Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-11, 20:19   #1
vaidag

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2
Talking tuning de baza

salut am un opel tigra fabricatie 1996, motor 1.4 100 cp, in prezent cu fultru aer sport si evacuare din inox(nu stiu sigur ce firma e ca asa am cumparato din germania)...
Stiu ca nu e cine stie ce dar mias dori sa ii maresc un pic puterea motorului nu prea ma pricep la chestii dinastea si de aceea cer parerea unor cunoscatori!!
Cu ce ar trebui sa incep?
vaidag is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 20:34   #2
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: tuning de baza

Cu cititul!!!!!!
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 14:01   #3
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: tuning de baza

Quote:
Originally Posted by vaidag View Post
salut am un opel tigra fabricatie 1996, motor 1.4 100 cp, in prezent cu fultru aer sport si evacuare din inox(nu stiu sigur ce firma e ca asa am cumparato din germania)...
Stiu ca nu e cine stie ce dar mias dori sa ii maresc un pic puterea motorului nu prea ma pricep la chestii dinastea si de aceea cer parerea unor cunoscatori!!
Cu ce ar trebui sa incep?
du-te la un service bun și recondiționează-ți motorul. fă-l ca nou. motorul 1.4 de pe tigra avea 90cp stock...și îi avea în 1996. deja are 15 ani de exploatare. fă asta și nu are cum să nu tragă mai bine, și ști că nu riști să se strice ceva, dacă o faci calumea.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 13-06-11, 22:26   #4
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: tuning de baza

Quote:
Originally Posted by vaidag View Post
salut am un opel tigra fabricatie 1996, motor 1.4 100 cp, in prezent cu fultru aer sport si evacuare din inox(nu stiu sigur ce firma e ca asa am cumparato din germania)...
Stiu ca nu e cine stie ce dar mias dori sa ii maresc un pic puterea motorului nu prea ma pricep la chestii dinastea si de aceea cer parerea unor cunoscatori!!
Cu ce ar trebui sa incep?
Ai mai multe variante.....unele jenante....altele nu....cele jenante.....sa ii faci un soft la masina ta....sa ii mai pui niste "bujii sport".......niste abtibilde de 10-15 cai.......iar cele mai serioase...si nejenante.....sa iti achizitionezi un motor de 2l 16v....mai exact c20xe..care are la baza 150 de cai....si sa il montezi pe prea pretioasa tigruta......toata treaba te va duce in 600-700 de euro.....ceea ce pt castigul de performanta....face toti baniii......pe urma vei fi unul dintre baietii cu maisnile tunate cu nr de bulgaria...care rup gura targului cu fiecare okazie.
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 22:47   #5
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: tuning de baza

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Cu cititul!!!!!!
)))))))))))
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 23:01   #6
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: tuning de baza

Kit de inductie.
Evacuare inox.
Remap.
Jante usoare.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 22-10-11, 08:28   #7
sharky-vw

Stage 5
 
sharky-vw's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 873
Member of:
[VW]
Default Re: tuning de baza

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Kit de inductie.
Evacuare inox.
Remap.
Jante usoare.

kit de inductie...ce este ala?....axe, injectoare,pistoane, biele,soft, turbo..evacuare...si atunci poate scoti ceva...
sharky-vw is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 17:48   #8
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: tuning de baza

Kit`ul de inductie este un kit format din teava si filtru conic care permite montarea filtrului intr-un loc cat mai ferit de caldura motorului si care permite un flux marit de aer.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -