Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-09, 09:20   #1171
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by B-21-UDY View Post
Salut CIP, scuze ca nu am mai intrat nici pe mess si nici nu am mai postat nimic pe aici. Ideea e ca consumul normal poate este in jur de 5 in oras, dar mie imi cam ia 7,5 - 8 in oras, are 120.000 km pe bord si am inteles ca poate si din cauza asta. acum...daca sti tu cum sa mai scad un pioc consumul...
salutare, si Hristos a inviat!
n-am mai dat de mult pe aici (din pacate). man, legat de consum.... mie iarna imi ia cam 8, pentru ca merge socu ala automat mult (practic mergi cu motorul turat). acum de la un timp cam 6.5-7, dar tot nu sunt multumit. vara trecuta nu sarea de 6, si mai scapa sa mai bag picioru in ea. acum depinde si de stilu de mers....plecat cu scart, liniute (nu cred ca e cazu)...sau sa nu mergi cu ea supraturat/subturata, ca la fel afecteaza consumu. motoru nu stiu daca are legatura...ma refer la km.....al meu are 139 mii, si merge bine din toate pct de vedere. ca mi-am adus aminte....are si io o mica pb... imi tremura volanu, de la 75-80 incolo...si mi-a zis cineva ca e de la jante. cand merg la relanti cu 1-a, se simte ca si cum o roata (sau 2) ar fi "patrata". sa fiie de la jante? ca pe dedesubt am schimbat mai demult mai multe (de nevoie) si nu cred sa fi fost de acolo.... si daca sunt jantele, caut ceva pe 12. stie careva ceva?
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 10:12   #1172
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: Club TICO

Am uitat sa pun pozele cu jantele...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Sparco 1.JPG
Views:	157
Size:	388.4 KB
ID:	888800   Click image for larger version

Name:	Sparco 2.JPG
Views:	112
Size:	249.9 KB
ID:	888801   Click image for larger version

Name:	Sparco 3.JPG
Views:	103
Size:	348.9 KB
ID:	888802  

Antonyo20 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 11:05   #1173
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Chestia cu consumul e foarte relativa, motorul stock nu consuma mai mult de 5 in oras, atata timp cat functioneaza in parametri. Al meu are destule modificari de care nu am mentionat niciunde, din motive personale, si in regim de mers normal consuma in jur de 5l/100km dar puterea a crescut considerabil. Iarna socul automat nu are voie sa fct. mult, in ciuda temperaturilor, deci al tau are o mica problema. Numarul de km conteaza strict la capitolul uzura,dar nu are voie sa influenteze consumul ! Al meu are MULT mai mult ca al tau, avand in vedere ca sunt al 5-lea proprietar, dar fiind foarte bine ingrijita masina, consumul stagneaza. Sper ca am lamurit una alta si va rog din suflet nu insistati cu intrebari ce am facut la motor, va dau 2-3 termeni care sa va inspire, dar atat. Comprimare, usurare, alezare.

Toate cele bune
~Guashe
__________________
FRONT YARD ENGINEERING -- Fastest TICO in the WORLD -->> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...e/page-12.html
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 11:11   #1174
B-21-UDY

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 11
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
salutare, si Hristos a inviat!
n-am mai dat de mult pe aici (din pacate). man, legat de consum.... mie iarna imi ia cam 8, pentru ca merge socu ala automat mult (practic mergi cu motorul turat). acum de la un timp cam 6.5-7, dar tot nu sunt multumit. vara trecuta nu sarea de 6, si mai scapa sa mai bag picioru in ea. acum depinde si de stilu de mers....plecat cu scart, liniute (nu cred ca e cazu)...sau sa nu mergi cu ea supraturat/subturata, ca la fel afecteaza consumu. motoru nu stiu daca are legatura...ma refer la km.....al meu are 139 mii, si merge bine din toate pct de vedere. ca mi-am adus aminte....are si io o mica pb... imi tremura volanu, de la 75-80 incolo...si mi-a zis cineva ca e de la jante. cand merg la relanti cu 1-a, se simte ca si cum o roata (sau 2) ar fi "patrata". sa fiie de la jante? ca pe dedesubt am schimbat mai demult mai multe (de nevoie) si nu cred sa fi fost de acolo.... si daca sunt jantele, caut ceva pe 12. stie careva ceva?
Merci pentru reply. De stilul de mers stiam si eu. De subturat / supraturat nu cred sa creasca prea mult consumul tinand cont ca nu merg mult in aceste ipostaze ( supraturat cand mai fac cateo depasire in oras in 4 cu 80 ) subturat rareori cand nu schimb viteza din 4 in 3 pe la vreo 40. Mi-am schimbat si pozitia la filtru de aer de pe iarna pe vara, tocmai pentru a scadea timpul de soc automat. Cat despre faptul ca la viteze de peste 80-90 la ora vibreaza tare, aceiasi problema am si eu sunt portiuni de drum unde la 100-120 nu vibreaza deloc si portiuni, bune zic eu, unde de la 90 intra in vibratii, eu am crezut ca poate fi de la echilibrarea rotiilor sau de la geometrie. Acum nu stiu ce sa zic iar chestia cu a intaia mai patesc si aia. Voi a-ti mai patit careva?
B-21-UDY is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 11:14   #1175
B-21-UDY

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 11
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by TM32CIP View Post
Chestia cu consumul e foarte relativa, motorul stock nu consuma mai mult de 5 in oras, atata timp cat functioneaza in parametri. Al meu are destule modificari de care nu am mentionat niciunde, din motive personale, si in regim de mers normal consuma in jur de 5l/100km dar puterea a crescut considerabil. Iarna socul automat nu are voie sa fct. mult, in ciuda temperaturilor, deci al tau are o mica problema. Numarul de km conteaza strict la capitolul uzura,dar nu are voie sa influenteze consumul ! Al meu are MULT mai mult ca al tau, avand in vedere ca sunt al 5-lea proprietar, dar fiind foarte bine ingrijita masina, consumul stagneaza. Sper ca am lamurit una alta si va rog din suflet nu insistati cu intrebari ce am facut la motor, va dau 2-3 termeni care sa va inspire, dar atat. Comprimare, usurare, alezare.

Toate cele bune
~Guashe

Hristos a Inviat CIP. Poate cand ne intalnim o sa auzi motorul si o sa-mi poti spune ceva sfaturi

Pana atunci bafta.

P.S. Daca nu vrei sa ne spui ce ai facut la motor nu e o problema..acum sti si tu..o femeie ( masina->Tico) tb sa aibe micile ei secrete
B-21-UDY is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 11:27   #1176
DjMogLy

Stage 2
 
DjMogLy's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 67
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by B-21-UDY View Post
Merci pentru reply. De stilul de mers stiam si eu. De subturat / supraturat nu cred sa creasca prea mult consumul tinand cont ca nu merg mult in aceste ipostaze ( supraturat cand mai fac cateo depasire in oras in 4 cu 80 ) subturat rareori cand nu schimb viteza din 4 in 3 pe la vreo 40. Mi-am schimbat si pozitia la filtru de aer de pe iarna pe vara, tocmai pentru a scadea timpul de soc automat. Cat despre faptul ca la viteze de peste 80-90 la ora vibreaza tare, aceiasi problema am si eu sunt portiuni de drum unde la 100-120 nu vibreaza deloc si portiuni, bune zic eu, unde de la 90 intra in vibratii, eu am crezut ca poate fi de la echilibrarea rotiilor sau de la geometrie. Acum nu stiu ce sa zic iar chestia cu a intaia mai patesc si aia. Voi a-ti mai patit careva?
Nu conteaza asa mult supraturatul, nu cred ca o schimbi tot la 7000 rpm... In schimb subturatul o sa duca in timp la uzura si la consum de ulei. Cat despre depasiri, daca esti in a 4-a pe la 60-70 si dai a 3-a, poti sa o duci linistit pana in 90-100 si deabia atunci sa o readuci in a 4-a. Pozitia filtrului de aer te ajuta doar pe timp de iarna, la CONSUM, nu la soc automat. Socul se regleaza din interiorul carburatorului din 2 suruburi (unul pentru turatie si altul pentru durata turatiei). Am avut si eu o problema asemanatoare cu vibratul rotilor. Pe langa ca am schimbat toate bucsele, inclusiv de la caseta de directie, am refacut directia, am ajuns la concluzia ca de vina erau cauciucurile! Le-am schimbat iar acum nu mai am probleme. Iti recomand sa faci la fel si tu. Succes!
__________________

Am atata treaba de facut, ca-mi vine sa stau degeaba !
DjMogLy is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 13:33   #1177
B-21-UDY

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 11
Default Re: Club TICO

Merci pentru sfaturi. Oricum cauciucurile sunt in plan cat de curand...cine stie poate si niste jenti noi...poate pe 13".

Last edited by Snapy_xxl; 23-04-09 at 14:10.
B-21-UDY is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 22:01   #1178
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca o sa umblu la jante, dar cand fac rost de bani.....si tot atunci imi iau boxele alea ovale pe spate...stie mogly care....ca n-am avut timp pana acuma, le am tot pe cele rotunde. Ma gandesc sa-mi iau jante SH, desi nu ma prea incanta....iar daca imi iau pe 13" sau 14", trebuie obligatoriu si cauciucuri.... stie careva prin Bucuresti unde gasesc jante mai ieftine+gume? in rest nu am pb cu ticozaurul....franele sa le mai fac, se simte ca s-au lasat (si la pedala, si fac sabotii un zgomot nasol+frana de mana). daca reusesc in 2-3 sapt sa-l pun la punct urc niste poze

LE: am cautat de mi-a venit rau anvelope...jante am gasit ceva fain http://www.vanzarianvelope.ro/jante-..._73%252C1.html dar la anvelope vreau 155/65-60/R13 sau 165/60/R13..... si nu prea gasesc...plus ca multi sunt doar online si am retineri. imi recomandati alte dimensiuni la anvelope? ca jante mai mari nu vreau....

Last edited by B-99-SAA; 24-04-09 at 09:40.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 11:45   #1179
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Da-i un PM userului Mad Max, legat de anvelope... importator si preturi bune... si poate si dimensiuni mai "rare".
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 19:48   #1180
DJ NICK R5

Stage 4
 
DJ NICK R5's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 202
Default Re: Club TICO

si la ce pret ati gasit cauciucuri 175/50/13?
DJ NICK R5 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 19:50   #1181
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Club TICO

Eu am gasit noi la 330ron... sa ma gandesc daca imi permit si daca merita sa le cumpar/pun pentru "drumurile" noastre..
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 10:24   #1182
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

hmm...gasesc si mai ieftina daca ma chinui umpic..... app, am gasit niste jante https://i161.photobucket.com/albums/t...52-500_500.jpg dar sunt pe 4*108, R13, si am inteles ca se pot adapta pt tico cu flanse. ar merge? am vreun inconvenient? ca sunt cam la jum de pret fata de cele noi...si pe criza asta.... chiar, pot pune 175/50/R13 pe jante de 5.5J? adica fara sa-mi bata sau ceva... ca daca-mi iau jante si pun tot 155 latime...parca nu-mi place mie. vroiam ceva mai lat umpic, si singura optiune ar fi fost 175/50/R13

app, mi-am facut si carburatoru, adica l-am reglat merge bine acum (de 2 zile). sper sa nu mai am pb cu el.mai am cateva "chestii mici" (la interior), apoi vreau sa cumpar jante, si sa-mi pun folie pe geamuri.

Last edited by B-99-SAA; 28-04-09 at 11:01.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 15:58   #1183
RuffRydder

Stage 1
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 14
Default Re: Club TICO

Salutare ,

Nou posesor de Tico 2001 ... se poate sa ma alatur si eu Fan Clubului ? Si as avea si cateva intrebari legate de masinuta pt ca am ceva probleme cu ea si banuiesc ca voi sunteti cei mai in masura sa ma ajutati ... deci ? what do you say boys ( and girls if any ) ?
RuffRydder is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 17:20   #1184
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

pai zi ce probleme ai.... ca sigur gaseste cineva o solutie sau indicatie...

Last edited by Snapy_xxl; 30-04-09 at 17:53.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 17:23   #1185
RuffRydder

Stage 1
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 14
Default Re: Club TICO

Pai nu mai sta motoru la relantii : adica stiu cum e treaba cu socu ala ... il tin turat putin dupa care sta la relantii , dar in trafic merg cu el si cand pun frana se opreste motoru instant si tre sa dau la cheie in mijlocu intersectiei ... cineva a zis k e de la carburator altu a zis k de la sonda lambada sau un jigler infundata ... voi ce ziceti ?
RuffRydder is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -