Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 27-06-09, 19:49   #31
taz.frkz

Stage 5
 
taz.frkz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 692
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

asteptam si pe logan simplu... eventual poate motoru 2.0 de la renault sport
taz.frkz is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 19:54   #32
babilon

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 9
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Trebuie sa-l contrazic pe " ady4sql " in legatura cu stabilitatea. Am mers cu ambele tipuri de Logan-uri (MCV si " normal ").
Ambele sunt extrem de instabile la viteze relativ mici (60-70 km/h). Vreau sa spun ca de nenumarate ori, in sensuri giratorii, la 40km/h deja scartaiau rotile, iar masina se inclina periculos pe o parte, si asta fara sa bruschez volanul, acesta fiind tinut virat pe loc.
Nu o spun numai eu, analizati forma masinii (arata exact ca o bomba), observati rotile foarte inguste si garda ridicata la sol si intelegeti ca e o masina periculoasa.
Deasemenea, la intrebarea "majoritatea romanilor si a nemtilor sunt niste dobitoci pt ca isi iau logan ?". Nu, nu sunt dobitoci, masina se cumpara in principal pe considerente financiare, faptul ca Loganul este asa de raspandit se face pentru ca este IEFTIN (raportat la alte marci bineinteles, mie pretul sau mi se pare EXAGERAT pentru ceea ce este si ceea ce ofera).

Last edited by babilon; 27-06-09 at 19:58.
babilon is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 20:50   #33
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Quote:
Originally Posted by D.Y ¬ View Post
dar eu o să-mi doresc mereu o maşină sigură, puternică şi să arate bine.

sti cum e ...toti ne dorim...
eu imi doresc o masina la 18 ani...( nu noua... nu puternica...nu dacie )



si daca asta e ce isi doresc nemtii... nu cred ca strica inca o versiune..pentru vanzari...
__________________


Build the car you want, not the car the internet wants.
mba is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 22:14   #34
Catalin_br

Stage 5
 
Catalin_br's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 625
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Thumbs up Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Quote:
Originally Posted by chelloo83 View Post
incerc sa iau intrebarea ta ca o simpla curiozitate...nu ca altceva
-masa proprie 1360 kg
-maxim autorizat 1870 kg
-remorcabila fara dispozitiv de franare 665 kg
-remocabila cu dispozitiv de franare 1300 kg
-maxim autorizat pe axe fata 930 kg
spate 1080 kg
iar la observatii masa maxima admisa 2750 kg
Informatii din talon...
ms pt inormatie.
Inca un motiv care arata ca este o masina util pt munca nu pt plimbat.
Kilometri fara incidente!!!
Catalin_br is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 02:59   #35
aleps_corrado

Stage 4
 
aleps_corrado's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 180
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Sincer decat sa imi iau loagan la 13 mi de euro mai bine imi iau un transporter din 90 si ceva la 7 mi de euro , si daca ma enervez bag si calu in el , lasatio draqu cu caratu vostru cu loganu ca deja daca ai bagat 7 insi in ea fiecare la 70 de kg sa facut salupa !
__________________
My VW Corrado
aleps_corrado is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 11:03   #36
Catalin_br

Stage 5
 
Catalin_br's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 625
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Este strict parerea ta "aleps corrado" nustiu ce te face sa crezi asta dar daca iti zic ca am pus pe o nova GTi 1000Kg s a mers s inca mai merge s va mai merge.Nu sunt fan dacia dar dece sa nu recunoastem este o masina care reprezinta soselele romanesti asa cum s Mercedes , Audi si BMW reprezinta soselele Germane.
Catalin_br is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 16:32   #37
chelloo83

Stage 5
 
chelloo83's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 335
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

acum depinde de ce iti doresti de la o masina, mcv-ul fata de loganul normal mie mi se pare mult mai stabil, probabil fiind si mai greu...
consumul este super ok...daca vrei o masina de familie tinand cont ca are 7 locuri, e destul de ok, dar daca bagi 7 persoane in masina nu mai ai loc de bagaje sau ceva...
__________________
Sunt cosmarul soferilor in trafic...fiindca sunt pe verde toata ziua practic...
Nimeni nu moare virgin, viata ne .... pe toti...
Urasc romanii tiganizati!!!
chelloo83 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 16:44   #38
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

a zis bn baiatul de m sus. pan la urma fiekre isi cumpara ce-si doreste,bn inteles in limita portofelului,k pan la urma toti am vrea un s amg.eu unu nu as da 13000 pe logan si nici 10000,da fiekre cum stie si poat.
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 19:33   #39
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

La 10 000 mai bine ti-ai lua ceva SH de 10 ani din Germania ca doar e la moda nu ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 02:01   #40
alexei89

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 138
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

nu mai ziceti despre kia ceed ca e o masina buna ca e mai proasta ca loganul! kia ceed aia de o luati voi de la dealer-ul romanesc e facuta la turci si e de o calitate deplorabile, piesele facute de turci sunt scumpe si proaste pe cand piesele de logan sunt facute in tara si sunt mult mai ieftine si net superioare la calitate!

nu e nimeni obligat sa isi ia logan. daca vrea cineva kia, sa isi ia kia dar parerea mea e ca din toata asia decat japonia face masini mai bune ca loganul!
__________________
Hit the clutch, change the gear, pumpt the gas!
alexei89 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 08:16   #41
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

m bn as prefera sa stau intro masina nemteasca de 8-10 ani dekt sa dau 10000 pe plasticurile din logan.zici k e de jukrie inauntru
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 08:27   #42
ady4sql

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 46
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

ok, cum spuneti voi, logan-ul nu e stabil......d fapt m-am rasturnat si nu am vrut sa zic ca sa nu ma fac de bascalie......LOL
luati-va voi pisicute si golf 3 si alte cazane, ca eu prefer sa merg cu logan-ul, ca nu consuma cat un panzer, macar am siguranta ca nu o sa mi se rupa ceva in mers, si daca da am pe cine da in judecata, si eu prefer sa fiu mai putin ipocrit si sa privesc mai departe de sigla masinii
numai bine la toata lumea
ady4sql is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 00:05   #43
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Quote:
Originally Posted by i like mg View Post
m bn as prefera sa stau intro masina nemteasca de 8-10 ani dekt sa dau 10000 pe plasticurile din logan.zici k e de jukrie inauntru
Pacat ca acum 8-10 ani nimeni nu prea isi permitea masina aia,au trebuit sa treaca 10 ani ca sa ne putem urca in masina in care s-a besit altul si sa mai facem ceva economii ca sa iti cumperi o masina.Daca gandesti umpic iti dai seama ca suntem ca natie saraci lipiti pamantului si Dacia scot ceva pentru noi astia mai lipiti pamantului,care culmea are un mic succes si la piata vestica.
Pacat ca Mg a dat faliment.
mba-eu am 18 ani,urmeaza sa dau de carnet,si prima masina a mea,sa fie dacie,important e sa mearga,ce daca e dacie ? Daca merge,important e sa ma care unde vreau.Si macar la dacie pe carburator,se infunda de la benzina proasta,o rezolvi cu trusa de chei si suflat,nu cu ceva milioane si cu injectoare noi.
babilon-pacat ca Dacia inca n-a scos o masina pentru drumuri virajate,normal ca rotiile scartie .Te-ai gandit ca masina asta nu e pentru 60 in sensul giratoriu ?
arata-mi o masina la 13.000 de euro cu 7 locuri si toate dotariile ce le are ligheanul a si sa "stea" pe viraje ca un Evo pregatit pentru superspeciala si noua sa fie.Atunci ai gasit concurent pentru lighean.
Nu ridic dacia in slavi,dar daca n-ai $,e ok si asta te duce de la a si b.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 00:52   #44
umbra

Stage 2
 
umbra's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 43
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

ady4sql...facem test...si iti garantez ca un golf 1 din 83 e mult..si subliniez mult mai stabil decat un logan....e ok....respect ca se vinde...respect ca poti sa cari cu el mult..respect ca are un consum mic...dar hai sa nu aberam ca e stabil...rapid..si alte prostii dinastea....ca nu ai cum cu suspensia de pe logan si cu rotile alea de bicicleta sa zici ca ai o masina stabila....oricum...daca stam sa ne gandim..sunt multe ...chiar foarte multe masini noi la 13...14...15...mii de euro...care sunt mult mai bune ca logan..si dau 2 exemple.....ford focus si skoda octavia....si sa nu ma luat cu "domnle vreau sa car" ca daca vrei sa cari iti iei un logan van (care mi se pare super combinatie) la 6-7000 de euro...


P.S zicea cineva de dacia la 15.000 de euro....e o chestie foarte buna...dar daca o sa fie tot cu motor de 105 cai si daca o sa aibe aceeasi calitate....sar putea sa nu fie asa mare bucurie..
umbra is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 00:57   #45
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Quote:
Originally Posted by umbra View Post
ady4sql...facem test...si iti garantez ca un golf 1 din 83 e mult..si subliniez mult mai stabil decat un logan....e ok....respect ca se vinde...respect ca poti sa cari cu el mult..respect ca are un consum mic...dar hai sa nu aberam ca e stabil...rapid..si alte prostii dinastea....ca nu ai cum cu suspensia de pe logan si cu rotile alea de bicicleta sa zici ca ai o masina stabila....oricum...daca stam sa ne gandim..sunt multe ...chiar foarte multe masini noi la 13...14...15...mii de euro...care sunt mult mai bune ca logan..si dau 2 exemple.....ford focus si skoda octavia....si sa nu ma luat cu "domnle vreau sa car" ca daca vrei sa cari iti iei un logan van (care mi se pare super combinatie) la 6-7000 de euro...


P.S zicea cineva de dacia la 15.000 de euro....e o chestie foarte buna...dar daca o sa fie tot cu motor de 105 cai si daca o sa aibe aceeasi calitate....sar putea sa nu fie asa mare bucurie..
Bun compari golf 1 ? Domle,aia e mica,si e mai stabila ca unele masini mici din zilele noastre. Pe la 13,14 15 mii Focus cu 3 randuri de scaune si Octavia tot cu 3 randuri de scaune nu sunt,deci ?..Cine ar cumpara cu 15 mii de euro o dacia noua ? Iti zic eu nimeni,dacia a facut bine preturiile astea,stie ca nu poate baga pe piata un model de 15 miii de euro pentru ca nimeni nu il va cumpara,la 15 mii de euro iti cumperi deja ceva frumos gen Chevrolet Cruze dotat cu gps.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -