Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-11, 13:05   #46
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
la wrc-uri ca la alte masini de raliu seriase,schimbatorul este asa pentru a fi accesibil,si pentru ca la acele cutii de viteza secventiale trebuie sa-i dai un "kick" serios la schimbator ca sa treaca dintr-o viteza in alta la turatia aia(are si pe partea de electronica o jmecherie care taie injectia o fractiune de secunda,cand se aude acel POC,tocmai pentru a simula o sincronizare intre turatii,evident schimbarea se face aproape instant si fara ambreiaj!)

Din ce am observat scurtarea tijei schimbatorului nu modifica timpul in care schimbi viteza,fiindca ai nevoie de o forta mai mare ca sa tragi/impingi de ea;
Sa fim seriosi... ce forta mai mare? Cat de greu e sa tragi/impingi de un bat ?
Tu vorbesti serios ca nu-ti dai seama de diferente?
Santon is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 13:16   #47
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Asta e cea mai mare balarie la moda cu transformarea kilogramelor in cai, am ami citit ceva cu volanta care iti da nu stiu cati cai.
A ca POATE masina are o acceleratie (PE UN INTERVAL DE VITEZA) egala cu una cu X cai, la greutatea initiala, ASTA E ALTCEVA.
Cu volanta... tu stii mai bine ce-ai citit insa vrei sa-mi spui ca daca pui in portbagaj 10 saci de ciment nu vezi nicio diferenta (in afara de acceleratie scazuta ? )
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 13:24   #48
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Poate modifica, mai ales daca la origine maneta are o cursa kilometrica. De ex la o Alfetta TD pe care am detinut-o era cursa enervant de lunga si m-am decis sa fac "in house" un short shifter. Ca am luat o maneta de Alfa 75 pe care am modificat-o iar cand a venit momentul s-o montez am realizat ca era oricum "shorter" decat a mea si obtinusem o chestie cu o cursa minuscula dar efort major nu mai amintesc...
Nu stiu cum oti reusi voi sa dati sute de kg si sa ramana masina circulabila, eu am cheltuit ceva la cotetzul meu ca sa scap de max. 60 kg (determinare prin cantarirea pieselor demontate si a celor care le-au inlocuit)! Sa spun cam ce am facut? Aripi fata + capote fata/spate + geamuri din policarbonat (toate mai putin parbrizul) usi din fibra de sticla (acolo am scapat de ~35 kg, cea mai mare realizare), eliminat aeroterma + ceva ciubucuri de pe la bord, faruri, becuri din lampile spate etc. Si e vb de o masina de curse care nu circula pe drumuri publice!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 00:11   #49
KentHD

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 26
Member of:
[VW]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

unii se gandesc sa scape de uleiul din cutie, altii la eliminarea ranforsarilor portierelor...
eu am adaugat ~4kg un extintor...nu se stie cand ai nevoie sau dai de unu pe marginea drumului, pe care il poti scutii de la plata a unui bord nou, vopsea noua, canapele, tapiterie , samd...
On topic:
-o evacuare sport ajuta
- un filtru aer
- daca aveti un roof rack (portbagaj atasat pe capota) ar fii bine sa il eliminati, nu carati in masina lucruri de care nu aveti nevoie (trusa scule de la cea mai mica surubelnita pana la cel mai lung levier).
Vrem cai multi si performante marite , dar inainte de toate ganditi-va la siguranta voastra... nu poti face cu bani putini masini de performanta , din carute.
KentHD is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 14:55   #50
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
Cu volanta... tu stii mai bine ce-ai citit insa vrei sa-mi spui ca daca pui in portbagaj 10 saci de ciment nu vezi nicio diferenta (in afara de acceleratie scazuta ? )
simti un raport mai prost cp/kg nu ca ai mai mai putini cai.
Am tras cu dacie de 55cp o masina de ~1.5 tone, nu stiu cum ca dupa calcule treabuia sa am deja putere "negativa"

Raman la parearea cu balarie, care nu e o parere, e o realitate.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 22:43   #51
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
simti un raport mai prost cp/kg nu ca ai mai mai putini cai.
Am tras cu dacie de 55cp o masina de ~1.5 tone, nu stiu cum ca dupa calcule treabuia sa am deja putere "negativa"

Daca nu avea roti da.Forta de frecare e minima cu suportul cand anvelopele au o presiune mare deoarece contactul cu suportul este foarte mic, astfel forta de tractiunea creste.

L.E.:
Eu zic mai bine sa facem 2 grupe: modificari pt strada (uz zilnic) si modificari sportive (uz strict competitional)
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 22:29   #52
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Cand ai presiunea mare, forta rezistenta scade deoarece scad pierderile prin deformarea anvelopelor, forta de frecare depinde de coeficientul de frecare si de forta de apasare, nu de suprafata sau asa era cand am fost eu a 7-a
Daca anvelopele au presiunea corecta in functie de incarcare, atunci fortele de frecare suplimentare de deformare a anvelopelor sunt ca si inexistente.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 01:41   #53
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Cand ai presiunea mare, forta rezistenta scade deoarece scad pierderile prin deformarea anvelopelor, forta de frecare depinde de coeficientul de frecare si de forta de apasare, nu de suprafata sau asa era cand am fost eu a 7-a
Daca anvelopele au presiunea corecta in functie de incarcare, atunci fortele de frecare suplimentare de deformare a anvelopelor sunt ca si inexistente.
Deci am dreptate in afara de formula nu?
Eu am cam chiulit la fizica asa ca nu te baza pe mine.
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 07:26   #54
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Domnilor , titlul topicului nu se refera la putere ci la performante marite.
Care se pot obtine si fara cai putere
Sunt atatea exemple de masini care cu 2-300cp bat supercaruri cu renume.
Nu neaparat puterea este cheia.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 10:43   #55
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Domnilor , titlul topicului nu se refera la putere ci la performante marite.
Care se pot obtine si fara cai putere
Sunt atatea exemple de masini care cu 2-300cp bat supercaruri cu renume.
Nu neaparat puterea este cheia.
+1
Santon is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 12:48   #56
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Quote:
Originally Posted by BluBear View Post
Deci am dreptate in afara de formula nu?
Eu am cam chiulit la fizica asa ca nu te baza pe mine.

Ai dreptate dar e aproape ca influenta farurilor asupra consumului - clar mareste consumul, pentru ca trebuie sa ia de undeva acea energie pe care o folosesc dar practic e insesizabil.
Scuze de of-topic.

Oarecum on-topic - legat de caucuicuri - o presiune marita creste putin acceleratia in mers dar scade aderenta ceea ce incurca la plecarea de pe loc (mai ales fwd), micsoreaza stabilitatea in curbe si mareste distanta de franare. In plus uzeaza cauciucrile la interiorul suprafetei de rulare.

On-topic - un kit de forced induction ar putea avea un raport bun castig/pret la viteze mai maricele, dar trebuie alese/calibrate astfel incat sa se incadreze in tolerantele ECU, daca e aspirat otto. Daca motorul este turbo, in general este "pregatit" sa faca fata unui debit mai mare de aer, iar daca este sdi nu conteaza decat ca rezistenta mecanica traseelor de admisie si dpdv al puterii absorbite prin inrautatirea aeodinamicii.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 12:58   #57
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Nici motoarele turbodiesel nu prea beneficiaza de aportul suplimentar de aer daca nu este corelat cu un supliment de motorina de catre ECU.
De aia filtrele sport si CAI pe un turbodiesel sunt cam risipa de bani.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 22:04   #58
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Solutii ieftine pentru performante marite.

Suplimentul de aer, in anumite limite, functioneaza cel putin vara unde motorul ea mai putin oxigen decat ar lua fix in aceleasi conditii dar la temperatura mai mica, ECU fiind pregatit si pentru acea situatie, va sesiza cantitatea de oxigen suplimentara cel putin prin sondele lambda.
La 30C diferenta, densitatea aerului variaza cu ~10%

Eu am CAI din fabrica la TD. Motorul ar avea aceeasi putere maxima si fara asta dar efortul turbo-compresorului este mai mic cu decat fara.
Cel mai probabil aceste solutii nu cresc puterea maxima la motoarele turbo, aceasta fiind limitata de soft dar imbunatatesc curba de cuplu.

Filtrele sport sunt cam risipa in general... Eu am facut cateva incercari mai demult, pe motoare aspirate otto, cu filtru original nou si fara filtru deloc, efectul e mai mult placebo si cred ca nu merita sa risti debitmetrul pentru asta.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -