Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-08, 13:45   #136
Korb
Daewoo Driver

Stage 4
 
Korb's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 181
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

am si eu o intrebare:

am inteles ca ledurile trebuiesc inseriate cu o rezistenta de 1k,

acuma intrebarile : rezistenta o pun pe + sau pe - ???
fiecare led trebuie inseriat sau merge 3 leduri in serie + 1 rezistenta ?
__________________

Daewoo Cielo GLE '99
Korb is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 13:51   #137
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Eu am pus rezistenta pe plus, piciorusul mai lung parca. Daca ai 3 leduri poti sa pui o singura rezistenta de 3k.
Partea buna la leduri, pe care nu prea a zis-o nimeni, e ca nu prea ai ce sa strici... le pui invers, pur si simplu nu se aprind. Le faci din nou legatura si gata, nu se ard.
Eu mi-am facut butoanele si consola de vreo 6-7 luni si acum mi s-a ars un led la un buton. Eu zic ca e ok, tinand cont ca merg zi de zi cu luminile aprinse (noaptea, ziua nu le aprind).
Si pt cine vrea sa-si faca singur, exista sfaturi suficiente pe topicul asta.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 23:21   #138
GigiROTM

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 8
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Pentru Geo ZGA: dupa cum a zis DONN, fiecare cere pe munca lui cat vrea. Intradevar poate k am exagerat putin cu pretu . Acuma vorbind serios, intradevar dupa ce ai pus odata leduri la bord la Cielo a doua oara este mult mai usor si totul merge mult mai repede, dar asta nu inseamna k nu ai de lucru... Acuma vad k tu te pricepi si totul este super usor la tine , de ce nu bagi tu un anunt si le faci pe gratis, vad k te-a deranjat anuntu meu. Sti cum e vorba " cainele moare de drum lung si PROSTU de grija altuia" Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar tu esti prea insistent si ai prea mult comentarii... Oricum respect pentru tiolik intradevar este ceva mai greu ceea ce face el si ai mai mult de bibilit.
GigiROTM is offline   Reply With Quote
Old 17-10-08, 09:26   #139
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

va multumesc la toti pt aprecieri si mai am de facut o afirmatie , este intradevar mai scump daca pui leduri de pozitie in bord ,care costa 10 lei bucata cum sunt pe la noi decat daca ai pune 10 leduri la 2 lei bucata dar nu ai aceseasi avantaje ca la un montaj complet si apoi mai apare si problema acelor . bafta

cat despre butoanele de la geamuri acolo este floare la ureche ai doar de schimbat un led fara rezistente sau alte chestii ,asta in cazul in care il faci asa repede ,daca vrei ceva bine facut (in cazul in care vrei leduri albe)trebuie scos si plasticul acela verde din capatul butonului ceea ce e umpic mai greu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00878.JPG
Views:	341
Size:	892.7 KB
ID:	671870   Click image for larger version

Name:	DSC00432.JPG
Views:	442
Size:	1.49 MB
ID:	671871   Click image for larger version

Name:	DSC00454.JPG
Views:	306
Size:	1,003.2 KB
ID:	671872  

Click image for larger version

Name:	DSC00455.JPG
Views:	282
Size:	1,000.4 KB
ID:	671873  

Last edited by tiolik; 17-10-08 at 09:41.
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 15:07   #140
edypro2

Stage 5
 
edypro2's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 395
Member of:
[VW]
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by tiolik View Post
va multumesc la toti pt aprecieri si mai am de facut o afirmatie , este intradevar mai scump daca pui leduri de pozitie in bord ,care costa 10 lei bucata cum sunt pe la noi decat daca ai pune 10 leduri la 2 lei bucata dar nu ai aceseasi avantaje ca la un montaj complet si apoi mai apare si problema acelor . bafta

cat despre butoanele de la geamuri acolo este floare la ureche ai doar de schimbat un led fara rezistente sau alte chestii ,asta in cazul in care il faci asa repede ,daca vrei ceva bine facut (in cazul in care vrei leduri albe)trebuie scos si plasticul acela verde din capatul butonului ceea ce e umpic mai greu
bravo mah ai invatat si tu sa pui leduri .........la capete ai reusit sa pui sau sant singurul care are?

Last edited by edypro2; 25-10-08 at 15:11.
edypro2 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 15:11   #141
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

cum adica la capete ca nu inteleg ce vrei sa zici? te referi la manerele de la usi pe dinafara sau pe dinauntru (eu am doar pe dinauntru pe dinafara nu am pus si nici numi place cum arata)
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 26-10-08, 12:10   #142
Korb
Daewoo Driver

Stage 4
 
Korb's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 181
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

iote ce se poate face cu ceva vointa, timp liber si cateva leduri

PS : inca 2 poze. in timpul montajului nu am facut, eream prea preocupat sa imi reuseasca
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Img_0004.jpg
Views:	1011
Size:	143.2 KB
ID:	682428   Click image for larger version

Name:	Img_0005.jpg
Views:	1078
Size:	199.7 KB
ID:	682436   Click image for larger version

Name:	Img_0007.jpg
Views:	861
Size:	1.09 MB
ID:	682437  


Last edited by Korb; 26-10-08 at 12:24.
Korb is offline   Reply With Quote
Old 26-10-08, 12:17   #143
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,576
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

asa korb pune toate pozele nu numai pe asta foarte tare si facut de mana ta
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-08, 17:31   #144
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

am si eu o intrebare ce leduri ai folosit de 5 mm albastre si smd rosu sau...(am vrut si eu sa ma apuc de chestia asta dar mia fost lene, mi-ai starnit interesul asa ca in weekendul urmator fac si eu aceasta operatiune )foarte misto tia iesit bafta
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 05:27   #145
nikoas

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Salut voinicilor, se poate pune leduri in blocul de comanda geamuri la cielo exe? ... si daca da este acelasi procedeu descris de voi mai sus
nikoas is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 08:33   #146
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Korb....cum facem sa fac si eu rost de ledurile rosii pentru butoanele de la geamuri (stii ca ale mele sunt slabe) si inca doua puternice albe pentru consola? Da-mi si mie un pret pe pm pentru toate.
__________________
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 15:53   #147
dj 13 bld

Stock
 
dj 13 bld's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 5
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

becurile de pozitie din bord la cielo sunt T10
dj 13 bld is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 16:36   #148
dj 13 bld

Stock
 
dj 13 bld's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 5
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

de ce trebuie sa dai geamul jos si ceasurile ca nu inteleg! Dupa ce ai scos mufele de la butoane ceata,reglaj far etc... deasupra ceasului de chilometraj este 1 singur surub/UNUL NU MAI MULTE CUM ZIC ALTII/ridici potin de tot instrumentarul de bord scoti cablu de chilometraj ,nu de alta da ca sa lucrezi mai bine intorci consola si pe spate gasesti 4 socluri mai mari rotesti stinga putin si tragi si gata becu (cu prezervativ)lai scos ai pus ledu si gata frate fara sa mai dai jos fiecare ceas in parte!
dj 13 bld is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 17:20   #149
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by dj 13 bld View Post
de ce trebuie sa dai geamul jos si ceasurile ca nu inteleg! Dupa ce ai scos mufele de la butoane ceata,reglaj far etc... deasupra ceasului de chilometraj este 1 singur surub/UNUL NU MAI MULTE CUM ZIC ALTII/ridici potin de tot instrumentarul de bord scoti cablu de chilometraj ,nu de alta da ca sa lucrezi mai bine intorci consola si pe spate gasesti 4 socluri mai mari rotesti stinga putin si tragi si gata becu (cu prezervativ)lai scos ai pus ledu si gata frate fara sa mai dai jos fiecare ceas in parte!
Asta pt o treaba mai de mantuiala, ca sa zic asa. Se pot inlocui becurile direct cu leduri cu soclu T10 (parca sunt la fel ca cele de pe pozitie), dar nu vor lumina uniform si acele vor avea aceeasi culoare.
Pt un bord frumos, e nevoie de mai multe leduri, puse ca sa dea lumina uniforma si cate un led smd pt fiecare ac.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 18:23   #150
dj 13 bld

Stock
 
dj 13 bld's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 5
Default Re: Schimbare leduri bord Cielo

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Asta pt o treaba mai de mantuiala, ca sa zic asa. Se pot inlocui becurile direct cu leduri cu soclu T10 (parca sunt la fel ca cele de pe pozitie), dar nu vor lumina uniform si acele vor avea aceeasi culoare.
Pt un bord frumos, e nevoie de mai multe leduri, puse ca sa dea lumina uniforma si cate un led smd pt fiecare ac.
asa este da cineva vroia sa puna leduri cu soclu t10
dj 13 bld is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -