Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-08, 17:57   #781
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

nu poti sa faci singur asta? ori cu chit, ori cu amestec de fibra de sticla cu rasina care doar pui si umplii locu, si se usuca singur ca chitul (numai ca e mai bun decat chitul).... Deci scoti plasticele, dai cu shmilger (60 ar fi bun), si dupa pui pasta peste si intinzi... cand se usuca o dai cu smilgher. incepi cu 60 ca sa iei grosul, si dupa treci la 180-220 sa netezesti... termini cu 400 sau 600 si dai cu primer. Ala il dai cu shmilger fin pana aluneca ca oglinda si nu mai sunt zgarieturi, si o duci sa ti-o vopseasca cineva.... munca nu e mare branza, si o sa economisesti o gramada de bani, in jur de jumate spre doua treimi din pretul care te-ar costa sa facu altul totu....
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 08:46   #782
kill3rul

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 62
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

bloodfart daca ma ajuti tu .. fac cinste
kill3rul is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 08:50   #783
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

sunt in canada din pacate
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 10:35   #784
kill3rul

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 62
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

((((....... vopsea de unde pot lua???? adica unde vad ce cod are culoarea mea??? alb candy?
kill3rul is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 21:46   #785
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by kill3rul View Post
((((....... vopsea de unde pot lua???? adica unde vad ce cod are culoarea mea??? alb candy?
pe una dintre usi de obicei e codul
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 30-03-08, 23:12   #786
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

@kill3rul
fibra are prostul obicei de a nu prinde pe plastic (ABS) . nu te apuca singur daca nu stii ce faci , o sa crape sigur. nu e chiar asa simplu , trust me
incearca aici https://forum.4tuning.ro/609-exterioare-custom/72047-ghetto-tuning-bucuresti.html . el a facut masina mea. recomand

@bloodfart fibra de sticla cu rasina nu e o pasta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SL276806.JPG
Views:	395
Size:	2.76 MB
ID:	499921   Click image for larger version

Name:	SL276904 copy222.jpg
Views:	469
Size:	4.25 MB
ID:	499922  
PAK is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 18:49   #787
LOGAN91

Stage 5
 
LOGAN91's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 550
Member of:
[RENAULT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Deci e primu meu post pe aicea...
Mam pricopsit cu o bara fata noua de logan , duar ca e crapata intr-o parte , si nu am ce face cu ea asa.....si ma gandeam sa "incerc" sa o modific....pun poze mai tarziu....
Uitati cum mam gandit eu si sa imi spuneti unde gresesc sfaturi etc plz , nu am reusit sa citesc toate paginile((.
Deci am bara originala , nu vreau sa fac alta noua , ci duar partea de jos (pana la partea neagra) care o aplic pe bara originala (sau poate fac rost de alta sparta daca dau gres cu aia modificata).
Ideia e ca nu va fi mari modificari , gen Elia acea buza ,Zender , sau cea de la dacia , va fi o combinatie ceva inca nu stiu ezact modelul.....deci ceva simplu zic eu.....
Mi se pare mai usor sa o fac din polistiren , se prelucreaza si mai usor etc...., dar cu ce pot lipi polistirenul sa nu se topeasca??? .....ma gandeam sa nu imi cumpar inca fibra,rasina,intaritor etc. , ca nu am nevoie inca , daca dau gres...as avea nevoie duar de un kit de reparatie de fibra(unde as putea gasi mai exact) , sa repar bara(viitoare matrita) sa ii dau cu fibra pe spate.....
Acum alte intrebari nu am Sper sa nu fiu luat la misto, chiar nu am timp sa citesc cele 57 pagini nici de bara nush cat timp voi avea la dispozitie...
Spor la treaba tuturor . quick_5hifter daca imi poti da un pm cu id sau sfaturi etc....
LOGAN91 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 03:25   #788
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by 77PAK View Post
@kill3rul
fibra are prostul obicei de a nu prinde pe plastic (ABS) . nu te apuca singur daca nu stii ce faci , o sa crape sigur. nu e chiar asa simplu , trust me
incearca aici https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=72047 . el a facut masina mea. recomand

@bloodfart fibra de sticla cu rasina nu e o pasta
rasina la care te referi tu e rasina de poliester! este ieftina, se "micsoreaza" cu 7-8% cand se usuca, si nu se lipeste la fel de bine... daca folosesti epoxy si pregatesti piesa cum trebuie, se prinde de plastic si nu se mai dezlipeste vreodata... insa epoxy e mai scump, si se foloseste in general numai cu fibra de carbon.....

nu am zis ca e o pasta fibra de sticla cu rasina, imi pare rau daca asta s-a inteles
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 17:15   #789
schindura

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 9
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

@LOGAN91 http://forum.e46fanatics.com/showthr...t=89116&page=3


NA MAI FACUT NIMENI NIMIK?
schindura is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 17:16   #790
schindura

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 9
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=89116 ....PRIMA E GRESITA
schindura is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 15:37   #791
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salutare...
o mica problema am si eu...
e vorba de un spoiler, dar care din nu stiu ce motive, acum nu mai potriveste la fix pe masina (e mai lat in colturi). Banuiesc ca s-a mai umflat, s-a modificat putin...

intrebarea mea e urmatoarea: se poate face cumva, sa il fac sa revina la normal? (lateralele mai in interior). Am incercat sa imping de lateral, merge ceva, dar nu suficient.

NU merge incalzit....sau chestii de genu?
valib is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 00:36   #792
LexSanea

Stage 2
 
LexSanea's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 46
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Salutare-every-body !
Va rog sa-mi spuneti ceva la tema fibrei in ceea ce priveste elasticitatea ei. Am gasit pe youtube unele filmulete unde erau diferite piese toate din fibra de sticla doar ca aveau duritate diferita, cea mai impresionanta era o capota pe care te urci cu picioarele si ea se indoaie dupa care isi refine fara a se fringe. Va rog foarte mult sa-mi indicati o anumita configuratie de produse si proportia pentru a obtine o elasticitate sau duritate mare.
Va Multumesc anticipat.
LexSanea is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 18:08   #793
casp3r

Stage 3
 
casp3r's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 80
Default LUCRU CU FIBRA DE STICLA....

Sal all...........Am si eu niste intrebari in legatura cu chestiile care se pot face din fibra de sticla (ma refer la portbagaje custom,fete de usi,plafoane,borduri si altele).Matrita dupa cere se va face in final forma din fibra de sticla din ce material trebuie facuta.Eu am vazut la televizor la o emisiune pe discovery ca au facut unii o incinta pentru portbagaj pe o matrita din polistiren expandat (mai multe foi lipite una peste alta si modelate).EEEE....eu acum intreb......este posibil asa ceva ????????

Si inca ceva......stiti prin bucuresti vreo firma sau persoana fizica care ar putea face asa ceva (portbagaj,plafon,putin modificat bordu si consola centrala) si dak puteti spune un pret estimativ pentru lucrari de comlexitate medie ????????????

pls raspundeti astia care puteti si stiti ceva.......................
casp3r is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 11:29   #794
Bigdaddy87

Stage 1
 
Bigdaddy87's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 10
Default Fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Avand in vedere faptul ca de pe acest forum am invatat cat de cat cum se lucreaza cu fibra de sticla o sa impartasesc experienta mea cu voi. Incep cu inceputul si anume o poza cu boxele pentru care a trebuit sa fac suportul din fibra de sticla: Am primit boxele si neavand suport pentru ele in portierele din fata am hotarat sa imi construiesc singur... am cautat pe net cum se lucreaza cu fibra si incetul cu incetul [se fabrica otetul] am reusit ce mi-am propus.
Banuiesc ca dupa ce v-ati uitat pe forum stiti deja ca pentru fibra de sticla va trebuie: rasina [nestrapol], panza [stratimat], accelerator [cobalt], intaritor [chimperox]. Procurarea materialelor a fost partea mai grea pentru ca la policolor nu se da decat pe firma si in cantitati destul de mari dar am vorbit cu o domnisoara d-acolo si mi-a recomandat pe cineva care cumpara de la ei si ma poate ajuta. Pana am facut rost de materiale m-am apucat sa contruiesc baza adica forma pe care urma sa aplic fibra de sticla:


Nu era neaparat nevoie de scotch de hartie dar nestiind cum se procedeaza am pus si d-ala, apoi am pus material ca sa aiba pe ce sa prinda rasina, dupa ce sa intarit materialul am pus fibra de sticla peste.
Ramasesem la materiale, dupa multe telefoane la persoana in cauza am reusit sa pun mana pe materiale dar a intervenit o alta problema... cum le folosesc, ce cantitati pun. Am gasit tot pe forum cred, la un pahar de rasina pun un dop de inataritor si accelerator si a mers asa cu toate ca ar fi trebuit cantarite masurile dar in fine.. Am aplicat intai rasina peste material, apoi am pus fibra de sticla si am batut cu rasina dar deoarece nu am pus fibra bine au ramas goluri de aer care mi-am facut probleme spre final:

Dupa ce sa uscat bine [aproximativ o noapte] am inceput sa slefuiesc intai cu o hartie de granulatie mare apoi mai mica ca sa fie mai fin. E foarte greu cu slefuitul la mana pentru ca se uniformizeaza greu tare si cand imi mai apareau goluri de aer in fibra disperam. Am cumparat un chit poliesteric de la un magazin auto[chit pentru reparat spoiler la masina] si am umplut gaurile alea ca nu aveam ce face si apoi iara slefuit si vopsit cu spray:


Cam asa arata rezultatul final dar nu mi-a placut si mi-am cumparat un slefuitor electric si am chituit si slefuit din nou si acuma arata mai bine.
Am uitat sa spun ce am folosit: o masina de gaurit cu acumulator, fierastrau vertical, slefuitor electric, manusi chirurgicale, pahare de plastic, spaclu, pensoane, masca de gura si cam atat cred.. sper ca e de folos ce am scris eu si va urez bafta in lucru cu fibra
Bigdaddy87 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-08, 15:13   #795
fiber corsa

Stock
 
fiber corsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 8
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut este primul meu post in acest forum de si citesc de mult timp dialogurile voastre despre munca asta grea despre :batut fibra: eu sunt din satu mare si am cautat in tot orasul lucrurile astea pentru a-mi face a (incerca sa-mi fac) o prelungire spoiler la corsa dar nu am gasit daca poate cineva sa ma ajute de pe forum si poate sa-mi trimita cumva a-si fi foarte recunoscator va multumesc cu respect florin
fiber corsa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -