Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-10, 10:10   #121
fbn_lucas

Stage 2
 
fbn_lucas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 53
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
eu efectuez schimbari de acest gen.
problema este ca acestea costa si vb lui hexer , trebuie sa merite masina.
manopera este intre 1000-1500 euro plus piesele.
scuze dar nu rezist sa nu ma bag in seama dar esti deplasat rau cu suma asta..1500 euro... probabil nu stii ce vb sau vrei sa faci un ban gramada rapid pe spinarea unora,.. se fac in iasi modificari de genu si cunosc pe cineva care o face mie la un mondeo din 2001 mia cerut 600 euro manopera.... plus ca am tpoate piesele.. un vectra C cu tot cu piese costa 800 ... in fine numaru tipului este 0741208220 Florin .. nu va lasati inselati de faptul ca nu gasiti imediat cineva sa faca ceva.. mai cautati... dar totusi 1500 !!!!!!!!!!!! hai ca ai dato in smantana
__________________
mondeo 2001 , 2000 cmc 145 cp , tuning ,
bmw 318 tds 1997 ,90 cp
bmw 530d 2002. 193 cp
fbn_lucas is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 22:22   #122
balaurul7

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 6
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

manopera este 500 de euro daca ai piesele.
1500 de euro daca nu ai piesele.
balaurul7 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 22:27   #123
balaurul7

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 6
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

costul este in functie de marca masinii.
balaurul7 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 09:27   #124
zet105

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 61
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Am citit topicul cap coada dar nu am gasit nimic concret de omologare.Nici aici nici pe site la r.a.r.
Am o masina de Anglia cu volan pe dreapta.Vreau sa o inmatriculez.
Am gasit unde sa fac schimbul de volan.Acu intrebarea este: cand sa fac schimbul? Inainte de imatriculare dupa inmatriculare?
Pe mine ma intereseaza sa fiu in regula.
Despre omologare am gasit doar chestia cu farurile.
Sa inteleg ca eu inmatriculez masina cu volan pe dreapta.Si cand ajunge iar pe la r.a.r. o sa fie cu volan pe stanga, nu va fi nici o problema???Atat doar, farurile sa fie ok???
A mai facut cineva asa ceva?
Ma intereseaza daca stie cineva 100% nu din auzite sau pareri.
zet105 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-10, 22:56   #125
Martzianu2

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Ce trebuie sa stiti despre masinile cu volan pe dreapta:

1. Se schimba farurile pentru OMOLOGARE la rar, stickerele poti sa ti le bagi undeva, sunt doar pentru tine sa nu ii mai orbesti pe ceilalti si sa nu te mai duci in santz cu masina, pentru ca nu bate pe dreapta.

2. Se schimba volanul. Nu-i mare smecherie, il schimbi si cu un mecanic nea' gica de cartier pentru caseta directie, podea pedaliera (toate masinile fabricatie UK au dubla comanda (se pot modifica cu usurinta)), si cu un electronist BUN sa-ti monteze bordul. Fetele la usi le lasi asa, pentru ca nu cred ca te deranjeaza. (daca nu vrei sa mai dai bani in plus)

3. Se inmatriculeaza ORICUM, si cu volan pe dreapta, si pe stanga, si pe mijloc, si in spate, si in portbagaj. Masina e omologata din fabrica, si tratatul de la aderare ca stat membru al Comunitatii Europene interzice ingradirea drepturilor pentru marfurile importate din alte state membre.

Un sofer adevarat, conduce in orice circumstante, am avut pana acum 3 masini rhd, sunt super cool, un singur sfat ar fi sa va luati cu cutie automata si sa nu aveti folii pe geamuri, ca la parcare, va asigur ca nu mai stiti de voi.

Asigurarile se pot face si in Romania, eu am facut pe 1 an, si a mers.
Sa aveti ROAD TAX platit, si MOT (ITP) pentru ca, deja domnii Politisti au inceput sa se familiarizeze cu aceste aspecte.

Inainte de a cumpara un RHD, Aveti grija sa aibe V5C (Certificate of Registration), care arata cam asa:
si DOAR completati talonul verde (New keeper supplement) pe care il taiati sau rupeti de acolo, dupa care il trimiteti la DVLA (Ar fi cazul sa fiti in UK sau sa aveti adresa acolo pe care o puneti pe plic si pe talon) si in maxim 2 saptamani va ajunge noul Certificat de Inmatriculare pe numele vostru.

Daca nu are talonul mov (no.11) care este sub cel verde, sa fugiti de vanzator pentru ca masina este RADIATA. (PERMANENT EXPORT)

Va sugerez Camera in oglinda si monitor pe bord (sau in navigatie) ori oglinda panoramica care se pune pe spate pe partea stanga a lunetei prin interior (se cumpara de pe ferry (feribot) (dover, pentru cunoscatori))

Cam atat pentru moment, cand mai imi aduc aminte alte chestii, vi le impartasesc cu placere :P
Martzianu2 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-10, 18:00   #126
xiyxiy

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 42
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

a schimbat cineva la vauxhall vectra c 2.0 2003?unde a facut lucrarea si cat a costat?si ce parere are?
xiyxiy is offline   Reply With Quote
Old 03-05-10, 20:27   #127
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

e aiurea ca mergeam cu mama in spatele unuia (ea la volan ca eu ma 16 ani), si ma uitam nu ai idee pe ce parte sal depasesti, ca pe dreapta la masinile normale nu e bine, ca e unghi mort, si la ala pe stanga iar nu stii daca e bine. e ciudat.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 10:43   #128
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

sau faci asa:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	funnies_on_the_640_04.jpg
Views:	1594
Size:	49.4 KB
ID:	1452562  
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 13:06   #129
xiyxiy

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 42
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

am sunat la cineva si am intrebat si a zis ca ma costa 500 euro manopera si piesele cam 1000 euro...depinde cum le gasesc si la ce pret..omu a zis ca dureaza 10 zile ca are comenzi multe la masini cu volan pe dreapta...la ce masina este mai usor de facut la passat 2003 s.au la vectra c?
xiyxiy is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 13:48   #130
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by Martzianu2 View Post
Ce trebuie sa stiti despre masinile cu volan pe dreapta:

1. Se schimba farurile pentru OMOLOGARE la rar, stickerele poti sa ti le bagi undeva, sunt doar pentru tine sa nu ii mai orbesti pe ceilalti si sa nu te mai duci in santz cu masina, pentru ca nu bate pe dreapta.

2. Se schimba volanul. Nu-i mare smecherie, il schimbi si cu un mecanic nea' gica de cartier pentru caseta directie, podea pedaliera (toate masinile fabricatie UK au dubla comanda (se pot modifica cu usurinta)), si cu un electronist BUN sa-ti monteze bordul. Fetele la usi le lasi asa, pentru ca nu cred ca te deranjeaza. (daca nu vrei sa mai dai bani in plus)

3. Se inmatriculeaza ORICUM, si cu volan pe dreapta, si pe stanga, si pe mijloc, si in spate, si in portbagaj. Masina e omologata din fabrica, si tratatul de la aderare ca stat membru al Comunitatii Europene interzice ingradirea drepturilor pentru marfurile importate din alte state membre.

Un sofer adevarat, conduce in orice circumstante, am avut pana acum 3 masini rhd, sunt super cool, un singur sfat ar fi sa va luati cu cutie automata si sa nu aveti folii pe geamuri, ca la parcare, va asigur ca nu mai stiti de voi.

Asigurarile se pot face si in Romania, eu am facut pe 1 an, si a mers.
Sa aveti ROAD TAX platit, si MOT (ITP) pentru ca, deja domnii Politisti au inceput sa se familiarizeze cu aceste aspecte.

Inainte de a cumpara un RHD, Aveti grija sa aibe V5C (Certificate of Registration), care arata cam asa:
si DOAR completati talonul verde (New keeper supplement) pe care il taiati sau rupeti de acolo, dupa care il trimiteti la DVLA (Ar fi cazul sa fiti in UK sau sa aveti adresa acolo pe care o puneti pe plic si pe talon) si in maxim 2 saptamani va ajunge noul Certificat de Inmatriculare pe numele vostru.

Daca nu are talonul mov (no.11) care este sub cel verde, sa fugiti de vanzator pentru ca masina este RADIATA. (PERMANENT EXPORT)

Va sugerez Camera in oglinda si monitor pe bord (sau in navigatie) ori oglinda panoramica care se pune pe spate pe partea stanga a lunetei prin interior (se cumpara de pe ferry (feribot) (dover, pentru cunoscatori))

Cam atat pentru moment, cand mai imi aduc aminte alte chestii, vi le impartasesc cu placere :P
Folositoare informatii , parerea mea ca nu sunt de impartasit pe forum . Cine are treaba cu astfel de lucruri sa le tina pt el .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 23:23   #131
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

De ce esti egoist?Sa razi de vecinul care a luat teapa?

Tehnic mai este o solutie de conversie:


Last edited by turbojack; 04-05-10 at 23:28.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 11:21   #132
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Folositoare informatii , parerea mea ca nu sunt de impartasit pe forum . Cine are treaba cu astfel de lucruri sa le tina pt el .
De ce ? Doar e aceeasi poveste ca flash-urile prin care avertizezi alti soferi ca e radar sau un echipaj de control, ca avertizarea hotului din pom atunci cand se apropie paznicul, a braconierului cand se apropie padurarul si asa mai departe.
Suntem foarte solidari cand e vorba sa incalcarea legii, de producerea pagubelor care nu ne privesc sau de lucruri care genereaza un pericol public, cum e treaba cu RHD, modificat ori ba, sau cu radarul. Kakaia cilivizatzia
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 16:47   #133
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Eu am dat quote la tot postul de mai sus dar faceam referire la partea de acte.Sincer partea tehnica nu ma prea intereseaza, eu nu as muta volanu de pe dreapta pe stanga ca nu ma incomodeaza .

Acum 6 ani cand inca era viza pt Anglia si nu vedeai multe masini cu volan pe dreapta , aratam la politie cand ma opreau road taxu din geam si le spuneam ca aia e asigurarea .Puteai sa le spui ce te taia capu ca nu prea se stia mersu trenului .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 22:56   #134
gheo

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 7
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

am pachet complect pt un sch de volan la un iveco daily an 2000 daca int pe cineva nr meu e0755544896
gheo is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 12:29   #135
emil_ps

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 2
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

sal ,am si eu un audi a6 din 99 cu volan pe dreapta si a-s vrea sa il schimb pe stanga deoarece masinae prea frumoasa in interior si exterior si nu o sa mai gasesc la pretul asta nici cu bani triplu pe care am dat pe ea ,,, de aceea ma intereseaza concret cine face asa ceva si cat ma costa ,, un pret si cu piese si fara piese ,, eu sunt din cluj-napoca si audi e un a6 2,4 benzina din 99
emil_ps is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -