Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-10, 09:42   #136
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by Dutzuc View Post
.... cred ca Außerbetriebsetzung imi arata faptul ca masina este radiata......din moment ce o scoti din functiune/serviciu/uz nu inseamna ca este radiata?.....astept pareri/ sugestii in continuare....multumesc
Masina este radiata 100%. Punct.
...daca mai aveti intrebari legate de acte - inmatriculari Germania - zoll, asigurari, radieri - va astept cu un PM.

Servus.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 10:47   #137
Dutzuc

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

ok(am scapat de umblatura)...mersi mult pentru promptitudine si pentru bunatatea(daca se poate spune asa) de care ati dat dovada...
Ps: mi-a trecut durerea de cap.....multumesc inca odata
Dutzuc is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 11:13   #138
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

acum urmeaza alta cu inmatriculatul in romania ... presupun
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 11:22   #139
Dutzuc

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
acum urmeaza alta cu inmatriculatul in romania ... presupun
Hmmm....la Romania se mai descurca lumea....mai grea era treaba cu Germania....oricum cu inmatriculatul in romania in maxim 3 zile o rezolv...numai sa nu dau de alte probleme(vreun agent "destept" la inmatriculari)
Dutzuc is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 02:17   #140
ANM

Stage 5
 
ANM's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,076
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by Dutzuc View Post
Hmmm....la Romania se mai descurca lumea....mai grea era treaba cu Germania....oricum cu inmatriculatul in romania in maxim 3 zile o rezolv...numai sa nu dau de alte probleme(vreun agent "destept" la inmatriculari)
"Agentii destepti" se asigura ca masina neamtului/italianului/etc. nu e furata de vreun romanas care are talent la acte. TE ASIGUR CA VREM SI NOI AGENTI DESTEPTI IN BULGARIA sau UNGARIA!

caz concret. 4 masini furate de la firma de leasing din romania, ne-am dus personal sa le recuperam din UNGARIA, Budapesta si le-am gasit: 2 in parcuri auto, 1 intr-un subsol si 1 intr-o curte la un mahar. Daca nu aveam gps pe masinile furate, ramaneau mult si bine acolo deoarece toate aveau numere si acte definitive pe HU.
ANM is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 11:42   #141
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

la noi in romania nu politia verifica daca masina e furata ci la rar in momentul in care ii faci C.I.V -ul !!! Cei de la inmatriculari se uita sa ai toate actele , contractele de vanzare cumparare, si cam atat !!!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 15:17   #142
Dutzuc

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

de trecut am trecut RAR-ul ...n-am avut probleme......
Userul ANM---cand faceam referire la "agent destept" voiam sa mentionez faptul ca te duci la ghiseu si dai peste unul de ala care are un sictir pe el de zici ca e mai mare in functie ca Basescu(nu ca Basescu ar fi cineva....)
Nu stiu cum e pe la voi la Capitala, dar la Moldova merg mai greu lucrurile...te duci la"destept" la ghiseu si daca i se pare lui ceva...incepe sa bage strambe...dar cand intra superiorul/seful de politie in sala si vine si da noroc cu tine si te intreaba ce mai faci/cum o mai duci(chestii/trestii)....atunci, hop si catelusu(pardon "desteptu")...vine cu replica-Da! actele sunt in regula...tre' sa o rezolvam, no?..........
Mai aveti ceva de comentat? Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul(e buna vorba asta dar Badea a inceput sa fie si el "destept" si bun la toate)
PS: scuze de fftopic:

Last edited by Dutzuc; 14-06-10 at 15:26.
Dutzuc is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 15:35   #143
ANM

Stage 5
 
ANM's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,076
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

bine "copii mei", asa e k voi )
ANM is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 16:35   #144
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

asa e cum spun, nu vorbesc degeaba !! dovedeste-mi contrariul daca tu zici ca nu ii asa
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 18:52   #145
Dutzuc

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Am fost astazi la politie...la ghiseu s-a uitat agentul daca am toate actele necasare pentru dosar, mi-a dat chitanta de numere 40 ron,a batut un minut tastatura(timp in care mi-a zis combinatia la numerele ce urmeaza sa fie pe masina) si a pus actele pe teancul existent pe birou.....nu a verificat nici o serie a masinii, sau sa se uite in baza de date sa vada daca este furata sau nu....pe urma, mi-a explicat ca numerele se dau in 2 ore dar fiindca m-am prezentat prea tarziu(cu 45 min inainte de terminarea programului), le voi putea ridica abia maine dimineata incepand de la 8:30. Si atat!!!
Dutzuc is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 20:31   #146
AAAAK

Stage 3
 
AAAAK's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 152
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Salut ,vin si eu cu niste intrebari pt ca vreau sa cumpar o masina .
Am o nelamurire ,cat e tva-ul la nemti si unde/cand il platesti ,presupun ca il platesti pe baza sumei ce apare in C-V, si aici mai am o curiozitate (parca a mai intrebat cineva dar nu am vazut raspuns) nu e oare posibil pe CV sa pui o suma mai mica decat ii dai tu omului ,adica el vrea 4000e ,totul ok dar pe contract sa fie 2000 .... si automat platesti tva mai putin .
Si cam cat costa numerele rosii pt 30 zile cu asigurare si ce o mai trebuii (presupun ca si asigurarea e obligatorie si impozitul pe perioada respectiva)?
Mersi!
AAAAK is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 21:01   #147
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by AAAAK View Post
Salut ,vin si eu cu niste intrebari pt ca vreau sa cumpar o masina .
Am o nelamurire ,cat e tva-ul la nemti si unde/cand il platesti ,presupun ca il platesti pe baza sumei ce apare in C-V, si aici mai am o curiozitate (parca a mai intrebat cineva dar nu am vazut raspuns) nu e oare posibil pe CV sa pui o suma mai mica decat ii dai tu omului ,adica el vrea 4000e ,totul ok dar pe contract sa fie 2000 .... si automat platesti tva mai putin .
Si cam cat costa numerele rosii pt 30 zile cu asigurare si ce o mai trebuii (presupun ca si asigurarea e obligatorie si impozitul pe perioada respectiva)?
Mersi!
TVA-ul e 19%, si-l platesti deja in pret, nu trebuie sa-ti faci griji.
Nu te ajuta cu absolut nimic cat treci pe contract, am explicat mai sus de ce. Nu poti cumpara fara tva, decat daca iei pe firma.
Numerele rosii costa... depinde de zona. De exemplu, in nurnberg sunt 130 de euro, in hannover sunt 170 de euro, depinde de zona.
Asigurarea e inclusa in numere, dar mai nou trebuie sa mergi la Sparkasse sa platesti impozitul, care e calculat in functie de norma de poluare si capacitatea cilindrica.
De asemenea, numerele rosii se elibereaza in baza briefului, cele galbene(5 zile) pe baza unui ID (buletin/pasaport), asadar numere rosii vei putea lua doar dupa ce ai cumparat masina. Cat timp sunt valabile acele numere, trebuie neaparat sa fie valabil TUV-ul.
Spor la cumparaturi!
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 21:11   #148
AAAAK

Stage 3
 
AAAAK's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 152
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Ok ,mersi mult ,deci daca omul cere 4000e pe o masina atunci eu ii platesc lui suma si gata ,nu mai scot din buzunar alti bani pt tva nici in germania nici in ro (desi eu cumpar nu vand ,logica imi spune ca nu ar trebuii sa platesc eu tva ...oricum).
In romania cam cat dureza procesul de inmatriculare/platit taxe etc? Ma gandesc daca are rost sa platesti in germania numere rosii pt 30 de zile....sau mai bine zis cam care ar fi minimul necesar .
Inca o intrebare si gata , unde ar fi mai recomandat sa fac un test cu masina in germania ,ce serviceuri gen ARDAF sau ce or mai fi ,sa aflu cat mai multe despre masina .
Mersi mult!
AAAAK is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 01:02   #149
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by AAAAK View Post
Ok ,mersi mult ,deci daca omul cere 4000e pe o masina atunci eu ii platesc lui suma si gata ,nu mai scot din buzunar alti bani pt tva nici in germania nici in ro (desi eu cumpar nu vand ,logica imi spune ca nu ar trebuii sa platesc eu tva ...oricum).
In romania cam cat dureza procesul de inmatriculare/platit taxe etc? Ma gandesc daca are rost sa platesti in germania numere rosii pt 30 de zile....sau mai bine zis cam care ar fi minimul necesar .
Inca o intrebare si gata , unde ar fi mai recomandat sa fac un test cu masina in germania ,ce serviceuri gen ARDAF sau ce or mai fi ,sa aflu cat mai multe despre masina .
Mersi mult!
Depinde de locatia unde vrei sa inmatriculezi masina, in plus de asta oricum ai 3 randuri de numere rosii in romania, costa in jur de 100 de lei randul, deci eu zic ca numerele pe 5 zile sunt mai convenabile.
Service-uri sunt, dar e foarte greu sa convingi pe cineva de la dealer sa vina cu tine pana la un service, nu are nimeni 2 ore de pierdut. In general daca masina are TUV-ul valabil, nu prea are ce sa fie in neregula cu ea.
Ti-as recomanda sa te duci cu cineva care se pricepe, totusi.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 14:50   #150
mariusrous

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 20
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Salutare, poate ma ajuta cineva cu un sfat bun, iata povestea: am cumparat de la samsar masina cu numere rosii scoase deja de el pe numele lui.El avea contract de vc intre el si neamt.Am mai facut si intre mine si samsar un contract de cv ca sa nu aiba el probleme la amenzi ce putea sa le fac eu . Samsarul mi-a facut si contract de vc intre mine si neamt direct.Am demarat procedurile pt inmatriculare , toate bune si frumoase insa la ghiseul de la pipera functionarul imi spune ca ii apare la numere rosii samsarul, ca cine este asta ...mi-a dat cu virgula...mi-a zis sa-i aduc declaratie notariala a samsarului legalizata.M-am panicat ca nu-mi pot inmatricula masina.O cunostinta mi-a zis in felul urmator: sa astept sa expire numerele rosii si sa reincerc inmatricularea.oare este ok| Sau tb sa iau si eu nr provizorii apoi sa incerc inmatricularea|
mariusrous is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -