Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-11, 18:02   #166
rrazwy

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 81
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Ma intereseaza si pe mine schimbarea asta pentru un bmw 320d din 2002,ce ziceti ar fi prea costisitor schimbatul volanului,si pot aparea probleme cu bordul caseta de directie in timp?Eu nu prea ma pricep si as avea nevoie de niste pareri!va multumesc
__________________
Cand ai masina bucurii doar doua ai cand o cumperi si o dai...
Ai masina ai necaz nu ai masina iti este necaz...

https://bemarkt.ro/bricolaj - Scule si unelte pentru profesionisti si pasionati de DIY si bricolaj!
rrazwy is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 18:14   #167
shm3ny

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 665
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by rrazwy View Post
Ma intereseaza si pe mine schimbarea asta pentru un bmw 320d din 2002,ce ziceti ar fi prea costisitor schimbatul volanului,si pot aparea probleme cu bordul caseta de directie in timp?Eu nu prea ma pricep si as avea nevoie de niste pareri!va multumesc
te pot indruma catre cineva din bucuresti daca te int. are experienta cu bmw-urile
shm3ny is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 18:21   #168
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Salut si bine v-am gasit , tocmai ce mi-am facut si eu cont pe acest forum .
Vreau si eu sa pun o intrebare cuiva care se pricepe ( am citit aproape jumate din paginile acestui thread ) :

Am gasit la cineva un Volvo S60 full cu ce ii trebuie , piele comenzi volan etc. etc. etc. etc. etc. , dar cu volan pe dreapta la pretul de 2300 de EURO , anul fabricatiei 2001 . Am vorbit cu omul si mi-a spus ca se poate face schimbarea volanului pe stanga , dar mi-a spus sa caut pe internet firme sau persoane care se ocupa cu asa ceva .

As vrea si eu sa stiu daca se merita pretul final ( 2300 euro pe masina + cat mai costa mutarea ) , un pret al manoperei cu toate piesele care trebuiesc , si cat mai multe detalii sa ma pot decide . Bucuresti :P .

Dau o bere cui ma ajuta
Velse112 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 09:01   #169
shm3ny

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 665
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

masina merita din punctul meu de vedere , si stai linistit ca pana vei avea bani ca sa faci conversia (daca vei vrea so mai faci) poti circula linistit asa cu ea
shm3ny is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 10:40   #170
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by shm3ny View Post
masina merita din punctul meu de vedere , si stai linistit ca pana vei avea bani ca sa faci conversia (daca vei vrea so mai faci) poti circula linistit asa cu ea
Si eu ma gandeam ca se merita cel putin la masina asta , dar nu stiu mi se pare putin ciudat sa mergi cu o masina cu volan pe partea dreapta , ma gandesc ca poate este si mai greu la depasiri de exemplu sau la o parcare cu fata daca vii din partea stanga ..... Mai ales ca toti se uita ciudat la tine de zici ca au vazut OZN-uri cand te vad cu volanul pe dreapta ..... Oricum , si ca pret final pentru conversie cam cat ar veni ?
Mersi mult pentru reply shm3ny .
Velse112 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 19:46   #171
shm3ny

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 665
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

iti zic eu singurul "defect" e ca se uita lumea ca la felul 3 in rest nici o problema ; cat despre pret mie pt un mondeo mi s-a cerut intre 4-1000 euro manopera si piesele in functie de cum le gasesti ,in plus nu la toate masiniile este acelasi lucru.In general se schimba urmatoarele:
- caseta directie (la unele se poate folosi aceasi "intoarsa")
- aeroterma (iarasi la unele masini se poate folosi acceasi)
- firewall (la bmw, ford, opel ramane acelasi are gaurile date)
- bordul cu totul
- oglinzi
- panouri usi
- stergatoare
- locul unde este pus filtrul de habitaclu (nu la toate)
- pedalier (la maj cica merge acelasi)
- etc.

cel mai usor se schimba la BMW
shm3ny is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 16:03   #172
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Zici ca nu se schimba nimic cand folosesti masina rhd in tara cu lhd ori invers?...
Iar panourile de usi depinde de masina, daca are comenzile de la geamuri, oglinzi etc pe consola centrala sau pe manerele de usi fata.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 13:28   #173
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Inca ceva important de pus in lista : farurile (daca n-au reglaj UK/EU)
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 09:35   #174
vosganian100

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Salutare,

Am si eu nevoie de niste date de contact al unui service/mecanic care poate transforma o masina RHD in LHD. E vorba de un Bmw E46 2004 M Sport. Si daca este cineva pe forum care a modificat modelul asta de masina niste sfaturi cu piesele necesare sunt binevenite si apreciate.

Multumesc anticipat.
vosganian100 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-11, 00:08   #175
cioara

Presedinte EXTREME RACING CLUB

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 40
Member of:
[Moderators]
[Extreme Racing]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Pentru cei interesati am facut schimbari RHD in LHD dar numai pentru Mitsubishi Lancer Evolution.Lista de piese care trebuiesc inlocuite este mult mai lunga daca vrei ca treaba sa fie facuta cum trebuie.Se pot face conversii la anumite masini cu foarte putine piese inlocuite,restul doar se adapteaza.Este mai complicat la masinile de generatie noua dupa 2005-2006 care au foarte multe cablaje si atunci e mult de munca dar in principiu se poate face conversia la orice tip de masina,ideea e sa merite...
Pentru Lancer Evolution 1/2/3/4/5/6/7/8/9 coversia costa intre 1000-4000 euro in functie de cerinte.In pret este inclusa manopera si toate piesele necesare.
Pentru o conversie bine facuta,adica cu tot ce implica ,fara sa se ma cunoasca vreodata ca a fost LHD e nevoie in principiu de:
-bord
-caseta directie+bielete
-instalatie electrica partea din bord
-ranforsare bord
-climatizare
-plansa pedalier
-pedale
-angrenaj stergatoare parbriz
-carcasa angrenaj stergatoare parbriz
-conducte frana
-cabluri
-far
-oglinzi
-bloc semnalizare
-bloc stergatoare parbriz
-parbriz
-cadru motor(suporti)
-instalatie electrica usi fata
-mocheta
-comenzi geamuri fata
-suport pedale
cam de astea mi-am adus aminte acum, cred ca ma sunt citeva chestii....difera de la masina la masina, in principiu fiecare producator are un sistem si majoritatea modelelor sun facute in acelasi fel.Cel mai usor de schimbat sunt Land Rover si Peugeot.
cioara is offline   Reply With Quote
Old 12-11-11, 19:12   #176
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Super informatie multumim , probabil daca doresti poti atasa date de contact / locatie / samd
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 16:10   #177
whitetiger

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

buna


Am si eu un peugeot 407 din 2006 si arata ff bine nu las mai vinde dar are volan pe dreapta sunt in UK de cativa ani dar ma gandesc ca as vrea sai schimb volanul pe dreapta am auzit ca o parte din masinile europene au deaja loc pt mutarea casetei si celelante piese etc... si inuantru masini sunt anumite comezi care sunt la fel ca celelante masini care au comenzile pe dreapta cum ar fi: deschiderea capotei se face din partea dreapta (a pasgerului aici) deci nu e mutat.. si mai sunt si altele.. care nu sunt mutate pe stinga ..etc Acum as dori sa stiu daca se merita sa se faca aceasta operatiune si daca va functiona bine asa cum functioneaza acum adica conversatia sa nu afecteze ceva... deci calitate sa fie aceeasi..etc Iar daca sunt Firme autorizate care fac asta si daca garanteaza ca totul va functiona ca inainte fara prob..etc
whitetiger is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 18:19   #178
whitetiger

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

buna
ASTEPT niste raspunsuri cu service-uri care efectuiaza lucrari de genul asta : deci vorbesc deic povestea e mai jos!
Cei care ati facut deja astfel de schimbari ce credeti despre un peugeot 407? e mai usor fiind masina europeana? Modificarile va afecta??

Am si eu un peugeot 407 din 2006 si arata ff bine nu las mai vinde dar are volan pe dreapta sunt in UK de cativa ani dar ma gandesc ca as vrea sai schimb volanul pe dreapta am auzit ca o parte din masinile europene au deaja loc pt mutarea casetei si celelante piese etc... si inuantru masini sunt anumite comezi care sunt la fel ca celelante masini care au comenzile pe dreapta cum ar fi: deschiderea capotei se face din partea dreapta (a pasgerului aici)reapta..etc stergatoarela sunt la fel ca aia pe d deci nu e mutat.. si mai sunt si altele.. care nu sunt mutate pe stinga ..etc Acum as dori sa stiu daca se merita sa se faca aceasta operatiune si daca va functiona bine asa cum functioneaza acum adica conversatia sa nu afecteze ceva... deci calitate sa fie aceeasi..etc Iar daca sunt Firme autorizate care fac asta si daca garanteaza ca totul va functiona ca inainte fara prob..etc
whitetiger is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 10:23   #179
WildKST

Stage 3
 
WildKST's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 107
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

salut,eu am in proiect conversia RHD in LHD la o toyota celica din 2003,va tin la curent cu pasii ce ii vom urma..... operatia e relativ simpla,dar necesita timp,rabdare si in primul rand bani.....se subintelege: OAMENI DE CALITATE!

ca idee: masinile pana in 2000(din cate am inteles) au firewall-ul(panoul de foc) in oglinga,acest lucru facilitand schimbul volanului de pe dreapta pe stanga,masinile dupa 2000 nu mai beneficiaza de acest panou ''in oglinda'', operatiunea devenind putin mai complicata,dar totul se rezolva daca chiar se doreste acest lucru si daca persoana in cauza este dispuna sa aloce suma necesara pentru aceasta conversie!

pana acum in lista de piese am:

- pedalier
- coloana directie
- caseta directie
- ansamblu stergator
- fete de usi
- coaja bord(plansa de bord)

posibil urmatoarele piese:

- aeroterma
- conducte A/C
- 2/3 furtune servo


WISH ME LUCK!
__________________
OBJECT IN THE MIRROR APPEAR TO BE LOSING


TELEFON: 0768.904.895
EMAIL: kstu79@gmail.com
WildKST is offline   Reply With Quote
Old 22-09-12, 16:07   #180
corviss

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 8
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

daca imi schimb volanul in curtea mea pot sa o inmatriculez pe romania?
corviss is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -