Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-13, 16:50   #1
Pitagora

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 17
Default Afara-i vopsit gardu, inauntru-i leopardul. Vanzare-cumparare auto

Vreau sa achizitionez o masina mai imbatranita din 94 de la actualul proprietar.
Acesta la randul lui a cumparat-o in 2003, cand a si transcris-o pe numele lui.

De vreo 4-5 ani la masina nu s-a mai platit impozit si s-a adunat o suma cantitativa.

Sa il scutesc temporar pe el de plata impozitului, a fost ca masina sa nu fie transcrisa pe numele meu si sa circul asa cum este.

Circulatul nu este de luat in calcul, intrucat masina nu este in totalitate functionala.

Inchei actul de vanzare-cumparare, dar ce as mai putea face sa ma acopar din punct de vedere legal pana il va executa fiscul ?
Pitagora is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 18:38   #2
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Afara-i vopsit gardu, inauntru-i leopardul. Vanzare-cumparare auto

adeverinta de la service auto cum ca masina a avut nevoie de repratii capitale si ca nu s-a circulat cu ea timp de x ani *( a stat in curtea serviceului ) , o duci la primarie si nu plateste nimic proprietaru .

act vanzare cumparare in care se mentioneaza ca ai cumparat o epava .. nefunctionala .. ca sa confirmi cele de mai sus .. .

cel putin pe aici a mers nu stiu la voi acolo cum o fi .
__________________
Peugeot 206
1.4 .. economic pe timp de criza
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 18:42   #3
Pitagora

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 17
Default Re: Afara-i vopsit gardu, inauntru-i leopardul. Vanzare-cumparare auto

Multumesc.

Si nu va plati nimic, nici ce are restant ?

Eu daca declar ca am cumparat o epava, dupa reconditionare va putea fi folosita legal ?

Masina este inmatriculata, s-ar putea cu noua lege sa plateasca o taxa, acum nu stiu ce se va intampla.
Pitagora is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 18:56   #4
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Afara-i vopsit gardu, inauntru-i leopardul. Vanzare-cumparare auto

Quote:
Originally Posted by Pitagora View Post
Multumesc.

Si nu va plati nimic, nici ce are restant ?

Eu daca declar ca am cumparat o epava, dupa reconditionare va putea fi folosita legal ?

Masina este inmatriculata, s-ar putea cu noua lege sa plateasca o taxa, acum nu stiu ce se va intampla.
ala nu ar trebui sa plateasca nimic daca duce adeverinta , da tu sigur vei plati timbrul de mediu ; vezi ca e pe 4tuning calculator pentru acest timbru de mediu asa cum e activ in acest moment .In functie de acest timbru hotarasti daca merita sa mai dai bani pe ea sau nu ..de obicei nu prea mai merita.
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 19:02   #5
Pitagora

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 17
Default Re: Afara-i vopsit gardu, inauntru-i leopardul. Vanzare-cumparare auto

Masina fiind deja inmatriculata si printr-un fapt sa spunem ca o las pe vechiul proprietar, implicit nu o transcriu.

Eu nu voi plati acea taxa de mediu, ci proprietarul din acte.
Pitagora is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 19:10   #6
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Afara-i vopsit gardu, inauntru-i leopardul. Vanzare-cumparare auto

daca e masina pe numele lui .. si o lasi pe numele lui nu plateste nimeni nimic ..

daca o treci pe numele tau platesti timbru de mediu sau ce or sa mai inventeze astia ( nu plateste cine o vinde - plateste ala care o cumpara )

dar .. daca iti ia talonu raru pt ceva defect la masina ( poate si pt un bec .. ) si talonul este pe numele lui sau al alt cuiva .. pana o sa recuperezi talonu o sa alergi de o sa inebunesti .. iti spun eu ca sunt patit )

si nici nu poti sa zici ca nu il ai ca te pune sa il aduci in 24 de ore la sectie ( iti ia numerele )


asa ca gandeste bine ce vrei sa faci si dupaia intra in hora .
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 19:15   #7
Pitagora

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 17
Default Re: Afara-i vopsit gardu, inauntru-i leopardul. Vanzare-cumparare auto

Nu era magaria ca si masinile inmatriculate inainte de 2007 vor plati taxa aceea ?

Cat despre luat talon, nu am avut niciodata o modificare sa duca la aceasta actiune. Probabilitatea ar fi foarte mica, caci nu poate fi nula.

Referitor la chestiunea cu adeverinta de la service. Ma duc la oricare imi tuna urechea, cu un plic si o cerere ? Este o chestie de care nu stiam.
Pitagora is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 19:21   #8
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Afara-i vopsit gardu, inauntru-i leopardul. Vanzare-cumparare auto

Quote:
Originally Posted by Pitagora View Post
Nu era magaria ca si masinile inmatriculate inainte de 2007 vor plati taxa aceea ?

Cat despre luat talon, nu am avut niciodata o modificare sa duca la aceasta actiune. Probabilitatea ar fi foarte mica, caci nu poate fi nula.

Referitor la chestiunea cu adeverinta de la service. Ma duc la oricare imi tuna urechea, cu un plic si o cerere ? Este o chestie de care nu stiam.
pai daca nu o treci pe numele tau ce treaba ai cu taxa?
sau vrei sa-mi spui ca nici el nu a trecut-o pe numele lui .
talonul poate sa ti-l ia de exemplu pentru ca nu iese la noxe ( si sigur nu iese pt ca sunt magari .. iti seteaza testeru pe euro 4 si aia din 94 nare cum sa iasa daca ma intelegi .. ) pentru joc in directie , mecanica , la noi s-a intamplat si pentru becul de semnalizare .. asa ca daca e vreun sobolan care nare ce face te rezolva .. mai ales ca astea vechi sunt cap de lista .


plicu + cererea corect e posibil sa aibe formular chiar la primarie trebuie sa intrebi o secretara cu o ciocolata si o sa fi surprins cate afli .. ca deh .. asa e la romania
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 19:46   #9
Pitagora

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 17
Default Re: Afara-i vopsit gardu, inauntru-i leopardul. Vanzare-cumparare auto

La primarie, sau la vreo directie de impozite si taxe ? Pacat ca e maine duminica. Chiar sunt curios.
Pitagora is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -