Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-11-07, 10:03   #16
RoadRunner

Stage 3
 
RoadRunner's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 164
Default Re: chip tuning 1.8 t

TCM nu este "mai nou pe piata"... Atit TCM Turbo, cit si DimSport au deja ani buni de activitate.
Incearca sa te documentezi mai bine, inainte de a posta pe un forum public, mai ales in arii unde se cer pareri avizate.

Raspunsul pe care l-ai primit, se referea la un motor benzina aspirat. Nu cunosc toata discutia, dar sunt sigur ca unul dintre voi nu stia despre ce vorbeste.
__________________
GTI
RoadRunner is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 11:04   #17
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: chip tuning 1.8 t

bai puya daca tu nu ai azuit de TCM pana aucm, nu e vina mea. am avut masina facut la ei acum 2 ani...asa ca? vezi ca are si user pe 4tuning de ceva timp. userul VOINEA.

Quote:
Originally Posted by Puya^WRX View Post
Zimi si mie cum a ajuns cu k03 la 215cp....e cumva Octavia Neagra cu nr WRC daca da te cred acum are mult mai mult.....eu nu ma refeream la MTM sau ABT erau diverse anunturi pe forum cu chip tuning si pe cei care iam intrebat (3 la numar) mi-au dat valorile de mai sus....poate atat puteau sa faca atunci.
nu, era o octavia cu NFS la numar. ai avea turbina k03s. adica cea care e stock pe 1.8t de 180.
aia 3 care i-ai intrebat sunt mai paraleli ca tine in ceea ce priveste cipurile. intreaba si tu e cineva care stie, nu pe userii frecventi din aria Jocuri si Muzica !
Quote:
Originally Posted by Puya^WRX View Post
WoW

Join Date: Jan 2006
Oras: Bacau
Age: 26
Posts: 526
My Photos: ()

Default Re: Skoda Octavia
Salut

O pot face dar la bucuresti si problema cu benzinarele ca nu se pot scoate prea multi cai 8-12% din puterea originala ceea ce inseamna la tine vreo 15/16cai si te costa in jur de 330/350euro cred

Silviu
Uite aici ....daca nu crezi contacteaza-l.

BTW ....phaeton am vazut ca te-ai uitat la Tcm si Dimsport, cred ca Tcm chiar daca este mai nou pe piata e mai tare decat Dimsport Ro..
WOW asta e un mare tuner de care nu am auzit??? de ce sa il contactez eu? eu iti arat ce pot altii, daca el nu poate atunci his loss. daca vrei ceva bun, faci la cineva de calitate, nu la cineva care a facut cateva masini si care face cip cu softurile altuia... sunt curios... CHIAR EL PERSONAL le modifica? sau sutn deja luate? pt ca daca le face el si nu reusetse ceea ce deja altii fac atunci este o problema.
de fapt, auzisem de WOW..ca duce de pe ebay de toate. acum nu stiam ca face si cipuri.

ia d aici si citetse...ca sa vezi ca te-au mintit grav
http://www.mtm-online.de/en/index.ph...ZID=OCTAVIA110
" For sure one of MTMús highlights would be the Octavia 1.8 T, due to changes and and an intelligent system this car will gain up to 232 PS (171kW)"
si uite si TCM
http://tcmturbo.ro/content/view/30/46/
1,8 T Benzina 110 (150) 140 (190)

pt ca are turbina k03 simpla.

eu zic ca mai ai de documentat si dupa aia sa postezi asa de sus.... si accepta ce zic altii, ca poate stiu mai bine ca tine.

da, daca are turbina k03 simpla,atunci ajunge de la 150 la 180. dar nici cu ECO tuning nu castigi doar 10 cai la turbo !

caii nu se castiga doar din injectie, adica sa conteze daca e benzina sau diesel..ci din diferite valori, cum ar fi presiunea in turbina..si daca la TDI iau 30 de cai, la banzinare de ce nu ar lua tot atat? huh?

eu zic ca te-am lamurit destul sa nu mai postezi tampenii si sfaturi aflate din surse indoielnice.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 11:08   #18
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: chip tuning 1.8 t

ps: la o asemenea investitie nu te apuci si intrebi pe forum la diferiti "tuneri", ci te documentezi exact. daca iti face praf ecu? cine platetse?
pe anunturi te uiti dupa un set de gume sh, sau o piesa mai rara..niste jante..nu sa faci cip la motor. firmele adevarate nu au anunturi la "talcioc" sau la "oferte" ci se respecta cum trebuie.
si vezi ca unele 1.8T pe octavia vin din fabrica cu k03s.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 11:15   #19
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: chip tuning 1.8 t

inca ceva..cum un pret poate diferi.... costa 330-350..in functie de ce??? un soft se pune si gata....in functie de ce creste sau scade pretul? in functie de naivitatea utilizatorului? reducere de ochi frumosi sau ce? el vinde sfoturile si nici nu stie exact cat sa ceara? 330-350 "CRED"

si uite domnul WOW ce feed back are:
http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=13986


deci dupa ce te mai documentezi mai discutam, pana atunci imi pierd timpu'
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 13:20   #20
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: chip tuning 1.8 t

ce intelegi tu prin asta..ca e mai tare ?
eu am auzit exact contrariu...
dimpotriva, cei de la dim sport fac softu la dim sport italia, si nu pe genunchi ca cei de la tcm

repet, asta nu e parerea mea, spun doar ce am auzit de la persoane mai vechi de pe forum.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 13:29   #21
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: chip tuning 1.8 t

si inca ceva:
eu nu am facut topicu asta sa va intreb unde mi fac softu, acolo sau dincolo
am vrut sa vad pareri de la cei care au facut chip la 1.8 t, diferite impresii si daca se merita.
si am precizat de tcm, pt ca e mai aproape de mine.
am cerut doar o simpla parere, de la cineva mai experimentat in domeniu asta
voi ati deraiat discutia, intr un versu intre tuneri.

oricum, castigul de doar 10 cai, dintr un motor turbo, mi se pare o aberatie.
nici macar acu 2 ani, nu cred k se castiga doar atat.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 13:57   #22
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: chip tuning 1.8 t

phaeton, exact, de aici a plecat ca acel castig nu e de 10 cai. nu fac evrsus intre tuneri, dar vezi ca si ceky face softuri, ca si voinea, nu toate pe afara.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 13:59   #23
RoadRunner

Stage 3
 
RoadRunner's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 164
Default Re: chip tuning 1.8 t

Daca tu ai de gind sa-ti lasi masina pe ..."spun doar ce am auzit de la persoane mai vechi de pe forum", pacat de ea, de tine si mai ales de bani. Pe un forum trebuie sa citesti printre rinduri, nu sa crezi tot ce se scrie, mai ales pe forumul asta. Sunt posesor de 1.8T, si ti-am zis parerea mea. Tu faci cum vrei, iar alegerea unei firme de ciptuning pe baza celor spuse nea' caisa de pe forum sau din ratiuni de comoditate (e mai aproape) ma duc spre ideea ca nu cunosti valoarea banilor si nu apreciezi munca unor oameni.
Si ca sa inchei cu "persoane vechi de pe forum", ai auzit/inteles prost. Atit TCM cit si DimSport, fac softuri atit "pe genunchi" - se traduce prin munca tunerului pentru a face un soft optimizat masinii si cerintelor tale, cit si softuri standard, care vin direct de la firmele partenere din afara.

Cu stima,
RR.
RoadRunner is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 17:10   #24
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: chip tuning 1.8 t

niciodata nu am sa investesc bani si munca in masina, doar pt ca asa a zis unu sau altu de pe forum.
suntem aici ca sa ne formam o parere.
atat si nimic mai mult.
bineinteles ca vreau ce este mai bun pt masina mea. am niste prieteni care au modificat masini la dimsport si chiar nu au avut nimic de reprosat.
acum urmeaza sa mi fac o impresie si despre tcm, iar dupa asta voi lua o decizie.

intotdeauna vor exista voci care sa conteste lucrarile tuturor firmelor.
sunt orgoliile prea mari
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 20:07   #25
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: chip tuning 1.8 t

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
bai puya daca tu nu ai azuit de TCM pana aucm, nu e vina mea. am avut masina facut la ei acum 2 ani...asa ca? vezi ca are si user pe 4tuning de ceva timp. userul VOINEA.

Cum sa aud de ei daca eu nu prea stau in tara.....am vazut site-ul lor cam de 1 an si de asta zic ca is mai noi.....daca tu ii cunosti de ceva timp bravo tie da nu te mai incorda ..m-am interesat si eu de Voinea si este pe piata de la sfarsitu' lu 2004......btw prea mult off topic.

Si phaeton depinde ce vrei sa-i faci......sa zicem ca ajungi cu chip la 190 cp, tre sa-i pui un ambreaj sport neaparat (participand la curse eu am schimbat de 2 ori ambreajul in 3 ani...prima data doar discul iar a doua oara tot kitul) si depinde ce bani vrei sa bagi in ea....poti cauta un k04.
__________________

Last edited by Puya^WRX; 22-11-07 at 20:12.
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 21:11   #26
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: chip tuning 1.8 t

bai prietene, ma incordez cand vad ca vorbeste lumea din auzite si din stele. daca stai mult pe afara, atunci vorbeste despre tuneri din tara ta. nu te pricepi, stai in banca ta si invata lectia.

ce ambreaj sport trebuie doar pentru soft? ambreajul de la 1.8T de 150 si 180 sunt ok. astea de S3 sunt slabe. dca ai 4x4 atunci pica. dar skoda aia avea peste 200 de cai din 150 si nu avea nevoie de ambreaj.

iar vorbesti din carti? iar ma incordez.... omu nu se da la curse...asa ca sa tina banii de ambreaj pana i-o pica...


puya..poate te retinem pe topicul asta...sau ca sa intelegi si tu, ca nu prea stai prin tara:
what street are you looking for, my friend?
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 21:29   #27
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: chip tuning 1.8 t

Tu zici ca ambreajul e ok........e ok daca conduci normal....daca omu vrea sa o modifice ...pt inceput ii pune chip pe urma poate o sa maresca puterea....deci un ambreaj sport e bine venit si nici nu costa foarte mult....daca pt tine 200 euro e mult pt un ambreaj sport(doar discu') atunci cumpara-ti dacie.....tu zici ca la S3 ambreajulnu e bun(de ce).....eu zic ca nici la Octavia 1.8t nu e bun daca o alergi...deci e bun ala sport......am vazut mashini stock cu ambreaj sport...si mashini de peste 250cp cu ambreaj stock, faza e ca nu o sa reziste mult....daca tot esti asha priceput constructorul calculeaza duritatea ambreajului dupa CP si NM deci e normal daca maresti puterea motorului sa pui un ambreaj sport( banuiesc ca daca pui chip o calci mai tare).

P.s. Tara mea e tot Romania,,,,chiar daca sunt plecat..cat despre tuneri am piese pe mashina de la Wolf, Ebc, Vector, K&N etc.....in caz ca ai auzit de aceste firme......si nu tre sa o dai in conflict cu replicile..


BTW http://www.awesome-gti.co.uk/skoda%2...ia/engine.html
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 21:44   #28
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: chip tuning 1.8 t

omu a intrebat de cip. esti maica tereza sau mafalda sa vezi ca peste 1 an vrea si kit turbo? pt cip ambreajul tine. nu mai il baga in sperieti ca trebuie si ambreaj.

unde ai avzut tu ambreaj sport cu 200 euro, ca maine il iau!! cauta userul mpa si vezi ca e un disc de la SPEC. 500 euro amice. fara volanta. si mai vrei? iar vorbesti din stele?

nu nu am auzit de firmele alea? ce fac astea? star chips? cola? nu stiu cati ani ai, dar daca ii ascunzi nu ai prea multi. si dupa Nick..clar ai in jur de 18-20 ca aia sunt fanii muzici de genul ala. asa ca pana sa ma intrebi daca am azuit de ele, eu zic sa mai imi cauti posturile pe alte forumuri..ca nah..e pacat sa ne atacam si vad ca e al nspelea post in care vorbesti din burta. ai de gand sa incetezi? ti-am adus si linkuri sa intelegi legat de cati cai iti da un soft, ti-am adus si dovezi..ce mai vrei? chiar nu te poti abtine sa postezi aiurea?

la S3 cedeza cel mai des. din cauza ca e 1.8T cel mai ridicat din fabrica si ca are 4x4 si multi abuzeaza de asta. ia vezi tu vortex si alte forumuri. S3 de pe audi world si tot asa...


Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
si inca ceva:
am vrut sa vad pareri de la cei care au facut chip la 1.8 t, diferite impresii si daca se merita.
.
deci iti traduc asta? sau esti baiat mare si o intelegi?
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 22:06   #29
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: chip tuning 1.8 t

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
unde ai avzut tu ambreaj sport cu 200 euro, ca maine il iau!! cauta userul mpa si vezi ca e un disc de la SPEC. 500 euro amice. fara volanta. si mai vrei? iar vorbesti din stele?
uite ambreaj daca pt. S3 nu e pe stock te duci cu discul tau original iti ia dimensiunile si pe urma iti face pt. S3...http://www.performancezone.ro/index....f6fe021275eade


Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
nu nu am auzit de firmele alea? ce fac astea? star chips? cola?
ce sa cer de la tine daca nu ai auzit de firme ca..
wolf- http://www.wolf-concept.de/
k&n- http://knfiltres.com/
vector- http://vector-tuning.com/
ebc- www.ebcbrakes.de/
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 22:17   #30
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: chip tuning 1.8 t

hahahhahah mai amice tu chiar te-ai ratacit... cum sa imi dai asa linkuri...deci cum??? ..eu zic ca tre sa dai ALT F4 si sa iti continui NFS.

de firme ca SKN, MTM< ai auzit? green? stii ca sunt si in RO reprezentate?
si cam cum ar fi la o masina ca S3 sa imi pun disc facut de....o firma NO NAME...
pe mine, sincer, ma depasesti... esti liber sa dai ce sfaturi vrei...
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -