Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Satu Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-11, 20:25   #2311
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: discutii Satu Mare

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
asa cum motociclistii au cluburi cum sint wiking si schark. asa trebe sa fie si club de masini. sau nu ?
Nu trebe dar ar fi frumos daca sunt adevarati pasionati. Cineva cine are bmw ar trebui sa ia initiativa. Eu nu am bmw dar poate voi initia o intalnire a pasionatilor de japoneze.
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 09:27   #2312
ratcatalin16

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 324
Default Re: discutii Satu Mare

pai in prima faza ar fi ok cu orice masina,ideea e sa ne vedem undeva,locatii ar fi destule,nu?mai conteaza,japoneze,bmw-uri sau altele?pasiunea e la fel,nu conteaza ce masina ai!
ratcatalin16 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 10:32   #2313
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: discutii Satu Mare

Quote:
Originally Posted by ratcatalin16 View Post
pai in prima faza ar fi ok cu orice masina,ideea e sa ne vedem undeva,locatii ar fi destule,nu?mai conteaza,japoneze,bmw-uri sau altele?pasiunea e la fel,nu conteaza ce masina ai!
corect. bine spus. pasiune e pasiune. poti sa vi cu un old timer de orice marca si sa arate mai bine ca bmw-urile noastre. mai multe marci de masini = mai multe discutii.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 10:54   #2314
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: discutii Satu Mare

Intalniri cu toate felurile de masini se fac cu scopul de a si concura. Vezi concursurile de rally-sprint, drag racing etc.... Acolo te intalnesti cu toti pasionatii si chiar daca nu concurezi ai ocazia sa vizionezi, mai schimbi o vorba, bei o cola, aduni informatii etc. iar daca te bagi in concurs e si mai bine dar bine-nteles nu e obligatoriu.

Intalnirea bmw era ideea unui amic posesor de bmw si era vorba de o intalnire mai mult decat amicala intre 4 - 5 prieteni, respectiv o intalnire mai oficiala la care sa participe zeci de posesori din tara si din afara tarii...

Concretizand toate discutiile de pana acum privind intalnirile pasionatilor, trebuie luate in considerare doua aspecte :
1) intalniri amicale in oras, cum se spune "la o bere", unde nu mai am ce adauga.
2) intalniri ale pasionatilor cu un anumit scop constructiv. Aici as mentiona competitiile, sedintele organizate pentru a concura sau organiza anumite competitii, show-uri etc. ori intalnirile doar amicale dar a celor persoane care au masini tuningate in care s-au investit niste bani si care participa sau au participat cel putin la o competitie sportiva legala sau nelegala. Eu unul, sunt adeptul acestor intalniri, nu al celor care se intalnesc "la o bere" doar asa de-ampixu'.
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 11:22   #2315
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: discutii Satu Mare

Quote:
Originally Posted by szambi77 View Post
Intalniri cu toate felurile de masini se fac cu scopul de a si concura. Vezi concursurile de rally-sprint, drag racing etc.... Acolo te intalnesti cu toti pasionatii si chiar daca nu concurezi ai ocazia sa vizionezi, mai schimbi o vorba, bei o cola, aduni informatii etc. iar daca te bagi in concurs e si mai bine dar bine-nteles nu e obligatoriu.

Intalnirea bmw era ideea unui amic posesor de bmw si era vorba de o intalnire mai mult decat amicala intre 4 - 5 prieteni, respectiv o intalnire mai oficiala la care sa participe zeci de posesori din tara si din afara tarii...

Concretizand toate discutiile de pana acum privind intalnirile pasionatilor, trebuie luate in considerare doua aspecte :
1) intalniri amicale in oras, cum se spune "la o bere", unde nu mai am ce adauga.
2) intalniri ale pasionatilor cu un anumit scop constructiv. Aici as mentiona competitiile, sedintele organizate pentru a concura sau organiza anumite competitii, show-uri etc. ori intalnirile doar amicale dar a celor persoane care au masini tuningate in care s-au investit niste bani si care participa sau au participat cel putin la o competitie sportiva legala sau nelegala. Eu unul, sunt adeptul acestor intalniri, nu al celor care se intalnesc "la o bere" doar asa de-ampixu'.
din pacate eu as face parte din primul aspect- intilniri amicale, discutii despre masini, etc. si as merge si la competitii doar ca si observator sau pasionat, si nu ca si participant. din pacate asta sint eu. a mea e automata si mi-e mai greu sa ma intrec cu unu care are schimbator manual. deci pica ideea ca si participant. de aveam o masina tuningata pe benzina cu turbo, cip, toba sport, filtru de aer supraaspirat, scaune sport, roti si telescoape sport, si cel putin 140 de cai cu schimbator manual = atunci participam si eu la concursuri. dar eu am ales varianta clasica.

Last edited by franz34sm; 12-12-11 at 11:30.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 14:56   #2316
raul_rebelul2005
No Limits racing team Member

Stage 5
 
raul_rebelul2005's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,286
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
Default Re: discutii Satu Mare

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
din pacate eu as face parte din primul aspect- intilniri amicale, discutii despre masini, etc. si as merge si la competitii doar ca si observator sau pasionat, si nu ca si participant. din pacate asta sint eu. a mea e automata si mi-e mai greu sa ma intrec cu unu care are schimbator manual. deci pica ideea ca si participant. de aveam o masina tuningata pe benzina cu turbo, cip, toba sport, filtru de aer supraaspirat, scaune sport, roti si telescoape sport, si cel putin 140 de cai cu schimbator manual = atunci participam si eu la concursuri. dar eu am ales varianta clasica.
daca esti pasionat de ce nu ai ales una sport atunci,de ce ai mers pe automata,niciodata nu mi-au placut,incearca sa o vinzi la combinatie poate iese ceva...
__________________
raul_rebelul2005 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 16:06   #2317
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: discutii Satu Mare

cuvintul pasionat are mai multe intelesuri. am luat automata ca sa nu mai am treaba cu schimbatu vitezei. e mult mai comod si mai lejer. e o diferenta in a conduce o automata si o manuala. pe an ce trece devin tot mai comod. pe mine nu ma atrag masinile tuningate. prefer sa fie clasica si angrijita.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 02:20   #2318
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Thumbs down Re: discutii Satu Mare

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
...pe an ce trece devin tot mai comod. pe mine nu ma atrag masinile tuningate. prefer sa fie clasica si angrijita.
Nu tu ai spus si asta ? : "pasiune e pasiune. poti sa vi cu un old timer de orice marca si sa arate mai bine ca bmw-urile noastre. mai multe marci de masini = mai multe discutii"

Despre ce mai vorbim aici ?!? Exact asta ziceam cand veni vorba de "intalniri ale pasionatilor in diferite locatii"... S-a ajuns exact la vorba mea, adica vorba multa pe tema asa-zisei pasiuni dar nici nu am depasit faza de forum ca deja nici nu mai suntem asa pasionati. Dar totusi, ar fi bine sa afle lumea ca facem parte dintr-un club de pasionati dar cand e vorba sa ne implicam in vre-un fel atunci dam din colt in colt sau mai bine injuram guvernul...

Sa nu fiu inteles gresit, ca va incepe cineva sa arunce ca-i criza financiara, ca nu-i timp etc. Cunosc oameni care nu au ce sa manance dar si-au luat masina de 1.000 lei - 2.000 lei pe care o tunigheaza cum poate si din ce poate asa ca discutiile astea vi le lasam voua.
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 11:12   #2319
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: discutii Satu Mare

daca nu-mi tuninghez masina atunci nu-s pasionat. asa este. poatre am intrat pe forum doar sa-mi fac prieteni. sau poate din plictiseala. n-am ce cauta eu aici pe forum.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 11:21   #2320
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Thumbs down Re: discutii Satu Mare

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
daca nu-mi tuninghez masina atunci nu-s pasionat. asa este. poatre am intrat pe forum doar sa-mi fac prieteni. sau poate din plictiseala. n-am ce cauta eu aici pe forum.
Ba da, ai ce cauta. Nu a spus nimeni ca n-ai ce cauta aici pe forum doar ca una e sa-ti faci prieteni sau sa scrii din plictiseala si alta e pasiunea sporturilor cu motor. Daca ai fi citit cu atentie posturile anterioare ti-ai fi dat seama ca sunt unii care au facut compromisuri financiare si eforturi destul de mari pentru aceasta pasiune si oamenii astia s-au saturat de vorbele goale ale unor "pasionati". Ai intrebat unde-s satmarenii si de ce nu prea mai scrie nimeni. Aici e raspunsul : posteaza unii care se dau mari pasionati dar de fapt cauta prieteni si scriu de plictiseseala iar cei ce fac anumite eforturi in domeniu s-au cam saturat de vorbe goale si mai bine nu mai scriu nimic.
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 12:56   #2321
ratcatalin16

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 324
Default Re: discutii Satu Mare

si totusi unde-s evenimentele de genul...pt pasionati?de scris nu se scrie ca se scrie degeaba,ca sa organizezi ceva trebe bani...vai s-amar!n-ai masina sport,nu esti pasionat sau chiar daca ai si e automata nu prezinta interes ...dar,daca faci ceva ilegal,vs contra vs si asta cu mult fum de cauciucuri..,gata,esti cunoscut,esti un adevarat pasionat!si cel mai important lucru,trebuie sa scrii pe masina din ce club faci parte ca altfel esti zero.

ce am scris mai sus e un pamflet si trebuie tratat ca atare!
no name,
ratcatalin16 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 13:05   #2322
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Thumbs down Re: discutii Satu Mare

Quote:
Originally Posted by ratcatalin16 View Post
si totusi unde-s evenimentele de genul...pt pasionati?de scris nu se scrie ca se scrie degeaba,ca sa organizezi ceva trebe bani...vai s-amar!n-ai masina sport,nu esti pasionat sau chiar daca ai si e automata nu prezinta interes ...dar,daca faci ceva ilegal,vs contra vs si asta cu mult fum de cauciucuri..,gata,esti cunoscut,esti un adevarat pasionat!si cel mai important lucru,trebuie sa scrii pe masina din ce club faci parte ca altfel esti zero.

ce am scris mai sus e un pamflet si trebuie tratat ca atare!
no name,
Atat s-a inteles din tot ce am scris ca daca ai cutie automata nu prezinti interes dar daca faci ceva ilegal ... etc... ...
Intrebi unde-s evenimentele de genul ... ? Poate nici nu sunt dar poate sunt zeci de evenimente intr-un an. Intreaba-l pe franz34sm ca poate stie mai bine si oricum sunteti pe aceeasi lungime de unda... Ideea era ca intri pe site cu profil tuning auto si convoci intalniri si discutii dar fara sa ai prea mare legatura cu asta. Se poate data viitoare incerca si pe site-uri ale pasionatilor de pescuit si vanatoare sau pictura sau orice altceva ca posturile voastre se incadreaza oriunde. Cu asta am incheiat !
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 13:22   #2323
ratcatalin16

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 324
Default Re: discutii Satu Mare

ai dreptate dar aici e un thread pentru discutii de orice gen,sau am inteles eu gresit?
ratcatalin16 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 13:38   #2324
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: discutii Satu Mare

Quote:
Originally Posted by ratcatalin16 View Post
ai dreptate dar aici e un thread pentru discutii de orice gen,sau am inteles eu gresit?
am citit ca sonda lambda si catalizatoru sint cele mai importante la o masina. e foarte interesant ce am citit. baga la gougle : ce este sonda lambda e foarte interesant. si acolo cred ca o sa gasesti si ce-i catalizatoru sau ce rol are. incet incet ami fac eu ceva cunostinte de mecanica anu viitor cind merg acasa o sa-mi iau un manual de intretinere si mecanic auto ca vreau sa invat tot despre masina ca a-mi place sa stiu multe despre masini.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 13:59   #2325
ratcatalin16

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 324
Default Re: discutii Satu Mare

eu ma ocup de fiare de mic copil ca urmare a cresterii mele la oras...sincer ii invidiez pe cei din mediu rural care au timp de vanat,pescuit si tot ceea ce inseamne relax .dar daca ma gandesc bine si acolo incep sa apara pasionati de fiare...cum spunea cineva mai sus,cu 1000/doua de ron iei o masina chiar daca n-ai bani de mancare .
ratcatalin16 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -