Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning > Racing Code

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-11, 04:42   #166
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Cateva detalii despre masinuta de mai sus.

Doresc sa va arat ca se poate utiliza la curse si o masina cu ECU de serie, urmariti cu mare atentie filmuletul.
Detaliile fac diferenta!
https://www.youtube.com/watch?v=htzcjMl5UH8

Se pot observa clar urmatoarele add-on-uri pe langa tuningul de motor:
- ALS
- Flat foot shifting
- Launch control"

Puterea - 380HP (Engine)
Cuplu - 490Nm (Engine)
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731


Last edited by lascarica; 13-03-11 at 14:09.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 04:50   #167
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Quote:
Originally Posted by kickass View Post
ne poti da te rog mai multe detalii despre aceasta masina?
pare foarte interesanta.
ce putere a scos?
In acest moment pot da aceste amanunte.
Peste 300WBHP.

https://www.youtube.com/watch?v=R56Vbc-b3ok
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 15:33   #168
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Bravo Sebastian.. Ne vedem in Mai
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 15:15   #169
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Am spus ca daca nu se asfalteaza traseul de la Capulung nu mai vin.
A fost frumos dar suprafata de concurs a fost perfecta pentru masinile de rallyu nu si pentru cele setatate pentru circuit.
In concluzie am sa ma tin de cuvant si voi depune diligenta sa fac act de prezenta la start doar daca ... asfaltul v-a fi nou.
Dealtfel nu mi se pare inspirata o etapa de Paste si de 1 Mai .
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 06:43   #170
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Mitsubishi Lancer Evolution VIII

Un model pe care noi il testam destul de des, acum a revenit datorita faptului ca a efectuat cateva mici modificari mecanice.
Modificarea principala care a generat necesitatea resoftarii a fost inlocuirea admisiei stock cu una mai performanta de la HKS.

Efectul admisiei a fost unul benefic permitand o setare cu un usor plus de putere si cuplu.
In plus de aceasta s-au instalat si doua softuri interchimbabile de catre sofer.
Puterea este foarte putin diferita in cazul celor doua setari (softuri) insa pe programul sportiv beneficiaza de :
- ALS = lagul de turbo este mult diminuat
- Flat foot shifting = atunci cand se doreste treptele de viteza pot fi schimbate la orice turatie cu acceleratia in podea.
- Launch Control = pentru o eficienta maxima a demarajului, pentru a evita ca motorul sa dea in nas la start, adica sa fie lipsit de cuplu sau invers sa patineze violent se poate seta LC-ul.
Astfel cand ambreiajul este calacat turatia motorului urca pana la o limita prestabilita 5500-6500rpm.
Dar nu este vorba doar de turatie ci si de presiunea in turbo care este ridicata deasemenea pana la o limita de prestabilita .
Sa spunem ca limita de presiune pentru start este de un bar.
In unele cazuri este foarte mult datorita aderentei precare intalnite zi de zi pe drumurile publice astfel un start violent nu face decat sa scoata fum din 4 roti cu o eficienta mica.
Astfel pentru LC pedala de acceleratie in functie de pozitia ei functioneaza ca un potentiometru pentru presiune, generand la start cupluri diferite in functie de ce-si doreste soferul pentru suprafata respectiva de drum.
Apasata 100% genereaza un bar, apasata 75% genereaza 0,5 bari ...
Astfel se obtine un control foarte fin la demaraj in functie de aderenta si iscusimea pilotului de a utiliza aceasta optiune tipica masinilor de curse.



Sigur ca nu facem doar testari pentru masinile modificate de noi ci si pentru masini de serie sau modificate de alte firme sau persoane.
In cazul de fata fiind vorba de un Volvo 4x4, care desigur a primit si o foarte buna oferta pentru resoftare cu un plus de cca 40cp.



Din 200cp declarati dupa 100000km si nu foarte bine intretinuta masina a reusit sa scoata in jur de 195 cai putere la motor, ceea ce este rezonabil.
In timpul testarii s-au monitorizat si parametrii de functionare pentru o analiza stintifica a functionarii motorului.
Analizand in functie de graficul de putere cuplu, pozitia pedalei de acceleratie, turatia, amestecul, temperaturile, momentul de aprindere, corectile facute am tras concluzia ca motorul functioneaza perfect, avand nevoie de o revizie simpla ce necesita schimb de lichide, bujii si filtre.

Deasemenea am testat si abaterea vitezometrului care in acest caz vaia intre 3 si 5%, deci inclusa in abaterea legala si cea declarata de producator.

La 200km/h vizionati pe bord si citit de ecu masina avea real o viteza de doar 193km/h.

Last edited by SEBASTIAN; 17-03-11 at 06:47.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 19:25   #171
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Renault Clio Symbol 1.4 16 v
Puterea declarata de producator este 98PS.

Masina are cateva zeci de mii de km, iar proprietarul si-a dorit sa stie care este stadiul acutal.
Este interesat sa faca o revizie generala cu schimb de kit de distributie, lichide, filtre, bujii dupa care doreste sa revina.

Am sa atasez fisa dyno in format pdf.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_2098.JPG
Views:	72
Size:	6.10 MB
ID:	1936255  
Attached Files
File Type: pdf renault_clioS_98CP.pdf (48.8 KB, 73 views)
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 17:56   #172
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Scuze uitasem sa pun imagini chiar de la masina mea.





https://www.youtube.com/watch?v=CF6m9h5Pr1w
https://www.youtube.com/watch?v=IpdFw...eature=related
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 22:40   #173
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

https://www.youtube.com/watch?v=jA2f-xHB5gA
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 21:37   #174
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE


SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 19:47   #175
abarth

Stage 5
 
abarth's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 375
Member of:
[4Rally]
[Mitsubishi]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Cateva detalii despre masinuta de mai sus.

Doresc sa va arat ca se poate utiliza la curse si o masina cu ECU de serie, urmariti cu mare atentie filmuletul.
Detaliile fac diferenta!
https://www.youtube.com/watch?v=htzcjMl5UH8

Se pot observa clar urmatoarele add-on-uri pe langa tuningul de motor:
- ALS
- Flat foot shifting
- Launch control"

Puterea - 380HP (Engine)
Cuplu - 490Nm (Engine)

Foarte tare masina!!!!
Ecu stok,injectoare si admisie stok?Masina e de grupa N?..ca evacuarea sigur e...
Cat a costat toata afacerea (ALS ,LC...)?
Multumesc!
abarth is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 06:40   #176
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Pretul pentru o modificare standard este de 599 euro, aceste optiuni fiind setate gratuit la cererea clientului, iar pentru doua softuri plateste 649 euro.

Un alt exemplu pentru o setare ce include doua softuri preselectabile este EVO X SST.





In acest caz pretul modificarii este de 649 euro pentru setarea cu o singura versiune de soft si 699 euro pentru o setare cu doua versiuni.

In cazul exemplificat mai sus al lui EVO X SST masina de serie dezvolta urmatoarele valori de putere:
- 210WBHP stock
- 263WBHP cu soft modificat de Frank electronistul lui Gatmo, dar masina avea erori de desincronizare a cutiei de viteze dand socuri mari in transmisie, patinand ambreiajele si aprinzand bordul ca o orga de lumini.
- 285WBHP softul standrd Racing Code
- 224WBHP softul de economie
In acest moment masina are incarcate ultimele doua versiuni de soft soferul putand alege intre 285 si 224WBHP printr-o procedura extrem de simpla.
EVO X primeste de la producator recomandarea de a utiliza doar combustinil cu o cifra octanica de la 98 in sus, iar acum pe softul de economie reusind sa functioneze bine si cu benzina de 95RON.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 21:42   #177
abarth

Stage 5
 
abarth's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 375
Member of:
[4Rally]
[Mitsubishi]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Pretul pentru o modificare standard este de 599 euro, aceste optiuni fiind setate gratuit la cererea clientului, iar pentru doua softuri plateste 649 euro.

Un alt exemplu pentru o setare ce include doua softuri preselectabile este EVO X SST.





In acest caz pretul modificarii este de 649 euro pentru setarea cu o singura versiune de soft si 699 euro pentru o setare cu doua versiuni.

In cazul exemplificat mai sus al lui EVO X SST masina de serie dezvolta urmatoarele valori de putere:
- 210WBHP stock
- 263WBHP cu soft modificat de Frank electronistul lui Gatmo, dar masina avea erori de desincronizare a cutiei de viteze dand socuri mari in transmisie, patinand ambreiajele si aprinzand bordul ca o orga de lumini.
- 285WBHP softul standrd Racing Code
- 224WBHP softul de economie
In acest moment masina are incarcate ultimele doua versiuni de soft soferul putand alege intre 285 si 224WBHP printr-o procedura extrem de simpla.
EVO X primeste de la producator recomandarea de a utiliza doar combustinil cu o cifra octanica de la 98 in sus, iar acum pe softul de economie reusind sa functioneze bine si cu benzina de 95RON.
In primul rand iti multumesc pentru raspuns!

Masina de care te-am intrebat ce avea modificat pe ea?(cea de rally alba)
Eu daca vin la voi cu masina stock,un EVO(5 sau 6) imi faci electronica la ea ,cu ALS ,LC,FFS,o sune ca si cea alba din discutie?puterea inteleg ca difera de la masina la masina si de starea tehnica afiecarei masini in parte....

ALS am inteles ca e integrat in soft ,dar de exemplu daca vreau 2 softuri,unul ECO su unul rally optinea ALS pe softul rally poti sa o pui la buton?

Iar despre pret e 600 eur varianta cu 1 soft si 700 eur cu 2 softuri interschimbabile,adica 600 si 700 sau 600 plus alti 700 pt al2-lea soft?

Multumesc anticipat si astept un raspuns.

Stima,
abarth is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 23:09   #178
Andrei_RC

Stage 2
 
Andrei_RC's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 64
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Salut,
Despre Evo-ul alb iti pot spune ca are:
- motor stock
- admisie stock
- evacuare (aproape) stock - adica fara catalizator

Despre dual-soft iti pot spune ca se poate implementa pe ECU de serie de la Evo 7 in sus. (cu tot cu ALS,FFS,LC) iar pretul nu este 600+700

In ceea ce priveste masina ta asteptam mai multe detalii si cel mai bine cred ca este sa discutam fata in fata.

Andrei
Andrei_RC is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 01:39   #179
abarth

Stage 5
 
abarth's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 375
Member of:
[4Rally]
[Mitsubishi]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Quote:
Originally Posted by Andrei_RC View Post
Salut,
Despre Evo-ul alb iti pot spune ca are:
- motor stock
- admisie stock
- evacuare (aproape) stock - adica fara catalizator

Despre dual-soft iti pot spune ca se poate implementa pe ECU de serie de la Evo 7 in sus. (cu tot cu ALS,FFS,LC) iar pretul nu este 600+700

In ceea ce priveste masina ta asteptam mai multe detalii si cel mai bine cred ca este sa discutam fata in fata.

Andrei
Multumesc!

Lasa-mi nr tau de telefon pt ca eu sunt din Cluj si nu stiu cand am drum inspre Bucuresti...trebuia odata sa ajung dar mi s-a modificat programul si v-am ratat
Este vorba de 2 masini...Evo 5 si Evo 6...la pachet...

Last edited by abarth; 02-04-11 at 01:41.
abarth is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 21:43   #180
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DYNAMOMETRU AWD MUSTANG la sediul RACINGCODE

Ca sa nu ne iesim din mana chiar si astazi a trebuit sa facem o exceptie pentru a seta o masina cu ecu Motec.
Fiind vorba de masini care in saptamana viitorare trebuie sa sa fie prezente la start la rally am fost solicitati sa lucram chiar si sambata.

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -