Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-10, 12:45   #136
bogdas

Stage 5
 
bogdas's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 318
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

in craiova,la un serivice unde mai duceam masina...mecanicii au schimbat la un golf 3 GTI si a iesit perfect,pretul la manopera a fost 10 mil , iar in rest banuiesc ca ar cam trebui sa ai si masina respectiva pt unele piese !
bogdas is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 16:48   #137
emil_ps

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 2
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

dar la audi a6 nu a facut nimeni schimbul de volan sa imi spuie cat la costat si unde si camce piese ia trebuit, ca am vazut mai multe persoane ca voiau acest schimb pe a6 c5 ... daca cumva a reusit vre-ounul va rog sa imi spuneti
multumesc
emil_ps is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 02:12   #138
dragosh_bibi

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 2
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by bogdas View Post
in craiova,la un serivice unde mai duceam masina...mecanicii au schimbat la un golf 3 GTI si a iesit perfect,pretul la manopera a fost 10 mil , iar in rest banuiesc ca ar cam trebui sa ai si masina respectiva pt unele piese !
zi-mi si mie te rog unde este service-ul asta in craiova k as fi si eu interesat. Am un Opel Astra 99 de Irlanda si as vrea sa stiu cam cat m-ar ajunge.
Multumesc
dragosh_bibi is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 02:22   #139
dragosh_bibi

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 2
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by Martzianu2 View Post
Ce trebuie sa stiti despre masinile cu volan pe dreapta:

Asigurarile se pot face si in Romania, eu am facut pe 1 an, si a mers.
Sa aveti ROAD TAX platit, si MOT (ITP) pentru ca, deja domnii Politisti au inceput sa se familiarizeze cu aceste aspecte.

Cam atat pentru moment, cand mai imi aduc aminte alte chestii, vi le impartasesc cu placere :P
La ce firma ai reusit sa faci asigurare? Eu am incercat sa fac la Allianz si la Asirom si mi s-a spus ca nu se poate pentru ca imi trebuie cartea verde de la asigurarea din Irlanda(lucru imposibil pentru ca mie imi expirase asigurarea din Irlanda, de aceea vroiam sa imi fac asigurare in Ro), ei urmand sa imi faca un fel de extensie a asigurarii de acolo.
dragosh_bibi is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 00:13   #140
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by bogdas View Post
...mecanicii au schimbat la un golf 3 GTI si a iesit perfect,.......!
G III este o masina simpla.Un A6,C5 sau alta de gen este foarte complexa si in consecinta si manopera mai scumpa cerand cunostinte mai vaste.Nu orice gainar e in stare sa faca asa ceva si de asta trebuie tinut cont cand bateti palma pentru o atare lucrare.La manopera adaugati si piesele care sunt mai scumpe.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 22:25   #141
floryn2203

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 2
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

salutare tuturor! am urmarit discutiile despre"transplantul comenzilor"si va pot spune(din propria experienta)ca acest transplant se poate face,cu multa munca,e adevarat dar asa cum spunea un coleg"daca iti place ceea ce faci"ai destula motivatie. pana acum s-au facut transplant la urmatoarele : land rover freelander, e un model la care nu e nevoie decat de caseta de directie si stergatoare,vitara,e nevoie de carcasa bord,caseta directie,modulul de ventilatie cu tot cu ventilator,instalatie electrica(daca exista posibilitatea),pentru a nu se interveni pe instalatia masinii,comutatoare stergatoare si semnalizare,bratele si motoras stergatoare,pedalier(panoul cu pedale).....daihatsu feroza,piese necesare ca si la vitara dar se mai adauga si butoanele de pe usi si un panou frontal pe care se monteaza coloana volan si pedalierul...de retinut:a nu se incerca transplantul la gama opel(cel putin astra g si vectra b),e destul de complicat in ceea ce priveste panoul ce separa habitaclul de camera motorului....la gama vw sunt cateva avntase in ce priveste acel panou deoarece la majoritatea este montat in suruburi..toate acestea sunt probate de mine si nu vb aiurea....imi pare rau ca nu va pot spune mai multe

Last edited by floryn2203; 07-02-11 at 22:28.
floryn2203 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 14:43   #142
adinfsfocus

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 67
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

as dori sa stiu cam cat ar costa o asemenea modificare la mazda rx8 an 2004 multumesc
adinfsfocus is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 14:44   #143
adinfsfocus

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 67
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

si daca se merita as dori sa imi raspunda persoane care au facut astfel de modificari,o zi buna.
adinfsfocus is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 00:06   #144
floryn2203

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 2
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

nu stiu exact cat va costa la final,asta depinde de pretul la care se pot achizitiona piesele necesare,si in primul rand trebuie studiat foarte atent daca tipul de masina permite acest lucru(si in ce masura),fiecare masina in parte tebuie studiata inante,deoarece (exemplupel,vectra b,astra g)nu prea merita,e foarte mult de munca si foarte multe interventii in caroserie,instalatie electrica etc
floryn2203 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 06:42   #145
adinfsfocus

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 67
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

multumesc de raspuns dar m-am razgandit nu are rost .
adinfsfocus is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 15:35   #146
fane23

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by yahel View Post
Am o masina cu volanul pe dreapta as vrea sa stiu daca se poate muta volanul pe stanga , daca se poate a-ti putea sa-mi da-ti un nr de telefon sau un link, numele la firma orice .Multumesc.
Daca mai e cineva interesat de o astefel de modificare, uite aici un service care te poate ajuta :http://www.cristi.byethost18.com/
fane23 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 10:33   #147
costyna

Stage 2
 
costyna's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 36
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

pot face si eu asta(schimbare volan) pt cei interesati!Sunt de langa onesti(BC).
costyna is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 17:11   #148
ionut84

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

salut la o supra din 1994 faci ?
ionut84 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 10:28   #149
costyna

Stage 2
 
costyna's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 36
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by ionut84 View Post
salut la o supra din 1994 faci ?
1.nu se gasesc piesele necesare sau foarte greu(pt modificare).2.mult de munca si nu se merita (pt ambele parti)
costyna is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 10:59   #150
ionut84

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

am gasit pe cineva care face aceasta conversie la mine in oras insa foarte greu cu piesele,ai dreptate
ionut84 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -