Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 18-12-08, 20:19   #1111
viorel_MNK

Stage 5
 
viorel_MNK's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 674
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by datapimp View Post
Ai vreun link la declaratie sau ceva? Ca eu nu am gasit nimic
A fost o declaratie in direct la Realitatea TV imediat dupa ce s-a anuntat componenta noului guvern, o declaratie "la cald".
viorel_MNK is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 21:50   #1112
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

bataie de joc ca si data trecuta...daca nu chiar mai rau
din Ploiesti am venit 3 masini era si un autocar pregatit de plecare, dar degeaba...pana si politistii radeau de noi
de acum incolo nu mai merg la nici un miting in Bucuresti sau in Ploiesti.prefer sa ma duc in Timisoara sau in Oradea ca acolo sunt oameni adevarati.
RUSINE!!!
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 21:51   #1113
sparly

Presedinte SRR

Stage 5
 
sparly's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 4,714
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
[Shine Club]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Tzepozzz View Post
bataie de joc ca si data trecuta...daca nu chiar mai rau
din Ploiesti am venit 3 masini era si un autocar pregatit de plecare, dar degeaba...pana si politistii radeau de noi
de acum incolo nu mai merg la nici un miting in Bucuresti sau in Ploiesti.prefer sa ma duc in Timisoara sau in Oradea ca acolo sunt oameni adevarati.
RUSINE!!!
da dreptate
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00498.JPG
Views:	514
Size:	275.4 KB
ID:	730891  
sparly is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 23:30   #1114
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by luckas View Post
Scumpul de taricescu a dat cam 100 si ceva de mil de euro ca ajutor de stat ind auto ( adica celor de la dacia ) ,sa produca in continuare ( PE STOC ,CA DE CUMPARAT LE VA CUMPARA .....) si va oferii garantii bancare ptr imprumuturile care le va face DACIA . INTREBARE : DIN BANII CUI? AI LUI DE LA MASA DE ACAS? SI firma unde lucrez eu are probleme si trimite oameni in somaj si ca noi ffffffffffffffff multe firme din tara, ne da si noua ajutor guvernamental? LUMANARI SI MEDICAMENTE SA-SI CUMPERE DIN BANII DE PE TAXA AUTO.


Tariceanu are actiuni la Dacia si e prieten cu Stroe,care nu e numai director la uzina.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-08, 12:14   #1115
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

sparly, inteleg ca ati facut o fapta eroica pt ca ati tinut panoul ala in mana atatea ore, totusi intelege ca aici pe forum trebuie sa scrii corect, nu am gasit niciun post de-al tau fara greseli de cand scrii tu pe 4t.
p.s.: "limba gramatica" nu exista
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-12-08, 10:16   #1116
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

"Taxa auto va trebui nuantata, urmand a fi platita in functie de gradul de poluare al masinii, stabilit dupa noxele emise, si nu dupa vechimea autovehiculului, a declarat, sambata, candidatul PSD pentru ministerul Mediului, Nicolae Nemirschi, avizat favorabil pentru acest portofoliu, informeaza NewsIn.

"Taxa auto trebuie nuantata, nu anulata. Lucrurile trebuie diferentiate. E nevoie de un certificat de noxe clar, in care sa fie stabilit exact cat se plateste in functie de cat polueaza masina, iar nu sa conteze daca aceasta e la prima sau la a cincea inmatriculare", a spus Nemirschi.

El a adaugat ca taxa deranjeaza ca valoare, iar prezentul act normativ trebuie sa fie revizuit, propunand chiar crearea unor roviniete care sa limiteze accesul in centrul orasului al masinilor cu grad mare de poluare. (exact ceea ce se aplica acum in Germania cu Umwelt-Plakette )

"Actuala lege nu e in regula si trebuie revizuita. (...) Cred ca vor trebui facute niste inele in oras, prin care masinile care polueaza foarte mult sa fie impiedicate sa ajunga in centrul orasului. Cei care au astfel de masini le-ar putea lasa la periferie, iar de acolo sa ia tramvaiul", a mai spus ministrul desemnat al Mediului."

Sursa: HotNews.ro - 20.12.2008
Marson is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 05:27   #1117
berzebut

Stage 2
 
berzebut's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 54
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

a fost o mizerie de meeting . sambata a plouat am fost maxim 350 de persoane ..ploaie ,vant puternit..nimeni nu trece de bodyguarzi ... mi-am rupt plamanii pacolo . pana au iesit baietii din negocieri de la guvern si s-a spart gasca.. cativa am mers la primarie.

joi .. ne-am strans cat o echipa de fotbal cu 3 rezerve. daca plecau jandarmi si jurnalisti ramaneam cat galeria lu Fc national, Los Platanos. penibil
eram deja organizator, -agitator un Jimmy Hoffa veritabil ce sa mai , incercam sa stimulez oamenii pe strada sa ne urmeze..dar saracii ne priveau amuzati .. eram maxim 150 de persoane care oracaiam ''jos taxa''.. nimeni nu ni se alatura. ...intr-un sfarsit am ajuns in parcul izvor vizibil mai putini

din cate am inteles cei mai muti din jurul meu aveau tot interesu sa fie acolo..aveau masini de inmatriculat.eu am inscris-o in vara asa ca prezenta mea nu se explica decat printr-un profund sentiment de nedreptate ,

ideea generala e de nemultumire ,dar toti suntem de o comoditate fatala.
nici macar samsarii din targ nu s-au sinchisit sa vina . la cel de sambata scuza a fost ca a plouat ,iar la cel de joi.. ca a fost pus in cursul saptamanii .

sau poate cine stie... lumea isi permite sa plateasca taxelel astea aberante 3mii euro pt un passat 1.9 TDI din 2004 .

cam asta e rezumatul a 2 proteste in capitala bucuresti .toti se bateau cu pumnii in piept pe forumuri ca vor sa iasa in strada ...iar la ghiseele de inmatriculari ,circa financiara si RAR pe toti ii auzi cum injura si sunt nemultumiti.. ''ia uite domne ce taxa aberanta si discriminatorie...nu mai rezistam domne e prea mare ..Tariceanu masii'' ....

oricum eu sunt dezamagit. aici am pierdut lupta .meritam orice taxe ne baga astia .a fost interesul mult prea mic ,pt o problema cu impact major in buzunarul romanului de rand.
in rusia sunt lupte de strada pe aceeasi problema . in suedia a iesit lumea in strada , la fel la bruxelle pt ca s-a pus problema maririi orelor de lucru pe saptamana. sa nu mai zic de grecia .

asta e ,noi nu ne pricepem nici la un amarat de protest . gata mi-am spus oful , ne vedem la urmatoare majorare a taxei de poluare ....,mediu &CO , sau poate cine stie impunerea taxei pe paine, cola ,sau a buletinului de bucuresti .

l.e
4tunning ,cel mai mare forum dedicat masinilor are 49 de MII de membrii. deci se presupune ca ar fi locul cu un real interes in situatia de fata..totusi nu au iesit nici macar 0,1% pt o cauza care intr-un fel sau altul ne afecteaza pe toti
__________________
ym: yo_berzebut - 0761.473.878 - BOGDAN

Last edited by berzebut; 22-12-08 at 05:38.
berzebut is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 10:02   #1118
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Cam liniste, sa va dau eu motiv de discutii: http://www.**************/stiri/dacia...ese-17289.html RUSINE se plang de criza mondiala si ei dau cu banii in italieni, daca se dau ajutore de la stat trebuie iesit in strada. HUUUUUOOOOOO
__________________
Traim in Romania si asta ne mananca toti banii!!!
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 10:59   #1119
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

fara reclama nu vinzi, e regula de aur a comertului, nu te mai isteriza in continuu ca devii obositor.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 11:13   #1120
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

da aleks ai mare dreptate ! insa in legatura cu asta: http://www.**************/stiri/renau...man-17257.html


eu nu sunt de acord .
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 11:24   #1121
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

nu, cu asta nici eu nu sunt deacord, si nici cu multe altele, spuneam insa ca nu e cazul sa actionam ca istericii, ci sa si judecam inainte de a da cu pietre...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 12:53   #1122
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Dragi prieteni,

Ma intelegeti total gresit, nu sunt impotriva ca statul sa ajute Dacia, nu sunt impotriva sa se sponsorizeze o echipa de fotbal desi mi se pare mai corect sa fie sponsorizata o echipa din Romania sau un alt sport mai putin popular, NU SUNT IMPOTRIVA UNEI TAXE DE POLUARE SAU DE PRIMA INMATRICULARE, dar este de neacceptat ca ca aceasta taxa sa depaseasca 1500 de euro in conditiile in care salariul minim pe economie este undeva la 5-6 mil, este de neacceptat ca numai uzina Dacia sa tot fie bagata in seama, sunt zeci de fabrici care au fost vandute la fier vechi si nimeni nu-si pune problema muncitorilor care au lucrat in acele fabrici. Oare cu ce judec eu gresit acum? Cand ne plangem de criza mondiala si de lipsa de comenzi, oare sa fie acum momentul pentru a sponsoriza o echipa de fotbal in care se stie foarte bine ca se investesc milioane de euro. La ce suma se ridica valoarea sponsorizarii? Eu zic ca trebuie sa tragem linie si sa cerem raspunsuri clare intrebarilor noastre. Sunt bani publici, bani din buzunarele noastre. Conduc o firma si sunt rupt de taxe si impozite, daca vreau sa fac o investitie nu ma ajuta nimeni. Eu dau salarii mai mari decat celelalte firme concurente, cine ma sustine sa maresc si mai mult salariile acestor oameni? Cine ma ajuta sa ridic nivelul de trai din aceasta tara? NIMENI, am nevoie de masini pt firma si nu am bani de masini noi, Dacii si Renault nu mai cumpar in veci, atentie am cumparat si nu mai cumpar. Deci dragi prieteni eu ma gandesc tot mai mult sa plec din tara, astept doar sa vad ce decizii va lua acest nou guvern.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 12:56   #1123
Insanerzw

Stage 5
 
Insanerzw's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 588
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Eu zic ca ne agitam degeaba ca apa plata,nu vedeti ca ii doare fix in cur de noi,daca vroiau sa o scoata o scoteau deja...motoare sub 2000 si aia e ! INCA CEVA SA NU CREDETI CA SUNT DE ACORD CU ACEASTA TAXA,CA NU SUNT !
__________________
Respect for your turn to be respected!



Respect the rules of this forum, not only we always be the weakest!
Insanerzw is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 13:25   #1124
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Eu unul m-am saturat sa se dea ajutoare numai celor care sunt in pierdere, de ce nu-mi da si mie ajutor statul? Eu nu lucrez in pirdere si un ajutor de la stat s-ar concretiza direct in ridicarea nivelului de trai. Mai mult nu cer un ajutor direct, adica sa mi se dea bani, dar daca nu as fi impovarat de atatea taxe si impozite tot as reusi sa fac ceva. Nu reusesc sa mai fac nimic, avem firma de aproape 20 de ani, am inceput cu vandutul de tenesi in piata iar acum 10 ani am reusit sa ne reprofilam pe pe domeniul de activitate in care suntem specializati adica al instalatiilor pentru cladiri civile. Am intrat greu pe o piata deja ocupata, ne-am ridicat prin calitatea lucrarilor si a corectitudinii fata de clienti, ce primim in scimb? NIMIC numai taxe din ce in ce mai mari, eu ca si persoana fizica platesc o caruta de bani anual pebtru 2 masini pe care le tin in curte si care nu au motoare, DE CE? am gasit o prevedere in codul fiscal prin care as fi scutit de taxa de posesie auto dar nimni de la taxe si impozite nu o cunoaste, DE CE? de ce nu ma ajuta statul sa-mi fac o firma de restaurari auto? asa ca un tanar care incerc sa fac ceva bun! Am sa va tin la curent si cu programult de subventionare pentru panouri solare si veti vedea cum ne ajuta statul pe noi!

Si inca ceva, inainte sa cerem taxe incorect gandite, de ce nu se incearca ridicarea reala a nivelului de trai in Romania? daca as avea un salariu de 2000 -3000 de euro, atat cat are un inginer bun intr-o tara civilizata as plati chiar si o taxa de 9000 mii de euro pt masina mea, iar altii ca mine nu si-ar bate capul sa aduca masini sh din afara. Romanii sunt fitosi si le plac lucrurile la moda, mai ales can este vorba de masini.

Last edited by avolocaru; 22-12-08 at 13:46.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 14:41   #1125
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

AM FOST ,SINTEM SI VOM MAI FI FURATI ( PRIN TAXE ABERANTE ,ETC ) ,PINA VOM MURII,PENTRU CA AU FOST SINT SI VOR FI LA PUTERE TOT EI,IAR NOI PLECAM CAPUL SI CIOCU mic. TRAIM IN ROMANIA O TARA DE ............
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -