Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-09, 20:41   #166
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

util forumul..am sa ma apuc si eu sa schimb acele si luminile din bord...sub indrumarea lui tiolik..
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 08:47   #167
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

vreau si eu un set de ace de bord de cielo sau bordul cu totul, daca e ieftin.aveti?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 09:51   #168
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

bord cu totu iti dau eu dar ace separat nu mai am pt ca leam impartit la cei dinaintea ta
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 17:10   #169
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

cat costa tot bordul?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 20:10   #170
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Aveam si eu un bord de matiz prin casa si am zis sa ma mai joc cu el...si am reusit sa pun un led sub ac...ce ziceti? E ok? Nu prea se vede asa bine ca nu am avut cu ce sa fac poza calumea, dar se intelege ideea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00028.JPG
Views:	501
Size:	263.3 KB
ID:	844510   Click image for larger version

Name:	DSC00029.JPG
Views:	340
Size:	202.8 KB
ID:	844511  
banzay is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 20:16   #171
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Pai si daca tot ai facut,pune si tu detalii ,cum ai lucrat,ce ai folosit,ca poate vor si alti posesori de matiz sa isi faca bordul.... !
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 20:28   #172
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Pai aveam un bord. L-am desfacut, am scos plasticul acela transparent, i-am tras un smirghel, am dat o gaura in dreapta gaurii pe unde intra acul, cat sa incapa un led de 3mm de-a latul, un pic mai departe de gaura acului pt ca sa nu afecteze arcul mic de sub ac, am tras de la led firele si le-am pus la un soclu de bec (am pus si o rezistenta de 470). Puteti face pt lumina de fundal chiar si voi becuri. Luati 3 leduri de 5mm, le legati intre ele + la - si folositi si o rezistenta de 87Kohmi parca...valoare sigur era in jur de 90, unitatea de masura in 'SI' chiar nu o mai stiu...oricum cereti rezistente de 87. Si cu 3 becoleduri deastea facute in regim propriu (adica 9 leduri de 5mm) puse normal pe o placuta mica cat sa intre fix in soclul original veti obtine o lumina super. Toata treaba o sa fie cu cadranele de la ceasuri scoase sa mai indreptati usor usor ledurile mici sa pice lumina cum vreti voi, adica uniform peste tot, fara umbre/pete de lumina. (eu nu am facut decat 1 singur beco led din asta mare, exact in mijloc unde se vede albul puternic, in loc am folosit doar 1 led de 5mm si de aceea lumina e mai slaba) Astept intrebari, voi raspunde cu placere... sa nu imi ziceti ca vreti sa va fac asa, ca nu lucrez in domeniu si nu o fac pt bani si doar cand am chef Timp de lucru la ce v-am zis mai sus...jumatate de ora... 1 ora cu datul ceasurilor jos. Pret: 12 lei ledurile...cositor, placuta 3 lei, rezistente 1,5 lei. Mai mult de atat nu va costa

PS: eu am folosit in general la 3 leduri cate o rezistenta de 87 ohmi. Puteti sa puneti una mai mare de 200 sa zic sa nu aveti emotii...

Last edited by banzay; 23-03-09 at 21:28.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 21:25   #173
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Ok,asa a fost foarte bine,cu toate detaliile !Oricum felicitari pt munca depusa si rezultatatul obtinut !
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 21:30   #174
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Sincer faza cu ledul de sub ac am facut-o in 5 minute aseara cand am observat un led de 3mm in mijlocul camerei =)) Trebuie sa recunosc ca citisem inainte un post al lui Tiolik cum ca ar fi pus un led de 3mm sub ac si am zis sa incerc... pana la postul lui ma gandeam ca e prea mare ledul ala...

Daca stai si te joci un pic cu ledurile...poti foarte usor sa iti schimbi de unul singur iluminarea in bord. Incepi usor usor, nu iti iese din prima cum vrei, recunosc... Dar nu o sa poti dormi noaptea de asta si ziua urmatoare incerci iar...si iese din ce in ce mai bine...promit! :P Spor la treaba...

Zilele astea mai imi iau niste leduri (daca mai imi raman bani, ca sunt in criza inca, in ton cu toata lumea) si pun si poze...

Last edited by banzay; 23-03-09 at 21:33.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 21:36   #175
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Asteptam cu nerabdare :P
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 10:42   #176
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

banzay... ce placuta, de textolit?
Ma batea gandul sa caut si eu placi de textolit si acid... si sa ma apuc de facut mici circuite, sa nu mai stau cu lipituri, fire si diverse improvizatii.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 18:49   #177
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

nu stiu cum le zice...placute de montaj am cerut eu... din alea cu gaurele mici cat sa bagi ledurile prin ele
banzay is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 22:26   #178
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

http://www.hebeiltd.com.cn/?p=zz.led...tor.calculator pe acest site va puteti calcula ce rezistenta aveti nevoie pt leduri in principal ledurile functioneaza cam la 3,5v si o intensitate de 20ma mai putin ledurile rosii care functioneaza la 2v si tot 20 ma, pt cei care mai au nevoie de sfaturi in legatura cu bordul cu mare placere va pot ajuta, dati un pm si se rezolva
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 29-03-09, 23:55   #179
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Pun si eu niste poze cu ce am realizat zilele astea... In bord, nu vor ramane ledurile rosii si becurile cu capisoane, ci se vor inlocui cu leduri albe Incet, incet masina incepe sa arate cum vreau eu... Provocarea adevarata va fi totusi la exterior... Pun si o poza de la exterior, sa nu o mai pun in alta parte... Pozitiile sunt cu becuri normale, dar cu capisoanele verzi, exact cum le-am scos din bord.


banzay is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 23:30   #180
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Adresez si eu o intrebare cum se ataseaza ledul acela rosu pe acul de la vitezometru?se lipeste in capatul acului...unde se prinde chiar nu imi imaginez...niste poze ar fi concludente.Mersi.Bafta!
y_u_s is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -