Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

View Poll Results: Cum sa fie incadrarea pe grupe?
Puterea din talon inmultita cu coeficienti in functie de modificari! 117 59.69%
Puterea din talon fara nici un coeficient! 79 40.31%
Voters: 196. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-12-06, 09:13   #256
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incadrarea pe grupe !

Pentru a fi ON-TOPIC,sugerez sa lasati grupele asa cum au fost aranjate in competitiile Legal Racing.Totul a mers bine o vreme,atat timp cat masinile s-au mentinut la acelasi nivel sau,ma rog,apropiat.In momentul in care cativa si-au pus mintea si au impins niste masini ( si aici nu ma refer numai la R5 ) la limita,obtinand performante uluitoare,brusc au aparut cei nemultumiti:cei aspirati blamau pe cei cu turbo,cei cu diesel pe cei cu benzina,cei cu tractiune fata pe cei cu tractiune spate,cei cu tractiune spate pe aia cu integrala,cei fara chip pe cei cu chip,cei cu masini mai grele pe cei cu masini usoare. Oare de ce in trecut nu s-au ridicat problemele astea si acum toti se dau peste cap sa organizeze grupe asa cum le-ar conveni lor? Pentru ca unii pot si altii nu pot.Si asa mi se pare o aberatie sa arunci intr-o grupa superioara pe baza unui coeficient de amplificare a puterii cateva masini care au fost puternic muncite de proprietarii lor,performantele actuale fiind rezultatul exclusiv al eforturilor acestora (ma refer la dacii turbo,aspirate cu nos,etc).Care poate si vrea sa mearga mai departe sa o faca,care nu sa ramana acasa.Lasati grupele asa cum sunt.De la o vreme,castigatorii constanti ai unor grupe se vor auto-propulsa spre concurare intr-o grupa superioara,pentru ca intervine monotonia.Sau apucati-va si po****ti grupele cu masini performante,astfel incat concurenta sa atinga cote inalte.

Asta-i tot,ne vedem pe strazi...
__________________
Šjure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 10:57   #257
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrarea pe grupe !

Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Pentru a fi ON-TOPIC,sugerez sa lasati grupele asa cum au fost aranjate in competitiile Legal Racing.Totul a mers bine o vreme,atat timp cat masinile s-au mentinut la acelasi nivel sau,ma rog,apropiat.In momentul in care cativa si-au pus mintea si au impins niste masini ( si aici nu ma refer numai la R5 ) la limita,obtinand performante uluitoare,brusc au aparut cei nemultumiti:cei aspirati blamau pe cei cu turbo,cei cu diesel pe cei cu benzina,cei cu tractiune fata pe cei cu tractiune spate,cei cu tractiune spate pe aia cu integrala,cei fara chip pe cei cu chip,cei cu masini mai grele pe cei cu masini usoare. Oare de ce in trecut nu s-au ridicat problemele astea si acum toti se dau peste cap sa organizeze grupe asa cum le-ar conveni lor? Pentru ca unii pot si altii nu pot.Si asa mi se pare o aberatie sa arunci intr-o grupa superioara pe baza unui coeficient de amplificare a puterii cateva masini care au fost puternic muncite de proprietarii lor,performantele actuale fiind rezultatul exclusiv al eforturilor acestora (ma refer la dacii turbo,aspirate cu nos,etc).Care poate si vrea sa mearga mai departe sa o faca,care nu sa ramana acasa.Lasati grupele asa cum sunt.De la o vreme,castigatorii constanti ai unor grupe se vor auto-propulsa spre concurare intr-o grupa superioara,pentru ca intervine monotonia.Sau apucati-va si po****ti grupele cu masini performante,astfel incat concurenta sa atinga cote inalte.

Asta-i tot,ne vedem pe strazi...
Extrem de corect , bine punctat si la obiect .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 10:59   #258
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrarea pe grupe !

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
in varianta de baza , nu dupa ce invarti de 3 ori de surub.
Daca asta este parerea ta ..... esti repetent la capitolul motoare turbo carburatie !
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 11:37   #259
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Incadrarea pe grupe !

Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Pentru a fi ON-TOPIC,sugerez sa lasati grupele asa cum au fost aranjate in competitiile Legal Racing.Totul a mers bine o vreme,atat timp cat masinile s-au mentinut la acelasi nivel sau,ma rog,apropiat.In momentul in care cativa si-au pus mintea si au impins niste masini ( si aici nu ma refer numai la R5 ) la limita,obtinand performante uluitoare,brusc au aparut cei nemultumiti:cei aspirati blamau pe cei cu turbo,cei cu diesel pe cei cu benzina,cei cu tractiune fata pe cei cu tractiune spate,cei cu tractiune spate pe aia cu integrala,cei fara chip pe cei cu chip,cei cu masini mai grele pe cei cu masini usoare. Oare de ce in trecut nu s-au ridicat problemele astea si acum toti se dau peste cap sa organizeze grupe asa cum le-ar conveni lor? Pentru ca unii pot si altii nu pot.Si asa mi se pare o aberatie sa arunci intr-o grupa superioara pe baza unui coeficient de amplificare a puterii cateva masini care au fost puternic muncite de proprietarii lor,performantele actuale fiind rezultatul exclusiv al eforturilor acestora (ma refer la dacii turbo,aspirate cu nos,etc).Care poate si vrea sa mearga mai departe sa o faca,care nu sa ramana acasa.Lasati grupele asa cum sunt.De la o vreme,castigatorii constanti ai unor grupe se vor auto-propulsa spre concurare intr-o grupa superioara,pentru ca intervine monotonia.Sau apucati-va si po****ti grupele cu masini performante,astfel incat concurenta sa atinga cote inalte.

Asta-i tot,ne vedem pe strazi...
Dragos ... sunt de acord cu tine in general ... dar in ceea ce ai spus cu greutatea masinii ... aici de multe ori nu tine de munca proprietarilor performanta lor ...

grupa in functie de greutate dupa mine s-ar face in functie de greutatea oficiala, cea din talon(sau din alte surse oficiale, in caz de eroare) ... nu de cea reala ... pt ca ... sunt de acord ca munca omului ar trebui sa fie apreciata ... si daca omul si-a usurat masina ... a cumparat piese mai usoare ... sau chiar a renuntat la confortul sau pt a participa ... e pana la urma meritul omului ... a muncii investite ... si nu ar trebui sa fie tras in jos pt asta ... pt ca trebuiesc incurajate modificarile.
Dar cand masina stock are cateva sute de kg mai putin fata de cea a adversarul sau ... atunci ... nu mai e meritul proprietarului (poate doar acela ca si-a luat o masina pt 400 metri) ...

De asta consider ca ar fi mai echitabila la noi in tara o asfel de incadrare ...
SFW is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 12:01   #260
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incadrarea pe grupe !

vad ca topicul asta nu duce la nimic, fiecare ramane cu parerile lui, normale sau aberante.... parerea mea este ca se poate inchide...
yknot is offline   Reply With Quote
Old 22-12-06, 08:49   #261
-ZZ-

Stage 5
 
-ZZ-'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 694
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incadrarea pe grupe !

Hai ca eu va urez Sarbatori Fericite !

Pe cei care i-am suparat in 2006 ii rog sa ma ierte

Cei ce nu vor sa ma ierte....las ca ne impacam noi in 2007

Cat despre grupe ...sa facetzi cum vretzi voi...ca eu am obosit....

Sa ne vedem sanatosi la anu' si sa avetzi grija sa nu va ratacitzi cumva prin UE..
-ZZ- is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 08:23   #262
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Incadrarea pe grupe !

Sarbatori fericite tuturor!!!
PS:Se va tine cont in organizarea grupelor din Craiova de ceva ce sa discutat[votat] pe aici sau toate paginile sunt considerate offtopicuri???
[decat eu cu infractiune ..de ce???]
M Y U is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 17:56   #263
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Post Re: Incadrarea pe grupe !

Grupele practicate de LegalRacing sunt cele mai bine compuse ,care incurajeaza pe deplin "lucru" la masina.Unii dintre noi de pe acest topic consider ca li sa dat prea multa importanta[stiu ei cine].
SPORT is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 18:01   #264
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrarea pe grupe !

Quote:
Originally Posted by SPORT View Post
Grupele practicate de LegalRacing sunt cele mai bine compuse ,care incurajeaza pe deplin "lucru" la masina.Unii dintre noi de pe acest topic consider ca li sa dat prea multa importanta[stiu ei cine].
Mare adevar ! Pt cei ce nu stiaiu ... in grupele LR ... daca ai pus turbo sau compresor pe un motor initial aspirat ... daca mai pui si nitro nu se mai ia in calcul . Deci ... chiar incurajeaza tuningul .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 22:09   #265
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Incadrarea pe grupe !

Cum am mai spus Grupele Legal Racing sunt bine organizate,poate si din acest motiv sunt cele mai po****te de concurenti.Despre usurarea greutatii masinii tine de propietar,luam exemplu SubaruSEBASTIAN care are pana si prezoanele de la roti schimbate cu unele mai usoare.Dau un sfat celor care vor sa achizitioneze masini pt a practica curse cu ele:cumparati varianta in 2 usi caci este mai usoara de la fabrica.
M Y U is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 00:43   #266
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Incadrarea pe grupe !

STI meu nu e mai usor ca de fabrica.
Am pus cateva accesori ursoare dar si altele in plus.
Puterea e cea care da tonul, daca ai putere restul nu mai e important.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 10:58   #267
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Incadrarea pe grupe !

Quote:
Originally Posted by M Y U View Post
Cum am mai spus Grupele Legal Racing sunt bine organizate,poate si din acest motiv sunt cele mai po****te de concurenti.
e o impresie relativa. explicatie: cand incadrarea incepe de la puteri de 0 cp este normal sa fie f multi competitori, cel putin pana la grupa B LR. de atatia ani, daca aceste incadrari au incurajat tuningul, s-au "umplut" la refuz grupele superioare? si asta nici macar in Bucuresti.

fara spectatori cursele legale sunt un mare nimic. de ce? pentru ca numarul de spectatori reprezinta un barometru al po****ritatii si interesului pentru sponsori. daca spectator nu este, nici bani nu vin. daca nu vin bani...papa curse. cum vin spectatorii? oferindu-le spectacol. iar cel din urma nu vine decat acolo unde cursele sunt stranse si masinile potente. show-ul nu se face impacand pe toata lumea, respectiv pe toti posesorii de masini si pe public. undeva trebuie rupt filmul. este doar o parere.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 12:08   #268
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Post Re: Incadrarea pe grupe !

Quote:
Originally Posted by SaintDick View Post
daca aceste incadrari au incurajat tuningul, s-au "umplut" la refuz grupele superioare? si asta nici macar in Bucuresti.
o dacia berlina bate un urs de 2500cc , un Impreza bate un Z06,o nova bate
un urs,un Impreza bate un Lambo,un r5gtt bate un civic..g5gti,un crx bate un wrx ,un ren19 bate un crx ,un crx bate un r5gtt ,un speedster bate un viper un subaru si mai sunt f multe exemple... multe peste grupa B.Toate aceste exemple sunt rodul muncii unor oameni,nu a unei incadrari pe grupe favorabile. La refuz niciodata nu o sa fie umplute grupele, nu cred ca se intampla asta nici macar la King of Europe.Cum a fost organizarea per total[incadrare grupe,locatie.....] in 2005-2006 la Legal Racing a fost destul de bine si ar trebuii sa lucreze toti organizatorii dupa acest model de baza nu intocmai la fel,01-05-2005LR CTA-kogalniceanu a fost o cursa bine pusa la punct,grupe echilibrate ,show pe masura[HAIu a castigat 1000d meritati]
SPORT is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 12:29   #269
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Incadrarea pe grupe !

cat timp un concurent alege o cursa organizata de X, acel X va continua sa existe. grupele sunt sau nu echilibrate in fct de cei care se inscriu. la KOE sunt reguli de siguranta pe care noi nu le respectam iar incadrarea de acolo este mult mai simpla (Super street FWD, RWD, AWD - cu timpi sub 12,51 sec/402 m si Street - peste 12,51 sec/402m, asta daca nu ma inseala memoria) iar scopul este unul singur: de a afla cine este cel mai bun (timp de reactie) si rapid (402 m). la noi scopul ar fi care? cel mai bun la x, y, z, etc... fapt urmat de fenomenul ca lumea ramane cu cate o sechela pe care se discuta apoi pagini intregi aici, despre cate o cursa la grupa cutare sau cutare. in RO notiunea de drag racing inseamna cursa intre doua masini care fac 402 m in 25 de sec, in 16, in asa mai departe si una, doua, sub 12,51. asta nu este spectacol. cat despre organizare, cred ca mai e cale lunga, asa cum este si la nivelul competitorilor, pentru a se ajunge la titlul de eveniment, sportiv, sau nu.
am fost, din fericire, sau nefericire, la cateva astfel de curse, in anii recenti. in afara de doua linii pe asfalt altceva nu se ofera.
si am spus toate aceste lucruri nu ca sa blamez un mod de incadrare. eu vb de organizare la total, pentru ca fiecare isi impune regulile, urmate sau nu, perpetuate sau nu.

legat de ce spui tu cu LR pe 2005-2006 nu comentez decat un aspect: la ultima cursa oamenii au venit ca sa se intreaca pe criteriul grupelor LR si au fost pusi la snop, la libere (scuze sunt pe aceasta tema, nu mai conteaza), locatia era ingusta, in panta, spectatorii f aproape (gardurile alea daca nu erau zona era mai sigura), taxa de inscriere a fost si nu returnata la toata lumea. sa ma scuzi, dar astfel de exemple nu cred ca sunt de urmat. sa nu mai zic ca daca as incerca ceva malitios, as spune ca incidentul nefericit de atunci, mai ales ca a avut loc in capitala, ar putea periclita avizul favorabil din partea autoritatilor fata de alti organizatori, din alte zone ale tarii. dar nu sunt.
oricum, ca sa nu zica cineva ca sunt cu totul off-topic, mentionez ca am votat prima varianta, nu de alta, dar daca incadrarea se face dupa un criteriu (puterea), valoarea acesteia ar trebui cat mai corect evaluata, altfel nu se mai cheama incadrare. iar munca unui om depusa intr-o masina se vede atunci cand castiga in fata unor adversari (cu masini mai bune), nu in fata unor marionete (cu masini mai slabe).
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 12:47   #270
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Incadrarea pe grupe !

Nu am avut masini la curse care sa se aproopie de 20 secunde nici la grupele inferioare.
Regulamentul LR dupa care aceste curse au iesit la lumina tine cont de caracterul "demografic" de pe sosele si o incadrare echitabila altfel grupele de coasta si raliu sunt mai bune.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -