Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-11, 16:30   #1
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Solutii ieftine pentru performante marite.

Cateva solutii si idei care-mi trec prin cap pentru a scoate din masinile noastre performanta mai mare cu, costuri minime.

1. Un factor important ignorat de multi este greutatea masinii.
Din punctul strict de vedere al performantei motorului si al raportului cai putere/kg trebuie sa:

Eliminam subwoofere si/sau difuzoare pentru ca toti magnetii aia cantaresc ceva. Kilograme care se adauga in raportul cai/kg

Eliminam scule din portbagaj si orice ar avea ceva greutate mai mare inclusiv roti de rezerva,cric etc.. asta daca nu aveti de gand sa plecati la drum lung.

Eliminam bancheta spate complet (nu in cazul "daily drivers")

Toate acestea de la punctul 1 din pacate au si un revers si anume masina se ridica de cur pentru ca s-a usurat (dar ca mod eficient si ieftin de rezolvare se pot scurta arcurile prin taiere ca vorbim de low budget aici)

Eliminam in principiu cam orice considerati ca are o oarecare greutate notabila si este inutil in/pentru masina.

Evitam plinurile de rezervor (ca se adauga la greutate)

2. Accesoriilor pe care le mai invarte motorul
Cu ceva mai mult timp la dispozitie si cu ceva cunostinte in mecanica/electrica se poate renunta la accesoriile pe care le mai invarte motorul (ca exemplu compresorul de aer conditionat) (care sa nu uitam ca are si el cateva kg )

2. Admisie custom DIY
Un filtru de aer sport si eventual o instalatie custom de short ram air sau cold air intake.Pentru cateva idei ieftine citeste si asta: https://forum.4tuning.ro/19-facem-ros...t-ram-air.html
Pe tema asta nu voi bate multi campii ca sunt destule alte topicuri deschise in tema.

3. Izolatie termo galerii
Se cumpara o banda termoizolanta cu, care se izoleaza bine galeriile motorului pentru a:
a)mari temperatura din interior si implicit mari viteza de evacuare a acestora
b)proteja temperatura aerului care intra in filtrul de aer sport. (colder is better)

4.Evacuarea - Toba
Pentru ca o instalatie completa de evacuare sport costa DESTUL propun doar simpla schimbare a tobei finale cu una free flowing sau mai bine spus directa. Acestea se pot si face si custom(mai ieftin) de diversi mesteri care sunt sigur ca se afla si pe acest forum.

5. Lucru manual
Pentru o mica imbunatatire a timpilor de schimbare a treptelor recomand o simpla scurtare a axului schimbatorului de viteza.

6. Upgrade aprindere
Putem face un efort sa luam niste bujii ceva mai bune (ex nkg iridum sau denso).
Inca un upgrade foarte ieftin pe care-l putem face partii electrice a masinii este sa cautam diagrama electrica, sa identificam cablurile de impamantare si sa le schimbam cu unele de diametru marit.

7. Calitatea combustibilului
Daca "pe" altceva masina nu merge macar la combustibil sa nu ne zgarcim.
Cifra octanica marita ajuta.

8. Roti - jenti
Jentile din aliaj sunt oricand un factor pozitiv pentru greutatea totala a rotii.
Daca nu ne permitem un set nou parca merita si unul SH.
Totodata presiunea din anvelopa nu trebuie sa fie sub limita indicata de producator.


M-am gandit ca detalierea amanuntita a fiecarui punct in parte nu-si are rostul pentru ca bugetele difera de la om la om, masinile difera la fel si nu in ultimul rand imaginatia fiecaruia.
Eu mai mult ca sigur nu m-as descurca sa le fac pe toate dar... din citite si auzite si din ce mi s-a parut si mie logic am reusit sa punctez cele de mai sus.

Va rog si chiar insist daca mai aveti si altele de adaugat sa le scrieti ca... unde-s multi "puterea" creste si sunt sigur ca mai exista si alte artificii ieftine si foarte ieftine pentru a da un pic de zvac in plus masinii de buget redus.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 11:12   #2
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

O mare parte din interiorul panourilor usilor se pot taia foarte usor cu un flex, la fel si armatura din usi.
Scut motor dat jos.
Airbag demontat.
Astea fiind in regim de greutate si in plus fata de ce a zis colegul.Ajuta si la uniformizarea si stabilizarea greutatii cat de cat.Totusi pt unii acestea sunt compromisuri foarte mari din cauza sigurantei, eu sunt totusi de parerea ca nu o sa ma protejeze niciodata un airbag mai mult ca centura de siguranta(proprie experienta).
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 22:07   #3
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Sper sa nu aflii daca te salveaza centura, airbag-ul sau panourile de usi!Nu stiu daca taierea cu flex a usilor este o situatie castigatoare, doamne fereste de un impact lateral ceva mai puternic, prin ranforsarile usilor energia se disipa.
Pentru o repartizare mai buna a maslor, poti muta in spate bateria, echilivbrezi masina, castigi pe viraje..
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 02:59   #4
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
3. Izolatie termo galerii
Se cumpara o banda termoizolanta cu, care se izoleaza bine galeriile motorului pentru a:
a)mari temperatura din interior si implicit mari viteza de evacuare a acestora
b)proteja temperatura aerului care intra in filtrul de aer sport. (colder is better)
au fost cazuri care au facut ca anumite "piulite" de la motor, sa se desurubeze. s-au dilatat si vibratiile au facut sa le slabeasca. masina zornaia ca un clopotel mic.

5. Lucru manual
Pentru o mica imbunatatire a timpilor de schimbare a treptelor recomand o simpla scurtare a axului schimbatorului de viteza.

asta duce si la un top speed mai mic.
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea

Last edited by TURBOSS; 24-07-11 at 03:01.
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 11:18   #5
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.



topspeed mai mic? cum?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 11:20   #6
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

adica cand apesi shift ii dai nitro, depinde in ce joc te joci, o fi cumva nfs?
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 12:37   #7
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Desigur ca ceea ce am scris este vb de un compromis major dpdv al sigurantei.Totusi pt competitii cred ca sunt niste solutii bune, voi nu?
Ideea cu bateria este foarte buna mai ales pt bmw`uri care am vazut ca au baterii mari.
Cat despre centura, airbag sau armaturi sper ca nimeni sa nu fie nevoit sa afle care dintre ele sunt mai sigure.
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 12:53   #8
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

asa putem lua in calcul si diametru marit al jantelor si inaltime cat mai mica a gumelor.
Putem pune si alte bujii (nu mai retin daca s-au adus in discutie)
Putem pune si o benzina ceva mai scumpa dar care probabil isi va face treaba...
Putem pune si construirea unor piese din fibra...gen capota (-20kg) portbagaj, aripile fata...
Ideea ii ce ne dorim? o masina de zi cu zi sau una cu care mergem doar in weekend la show si drag?
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 13:03   #9
makess
Banned

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 122
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post

5. Lucru manual
Pentru o mica imbunatatire a timpilor de schimbare a treptelor recomand o simpla scurtare a axului schimbatorului de viteza.

asta duce si la un top speed mai mic.
cred ca tu ai inteles ca este vb de o cutie mai scurta, care este cu totul altceva.
makess is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 06:57   #10
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Probabil ca asa a inteles. O cutie cu rapoarte mai scurte costa... eu propuneam efectiv o scurtare a tijei de schimbator. O chestie banal de ieftina.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 08:37   #11
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Poate ar trebui modificat titlul cu o completare :...in regim de competitie"
fiindca in regim de strada,masina de zi cu zi,airbagurile si ranforsarile din usi sunt indispensabile!
daca cineva are chef sa-si faca masina de curse doar pentru a merge pe strada o face pe barba lui
Solutii ieftine pentru performante marite nu prea exista,solutii ieftine de compromis pentru un plus mic de performante pot fi cele enumerate mai sus,performanta costa din pacate...

Dar daca vreti,solutii mai exista
ulei mai putin in motor
lichid spalat parbriz eliminat
dat jos scuturile(cei care au)
mers cu benzina putina in rezervor
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 12:27   #12
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Ulei mai putin in motor ? Pentru ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 17:07   #13
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

scapi de greutate...
pe vremuri la vtm-uri mai ales se scapa de greutate prin orice mijloace,asta era unu din ele,din 4 litri se puneau doar 3,nu se caleaza nimic
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 17:04   #14
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

ala e doar 0.5l dar conteaza si el
cred ca treaba cu uleiul e reala din ce spune colegul cu oltcit, dar la competitii de acest gen nu iti pasa prea tare de motor de uzura, oricum la final de sezon il duci la fier vechi
intr-un fel ii dau dreptate pentru ca un motor sh(cum e la oltcit, la dacie) nu costa mai mult de 3milioane
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 13:26   #15
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

1L/KG in + chiar e irelevant la performante oricat de maniac ai fi. Renunti la chestii inutile de prin masina nu la chestii esentiale pentru motor. Plus ca in regim de blana nu e indicat sa ai uleiul fix pe minim.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -