10-09-11, 19:40
|
#211
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of: [Moderators] [Opel] [4Rally] [NoSpeedLimit Romania Club]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
in ce scop va fi folosit speedsterul? se vede ca e lucrat profi
|
|
|
10-09-11, 23:08
|
#212
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of: [Mitsubishi] [PARTICIPANT CURSE] [SUBARU]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
Masina este manusa pentru circuit dar cum nu avem posibil sa incerce o coasta.
|
|
|
14-09-11, 21:55
|
#213
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of: [Mitsubishi] [PARTICIPANT CURSE] [SUBARU]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
Buna seara dragi prieteni,
Este putin cam tarziu acum, dar cand am o bucurie trebuie sa o impart cu prietenii. Desigur una profesinala si e chiar mare.
O parte stiu la ce am sa ma refer pentru ca ne-au vizitat la sediu si au vazut monstrul.
Pentru prima data in Romania 1000 de cai putere adevarati, masurati pe un dyno Mustang si mai mare este bucuria cand ne gandim ca noi am pus umarul la obtinerea lor.
|
|
|
14-09-11, 22:44
|
#214
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [Anonymous Motorsport ]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
ai masurat gtr de la ams?
|
|
|
14-09-11, 23:11
|
#215
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [A.C.S. Speedline Motorsport]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
Quote:
Originally Posted by ct77pia
ai masurat gtr de la ams?
|
Neah.......mai de graba ceva mai exotic de atat......presupun.......cred ca stiu despre ce e vorba....
|
|
|
15-09-11, 06:01
|
#216
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [Anonymous Motorsport ]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
un indiciu?
|
|
|
15-09-11, 09:43
|
#217
|
Stage 3
Join Date: Aug 2006
Posts: 100
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
Salut Sebastian,
Cronologic vorbind nu este prima masina de 1000cp masurata in Ro, probabil vroiai sa zici ca e prima masurata pe stand dyno Mustang.
Cat despre indiciu as merge pe varianta --> Ultima
|
|
|
15-09-11, 13:19
|
#218
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of: [Mitsubishi] [PARTICIPANT CURSE] [SUBARU]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
Quote:
Originally Posted by ct77pia
ai masurat gtr de la ams?
|
Din pacate nu am avut ocazia sa masuram un astfel de bolid dar daca vom avea ne vom bcura cu siguranta.
Mai frumos ar fi daca l-am semna noi, stim ce trebuie facut important este sa existe clientul si sa aloce bigetul necesar fara a lua in calcul serios materialele publicitare pe care multe firme le arunca in fata drept materiale de marketing. Imi pare rau ca trebuie sa spun asta, dar se minte cu nerusinare.
Quote:
Originally Posted by mikafly
Neah.......mai de graba ceva mai exotic de atat......presupun.......cred ca stiu despre ce e vorba....
|
Ce poate fi mai exotic decat 1000 si ceva de kg si 1000 si ceva de cai, foarte exotic, aproape extraterestru.
Quote:
Originally Posted by ct77pia
un indiciu?
|
Cred ca printre cuvintele mele s-au strecurat si cateva indicii, dar nu vreau sa stric bucuria lansarii si promovarii acestui monstru mecanic pe care as fi incantat sa-l pilotez odata.
Quote:
Originally Posted by Vw_GTI_G60
Salut Sebastian,
Cronologic vorbind nu este prima masina de 1000cp masurata in Ro, probabil vroiai sa zici ca e prima masurata pe stand dyno Mustang.
In mod cert nu doresc sa intru in polemica cu nimeni pe aceasta tema, dar ca sa simplificam lucrurile am sa va spun ca poate m-am exprimat gresit sau incomplet si rectific acum:
PESTE 1000WBHP!!!
Cat despre indiciu as merge pe varianta --> Ultima 
|
Eu sper sa nu fie ultima ci doar prima la aceasta valoare, sa spunem ca s-a spart gheata.
Last edited by SEBASTIAN; 15-09-11 at 13:21.
|
|
|
15-09-11, 13:30
|
#219
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [Anonymous Motorsport ]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
daca e 4x4 si e gri stiu de cine e vorba  ))
|
|
|
15-09-11, 13:53
|
#220
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of: [Mitsubishi] [PARTICIPANT CURSE] [SUBARU]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
Quote:
Originally Posted by ct77pia
daca e 4x4 si e gri stiu de cine e vorba  ))
|
Sa nu mergem la pomul laudat cu sacul.
Stiu te referi la masina mea, dar mai e putin de lucru si nu pot obtine 1000de cai la roti insa eu cred ca o sa aibe suficienta putere ca sa fie bine.
Nu noi nu o sa promovam valori de marketing ci valori reale.
|
|
|
16-09-11, 07:39
|
#221
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of: [Mitsubishi] [PARTICIPANT CURSE] [SUBARU]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
Setarea acestui bolid nu a fost o joaca pentru Racing Code si a necesitat mai mult timp decat in mod normal.
Au fost necesare doua etape, prima in care s-a ajuns la un nivel destul de ridicat, au urmat cateva recomandari si ajustari mecanice, ulterior alocand inca o zi plina acestei masini.
Desi electronica folosita pentru gestionarea a a acestui motor nu este una de varf rezultatele nu s-au lasat prea mult asteptate, impresionand prin valorile obtinute.
Peste 1000 de cai putere masurati la roti…
In mod cert este prima masina de 1000cp masurata corect in Romania si prima setata de Racing Code la astfel de valori.
Cunoscand solutia tehnica aleasa si facandu-ne temele serios inainte de a pune mana pe acest fier ne-am dat seama ca o problema serioasa care se ridica este fixarea corecta a masinii pe standul dyno, mai ales ca puterea este eliberata se face doar pe rotile din spate.
Dyno-ul Mustang este gandit pentru acest tip de masuratori cu masini de putere extrema putand afisa in mod corect valori de pana la 2500HP, iar producatorul s-a gandit ca trebuiesc facute ancorari speciale.
In mod normal noi folosim pentru ancorarea masinilor doua chingi pe o punte. In acest caz am folosit 5 chingi pe punte dupa cum se poate vedea in imaginea atasata.
Chinga centrala se fixeaza direct de punte sau un suport special trecand printr-un bulon de apasare prevazut de proiectantul standului avand rolul sa creeze apasare si sa nu permita inaintarea sau ridicarea masinii pe coama rolelor.
|
|
|
16-09-11, 07:44
|
#222
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,841
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [VW] [PEUGEOT] [AUDI]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
Daca nu zici ce masina ce rost mai are expicatia data de tine
|
|
|
16-09-11, 08:13
|
#223
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of: [Mitsubishi] [PARTICIPANT CURSE] [SUBARU]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
Este vorba despre o masina contruita si setata in totalitate in Romania.
Nu pot sa dezvalui inca mai multe detalii, imagini si fisa tehnica, acestea vor fi facute publice doar cu acordul proprietarului.
|
|
|
16-09-11, 08:24
|
#224
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,841
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [VW] [PEUGEOT] [AUDI]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
ok  ... pacat
|
|
|
16-09-11, 09:43
|
#225
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,059
Member of: [BMW] [2 Roti] [Street 4 Cars] [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE
Gollum mobilul?
|
|
|
|
|