Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-09, 08:14   #46
ady4sql

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 46
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

fooooaaaaaarte "buna" comparatia......vw golf 1 1983 vs. dacia logan 2009 ....... ma bufneste ........ plansul, din pacate
nu iti dai seama ca vorbim de doua masini diferite, de doua SECOLE diferite????
poate ca o sa ma acuzati ca ridic in slavi dacia, ca am eu vreun interes.....nu am niciunul; singurul meu interes este sa imi exprim punctul de vedere si sa aduc argumente sa il sustin
ok, cum am spus si mai sus, mergeti voi cu golf 1,2,3 cu pisicute din '92 cu opel kadett gsi, cu tot ce vreti voi, pentru ca eu prefer sa merg cu logan, din diferite motive
1. nu m-as impaca cu ideea sa se uite lumea la mine la semafor si sa zica "mama, ce cazan"
2. totusi, nu vreau sa vizitez benzinaria de 5 ori pe zi
3. vreau sa am o masina cu care sa nu fiu refuzat cand vreau sa imi fac "casco"
4. am totusi orgoliul (poate prostesc) sa fiu eu primul in talon ca si propietar
5. inca mai tin la tarisoara asta (nu de alta dar e tara in care m-am nascut) si cat imi sta in putinta vreau sa ajut economia si pe cei care inca mai produc ceva inafara de paguba
6. vreau sa stiu ca imi pot gasi piese de schimb in eventualitatea in care imi pica ceva la masina (pentru ca este inevitabil)
7. sincer, nu suport sa am numere de bulgaria
si lista poate continua
ady4sql is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 14:05   #47
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Quote:
Originally Posted by umbra View Post
ady4sql...facem test...si iti garantez ca un golf 1 din 83 e mult..si subliniez mult mai stabil decat un logan....e ok....respect ca se vinde...respect ca poti sa cari cu el mult..respect ca are un consum mic...dar hai sa nu aberam ca e stabil...rapid..si alte prostii dinastea....ca nu ai cum cu suspensia de pe logan si cu rotile alea de bicicleta sa zici ca ai o masina stabila....oricum...daca stam sa ne gandim..sunt multe ...chiar foarte multe masini noi la 13...14...15...mii de euro...care sunt mult mai bune ca logan..si dau 2 exemple.....ford focus si skoda octavia....si sa nu ma luat cu "domnle vreau sa car" ca daca vrei sa cari iti iei un logan van (care mi se pare super combinatie) la 6-7000 de euro...


P.S zicea cineva de dacia la 15.000 de euro....e o chestie foarte buna...dar daca o sa fie tot cu motor de 105 cai si daca o sa aibe aceeasi calitate....sar putea sa nu fie asa mare bucurie..
Loganul e suficient de stabil, la fel de stabil ca majoritatea masinilor la banii astia. Doar nu te astepti la comportament de M3. Roti de bicicleta ? Au 185mm latime, daca tie ti se par asa subtiri e treaba ta dar multe masini se invart pe aici. Iar comparatia cu Golf 1...e sub orice critica. Exagerari la tot pasul. Cumparati-va voi nene cazane "stabile" si cu roti de 245mm la 3000 euro, altii prefera o masina decenta noua.

Plus ca un logan Full Options e 10 000 EURO (sedan). La banii astia ai 105 CP, A/C, jante aliaj, computer bord, faruri ceata, volan si schimbator in piele, Mp3, 4 difuzoare, ABS, 4 geamuri electrice etc. Ce masina noua la banii astia ai si SEDAN cu portbagaj de 500+ Litri ? Hmm nimic, trebuie sa pui ceva bani extra (mii de euro) sa cumperi o Skoda TROACA, cu 80 CP care de abia se taraie. Asta da afacere.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 20:26   #48
chelloo83

Stage 5
 
chelloo83's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 335
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

comparatia cu golful din '83 nu cred ca e ceva ok...parca nu suna bine de loc
chelloo83 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 20:44   #49
umbra

Stage 2
 
umbra's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 43
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

am dat doar un exmeplu cu golful...tocmai pentru ca este din alt secol.....motoru de pe logan este motorul de pe mogane in 90 si ceva...asa ca sa nu ne mai prostim....apropo de casco...am facut casco la un kadett din 91 asa ca terminativa cu prostiile...oricum...nu am nimic cu loganul..daca era 6000-7000 de euro..mi se parea super combinatie...dar cand vorbim deja de 10000 12000 13000 de euro...deja exageram....ma bufneste si pe mine rasul cand vad ca lumea se lauda cu optiuni ale anilor 90...poate chiar inainte de 90....auzi..ac..abs..si 4 boxe care sunt vai mama lor...chestiile astea vin in stardard la majoritatea masinilor decente.....ma repet..nu am nici o problema cu loganul....e o masina fiabila..si pentru o persoana cu buget redus si fara pretentii e ok....dar totusi...sa o lase mai usor cu preturile.....

P.S Mi se pare super combinatie logan van si logan pick up....da alea sunt niste masini foarte reusite pentru scopul lor....logan mcv mi se pare un esec...cel putin ca pret..

P.S 2...O skoda octavia break cu motor de 105 cp...si cu dotari de baza care sunt aproximativ ca la logan...este 10800 fara tva....nu ca as fi fan skoda..dar torusi...
umbra is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 22:52   #50
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

treab cu mg k a dat faliment este ceva dar totusi se m gasesc piese cel putin 10 ani,lasand la o parte k a fost cumparata de chinezi si productia a fost reluata,dar masina aia cum e ea din 2002 niciodata in viata ta no so poti compara cu orice logan vrei u,dar la orice.si facem si altceva,a mea are 90 mii de km,u vi cu un logan nou nout si vdm kre kde m repede,"jaful" din 2002 sau loganul tau din 2009.nam zis k e o masina proasta,am zis doar k nas da banii aia pe ea.la cum au scazut preturile,cu 11 000 iti ei un mercedes seria e frumos din 2003-2004 kre ink na dat faliment.treab cu prima masina iti dau perfecta dreptate,io nam ascultat si am fac accident
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 01:22   #51
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Quote:
Originally Posted by umbra View Post
am dat doar un exmeplu cu golful...tocmai pentru ca este din alt secol.....motoru de pe logan este motorul de pe mogane in 90 si ceva...asa ca sa nu ne mai prostim....apropo de casco...am facut casco la un kadett din 91 asa ca terminativa cu prostiile...oricum...nu am nimic cu loganul..daca era 6000-7000 de euro..mi se parea super combinatie...dar cand vorbim deja de 10000 12000 13000 de euro...deja exageram....ma bufneste si pe mine rasul cand vad ca lumea se lauda cu optiuni ale anilor 90...poate chiar inainte de 90....auzi..ac..abs..si 4 boxe care sunt vai mama lor...chestiile astea vin in stardard la majoritatea masinilor decente.....ma repet..nu am nici o problema cu loganul....e o masina fiabila..si pentru o persoana cu buget redus si fara pretentii e ok....dar totusi...sa o lase mai usor cu preturile.....

P.S Mi se pare super combinatie logan van si logan pick up....da alea sunt niste masini foarte reusite pentru scopul lor....logan mcv mi se pare un esec...cel putin ca pret..

P.S 2...O skoda octavia break cu motor de 105 cp...si cu dotari de baza care sunt aproximativ ca la logan...este 10800 fara tva....nu ca as fi fan skoda..dar torusi...
Serios ? Despre care motor vorbesti ? Ala 1.6 16V si ala 1.5 dCi 85 CP sunt motoare mult mai noi decat ce ai zis tu acolo care se gasesc si pe Renault-urile de acum. Referitor la dotarile alea, sunt asa banale ca multe masini mai de brand nu le au standard (VW Polo, Golf, Skoda Octavia I, etc). Au geamuri la manivela, casetofon, capace, fara piele pe volan / schimbator la greu. Deci or fi ele din 90 dar se intampla si la case mari sa lipseasca. Am vazut Astra H la vanzare fara AC. Asa ca lasa filozofiile astea obosite, si la 10 000 euro un Logan prestige e ok...de aia nemtii le cumpara, ei nu sunt asa frustrati si grandomani ca majoritatea romanilor care vin cu cazane SH si vad mai mult de un logo.

Comparatiile nou vs sh sunt aberante. Daca toti ar gandi asa deplasat nu ati mai avea cazane SH ca daca nu se cumpara masini noi nu se mai gasesc nici SH. Dupa logica asta tampita ca SH merge, daca compari un Golf NOU dotat mediu cu unul SH full care e mai ieftin castiga ala SH. Nu ti se pare ciudat ca masina x vs tot masina X sa castige aia SH ? Asa ca rezumati-va la alternative NOI la banii astia cu aceleasi dotari.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 05:41   #52
sonykel
Dacia Driver

Stage 5
 
sonykel's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 738
Member of:
[DACIA]
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

deceniu = 10ani
secol = 100ani
oricum loganu asta fie el bun sau prost oriunde se discuta se creaza valva... am plecat de la prezentarea unui nou MCV si am ajuns la comparatii cu pisicute si golfuri...
__________________
LUPTA si nu vei SUPRAVIETUI !!!
FUGI si nu vei avea SCAPARE!!!

Cine-i harnic si munceste are tot ce vrea.....cine-i smecher si chiuleste are tot asa...
sonykel is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 08:34   #53
ady4sql

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 46
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Quote:
Originally Posted by umbra View Post
am dat doar un exmeplu cu golful...tocmai pentru ca este din alt secol.....motoru de pe logan este motorul de pe mogane in 90 si ceva...asa ca sa nu ne mai prostim....apropo de casco...am facut casco la un kadett din 91 asa ca terminativa cu prostiile...oricum...nu am nimic cu loganul..daca era 6000-7000 de euro..mi se parea super combinatie...dar cand vorbim deja de 10000 12000 13000 de euro...deja exageram....ma bufneste si pe mine rasul cand vad ca lumea se lauda cu optiuni ale anilor 90...poate chiar inainte de 90....auzi..ac..abs..si 4 boxe care sunt vai mama lor...chestiile astea vin in stardard la majoritatea masinilor decente.....ma repet..nu am nici o problema cu loganul....e o masina fiabila..si pentru o persoana cu buget redus si fara pretentii e ok....dar totusi...sa o lase mai usor cu preturile.....

P.S Mi se pare super combinatie logan van si logan pick up....da alea sunt niste masini foarte reusite pentru scopul lor....logan mcv mi se pare un esec...cel putin ca pret..

P.S 2...O skoda octavia break cu motor de 105 cp...si cu dotari de baza care sunt aproximativ ca la logan...este 10800 fara tva....nu ca as fi fan skoda..dar torusi...
tu chiar ai impresia ca la sistemul audio stock iti pune cineva focal utopia be????????
TOOOOOAAAAAATE difuzoarele din facbrica de pe skoda, ford, opel,kia, etc sunt de carton, acelasi carton care e si la logan.crede-ma ca am vazut sute de masini desfacute (nu de alta dar lucrez in domeniu) si am vazut ce difuzoare sunt in usi.
cum ai spus si tu,skoda de 105 cai este 10800 euro fara TVA, asta inseamna 12852 euro, pretul care il platesti tu pe masina aia.un logan full option cu motor de 105 cai putere este aproxmativ 10500 euro INCLUSIV TVA.
si din cate mi-am dat eu seama vorbim strict de masini noi, nu de SH-uri in care s-a basit un neamt nesimtit timp 25 de ani.
app, spune-mi si mie unde ti-ai facut casco la kadett-ul ala ca poate recomand si eu la prietenii mei care nu au reusit......

Last edited by ady4sql; 01-07-09 at 08:36.
ady4sql is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 08:41   #54
ady4sql

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 46
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Quote:
Originally Posted by sonykel View Post
deceniu = 10ani
secol = 100ani
oricum loganu asta fie el bun sau prost oriunde se discuta se creaza valva... am plecat de la prezentarea unui nou MCV si am ajuns la comparatii cu pisicute si golfuri...
o sa ajungem de fiecare data la comparatiile astea pentru ca inca exista oameni care nu inteleg diferenta intre masina noua si SH......
ca fapt divers, am avut placerea sa vizitez salonul auto de la Paris.vreti sa stiti care a fost cel mai frumos stand, cel mai mare stand, cel mai vizitat stand,standul cu cele mai frumoase hostess-e, practic vedeta salonului??????
SURPRIZA: DACIA, nu renault, dacia!!!!!!!!!!!!!!!
logan a fost vedeta salonului auto de la Paris!!!!!
dupa cum spuneam, ca fapt divers
ady4sql is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 14:47   #55
umbra

Stage 2
 
umbra's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 43
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

ady4sql..si eu lucrez in domeniu auto..si nu am zis ca alte masini au sistemu audio mai deosebit..doar ca sistemul audio standard de obicei il trec cu vederea...
casco la masini vechi fac multe firme dar mai greu....eu am facut la delta asigurari...si am si facuto dauna totala..si miam luat si banii...(asta ca sa se elime controversele).....si vezi ca eu ma refeream la octavia break...deci o comparam cu mcv prestige care au cam aceleas dotari si care e 12-13 mii nam retinut bine.....si in legatura cu motoru de 1.6 16v de 105 cp il avea un preten deal meu pe un meganne cabrio din 96.....


P.S. observ ca a inceput lumea sa se contrazica singura...pana acum...ziceam ca dacia petrinde la un statut asemanator cu cel al skoda...acum..cand am ajuns la concluzia ca o skoda si un logan sunt la preturi asemanatoare....zicem ca skoda e lighean si loganu e ce trebuie?...eu zic ca ori nu vati urcat in ambele ori...nu stiu ce sa mai zic....poate daca ma repet a n-a oara o sa ma fac inteles.....mi se pare ok loganul la 6-7000 de euro....o masina foarte competitiva...dar sa ceri 13000 pe un logan..mai dao in pastele masii de treaba ca trebuie sa fii prafuit sa dai banii astia...
umbra is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 14:49   #56
umbra

Stage 2
 
umbra's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 43
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

P.S. decat sa fi investit dacia in cel mai smecher stand de la paris mai bine mai puneau un ban la plasticele alea de prin interior si faceau o treaba mai buna...
umbra is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 19:16   #57
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Daca atat stiu romanii nostri sa aprecieze marca Dacia nu ai ce sa le ceri mai mult.
cat de nebun sa fi sa compari loganu cu jafuri din 90??? ceva foarte aberant. o avea loganu tehnologia din 2000 , dar dao dreaq de treaba e masina noua, depinde cum o intretii, ce carburant bagi, cu o calci, pe ce drumuri o bagi, ce ulei ii cumperi, ce mecanica si piese ii pui, pe cine pui sa tio repare, asa orice masina nu te poate tine mai mult decat cand iti vine revizia, daca ti la el ca de aceea l-ai cumparat, il si ingrijesti si n-o sa ai treaba cu loganu. Pana la urma Logan e un Renault mai sarac sa zic asa, dar ce dreaq uitati-va la Clio care nu sare departe si de ala nu mai zice nimeni nimic, Polo alt rablament care se gaseste la banii loganului si mai si urat ca aspect, Skoda fabia alta cutie de doi lei care are pretul echivalent cu al loganului si cu cat pui pe ea cu atat urca pretu mai repede, cat de bou sa fi sa dai pe o fabia vreo 11.000 euro ca de... E Skoda, pai mai bine prefer o masina spatioasa la banii astia si loganu e cea mai buna alternativa, ce pana mea sa mai imi iau ca masina noua la banii loganului ??? Citroen C1, C2, C3 niste panarame de masini, Peugeot 107? Smart? Fiat 500? haideti ma baieti lasati-ma dreaq cu teoriile astea de doi lei si frustrari fara rost, mai decat sa cumperi banalitatile alea de masini cumperi loganu mult mai repede, aspect cat de cat, si spatios si motorizari bunicele. Referitor la SH nu cred ca ar mai avea rost sa-ti mai cumperi masina sub anul 2003, eu zic ca o masina SH merge minim 2003, restu sunt deja vechi si daramate. Nu sunt fan Dacia si nici nu o ridic in slavi, dar cand va aud ca mai bine preferi sa stai intr-un jeg de 10 ani las-o dreaq de treaba, motoru iti mai da senzatia ca trage pana la 100 de km pe ora si dupa 100 ciuciu mai trage face precum 1310 ii tremura acu la 120. Asa ca comparatiile nu-si au rostul, oricum tot strainii stiu sa aprecieze mai bine ca voi, exemplu nemtii cate dacii logan si sandero nu au nemtii, in Suedia la fel nu sunt foarte multe loganuri ca acolo lumea cumpara cel mai mult Volvo si Saab, dar Logan MCV si Pick-up sunt la bataie pentru cel mai bun pretz intre 9000-12.000 euro si dau oamenii ca vor masina pentru deplasare si de carat. Ce sa stiti voi, care aveti in cap bmw-uri si vw golf de acum 10 ani. mai bine prefer logan decat jeg din ala.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 08:22   #58
ady4sql

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 46
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

ok, am inteles ca nu am cu cine sa ma inteleg...... cunosc mentalitatea de "frate, e dacie"..... eu mi-am spus parerea, am incercat sa o sustin, dar pana la urma e evident..... asa va fi mereu
dupa cum am spus si mai sus, prefer sa merg cu o masina care nu consuma cat un panzer, si sa nu fie din '92, si care macar stiu ca are atatia km cat scrie pe bord.... nu 80.000 pe bord si 300.000 in realitate......
chiar va rog sa va luati golf-uri 2, pisicute, kadett, transporter din "90 si ceva", skoda ( care app, toate modelele noi inafara de octavia mi se par odioase ) ............ luati-va ce vreti voi, daca puteti sa aduceti in tara un model T, sunteti invitatii mei ( doar e ford, nu??)
eu prefer sa merg cu logan, asta daca nu am posibilitati de ceva mai bun, cel putin deocamdata......
ady4sql is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 10:23   #59
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Din '92? Iti iei una din 2000 si ceva cu banii de pe Logan, si e mult mai buna. Focal Utopia il poti baga in autobuz poate, nu in masina, are vreo 2 metri inaltime, insa am vazut masini cu difuzoare Canton din aluminiu cu tweetere din titan, puse optional cu un pic de efort financiar...Loganu ce ofera optional ca sistem audio? La mana a 2-a se merita sa dai pe o masina de genul cat pe un Logan. Plus de asta daca mergi mai repede nu ai cum sa-ti iei Logan din start, ca te duci prin copaci cu el...ramai cu rotile in aer mereu, are o forma si niste proportii, imi vine sa rad cand ma uit la el. Daca ai cartofi de carat e ok, sau daca mergi mai incet si ai fixatie cu "masina noua", insa peste 10 mii euro e sinucidere sa iei asa ceva...trebuie sa fii ultra-nationalist.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 10:39   #60
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Logan MCV Prestige, o nouă versiune de la Dacia

Quote:
Originally Posted by slayersland View Post
Din '92? Iti iei una din 2000 si ceva cu banii de pe Logan, si e mult mai buna. Focal Utopia il poti baga in autobuz poate, nu in masina, are vreo 2 metri inaltime, insa am vazut masini cu difuzoare Canton din aluminiu cu tweetere din titan, puse optional cu un pic de efort financiar...Loganu ce ofera optional ca sistem audio? La mana a 2-a se merita sa dai pe o masina de genul cat pe un Logan. Plus de asta daca mergi mai repede nu ai cum sa-ti iei Logan din start, ca te duci prin copaci cu el...ramai cu rotile in aer mereu, are o forma si niste proportii, imi vine sa rad cand ma uit la el. Daca ai cartofi de carat e ok, sau daca mergi mai incet si ai fixatie cu "masina noua", insa peste 10 mii euro e sinucidere sa iei asa ceva...trebuie sa fii ultra-nationalist.
=)))))))) sinucidere bine ai zis ) deja cand am vazut treaba cu suvul ala de or sa-l scoata nici nu mai vreau sa aud de numele DACIA, clar astia nu stiu sa faca masini, mai bine se straduiesc si fac carutze pentru cai ultramoderne pentru tarani ca saracii au niste carutze de....pana la urma va dau dreptate si cu masinile astea de vreo 8-10 ani vechime ca nu are loganu ce are un bmw din 2000 si motoru la fel, si in plus ca daca refaci motoru si resetezi calculatoru de bord la una de 300,000 km merge ca un logan nou. Asa ca Dacia sucks!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -