Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-07-05, 09:33   #31
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

cum e \"tunat\" motorul meu:
-pe blocul de2000cmc,V6-90CP,carburatie,s-a adaptat alimentarea pe injectie multipunct si electronica de la un 2.8V6
-chiulasele,trag concluzia ca sunt de pe un 2.4 deoarece au diametrul de 87cm,fata de cilindrul care are 84cm(aici nu sunt sigur,ar trebui sa masor supapele).
-am luat volanta de la 2.8 care este egala in greutate cu cea de la 2.0 si i-am pus discul si placa de la ...2.8,trecand de la o dimensiune de 215mm diametru la 240mm,ambreiaj folosit pe...ford transit,conform specificatiilor din cartea tehnica.
-am plaenizat chiulasele cu 0,5 mm,dar garniturile fiind facute manual,sunt mai groase cu 0,3 mm iar in urma strangerii chiulaselor v-a rezulta o camera de ardere mai joasa cu aprox. 0,35mm
planuri
-ar trebui sa-i fac ceva la galeria de evacuare,dar nu prea stiu ce....sa o trag independent pe o distanta mai lunga?in prezent arata ca mai jos.faza najpa e ca pe motorul de 2.9 e cu trei gauri de evacuare,nu 2 ca la astea mai mici
-am sa caut 100 de ani un ax cu came mai agresiv si n-am sa gasesc
-am sa vad ce fel de electronica are admisia si daca merge chipuita....tre sa fac rost de bani.
-am sa platesc un translator sa-mi traduca exact ce inseamna: the inlet mainfold on the MFi K-Jetronic injection engine is o serious restriction.The four \"risers\" basicaly do not allow for suficient airfloww.Unfortunately there is not enough wall thickness to allow these to be opened out,so the only way to solve this is to build up the outsides with welding.With the risers sufficiently opened out,we have seen instant increases of aprox.15bhp
daca stiti voi ce inseamna....as fi recunoscator sa-mi spuneti
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	p07-08-05_15.57_221.jpg
Views:	131
Size:	218.9 KB
ID:	34047  
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-05, 10:26   #32
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

-pai..pt un ax agresiv, marca Dbilas eu zic sa vorbesti cu mai sus mentionatul, face rost si la viviesp so' e bun... :P
-la galerie parca cosmineloo si-a polisat/slefuit admisia si evacuarea din cate stiu, vorbeste cu el si vezi cum, oricum e bine sa mergi cu ele paralel pt ca asa a fost si din fabrica parca cel putin la 2.0-V6 la Scorpio nu e asa. Dk vrei la spate le scoti doua separate sau le unesti dupa punte si scoti in partea in care ai decuparea in fusta pt toba,
SAU faci serpisori, mult mai eficienti si mai aspectuosi
-cat despre ce scrie acolo in Engleza e vorba ca admisia e restrictionata. Cele 4 admisii(gauri sau ce or fi ca tu le poti vedea eu nush cum arata) cica nu permit destula circulatie a aerului. Din pacate nu exista destula grosime a peretelui pt a permite deschiderea lor mai mult, deci singura varianta de a rezolva aceasta problema este sa construiesti exteriorul(banuiesc ca de pereti e vorba, sa-i largesti) prin sudura. Cu iesirile(sau cele 4 admisii/gauri sau ce or fi--vezi inceputul) suficient deschise, am observat cresteri instantanee de aproximativ 15 CP.


WOWW iti dai seama, deci admisia la tine e ca cele de la curse sau NASCAR in special, care pt anumite curse folosesc un fel de placi restrictionatoare, ce se pun intre carb si galeria de admisie pt a scadea Flowul de aer, si deci puterea. Deci injectia ta din fabrica e restrictionata, de dimensiunea celor 4 admisii de aer sau ce sunt. Fa-le o poza pls sa ma lamuresc si eu despre ce vorbeam

bafta si sper ca mi-am meritat un premiu..un colac ceva pls, plsss
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 21-07-05, 19:16   #33
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

pentru motoru de 2.0 v6 nu exista axa mai agresiva . . . .doar de la 2.3 in sus . . .nu ma intrebati de ce . . .pur si simplu nu exista

doar sa trimitem axa in germania la modificat . . .300 de euro.
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-05, 22:39   #34
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

pacat,cred ca te-am inebunit cu axu' da'....ma intelegi tu.
300 e multi bani momentan si ........ mai bine imi iau alt motor mai tarziu.
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-05, 17:33   #35
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

mi-a mai tunat una prin freza.....daca s-a potrivit admisia de la 2.8 pe 2.0,oare nu s-o potrivi si chiulasele?ca ii fac supra alimentare plus ca astea de 2.8 sunt din aluminiu.
sau sa vand motorul meu in batista de 2.0- de parca l-ar cumpara cineva -si sa-l iau pe asta de 2.8 complet(5 mil.)faza e ca nenea care-l vinde e cunoscut ca \"imbarligacios\" si ..... nu mai zic ca fic-sa sta pe net... si a mai incercat cineva sa-l pune pe o masina si nu a mers.
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-05, 23:57   #36
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

chiulasele de 2.8 poti sa vezi dk se potrivesc doar ai originalul tau V6, 2.0 si compari una bukaka chiulasa cu una de 2.8

io zic sa nu te mai avanti dupa \"imbarigaciosul\" acila, k numa tzepe iti iei, lasa-l dreq, uita-te mai bine cu ce Cossworth de 200Euro l-am imbogatzit pe Dascalu Gabriel 195Cp V6 4 axe came
ma intreb cum va zbura Capri MK I cu el....fllyyyyyy V Power Cossie Capri MK I
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 04-11-05, 15:41   #37
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

sincer,ma bucur ptr. gabi...da puteai sa-mi spui si mie de motor.
kiulasele de 2.8 sunt mai late decat astea de 2.0 si nu merg de nici un fel.si-s tot din fonta!
auzi...cossworth....150kw......fuck!intotdeauna ai avut o slabiciune ptr. mk1! ...si ala(gabi)nu zice nimik nimik...asha.....
eh...uf.....of.....cauta-mi si mie unul..te rog te rog terog!!!!!!!!!!!!!
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-05, 13:02   #38
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

cam putini cai la 3.0 v6 4 axe cu came . . .nici 200 . . . hmmmm trebuie sa existe o limitare undeva . . .
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-05, 21:23   #39
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

tehnic,atat are...150kw la motorul de 2.9 nu stiu daca la 4x4 sau la simplu.
dar compenseaza cuplul si daca din evacuare,admisie si calculator mai scoti 20-25%.......iaca ai 250CP!!!pe 1100kg
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-05, 16:34   #40
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

asta spuneam si eu . . .trebuie sa existe o limitare undeva . . .soft, admisie / evacuare . . .

apropo . . .injectia de pe motorul ala e programabila ???
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-05, 16:58   #41
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

pei...ce sa spun...asteptam date de la propretar!si motorul din ardeal!
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-05, 17:45   #42
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default

Please, daca aude careva de cossie de 2 l sa-mi spuna si mie, ca ar veni la fix pe scorpio
scorpio GL is offline   Reply With Quote
Old 06-11-05, 19:42   #43
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"scorpio GL\"
Please, daca aude careva de cossie de 2 l sa-mi spuna si mie, ca ar veni la fix pe scorpio
daca aud sigur te anunt ca l-am luat
cred ca mai multe sanse ar fi de adus masina cu tot cu motor

si revenind la topic,cum se poate compara la \"rece\" daca axele de pe un DOHC de 130CP(sa zicem un Zetec) se potrivesc pe un DOHC,model mai vechi(carburtie)
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-05, 20:41   #44
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default

Personal nu cred ca e DOHC pe carburatie.Poate SOHC.
scorpio GL is offline   Reply With Quote
Old 07-11-05, 16:08   #45
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

este si pe carburator....kiar de vanzare
codrin44 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -