Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-06-11, 11:20   #211
passy

Stage 3
 
passy's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 163
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Vreau sa imi fac si eu o asigurare pe germania valabila ca sa imi pot recupera numerele si breaff mic care mi au fost retinute de politie in urma cu cateva zile din cauza ca aveam asigurearea expirata , acum singurl mod este ca in termn de 15 zile sa vin cu o asigurare pe germania si sa mi le recuperez......ma poate ajuta cineva cu niste sfaturii ce trebuie sa fac ca sa obtin o asigurarea in germnia pe cel mai scurt termen posibil dar fara sa ma deplasez acolo?
passy is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 11:28   #212
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by passy View Post
Vreau sa imi fac si eu o asigurare pe germania valabila ca sa imi pot recupera numerele si breaff mic care mi au fost retinute de politie in urma cu cateva zile din cauza ca aveam asigurearea expirata , acum singurl mod este ca in termn de 15 zile sa vin cu o asigurare pe germania si sa mi le recuperez......ma poate ajuta cineva cu niste sfaturii ce trebuie sa fac ca sa obtin o asigurarea in germnia pe cel mai scurt termen posibil dar fara sa ma deplasez acolo?
Esti proprietarul masinii in brief?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 11:36   #213
passy

Stage 3
 
passy's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 163
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

nu dar pot veni cu propietarul este roman si e pr cu mine
passy is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 06:57   #214
Gycone

Stage 5
 
Gycone's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 492
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Si pe mine m-ar interesa cat ar costa o asigurare VALABILA in Germania.
Gycone is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 10:05   #215
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by Gycone View Post
Si pe mine m-ar interesa cat ar costa o asigurare VALABILA in Germania.
Depinde de multi factori, incepand cu vechimea masinii si capacitatea cilindrica, apoi vechimea permisului, numarul de soferi, locul unde se tine masina (daca o tii in garaj e mai ieftina), etc. E foarte dificil de facut o estimare.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 15:12   #216
madalin32

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Salut!....Sunt un baiat d 18 ani akm cateva saptaani am luat permisul...si nu le am asa bn cu masinile....si nici nu am una acasa...asa ca as dori sa ma sfatuit si pe mn.......am gasit un volswagen golf 4 din anul 2004 motor1,4 benzina...din germania 160000km iar masina arata foarte bine.....vanzatorul spune k masina consuma 6% si taxa este de 350 de euro pt a inscrio.......vreau sa ma sfatiti dk este o masina numi buna pentru a o cumpara....VA MULTUMESC!
madalin32 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 15:12   #217
madalin32

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1
Default SFAT

Salut!....Sunt un baiat d 18 ani akm cateva saptaani am luat permisul...si nu le am asa bn cu masinile....si nici nu am una acasa...asa ca as dori sa ma sfatuit si pe mn.......am gasit un volswagen 4 din anul 2004 motor1,4 benzina...din germania 160000km iar masina arata foarte bine.....vanzatorul spune k masina consuma 6% si taxa este de 350 de euro pt a inscrio.......vreau sa ma sfatiti dk este o masina numi buna pentru a o cumpara....VA MULTUMESC!
madalin32 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 16:10   #218
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Consuma 6% extraurban, 9% urban, nu trage absolut deloc. Macar un 1.6 102/105CP sa gasesti, o sa regreti repede daca iti cumperi Golf 4 1.4, e prea sub motorizata.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 19:03   #219
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Consuma 6% extraurban, 9% urban, nu trage absolut deloc. Macar un 1.6 102/105CP sa gasesti, o sa regreti repede daca iti cumperi Golf 4 1.4, e prea sub motorizata.
Tin sa te contrazic (desi nu-mi vine sa cred ca laud o petarda de Golf). 1.4 ala merge foarte foarte fain in oras, am avut unul cateva zile si-am ramas foarte surprins. E chiar sprinten. Inafara orasului nu e recomandabil sa te aventurezi peste 130, dar pana acolo isi face treaba relativ bine. Nu e lesinat.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 19:11   #220
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Am mers cu 2 Golfuri 1.4 16V, unul era chiar in stare buna si ambele mi s-au parut lesinate rau de tot. Acum depinde si de asteptari dar Loganul de 1.4 ii da clasa. Pe deasupra se aud si naspa motoarele, tacane toate 1.4 16V care le-am auzit. Eu unul nu mi-as lua ascutitoare de aia, minim 1.6 (care oricum nu e cine stie ce racheta dar nu te rogi de ea).
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 19:22   #221
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Am mers cu 2 Golfuri 1.4 16V, unul era chiar in stare buna si ambele mi s-au parut lesinate rau de tot. Acum depinde si de asteptari dar Loganul de 1.4 ii da clasa. Pe deasupra se aud si naspa motoarele, tacane toate 1.4 16V care le-am auzit. Eu unul nu mi-as lua ascutitoare de aia, minim 1.6 (care oricum nu e cine stie ce racheta dar nu te rogi de ea).
Probabil avem si stiluri diferite de condus. Mie 1.4 de pe Logan mi se pare mizerabil
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 10:13   #222
bertone_cox240
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

salut vreau sami iau si eu masina din germania parc sau privat depinde unde gasesc . neamtu ( sau ce rasa e turk rus etc) mha ajuta cu vanzare cumparare si cu numere galbene ? sau ce acet trebuie sa fac cu el
bertone_cox240 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 12:50   #223
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by bertone_cox240 View Post
salut vreau sami iau si eu masina din germania parc sau privat depinde unde gasesc . neamtu ( sau ce rasa e turk rus etc) mha ajuta cu vanzare cumparare si cu numere galbene ? sau ce acet trebuie sa fac cu el
... depinde... daca are timp si e de treaba.. te ajuta.. insa 90% nu se complica. (cu vanzatorul nu inchei decat contractul - el primeste banii iar tu masina si actele, inmatricularea cade in sarcina ta)
... cel mai bine te informezi tu de acasa unde este Zullassungstelle din zona de unde vrei sa cumperi masina, sa stii sa te orientezi la fata locului (noteaza-ti adresa completa si programul lor de lucru)
... sau apeleaza la un intermediar daca vrei sa scapi de dureri de cap
Marson is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 21:53   #224
valifilioreanu

Stage 3
 
Join Date: May 2005
Posts: 86
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Salut, vin si eu cu o intrebare: care sunt pasii si ce trebuie sa fac pt a inmatricula o masina adusa din Italia?

Povestea e cam asa:
Italianul a vandut masina unui roman pe 9-11-2011
Au facut un contract de V-C pe un tipizat A4 si au semnat amandoi.
Am o foaie care e cu holograma, in care scrie asa: annotata cessazione della circolazione per esportazione il 07/09/2011. Cred ca e de financiar din Italia
Mai am un document tot format A4, pe hartie mai grosuta putin pe care scrie Carta di circolazione si in care apar toti proprietarii masinii.La rubrica 4 a acestui document scrie:
Carta di circolazioneoriginale annullata per definitiva esportazione in altro paese della U.E.

Romanul a facut apoi un contract de V-C cu sora-sa in data de 20/10/2011, care la randul ei a scos primul rand de numere rosii.

Inainte sa iau masina i-am zis sa mai scoata un rand de numere (primele expirasera) ca sa pot sa o iau pe roti.Deasemenea i-am zis sa se duca la RAR si sa-mi certifice ca e euro 4.
De la RAR i-a dat o Nota de Consultanta in care scrie ca "auto in cauza se incadreaza in normele de poluare chimica si i se va putea acorda numar national de registru cu codificarea nivelului de poluare chimica aferenta EURO 4"

Am facut contract de V-C cu femeia pe data de 21/10/2011, am luat masina si am plecat. Mi-a dat de la primarie un certificat fiscal in care se stipuleaza ca nu figureaza cu datorii la buget si ca are in evidenta auto in cauza.

Acum poate ma ajutati si pe mine sa stiu incotro apuc si ce acte imi trebuie.
Citind acum mai atent ce tocmai am scris, realizez ca romanul i-a vandut sora-sii masina cu o zi inainte sa o cumpar eu.

Ce operatiuni ar trebui sa fac la RAR?
Ce trebuie sa traduc/legalizez?

Multumesc in avans
__________________
B-55-GTY
valifilioreanu is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 10:41   #225
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

te duci la rar ii faci cartea de identitate romaneasca , traduci targa ( carta de circulazione) si contractul de vanzare cumparare dintre italian si roman.
- cu copii dupa documentele de provenienta cartea de circulazione , certificat de proprietare ( aia cu holograma sus) si contract de vanzare cumparare , precum si cu copie dupa carte de identitate de romania te duci la administratia fiscala de care apartii sa iti calculeze taxa de poluare, iti mai trebe ceva timbre fiscale si 2 cereri de la ei pe care trebuie sa le completezi si traducerea de la contract si targa
- dupa asta cu copii dupa actele de mai sus precum si contractele de v-c toate + certificatul de atestare fiscala de la vanzatoare te duci la primarie si o treci la tine in financiar, pe langa astea iti mai trebuie sa iti faci o fisa de inmatriculare pe care cei de acolo ti-o vor stamplila si inapoia
- ultimul pas, asigurare pe 6 luni + taxa pe certificat + taxa pe numere care o platesti la ghiseu + actele de italia in original, contractele de vanzare cumparare , chitanta de la taxa original si copie, decizia de calcul a taxei, cartea de romania original si copie, fisa de inmaticulare , copie dupa buletinul tau --- cu toate astea te duci la inmatriculari si ti-o inmatriculezi pe numele tau !!
cam astea sunt in mare actele si pasii care trebuie sa ii parcurgi
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -