Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-09, 16:02   #16
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: curatare filtru KN

Quote:
Originally Posted by automoto.house View Post
GRIJA MARE LA FILTRELE KN!SANT PENTRU COMPETITI!
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 10:51   #17
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: curatare filtru KN

adica daca este folosit la o masina de uz zilnic, in timp distrugi motorasul pas cu pas, iar urmatorul stage de "tiuning" este umplerea motorului cu praf. Caz dovedit pe un Nissan350 Z. Daca vreti filtre de aer bune, cautati-l pe Corneliu Birtok Baneasa. CorneliuGroup.ro
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 13:45   #18
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: curatare filtru KN

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
adica daca este folosit la o masina de uz zilnic, in timp distrugi motorasul pas cu pas, iar urmatorul stage de "tiuning" este umplerea motorului cu praf. Caz dovedit pe un Nissan350 Z. Daca vreti filtre de aer bune, cautati-l pe Corneliu Birtok Baneasa. CorneliuGroup.ro

Nu pot decat sa
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 18:10   #19
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: curatare filtru KN

Yulasinio, asa am ras si eu, pana cand am probat eu si unu si altu si am vazut ca K&N era practic un carton pe langa ce face viitorul nostru inginer din Deva. Vezi pe cate masini a fost montat filtrul de la Corneliu si cate premii a primit la saloanele de inventica, dar desigur, tu esti foarte sigur ca numa K&N e cel mai bun. Fiecare cu parerea lui.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 20:01   #20
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: curatare filtru KN

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
Yulasinio, asa am ras si eu, pana cand am probat eu si unu si altu si am vazut ca K&N era practic un carton pe langa ce face viitorul nostru inginer din Deva. Vezi pe cate masini a fost montat filtrul de la Corneliu si cate premii a primit la saloanele de inventica, dar desigur, tu esti foarte sigur ca numa K&N e cel mai bun. Fiecare cu parerea lui.
Eu nu am ras la ce face Corneliu, am vazut munca lui si il apreciez pt ceea ce face, faza comica e ca filtru K&N iti distruge motorul.

P.S Poate filtru K&N de carton era cumparat din piata
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 21:31   #21
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: curatare filtru KN

Quote:
Originally Posted by yulasinio View Post
Eu nu am ras la ce face Corneliu, am vazut munca lui si il apreciez pt ceea ce face, faza comica e ca filtru K&N iti distruge motorul.

P.S Poate filtru K&N de carton era cumparat din piata
Deci acuma eu zic ceea ce mi-a spus si Corneliu, cand a montat filtru lui in locul celui de la K&N, in clapeta de acceleratie, gura de admisie a gasit praf - cum iti explici? Iar filtrul era comandat din Statele Unite, venit cu tot cu kit de curatare, la pachet - tot original. Cum iti explici?
P.S. Am mai citit intr-un forum american dedicat masinilor de import japoneze si un utilizator care avea un K&N intake kit pt Mitsubishi EVO 9 a reclamat ca la analiza uleiului ca gasit mai mult decat normal impuritati in ANALIZA de ULEI. Cum iti explici?
Nu vreau sa stric reputatia K&N din contra chiar daca am filtru de la Corneliu, am ramas placut impresionat si de ceea ce poate un K&N. Daca nu era Corneliu rezolvarea as fi mers pe K&N si l-as fi curatat la 2000 de km constant.

Last edited by Alejandro; 02-11-09 at 21:34.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 08:52   #22
automoto.house

Stock
 
automoto.house's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: curatare filtru KN

am avut o discutie cu cei de la kawasaki din state!concluzia este caci se arde uleiul!!!!! este un filtru pt curse scurte!!!!!!!!
automoto.house is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 08:55   #23
automoto.house

Stock
 
automoto.house's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: curatare filtru KN

lucru de care mam convins si eu!acum ficare pune ce vrea pe masina!
automoto.house is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 08:59   #24
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: curatare filtru KN

Astea sunt povesti, pana ce nu pui ceva concret la fata de masa nu te crede nimeni.

Si poti sa-mi explici cum arde uleiul un filtru cu aer scuze dar cunostintele mele de mecanica sunt limitate
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 09:06   #25
automoto.house

Stock
 
automoto.house's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: curatare filtru KN

sant service autorizat kawasaki pe romania!!!! am patiti cu un yamaha de 700 au ventit cu el in service nu mergea cand sa incalzea!!!!!!cand pui un filtru de competiti trebui sa cresti debitul de combustibil!filtrul sport creste debitul de aier si automat trebuie crescut si combustibilul!!!!!!!!
automoto.house is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 09:19   #26
automoto.house

Stock
 
automoto.house's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: curatare filtru KN

si nu uita nu e acelas lucru cand schimi uleil la 10000 sau la fiecare cursa!sau pui un ulei recomandat de fabricant sau unul special!
automoto.house is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 09:38   #27
automoto.house

Stock
 
automoto.house's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: curatare filtru KN

acum sa nu credeti caci sant inpotriva KN doar vam dat un sfat!tot respectul pt ei! lucrezi si eu cu ei!!!!!!!doar am dat sfaturi!!!!!!!mutumesc pt intelegere!
automoto.house is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 11:34   #28
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: curatare filtru KN

da ai dreptate - un filtru sport e OK pt masinile la care amestecul de aer benzina s-a imbogatit, insa nu e ok daca ai soft de fabrica - risti sa creezi detonatii, chiar daca sunt mici le creezi.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 11:53   #29
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: curatare filtru KN

Quote:
Originally Posted by automoto.house View Post
acum sa nu credeti caci sant inpotriva KN doar vam dat un sfat!tot respectul pt ei! lucrezi si eu cu ei!!!!!!!doar am dat sfaturi!!!!!!!mutumesc pt intelegere!
OFF-TOPIC: Prietene, esti certat rau de tot cu limba romana...

OFF-TOPIC 2: M-am uitat si eu pe situl domnului Corneliu, arata bine filtrele, sa fiu sincer as incerca unul. Are cineva o lista de preturi?
__________________
[O/=\=/=\O] | PATROL
(Oo==oO) | E-Klasse

Last edited by VENOX; 03-11-09 at 12:05.
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 12:03   #30
ionutblv

Stage 5
 
ionutblv's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,012
Exclamation Re: curatare filtru KN

Baieti, haideti sa fim un pic mai moderati, deci , ma sfatuiti sa renunt la filtru sau nu?A costat ceva banuti, nici nu am apucat sa-l curat, kitul de curatare este intact
__________________
Odorizante California Scents .OEM...Golden State Delight!
Gsm: 0743 10 80 80 /ionutzBLV@gmail.com
https://www.facebook.com/BLVScents
ionutblv is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -