Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Alfa Romeo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-06, 21:46   #1
pascale

Stock
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 3
Default 156 tuning

de aprox 4 luni purec internetul in vederea cumpararii unui alfa 156.mare problema avand invedere ca vreu sa il cumpar neaparat din occ.acum,alta problema apare.nu stiu la ce tip de motorizare sa ma opresc avand in vedere ca masina va fi tunata.atat motor,suspensie si frane cat si exterior.de aceea cer un mic ajutor de la voi.caut persoane care au avut sau care sunt documentate sa imi dea cateva informatii utile,linkuri,orice e bine venit.pe urma, ce nu mai stiu este...care sunt consumurile reale,daca se monteaza in tara instalatii gaz,unde si cat costa,ceva firme din romania care se ocupa de tunarea unei astfel de masini,adrese unde pot sa gasesc preturi concrete...in romania...bineinteles,pt ca occ te usuca de bani.oricum totul e util pt mine.asa ca va rog dati-mi o mana de ajutor.toate cele bune.
p.s cam ceva de genul asta as vrea sa am masina.se poate face in romania sau imi iau gandul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	galerieumA3w40046.jpg
Views:	1001
Size:	27.1 KB
ID:	74890   Click image for larger version

Name:	1_001.jpg
Views:	823
Size:	33.4 KB
ID:	74891   Click image for larger version

Name:	1_022.jpg
Views:	827
Size:	35.2 KB
ID:	74892  

Click image for larger version

Name:	fabio9.jpg
Views:	889
Size:	30.5 KB
ID:	74893   Click image for larger version

Name:	wQNQ340150.jpg
Views:	1068
Size:	28.1 KB
ID:	74894  
pascale is offline   Reply With Quote
Old 10-03-06, 11:48   #2
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default Re: 156 tuning

www.autodelta.co.uk dar astia sunt cam scumpi.se poate face si in Romania.trebuie doar sa te informezi
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-06, 23:37   #3
andrei_1402

Stage 4
 
andrei_1402's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 180
Default Re: 156 tuning

Se poate realiza si in romania un tuning pt alfa.
andrei_1402 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 10:33   #4
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,586
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: 156 tuning

da..dar calitatea e alta inafara....vezi ca si la Rieger au niste bodykituri marfa ptr alfa ta..
peter is offline   Reply With Quote
Old 15-04-06, 13:26   #5
Alfeitor

Stage 1
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 22
Default Re: 156 tuning

Asta din imagini e preparata de Camaduro,Lester are kit.uri faine replica GTA Zendere deasemenea face lucruri faine sa nu mai vorbim de Novitec care inafara de body.uri umbla si la motor exemplu Alfa !65 3.2 V6 24V de la 250Cp o urca la 348Cp compresor si cate si mai cate ....bafta dar ai grija multa Alfa trebuie tunata cu cap la exterior putine lucruri se pot face
__________________________________________________ ________________
Alfeitor is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 10:40   #6
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: 156 tuning

Pai cum sa fie mai scump afara? Ca toate piesele de-acolo vin si se mai pun taxe, TVA, profit... Eu nu stiu sa aduca cineva la preturi mai mici. Doar manopera poate e mai scumpa, dar si mai de calitate. Daca ii pui suspensii o sa trebuiasca s-o cari pe platforma la ce drumuri avem, si asa nu prea rezista articulatiile de Alfa la offroadul cotidian din Ro !
john17 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 10:44   #7
codrinelu

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 3
Default Re: 156 tuning

vreau sa iau o alfa 156 gta, dar scartaie ceva la roata stanga fata atunci cand trec peste denivelari.
stie cineva care poate sa fie problema
codrinelu is offline   Reply With Quote
Old 01-10-06, 16:49   #8
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: 156 tuning

Sunt ori bucsile de la bara stabilizatoare ori cele de la basculele superioare.
Se schimba sau se greseaza si nu e nicio problema! Io zic sa o iei si sa intri in ************ cu ea
__________________
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 22:32   #9
codrinelu

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 3
Default Re: 156 tuning

merci din suflet,am si cumparat-o si am fost la service cu ea si au spus ca nu e de la suspensie nimic si sa fac exact ce mi-ai zis tu.merci mult inca o data
codrinelu is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 16:28   #10
alfavlh

Stock
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 6
Default Re: 156 tuning

Daca vrei sa-ti iei alfa si vrei sa-ti pui gaz pe ea mai bine nu-ti mai iei. Alfa nu e o masina pe care sa-i pui gaz.Cat despre motorizare depinde de ce iti doresti de la ea.
alfavlh is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 16:37   #11
alfavlh

Stock
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 6
Default Re: 156 tuning

alfa pe care ti-ai luat-o are vreo 7000 de km si ai luat-o de la autoitalia cumva?
alfavlh is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 23:11   #12
codrinelu

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 3
Default Re: 156 tuning

da. de ce? e ceva naspa cu ea?
codrinelu is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 12:28   #13
alfavlh

Stock
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 6
Default Re: 156 tuning

nu. o cunosc masina pt ca am vrut sa o cumpar eu si m-am si dat cu ea iar scartaitul acela este de la bratul superior dar nu te speria asa fac toate dupa un anumit nr de km. asa face si a mea.(156. 20 TS).
alfavlh is offline   Reply With Quote
Old 14-08-07, 10:41   #14
mareo

Stage 5
 
mareo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,501
Default Re: 156 tuning

multa bafta la tunat
mareo is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 22:59   #15
don_impacto

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 9
Default Re: 156 tuning

Salutare.Eu am Alfa 156 din ´98 motor 1.8 16v si cred ca este o masina destul de buna,atat la design cat si la partea mecanica.Dak vrei s o tunezi,motorul 1.8 este destul de bun,pt ca are un mare potential.Eu am toata partea mecanica ´´tunata´´:remap autodelta,cip esquadraTuning,esapament supersprint(catalizator special),admisie directa BMC-Cda din carbon,si cu toate astea am ajuns la 175cp(din fabrica vine cu 144cp)dar s poate ink ma mult.Cat despre estetic,recomand Novitec sau mergi la Alfisti.net pt mai multe variante.Deci iti urez succes cu tunatul.Bafta,
don_impacto is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -