Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 18-01-09, 06:42   #1351
oldschool_boy

Stage 5
 
oldschool_boy's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 542
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

domnilor, ma tem ca guvernul e chiar prea putin interesat de poluare de fapt. oricum, domnii contabili-politruci-oportunisti de acolo habar nu au cu ce se maninca gradul de poluare real. tot ce ii intereseaza sint cifrele. caci sint lucruri de care se pot folosi, vizibile, dovedibile si lizibile. statisticile sint cele mai mari arme pentru cei ce abuzeaza de situatii de gen. eu nu ma mir ca e cum e. in 20 de ani au luat ce au putut de pe tara asta. acum incepem sa dam de fundul sacului. am vrea incasari ca germania, cu rata de dezvoltare ca somalia. normal ca vor trebuii sa ia taxe si pe zborul mustelor. iar scandalul si milioanele de variante apar din cauza totalului neprofesionalism al celor care alcatuiesc documentatiile, la modul in care sintem obisnuiti sa o faca, doar lucreaza in ministere, si anume dupa ureche.
__________________
YMess: oldschool_boy_2
*0748484784*
LA ANUNTURI, RASPUNDETI PE PM, VA ROG!
oldschool_boy is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 08:19   #1352
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

asta seara se fac 2 zile de cand trebuia sa se lamureasca cu taxa.....si nimic....continuam sa speram ?)
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 08:55   #1353
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Si cata dreptate ai poate chiar e inca bine juma* de an sa astepti...in germania te feresti de accidente cu masini care au numere straine ca de dracu*...daca asigurarea nu plateste ce faci ? iti trebuie avocat in tara ta...dupa care un avocat partener in tara cealalta...pana la urma te lasi pagubas...iar asigurarile straine stiu asta foarte bine . De ce sa fie la voi altfel cu Bulgaria Insa odata vor remarca si desteptii aia de comunisti si probabil ca vor gasi o lege impotriva masinilor inmatriculate in Bulgaria.
hai sa va spun ca va inselati amandoi si in romania poti sa patesti asta cunosc un caz cineva a intrat intr-o dacia 1310 daunele au fost de 30 de milioane iar firma de aigurari a zis ca mai mult de 10 mil ei nu pot sa dea pentru ca era dacie veche de 10 ani..mai e o smecheria a firmelor de aisgurari si la casco cred ,cand sa platesti ti-o incadreaza la valoare de catalog mare dar cand e sa-ti dea bani ptr pagube iti scade valoare de catalog..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 10:27   #1354
Drag_Event_Addict

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 305
Member of:
[4Rally]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

sincer eu as vrea sa scoata taxa macar o luna,ca sa poata macar cei care au adus masini deja din afara sa si le inscrie,am un tovaras care recent si-a luat un z3 alb frumos rau,cu bani putini (bn are si parti bune si parti rele k l orice masina) dar chestia este urmatoarea:el a dat in jur de 3-4.000 pe el si mai plateste cva d genu 6000 taxa,asta e prea de tot......dar sunt si de acord sa o reintroduca deoarece in ultimul timp am vazut la golf3,ursuleti,megan-uri si multe altele de mi s luat,vreau si eu un ursulet dar cand o sa am banii o s imi iau din tara.......
Drag_Event_Addict is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 10:27   #1355
razzwan
Opel Driver

Stage 5
 
razzwan's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 564
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

sa tot mergem la vot oameni buni ... bine k nu am fost....
razzwan is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 12:02   #1356
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Drag_Event_Addict View Post
sincer eu as vrea sa scoata taxa macar o luna,ca sa poata macar cei care au adus masini deja din afara sa si le inscrie,am un tovaras care recent si-a luat un z3 alb frumos rau,cu bani putini (bn are si parti bune si parti rele k l orice masina) dar chestia este urmatoarea:el a dat in jur de 3-4.000 pe el si mai plateste cva d genu 6000 taxa,asta e prea de tot......dar sunt si de acord sa o reintroduca deoarece in ultimul timp am vazut la golf3,ursuleti,megan-uri si multe altele de mi s luat,vreau si eu un ursulet dar cand o sa am banii o s imi iau din tara.......
da ai dreptate dar era bine sa fie de acord cu initiativa fostului ministru al mediului care a spus sa se schimbe numa dupa 30 ian 2009..oricum or s-o faca va fi naspa pentru noi cei fara bani..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 12:35   #1357
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Drag_Event_Addict View Post
sincer eu as vrea sa scoata taxa macar o luna,ca sa poata macar cei care au adus masini deja din afara sa si le inscrie,am un tovaras care recent si-a luat un z3 alb frumos rau,cu bani putini (bn are si parti bune si parti rele k l orice masina) dar chestia este urmatoarea:el a dat in jur de 3-4.000 pe el si mai plateste cva d genu 6000 taxa,asta e prea de tot......dar sunt si de acord sa o reintroduca deoarece in ultimul timp am vazut la golf3,ursuleti,megan-uri si multe altele de mi s luat,vreau si eu un ursulet dar cand o sa am banii o s imi iau din tara.......
Sorry dar si tu esti unul din cei care gandesc numai pt momentul actual...imi inscriu masina si gata...ce e mai departe ma doare undeva* Cred ca felul asta de a gandi e gresit...fara suparare.
Poate ca unul sau altul strange de doi ani la pusculita ca sa isi poata lua un bmw,vw etc iar acum statul roman il obliga sa cumpere dacia...asta e democratie ?

Last edited by mobiles_de; 18-01-09 at 12:38.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 12:53   #1358
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Eu am o CORSA B platesc acum 426euro..si dak se detripleaza 142.. astept sa se dea inapoi..ce ati mai auzit??O SCOATE NU O SCOATE?macar sa o faca mica cum a fost..
__________________
Vrei sa vinzi,cumperi ceva?Poti posta si pe Slatinaforum !!!

GABORW is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 14:41   #1359
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

o scoate si o baga in impozit , te-ai scos
akileon is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 17:07   #1360
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

pai e bine sa o dea inapoi,sa o faca normala detripleze.si la impozit o baga in functie de venit prop si masina?sau!explicati mai bine, ca aia in Ziare ocolesc raspunsul si degeaba vorbesc 3pagini ca de fapt nu intelegi nimik..
GABORW is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 17:40   #1361
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

nu, o detripleaza si baga la impozit dar nu cred ca de venitul propiu.....cred ca in functie de cat polueaza. E normal ca cei din unele ziare sa nu dea prea multe detalii pentru ca in campanie i`au cam sustinut pe cei care ne fac zilele negre acuma....si e aiurea sa il sustii dupaia sa il vorbesti..) e cu schepsis toata tzara asta...tre sa fi mafiot sa intelegi ce se intampla
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 17:48   #1362
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

cand anume se decide odata cu taxa asta, ca sa stiu si eu ce am de facut ...bulgaria sau RO ...nu , nu Romania , mai bine mi`o inmatriculez in Uganda
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 18:27   #1363
Drag_Event_Addict

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 305
Member of:
[4Rally]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Sorry dar si tu esti unul din cei care gandesc numai pt momentul actual...imi inscriu masina si gata...ce e mai departe ma doare undeva* Cred ca felul asta de a gandi e gresit...fara suparare.
Poate ca unul sau altul strange de doi ani la pusculita ca sa isi poata lua un bmw,vw etc iar acum statul roman il obliga sa cumpere dacia...asta e democratie ?
rectific,nu gandesc pentru moment ci gandesc pentru viitor,m-ai inteles gresit,eu nu am nimic impotriva cu importul de masini din alte tari,chiar aprob fenomenul,deoarece in cateva situatii trebuie sa recurgi la import,de exemplu daca eu vreau un skyline nu conteaza consumu sau alte chestii,vreau neaparat skyline la noi nu o sa gasesc de vanzare asa ca trebuie sa recurg la import.....dar revenind la chestia cu trecutul si viitor,vreau sa spun prin ce am scris in postul trecut ca pe viitor daca doresti sa iti cumperi un golf,ursulet si asa mai departe sa iti iei unul din tara(deja inscris),acum ai inteles ce am vrut sa spun?si chiar o iau ca pe o ofensa obligatia de a cumpara logan,adica loganul este o masina destul de proasta fata de alte masini care se afla la acelasi pret si tu ma obligi sa o cumpar........
Drag_Event_Addict is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 18:36   #1364
fast-mazga2furious

Stock
 
fast-mazga2furious's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

sa mor eu daca am vazut asa ceva, sunt de belea, macar sa ne zica dracului: ba ramane triplata si gata, le ducem la remat..........

Last edited by aleks; 18-01-09 at 18:42.
fast-mazga2furious is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 20:00   #1365
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

ce remat ... le lasam in mijlocu orasului ... si asa daca mai amana mult ... prevad ceva de amploare si nu la fel de pasnic ... nu este cazul unora care au 1 masina ... sunt altii cu cate 8-10 ... care devin disperati si sunt capabili de orice
DyZ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -