Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-11, 08:43   #241
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by ovi747 View Post
Buna eu am reusit vineri sa-mi inmatriculeaz masina fara plata taxei, cu avocata de care a a vorbit si Elena,Larisa Dudciuc din Alba Iulia 0745330285 e tare sa stiti,deci se poate.Nu am platit 11mii EUR,inca ma astept sa vina Finantele sa-mi ceara banii...............
Uitati si aici sunt multe sfaturi de acolo m-am inspirat:
http://forum.club4x4.ro/showthread.p...tr.-TAXA/page7
Ea zice ca se pot recupera banii dar doar daca ii platesti in anumite judete.........
Sper sa va ajute,avocatul trebuie sa stie astfel de cauze
Felicitari .
obywan is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 08:47   #242
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by master_mod View Post
Īntrebarea este dacă a cāştigat cineva procesul cu noua taxă din 2011 şi a recuperat banii.
Īn caz de nu se poate īncă cāştiga şi pierzi procesul, poţi avea şanse la C.E.D.O.?
Deocamdata eu nu stiu pe nimeni, dar ... ai putea sa incerci tu .
obywan is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 15:48   #243
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

sincer nu am inteles nimic din comunicatul ala de la u.e. in final imi pot recupera cei 880euroi de la statul roman sau nu?adica ma gandesc ca daca iau un avocat care imi cere 500 ce mare rahat fac ma chinui si stau si cu emotii pt 330 euroi?!eventual in bucuresti stie cineva un avocat care a castigat asemenea proces?
eddy1973 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 20:53   #244
antonsan_77

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 42
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by eddy1973 View Post
sincer nu am inteles nimic din comunicatul ala de la u.e. in final imi pot recupera cei 880euroi de la statul roman sau nu?adica ma gandesc ca daca iau un avocat care imi cere 500 ce mare rahat fac ma chinui si stau si cu emotii pt 330 euroi?!eventual in bucuresti stie cineva un avocat care a castigat asemenea proces?
ce dai la avocat se numesc cheltuieli de judecata pe care le primesti inapoi in momentul in care castigi procesul + dobanda la taxa de prima inmatriculare.
antonsan_77 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 21:37   #245
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

anton stiu asta ca nu s deficient ce naiba,ceea ce nu am mai detaliat eu sau se subintelege este ca nu te duci la avocat fara banuti nu?!trebui sa dai marafetii avanti si este la risc daca nu castigi ramai cu banii dati plus ca majoritatea primesc bani negri din cate stiu nu ti se taie chitanta decat pe o mica parte din cat ii dai si o spun din mare experienta cu mai multi avocati patiti de mine sau prieteni ai mei..asta e ideea trebui un avocat beton si care sa ceara avans mic si la final sa inacaseze ce castigi la proces si evident cat cere atat sa scrie pe chitanta sa nu mai aiba "cheltuielile ascunse sau suplimentare" ascunse...
eddy1973 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 09:13   #246
antonsan_77

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 42
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by eddy1973 View Post
anton stiu asta ca nu s deficient ce naiba,ceea ce nu am mai detaliat eu sau se subintelege este ca nu te duci la avocat fara banuti nu?!trebui sa dai marafetii avanti si este la risc daca nu castigi ramai cu banii dati plus ca majoritatea primesc bani negri din cate stiu nu ti se taie chitanta decat pe o mica parte din cat ii dai si o spun din mare experienta cu mai multi avocati patiti de mine sau prieteni ai mei..asta e ideea trebui un avocat beton si care sa ceara avans mic si la final sa inacaseze ce castigi la proces si evident cat cere atat sa scrie pe chitanta sa nu mai aiba "cheltuielile ascunse sau suplimentare" ascunse...
tare faza cu deficientul, nici prin gand nu mi-a trecut sas te reduc asa, ma grabeam si am facut economie de cuvinte.
eu am 2 seria 3, o limuzina si un coupe, ambele din germania, aduse in 2008 cand am incetat sa mai lucrez acolo. limuzina am inmatriculat-o in februarie 2009 si coupe-ul avea platit impozitul si asigurarea in germania, TUV valabil 2 ani, asa ca nu m-am grabit.
cand s-a ivit ocazia am deschis proces pentru ambele masini, pentru recuperarea taxei si pentru neplata. avocata mi-a zis ca pentru recuperare taxa e 12mil si pentru neplata 15mil.
dar daca le platesc pe ambele odata platesc doar 20mil (am avut rabat de grup). mi-a taiat chitante (2X10mil) care s-au atasat la dosar.
avocatii care percep taxe exorbitante si nu taie chitante nu mi se par in regula si ai mari sanse sa te trezesti peste o perioada ca ala si-a mutat cabinetul si si-a schimbat nr de telefon si ai ramas cu banii dati.
a, era sa uit. coupe-ul l-am inmatriculat la sfarsitul lui decembrie anul trecut pentru ca imi expira inspectia tehnica si trebuia sa merg in germania sa o fac, am mers la avocata si tot in banii aia merg mai departe pentru recuperarea taxei. a trebuit sa mai ataseze la dosar copii dupa cartea noua, certificat de autenticitate si dovada platii taxei. la limuzina mi-am luat banii inapoi dupa aproximativ 4 luni.

Last edited by antonsan_77; 09-04-11 at 09:19.
antonsan_77 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 03:01   #247
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

nu ma refeream ca mai jignit tu ma refeream asa in genere ca nu as fi.. deci in final in bucuresti nimeni nu a gasit avocat care se bage in asa caz?!din pacate observ ca numai in provincie avocatii sunt mai harnici si mai interesati si de cazurile astea marunte ca ale noastre..aici la bucuresti toti vor numai divorturi si partaje sau sa apere interlopi sa traga bani frumosi...cu noi e maruntis..am voie sa dau in judecata oare in alt oras?
eddy1973 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 08:06   #248
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Exclamation Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by eddy1973 View Post
nu ma refeream ca mai jignit tu ma refeream asa in genere ca nu as fi.. deci in final in bucuresti nimeni nu a gasit avocat care se bage in asa caz?!din pacate observ ca numai in provincie avocatii sunt mai harnici si mai interesati si de cazurile astea marunte ca ale noastre..aici la bucuresti toti vor numai divorturi si partaje sau sa apere interlopi sa traga bani frumosi...cu noi e maruntis..am voie sa dau in judecata oare in alt oras?
Ce spui tu este foarte grav. Dar nu ma mai mira nimic in tara asta
obywan is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 11:40   #249
antonsan_77

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 42
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by eddy1973 View Post
nu ma refeream ca mai jignit tu ma refeream asa in genere ca nu as fi.. deci in final in bucuresti nimeni nu a gasit avocat care se bage in asa caz?!din pacate observ ca numai in provincie avocatii sunt mai harnici si mai interesati si de cazurile astea marunte ca ale noastre..aici la bucuresti toti vor numai divorturi si partaje sau sa apere interlopi sa traga bani frumosi...cu noi e maruntis..am voie sa dau in judecata oare in alt oras?
iti dau un nr de telefon daca te intereseaza si intrebi direct. nu cred ca daca esti din alt judet deranjeaza pe cineva.
cabinet avocat Mitria Alina 0755095766
iti va raspunde asistenta, poti suna in timpul saptamanii intre 11 si 19.
in Galati.

Last edited by antonsan_77; 10-04-11 at 11:59.
antonsan_77 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 11:49   #250
trusca

Stage 5
 
trusca's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2,650
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

A recuperat taxa auto careva care e din valcea? .. eu am platit-o in decembrie 2010 , se mai poate face ceva ?
trusca is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 15:07   #251
antonio_ultras

Stage 5
 
antonio_ultras's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 819
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Va salut.am citit tot topicul si m-a ambitionat si pe mine sa incep demersurile pentru a-mi recupera taxa.am platit in jur de 2700 ron in august 2008.Exista un formular tip pentru cererea pe care o depun la administratia financiara sau e o cerere facuta de mana normala? pe langa cerere trebuie sa pun o copie simpla dupa chitanta? intentionez sa ma duc saptamana asta sa depun cererea.daca puteti sa ma ajutati cu aceste detalii.multumesc anticipat
antonio_ultras is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 15:40   #252
mihaib1

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by eddy1973 View Post
nu ma refeream ca mai jignit tu ma refeream asa in genere ca nu as fi.. deci in final in bucuresti nimeni nu a gasit avocat care se bage in asa caz?!din pacate observ ca numai in provincie avocatii sunt mai harnici si mai interesati si de cazurile astea marunte ca ale noastre..aici la bucuresti toti vor numai divorturi si partaje sau sa apere interlopi sa traga bani frumosi...cu noi e maruntis..am voie sa dau in judecata oare in alt oras?
Am postat in alt thread despre avocatul care mi-a recuperat mie taxele, si care e din bucuresti!
nu mai reiau din nou experienta mea foarte fericita cu aceasta chestiune. mie mi-a taiat chitante, am semnat contract si am recuperat banii dati ca onorariu + banii din taxa de timbru + banii dati finantelor + dobanda fiscala. mie mi s-a parut foarte corect si, mai ales profitabil:daca vrei datele lui scrie-mi la adresa bmihai1977@yahoo.com si ti le dau.
mihaib1 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 17:27   #253
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

mersi mult mihai...imi poti da un p.m. sau lasa un nr in p.m si te sun
eddy1973 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 18:15   #254
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by antonio_ultras View Post
Va salut.am citit tot topicul si m-a ambitionat si pe mine sa incep demersurile pentru a-mi recupera taxa.am platit in jur de 2700 ron in august 2008.Exista un formular tip pentru cererea pe care o depun la administratia financiara sau e o cerere facuta de mana normala? pe langa cerere trebuie sa pun o copie simpla dupa chitanta? intentionez sa ma duc saptamana asta sa depun cererea.daca puteti sa ma ajutati cu aceste detalii.multumesc anticipat
Mai Antonio , ce pana mea ai citit pana acum ? in afara de topic ?
Du-te la un avocat si completeaza acolo "cererea" si "formularu ' ".
obywan is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 18:27   #255
antonio_ultras

Stage 5
 
antonio_ultras's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 819
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by obywan View Post
Mai Antonio , ce pana mea ai citit pana acum ? in afara de topic ?
Du-te la un avocat si completeaza acolo "cererea" si "formularu ' ".

Daca vorbeam cu un avocat era clar ca nu mai am nevoie de sfatul vostru,Vroiam initial sa trimit petitia catre Finante si dupa ce am raspunsul sa contactez avocatul...in loc sa veniti cu raspunsuri la obiect vorbiti sa va aflati in treaba.e usor pt orice user sa spuna "du-te la un avocat"...
antonio_ultras is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -