Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-11, 13:32   #91
Picinell

Stage 5
 
Picinell's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 714
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

nu cred ca mai am copia de la suma achitata ... dar ar trebui sa fie la ei in baza de date nu ?
Picinell is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 13:35   #92
ioan1973

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 10
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Picinell View Post
nu cred ca mai am copia de la suma achitata ... dar ar trebui sa fie la ei in baza de date nu ?
* pai atunci te duci la ei si ceri o copie ...nici eu nu aveam originalul si m-am dus la Finante si am scos o copie , si copia aia am pus-o la dosar .
ioan1973 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 13:41   #93
Picinell

Stage 5
 
Picinell's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 714
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

si cum cer ? o copie dupa chitanta de la plata taxei de poluare ? si ii dau numele ? atat ?
Picinell is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 13:44   #94
ioan1973

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 10
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Picinell View Post
si cum cer ? o copie dupa chitanta de la plata taxei de poluare ? si ii dau numele ? atat ?
exact ! te gaseste dupa cnp in baza de date ...eu am avut vreo 3 taxe platite intr un an ...din pacate doua autoturisme le vandusem si am recuperat taxa numai de la unul ;
ioan1973 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 13:51   #95
werewolf_eu

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 47
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by tudorb View Post
mai nou a aparut si varianta de scutire de la plata impozitului anual,a seriei de sasiu
adica cum?
fii mai explicit te rog!
werewolf_eu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 13:55   #96
werewolf_eu

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 47
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by YCEE View Post
am masina in bulgaria de 2 ani si e mai bine decat la japcangii de romani. sa stau sa ma tarasc prin tribunal si poate ! poate voi castiga...asa imi rezolv probleme in cateva ore in bg. Sunt mai a saracie numerele da nu ma dau banii afara din casa sa o inscriu in romania. + ca aici era 600 lei numa asigurare pe cand in bulgaria cu 500 de lei am totu gata. itp asigurare etc.

de acord cu tine , tu esti langa ei ..., dar daca ti-as propune sa o inscrii in ungaria , cam ce-ai face?
werewolf_eu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 14:00   #97
ioan1973

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 10
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Peste 12.000 de romani au contestat anul trecut in instanta taxa auto, iar o treime dintre acestia au avut castig de cauza, potrivit Ministrului Mediului, Laszlo Borbely.


* deci daca stai sa il asculti pe Borbelly nu ajungi decit sa fii intoxicat ; omul asta spune numai bazaconii . Taxa nu e autorizata de UE in nici un caz .....
* eu cred ca 99% au castigat in instanta ...tot ce se pierde se pierde pe vicii de procedura ...


DEC

Pana in prezent Ministerul Mediului a platit 230.000 de euro unui numar de 135 contestatari care au avut castig de cauza.

* deci ganditi-va cum pot unii sa piarda si numai o treime sa castige cind practic procedura este standard.


Mai sus puteti urmari un interviu cu un avocat din Alba Iulia care a castigat astfel de procese precum si cu un client care si-a recuperat banii pe aceeasi cale legala.


* am observat un grad mare de intoxicare cu date false ..... Eu informatiile le am de la prieteni care au castigat procese si de la un amic care e samsar de masini ; plus ca mai am pe cineva in Politie care mi-a spus ca au pierdut citeva procese si au inmatriculat autoturisme fara plata taxei . Din pacate lumea e prost informata si speriata ca ar putea pierde .
ioan1973 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 14:04   #98
ioan1973

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 10
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by YCEE View Post
am masina in bulgaria de 2 ani si e mai bine decat la japcangii de romani. sa stau sa ma tarasc prin tribunal si poate ! poate voi castiga...asa imi rezolv probleme in cateva ore in bg. Sunt mai a saracie numerele da nu ma dau banii afara din casa sa o inscriu in romania. + ca aici era 600 lei numa asigurare pe cand in bulgaria cu 500 de lei am totu gata. itp asigurare etc.
* hai sa va mai zic ceva ; in 2007 am imprumutat masina unui prieten din Torino ca sa plec cu ea in Franta si sa stau acolo vreo 4 luni ; pt ca imi expira ITP ul ne-am dus la o statie din Marsilia si am cerut verificarea tehnica ; cei de acolo puteau sa imi faca ITP fara niic o problema numai ca aveam o tripla sparta si mi-au cerut sa o schimb ....si nu aveam nici un chef sa cumpar una nou ca era o o Honda vtec si ma costa vreo 100 de euro cind ITP ul ma costa 80 de euro ....
Deci eu daca imi inmatriculez masina in Bulgaria si plec in UE cred ca pot face ITP valabil 2 ani peste tot , inclusiv in Germania , Franta sau Italia .
ioan1973 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 14:17   #99
werewolf_eu

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 47
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
De juma de an te judeci cu ei inseamna... tu ai facut ce spun firmele specializate in recuperarea taxei ca fac si faci bine. Firmele primesc si ele un procent in cazul in care castigi. Totusi ai mai multe sanse cu firmele specializate pe asa ceva sau e tot acolo? Pentru ca din taxa de 90 de mil care o voi plati la inmatriculat mai bine stiu ca prefer sa dau jumatate unei firme care ma rezolva sigur ...DAR E SIGUR???

Treaba nasoala ca nu e nimic sigur si nu iti garanteaza nimeni ca primesti taxa inapoi.... dar sigur e ca ai mai multe sanse daca incerci decat daca stai acasa.

@pery15 nu le poti scana sa le pui aici sa le vada toata lumea ??
Asa ai ajuta pe mai multi ca prea putini au faxuri pe acasa
bai maniak22, am vreo 5 prieteni care si-au inmatriculat masinile fara sa plateasca nici o taxa ...niciunul n-a avut probleme , insa tot cam vreo 2-3 luni au asteptat...
ca si pret (la avocat- e mai sigura treaba si mai rapid)au platit cam 10% din taxa ...de inmatriculare , deci curaj!!!
werewolf_eu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 14:35   #100
elenacimp

Stage 1
 
elenacimp's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 19
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Din pacate,acum,situatia s-a ingreunat foarte mult pentru ca,anul trecut,un judecator de la Tribunalul Sibiu a facut o sesizare la Curtea Europeana de Justitie cu privire la gradul de discriminare al taxei auto si raspunsul care a venit pe 27 ianuarie 2011 de la CJE nu prea ne este favorabil noua,ca si reclamanti.
De aceea,a iesit Borbely la TV si a spus ca este legala taxa numai ca,daca aveti un avocat bun,recomandarile CJE cu privire la impozitele interne ale fiecarui stat membru,se pot interpreta in mai multe feluri si se poate inca,convinge judecatorul ca taxa este ilegala.
Si,asa cum am vazut ca au mai spus si alti colegi,cel mai mult conteaza norocul fiecaruia in a prinde un judecator bun,caruia sa ii pese de ceea ce ne fac guvernantii nostri.
Cei din Jud. Cluj au cele mai mari sanse de castig si in situatia actuala pentru ca au,printre judecatorii de la CA Cluj,unul de milioane-Cristi Danilet- care a data castig de cauza la toate procesele de acest gen.
Pentru cine are nevoie de precedente judiciare,poate cauta pe blogul acestui judecator,are postate decizii favorabile si motivarile acestora.
Asa ca,mult succes tuturor aflati in acesta situatie,si mie ,si sa auzim numai de cauze castigate!


Taxele de prima inmatriculare(nu cea de poluare) se recupereaza 100%,indiferent de situatie pentru ca au fost considerate ilegale de carte CE.

Last edited by elenacimp; 16-02-11 at 14:39.
elenacimp is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 14:36   #101
werewolf_eu

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 47
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Oricum ma gandesc ca daca pierzi mai poti face recurs nu? Sau daca pierzi ii mai dai odata in judecata....
Avantajul daca e inscrisa si ii dai in judecata poti circula lejer cu masina iar daca nu e inscrisa si se termina numerele rosii stai cu ea in fata blocului
daca ai dosarul complet , n-ai nici o treaba , de aia e bine sa apelezi la un avocat.
werewolf_eu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 15:01   #102
08elt

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by mixandra View Post
O LAMURIRE PENTRU CEI DE FORUM : pentru anul 2007 si 2008 pana la 1 iulie 2008 , apoi 1 ian 2009 -15 ian 2010 se castiga sigur taxa cu dobanda de la data depunerii cererii la finante si pana la plata efectiva . Procesul in sine dureaza dupa cum urmeaza .
Daca inregistrezi azi actiunea vei avea termen de judecata peste 2 luni , depinde de ce Tribunal este vorba , apoi la primul termen , daca sunt toate actele depuse instanta ramane in pronuntare . Astepti vreo luna sa primesti hotararea apoi iti va veni citatia cu recursul finantelor in alte 2-3 saptamani , termenul de judecata la Curte fiind peste vreo 2 luni , iar la acel termen se va judeca . Apoi in alte 4-6 saptamani vei primi hotararea , dupa care cu cele doua hotarari vei merge iar la Tribunal pentru a le investi cu formula executorie , unde ti se mai da iar un termen de vreo 2-3 saptamani pentru a-ti pune cateva stampile si un timbru : Acestea fiind terminate se va face o cerere catre finante in care se va alatura o copie xerox dupa cartea de identitate , un extras dupa contul bancar al dumneavoastra ( sau daca vreti sa ridicati banul de la caserie nu mai e nevoie ) si cele doua hotarari. Se asteapta cam 4-5 saptamani si veti avea banii.
Daca masina a fost inmatriculata in noiembrie 2008, sa inteleg ca nu am nici o sansa la judecata. De ce? Pentru ca era taxa de poluare sau ceva de genul acesta?Am platit 1700 eur la o masina de 6000 eur. Astept un raspuns, ms.
08elt is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 15:07   #103
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

08elt eu zic ca ai sanse nu vad de ce nu....
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 15:07   #104
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Concluzie: chiar daca ai avocat super bun si alea alea..... tot in mana judecatorului esti daca iti vei recupera banii de pe taxa
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 15:07   #105
elenacimp

Stage 1
 
elenacimp's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 19
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Concluzie: chiar daca ai avocat super bun si alea alea..... tot in mana judecatorului esti daca iti vei recupera banii de taxa
DA!Asa este,din pacate.
elenacimp is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -