Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-09, 15:46   #1
aleps_corrado

Stage 4
 
aleps_corrado's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 180
Default Corrado - '93 , B 08 CCX

Pentru inceput pot sa zic SALUT ..... Am si eu un corrado 2.0 16v din 93 ! il am de aproape 3 luni de zile am reusit dupa 3 luni sa ii fac si eu itpul ... masina cred ca cativa dintre voi o stiti deja e B 08 CCX era in pantelimon in spate ! acuma o gasiti in colentina .... alceva ce sa zic trebuie sa schimb multe la ea o sa incep cu problemele !
1 motoru nu sta la relanti
2 toba face prea tare mie imi place da multi mia zis ca poate sa imi ia talonu
3 incepem cu exterioru botul arata jalnic mia furat semnalele si proiectoarele si iam pus de golf si arata ca draqu farurile nu bat bine deloc sunt praf capota sta stramb grila e rupta e prinsa cu plastice dalea de capace si cam atata ..... interioru scaunu din dreapta nu se misca deloc nici nu pot sal rabatez trapa e lipita cu silicon deoarece ploua inainte in ea kilometraju si ceasu de la benzina nu indica aeru conditionat nu merge deloc caldura nu merge decat de la 3 si 4 ... si cam atata in curand vreau sa o fac pina la vara vreau sa fac ceva frumos incepand cu faruri bara schimbata fatza sa mearga tot interioru sa repar trapa motorul e refacut numai ca am problema cu relantiu ariculatie schimbata toata suspensie e schimbata da nu e sport e decat joasa jantele sunt originale vreau sa le schimb , dar deocamdata vreau sa ma sfatuiesc si eu cu cineva . VA ASTEPT CU INDICATI
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imagine000.jpg
Views:	1359
Size:	138.3 KB
ID:	765323   Click image for larger version

Name:	Imagine0008.jpg
Views:	350
Size:	138.3 KB
ID:	765324   Click image for larger version

Name:	Imagine00287.jpg
Views:	283
Size:	196.5 KB
ID:	765325  

Click image for larger version

Name:	EuKi2n874529-02.jpg
Views:	1331
Size:	57.3 KB
ID:	765332   Click image for larger version

Name:	V9E3W7991019-02.jpg
Views:	448
Size:	55.4 KB
ID:	765333  

Last edited by aleps_corrado; 23-01-09 at 15:52.
aleps_corrado is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 16:02   #2
vdub

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,749
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

salut,

sa o stapanesti sanatos si sa ai mari castiguri pe plan financiar ca o sa iti trebuiasca..

- trapa - mergi la un tinichigiu si astup-o - cel mai simplu si fara dureri de cap...
- farurile - daca nu gasesti sa iei altele noi, le poti centra pastea la un atelier.
- instalatia electrica - mergi la un electrician priceput sa ti-o verifice / refaca cap coada.
- proiectoare/semnalizari poti lua de aici de pe forum, vezi ca sunt baieti care aduc la comanda.
- toba - pune-o pe aia de mijloc la loc ca sigur nu o are...

daca te saturi de ea sau nu ai bani de bagat in ea da un semn.

spor la treaba.

brgds,
edi
vdub is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 16:10   #3
aleps_corrado

Stage 4
 
aleps_corrado's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 180
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

Quote:
Originally Posted by vdub View Post
salut,

sa o stapanesti sanatos si sa ai mari castiguri pe plan financiar ca o sa iti trebuiasca..

- trapa - mergi la un tinichigiu si astup-o - cel mai simplu si fara dureri de cap...
- farurile - daca nu gasesti sa iei altele noi, le poti centra pastea la un atelier.
- instalatia electrica - mergi la un electrician priceput sa ti-o verifice / refaca cap coada.
- proiectoare/semnalizari poti lua de aici de pe forum, vezi ca sunt baieti care aduc la comanda.
- toba - pune-o pe aia de mijloc la loc ca sigur nu o are...

daca te saturi de ea sau nu ai bani de bagat in ea da un semn.

spor la treaba.

brgds,
edi
sincer nu ma bate gadu so vand deocamdata ... a fost prea mare bataie de cap cu ea si inca mai e acuma vreau so fac da deocamdata nu e buget vreau sa incep usor sa fac botu complet sa il aduc la lufturi sa ii fac bara faruri grila si cam atata apoi trapa o repar ca siliconu il tai imediat cu un cuter tapiteria de sus se desface imediat nu e asea mare bataie de cap ... si bordu nu e din instalatie e din ceasuri ... ! si daca e sa o expediez te anunt orqum mar bate gandu la un BMW e 30 cabrio cu motor de 2.5 !
aleps_corrado is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 16:42   #4
renatonas
VW Driver

Stage 5
 
renatonas's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,425
Member of:
[VW]
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

Frumoasa masina.Sa o stapanesti cu placere si sa te bucuri de ea!
Vad ca ai ceva probleme cu ea..dar dute la cineva priceput..cat despre piese te pot ajuta cu ce ai nevoie

bafta
__________________
Vw Corrado/1991-16vt...coming soon


B 08 DUB
renatonas is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 18:33   #5
maibunu

Stage 5
 
maibunu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,752
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

sa o stapanesti sanatos si sa ai nervi tari ca o sa ai nevoie si incet incet se vor rezolva si problemele ei.
maibunu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 09:49   #6
Mario_Dub

Stage 5
 
Mario_Dub's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,510
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

In primul rand sa o stapanesti sanatos, bine ai venit in familie
Poti incepe cu urmatoarele remedieri:
- trapa cel mai usor cred ca trebuie sa o schimbi cu totul si ai scapat de griji, stiu 3 de vanzare
- treci intr-o zi pe la mine si o punem pe tester mai ales ca ai mufa OBD, sa vedem ce zice cu relantiul dar in mare parte cred ca este vorba de regulator de relanti/senzor pozitie clapeta acceleratie si amestec, exact problemele astea le-am avut eu la fostul meu corrado ce avea motor identic cu al tau, se remediaza si astea relativ usor (regulator de relanti am eu, senzorul de clapeta se repara daca este stricat, pt amestec te duc la un prieten care se ocupa cu asa ceva)
- proiectoare si semnale gasesti pe forum la 3 persoane care dezmembreaza corrado
- parti caroserie daca ai nevoie te duc la cineva care a dezmembrat 3 corrado, are si ceasuri

Pune si niste poze cu interirorul, sunt curios sa vad ceva...
Mario_Dub is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 23:37   #7
Sebastian.C

Stage 5
 
Sebastian.C's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 3,004
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

Te pot ajuta cu trapa..de golf3 , de sticla, si se potriveste
Sebastian.C is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 16:32   #8
corrado_ro

Stage 5
 
corrado_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 304
Member of:
[VW]
[BMW]
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

Sa o stapanesti sanatos. E mult de munca la ea.
corrado_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 01:13   #9
aleps_corrado

Stage 4
 
aleps_corrado's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 180
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

Quote:
Originally Posted by corrado_ro View Post
Sa o stapanesti sanatos. E mult de munca la ea.
ms frumos decat logan ) mai bine muncesc la ea ) sau alte fenomene de masini e timp abea am 18 ani in 2 ani o fac avion daca nu o vand
aleps_corrado is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 02:03   #10
maibunu

Stage 5
 
maibunu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,752
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

e bine ca vrei, sper sa si reusesti ca multi au incercat dar s-au lasat pagubasi si sunt putini cei care inca mai incearca sa faca dintr-un Corrado ceva ce a reprezentat el.
Bafta
__________________
http://www.corradodatabase.com/index...orrado&id=3902
Corrado G60 1,8 8Volti GPL
tuning: toba sport, cip sport, filtru sport de carbon-16 si butelie de GPL sport
se mai adauga axa cu scame sport Shrek, cuzineti tunig, rulmenti sport, stut bypass la invervier de la Horhe, plus multe alte tuninguri dar care nu le mai tin minte
maibunu is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 10:35   #11
Gti_Turbo

Stage 5
 
Gti_Turbo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 746
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

sa-l stapanesti sanatos si asteptam sa vedem ce va iesi din acest corrado ... te rog din suflet sa folosesti virgula cand mai postezi , la fel si cratima , si leaga mai bine frazele ... nu de alta dar mi-a luat ceva timp sa deslusesc ceea ce ai explicat mai sus ! spor !
__________________
2013 Audi a3 2.0 16v tdi daily car / renault 5 gt turbo weekend car
Gti_Turbo is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 20:25   #12
Mario_Dub

Stage 5
 
Mario_Dub's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,510
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

trapa de golf 3 nu merge la corrado, ci cea de passat intermediar cu mici modificari din cate stiu.
Mario_Dub is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 20:53   #13
Sebastian.C

Stage 5
 
Sebastian.C's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 3,004
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

Am vb cu cineva ce are corrado si a zis ca merge!Si-a cumparat el sticla de trapa de golf 3..si o sa o monteze
Sebastian.C is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 21:27   #14
vdub

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,749
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

nu merge trapa de g3
vdub is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 00:02   #15
aleps_corrado

Stage 4
 
aleps_corrado's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 180
Default Re: B 08 CCX '93 Corrado

"vvv" crezi ca imi arde sa scriu cu virgule si cratime scriu si eu la adunatura ) ca nu mai sunt la scoala sa imi dea 4 ca nu scriu cum trebuie scz asta e iti ia cu maxim 2 minute in plus )
aleps_corrado is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -