Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-11, 17:01   #1
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Ti se pare normal sa platesti taxe peste taxe si sa nu vezi nimic concret facut cu banii colectati de stat? Platesti impozit pe masina, taxa de prima inmatriculare, rovinieta, accize la benzina si motorina si cu siguranta vor mai veni si altele.

Cea mai controversata dintre acestea este taxa de prima inmatriculare deoarece contravine dreptului comunitar de libera circulatie a marfurilor si este discriminatorie. Statul are puterea sa o ceara dar si tu, la randul tau, ai dreptul sa o contesti si sa incerci sa-ti cauti dreptatea in instanta.

Peste 12.000 de romani au contestat anul trecut in instanta taxa auto, iar o treime dintre acestia au avut castig de cauza, potrivit Ministrului Mediului, Laszlo Borbely.

Pana in prezent Ministerul Mediului a platit 230.000 de euro unui numar de 135 contestatari care au avut castig de cauza.

Mai sus puteti urmari un interviu cu un avocat din Alba Iulia care a castigat astfel de procese precum si cu un client care si-a recuperat banii pe aceeasi cale legala.


Care sunt pasii legali care trebuie urmati pentru a recupara in instanta suma platita pe taxa de inmatriculare:

1. In primul rand trebuie depusa o petitie la Directia de Finante Publice de care apartii, in care sa fie precizat ca taxa este in contradictie cu dreptul comunitar si discriminatorie, drept pentru care soliciti restituirea ei, plus dobanda actualizata pana la data restituirii. La petitie se anexeaza si chitanta care atesta plata taxei de prima inmatriculare. Fiscul este obligat sa raspunda la petitie in termen de 30 de zile si mai mult ca sigur raspunsul va fi negativ.

2. Dupa ce primesti raspunsul negativ de la Fisc, vei putea face o cerere de chemare in judecata a Fiscului, pe care o depui la Sectia Comerciala si de Contencios Administrativ si Fiscal a Tribunalului de care apartii cu domiciliul. In cererea de chemare in judecata se solicita restituirea taxei de prima inmatriculare si suportarea de catre stat a cheltuielilor de judecata.
3. In cazul in care Tribunalul admite cererea, va incepe procesul in urma caruia poti avea castig de cauza. Fiscul va putea face recurs, iar daca Curtea de apel va respinge recursul, practic hotararea va deveni executorie urmand sa-ti fie restituiti banii.


Video
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 19:03   #2
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Ma intreb treaba asta se poate face si inainte sa platesti taxa?
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 03:00   #3
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Este chiar preferabil sa nu platesti banii la stat. Statu' ia cu amandoua mainile, cand e vorba de dat inapoi, mai greu. Deci, preferabil sa inscrii masina fara plata taxei, tot prin proces.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 09:24   #4
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Dj_kyd View Post
Ma intreb treaba asta se poate face si inainte sa platesti taxa?

1. In primul rand trebuie depusa o petitie la Serviciul de Inmatriculari in care sa fie precizat ca taxa este in contradictie cu dreptul comunitar si discriminatorie, drept pentru care soliciti inmatricularea masinii fara plata taxei de inmatriculare.Ei vor fi obligati sa raspunda la petitie in termen de 30 de zile si mai mult ca sigur raspunsul va fi negativ.

2. Dupa ce primesti raspunsul negativ de la Directia de Inmatriculari, vei putea face o cerere de chemare in judecata a Directiei, pe care o depui la Sectia Comerciala si de Contencios Administrativ si Fiscal a Tribunalului de care apartii cu domiciliul. In cererea de chemare in judecata se solicita inmatricularea fara plata taxei si suportarea de catre stat a cheltuielilor de judecata.
3. In cazul in care Tribunalul admite cererea, va incepe procesul in urma caruia poti avea castig de cauza. Fiscul va putea face recurs, iar daca Curtea de apel va respinge recursul, practic hotararea va deveni executorie urmand sa-ti fie restituiti banii.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 10:04   #5
tudorb

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Angry Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

mai nou a aparut si varianta de scutire de la plata impozitului anual,a seriei de sasiu
tudorb is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 10:28   #6
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

PRIETENI !!! in aceasta VARA -TOAMNA posibil 90% ca sa se instaleze SOFTUL pe masinile de rutiera din Romania a masinilor inmatriculate pe Bulgaria si se va putea circula FARA PROBLEME !!!

la PIPERA cand te duci sa scoti numere rosii la masina deja iti spune domnu de la ghiseu VEZI cine iti inmatriculeaza masina la Bulgari ca se va baga softul de la ei si aici la noi !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 10:40   #7
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Poti detalia? Ce soft? Ce probleme?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 10:52   #8
victorash00

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 295
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
PRIETENI !!! in aceasta VARA -TOAMNA posibil 90% ca sa se instaleze SOFTUL pe masinile de rutiera din Romania a masinilor inmatriculate pe Bulgaria si se va putea circula FARA PROBLEME !!!

la PIPERA cand te duci sa scoti numere rosii la masina deja iti spune domnu de la ghiseu VEZI cine iti inmatriculeaza masina la Bulgari ca se va baga softul de la ei si aici la noi !!!
schema asta chiar n-am inteles-o, poti sa detaliezi te rog ?
victorash00 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 11:25   #9
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

SA INTELEAGA TOATA LUMEA

IN ACEASTA VARA - TOAMNA nu stiu exact cand , pe masinile de RUTIERA din ROMANIA se va instala un soft cu baza de date din Bulgaria a masinilor inmatriculate acolo !!!

deci pe romaneste ORICE MASINA inmatriculata pe Bulgaria va fi verificata in ORICE oras din ROMANIA ca si o masina inmatriculata in Romania daca are ITP la zi si asigurarea !!!

DECI in curand TOTI cei care va simtiti cu MUSCA pe caciula ...necesita sa va faceti ITP de acuma pe BUNE IN BULGARIA ....!!!

pentru cei care nu ati platit vreodata IMPOZITUL LA MASINA fiti siguri ca masina este scoasa de mult timp de la FISC !! dar asta nu este un incovenient deoarece ITP si ASIGURAREA la masina se face fara probleme deci nu or sa fie probleme de acest GEN !!!

Last edited by rover_cabrio; 15-02-11 at 11:27.
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 11:46   #10
bz-04-uvx
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 259
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

mare smecherie...dam odata pe an pe la bulgari si ne facem itp si asigurare...e mai nasol de cei din nordul tarii care au de batut un drum destul de lung pana la vecinii nostri de la sud de Dunare.
p.s.-bine ca instaleaza soft pentru masinile inmatriculate in bulgaria, ca pentru a le verifica pe cele inmatriculate RO nu au asa ceva...stiu destui tampiti cu masini inmatriculate RO care merg cu asigurari naspa pe RO...
__________________
bz-89-grs

Last edited by bz-04-uvx; 15-02-11 at 11:50.
bz-04-uvx is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 12:15   #11
sebastyan2001

Stage 5
 
sebastyan2001's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,185
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Foarte bine, de ce sa dea bani la asiguratori ? Eu am mai multe masini, am platit in fiecare an sume destul de mari pe asigurari, si cand am avut accident mi sa dat pe o masina din anul 2000 cu 86 000 km fabuloasa suma de 20 de milioane. Prefer sa merg fara asigurare si daca fac eu accident din vina mea asta e imi permit sa platesc reparatia, dar bani la gunoaiele astea eu nu mai dau !
__________________
Powered by GSi !
sebastyan2001 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 12:36   #12
tEaRsmAd

Stage 3
 
tEaRsmAd's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 87
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

1. Pe parcursul procesului, se poate circula cu masina in cauza ? (am inteles de la cineva ca din momentul in care a inceput procesul, eu ar trebui sa platesc doar asigurarea pentru numerele rosii (ultimul rand care a fost pe masina) si pot sa circul pana la finalizarea acestuia).

2. Cam care ar fii costurile care ar trebui sa le suport, daca, sa zicem, pierd in instanta ?

Multumesc !
__________________
Opel Astra G : 1.8 > Bertone Edition
tEaRsmAd is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 12:39   #13
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

cunosc pe cineva ce a dat statul in judecata, a castigat procesul apoi politia a facut recurs..
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 13:16   #14
tonu_adrian

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 387
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

eu sunt in proces cu taxa ..am castigat primul proces si acum finantele au facut recurs....poate o scot cu bn la capat.
tonu_adrian is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 13:52   #15
trusca

Stage 5
 
trusca's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2,650
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

salut ... eu am inscris masina pe 15 dec .. imi mai pot recupera acum bani de pe taxa? ..atunci am platit in jur de 1781 de lei ..am toate actele si facturiile.. mersi !
trusca is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -