normelor Euro 1. Pentru un motor de aceeasi capacite cilindrica, dar care corespunde Euro 3, taxa va fi de aproape 860 de euro, respectiv de 1.460 de euro pentru propulsoarele Non Euro. Proprietarul unei masini cu propulsor de 1.400 centimetri cubi (cmc) Euro 2 va plati aproximativ 1.800 de euro, cea mai mare taxa pentru o astfel de cilindree. Printre masinile cu astfel de propulsoare incadrate in normele Euro 2 se numara Opel Astra F si Volkswagen Golf III.

In cazul automobilelor cu motoare de 1.600 cmc, taxa va avea un cuantum de 880 euro pentru propulsoare Euro 1 si de 1.450 euro pentru Euro 3. La motorizarile Non Euro taxa va fi de 2.600 euro, iar la cele Euro 2 de putin peste 3.200 de euro.

Cumparatorii de vehicule second-hand de import echipate cu propulsoare de 2 litri vor plati o taxa de circa 1.400 de euro pentru masini Euro 1 (cum ar fi Opel Vectra A si BMW Seria 3) sau de circa 5.100 de euro in cazul motoarelor Euro 2.

Modele precum Opel Vectra B, Volkswagen Passat, BMW Seria 3 si Audi A4 sunt cateva exemple de masini Euro 2 pentru care taxa va trece de 5.000 de euro, depasind de circa doua ori valoarea de achizitie a vehiculului. Calculele au fost realizate de agentia Mediafax dupa analiza preturilor unor modele echipate cu astfel de propulsoare aflate la vanzare pe site-urile de specialitate din strainatate.

Pentru un motor de 2 litri Euro 3 taxa va fi de circa 2.400 euro, iar la Non Euro va ajunge la 4.200 euro.

O masina cu motor de 3.000 cmc Euro 1 va avea o taxa de aproximativ 4.200 de euro. in cazul in care propulsorul este Euro 3, cumparatorul va achita 6.200 de euro, iar la Non Euro va plati 12.600 de euro.

Pentru motorizarile de 3 litri Euro 2 taxa trece de 16.000 de euro, de 10 - 12 ori mai mult decat valoarea de cumparare a autovehiculelor. in aceasta categorie se incadreaza masini precum Opel Omega, Ford Scorpio, Mercedes Benz Clasa E, BMW Seria 5, Jeep Grand Cherokee si Ford Explorer, care au motoare de 3.000 de centimetri cubi (cmc) sau mai mari, conforme normelor Euro 2. Modelele mentionate se gasesc la vanzare la preturi incepand de la 1.500 de euro in statele din Uniunea Europeana, potrivit site-urilor de anunturi.

Taxa de poluare auto va fi redusa cu o treime si pentru masinile noi Euro 4 care au motoare mai mari de 2.000 de centimetri cubi.

Astfel, dupa ce ordonanta de Guvern va intra in vigoare, taxa auto pentru un Audi Q7 nou cu motor de 4,2 litri pe benzina va fi de 7.300 de euro, iar pentru aceeasi masina echipata cu propulsor diesel de 3 litri cu filtru de particule cuantumul va fi de circa 3.200 de euro.

Pentru un Mercedes Benz C 200 CDI nou si cu motor diesel de 2.148 cmc Euro 4 valoarea redusa a taxei va fi de circa 1.800 de euro. Cumparatorul unui Opel Vectra nou cu motor pe benzina de 2,2 litri va achita o taxa de circa 2.000 de euro.

Un alt exemplu este SUV-ul Renault Koleos echipat cu motor pe benzina Euro 4 de 2,5 litri, al carui posesor va fi taxat la inmatriculare cu 2.600 de euro.

O masina Alfa Romeo 159 cu motor diesel Euro 4 de 2,4 litri si cu filtru de particule va avea o taxa de poluare auto de 1.700 de euro. Pentru acelasi model, dar echipat cu motor Euro 4 pe benzina de 2,2 litri, taxa va fi de circa 2.300 euro.

Taxa la o Mazda CX-7 echipata cu motor de 2,3 litri pe benzina va fi de 2.800 euro, iar pentru o Mazda6 cu motor pe benzina de 2,5 litri scade la 2.300 euro.

De la 1 octombrie 2009 masinile noi vandute in Uniunea Europeana trebuie sa respecte obligatoriu normele de poluare Euro 5. Astfel, dupa ce va expira perioada de suspendare a taxei pentru autoturismele noi cu motoare de pana la 2 litri, va fi permisa doar comercializarea modelelor Euro 5.
sursa: auto.ro
__________________

Last edited by Cristy65; 20-02-09 at 11:12.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -