Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-08, 17:26   #736
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

cine are/poate sa-mi faca si mie logourile cu tico squad ? ma intereseaza in mod special : unu mare pt luneta si unul mic dar lung pentru "banda" neagra ce o am pe parbriz ........ pm sau detalii pe guashe07 <<<-- idu de mess. merci anticipat
__________________
FRONT YARD ENGINEERING -- Fastest TICO in the WORLD -->> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...e/page-12.html
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 19:21   #737
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Club TICO

Guys,mi-am cumparat azi jante pe 13 dupa un Matiz,le-am vopsit,le-am cumparat gume de iarna,le-am echilibrat,dar cand se le pun nu am putut din cauza piulitelor Cica sunt prea mici astea "stock".Cineva mi-a recomandat sa ma duc la un magazin de piese Daweoo si sa iau piulite conice pt. TIco...exista asa ceva?Cei care aveti jante de 13 pe Tico imi puteti spune si mie tot ce aveti in "ansamblu"?
Pun o poza cu before&after(home painting )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	After.JPG
Views:	90
Size:	61.5 KB
ID:	423899   Click image for larger version

Name:	Before.JPG
Views:	97
Size:	42.9 KB
ID:	423900  
CobraArt is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 22:42   #738
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Club TICO

@CobraArt: piulitele de Tico oricum sunt conice, nu exista mai conice decat astea in comert (pentru Tico) si nu cauta ca nu gasesti nici un alt fel de piulita care sa mearga pe prezoanele de Tico, care sunt prea subtiri...singura solutie e sa apelezi la un strungar ca sa:
1)faci un nou set de piulite mai mari (ca asta e problema de fapt, sunt probabil prea mici cele de Tico)
2)faci un set de "camasi" conice, care sa "mareasca" piulitele de Tico, dar trebuie sa fie groase de macar 3 mm.
Personal iti recomand prima varianta, strungarul ar trebui sa stie cum se procedeaza: se ia janta pe 13, se toarna o solutie care sa se rigidizeze intr-o gaura, apoi se scoate solutia si se copiaza in metal iar la final se dau gaurile filetate pentru prezoane.
PS: jantele sunt frumoase! as vrea si eu un set, ca jante de iarna

@Braconieru: este al doilea set de scaune?? daca da, cum le prinzi in spate??
Asa ceva as vrea si eu sa fac, insa mi-a venit o alta idee despre cum sa folosesc spatiul din spatele soferului

@cei interesati de gume pe 13: cautati masura 175/50/R13, diametrul rotii scade un pic, iar aspectul este deosebit!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 01:19   #739
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Club TICO

175/50/R13 e cat se poate de apropiat de original, nici eroarea vitezometrului nu e prea mare si nici politia dupa tine, rar politisti care sa stie ca tico e pe 12 stock.
Eu din pacate o sa renunt la tico pentru moment, o sa incerc sa il vand cuiva care sa aiba grija de el si eventual sa mi-l recumpar peste un an doi, momentan imi trebuie banii pt alta masina.
Nevertheless, raman fan fidel tico
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 17:48   #740
braconieru'

Stage 4
 
braconieru''s Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 272
Default Re: Club TICO

[QUOTE=quick_5hifter;1289696@Braconieru: este al doilea set de scaune?? daca da, cum le prinzi in spate??
Asa ceva as vrea si eu sa fac, insa mi-a venit o alta idee despre cum sa folosesc spatiul din spatele soferului [/QUOTE]

este primul set de scaune, al doilea set nu il cumpar numai pe la sfarsitul verii sau in toamna, pt ca vreau sa investesc umpic in motor sa il fac umpic mai nervos. inca nu m-am gandit cum sa montez scaunele in spate, dar nu cred ca e foarte dificil, pt ca la cele din spate nu mai pun sine pt reglarea fata spate.
braconieru' is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 13:31   #741
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
@CobraArt: piulitele de Tico oricum sunt conice, nu exista mai conice decat astea in comert (pentru Tico) si nu cauta ca nu gasesti nici un alt fel de piulita care sa mearga pe prezoanele de Tico, care sunt prea subtiri...singura solutie e sa apelezi la un strungar ca sa:
1)faci un nou set de piulite mai mari (ca asta e problema de fapt, sunt probabil prea mici cele de Tico)
2)faci un set de "camasi" conice, care sa "mareasca" piulitele de Tico, dar trebuie sa fie groase de macar 3 mm.
Personal iti recomand prima varianta, strungarul ar trebui sa stie cum se procedeaza: se ia janta pe 13, se toarna o solutie care sa se rigidizeze intr-o gaura, apoi se scoate solutia si se copiaza in metal iar la final se dau gaurile filetate pentru prezoane.
PS: jantele sunt frumoase! as vrea si eu un set, ca jante de iarna

@Braconieru: este al doilea set de scaune?? daca da, cum le prinzi in spate??
Asa ceva as vrea si eu sa fac, insa mi-a venit o alta idee despre cum sa folosesc spatiul din spatele soferului

@cei interesati de gume pe 13: cautati masura 175/50/R13, diametrul rotii scade un pic, iar aspectul este deosebit!
Ma duc azi la strungar sa-mi fac piulite,alta rezolvare nu prea cred ca este
Ms
CobraArt is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 22:05   #742
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Club TICO

am si eu o problema ... am schimbat tobele si am incercat sa renunt la catalizator .... toba fara catalizator nu se potrivea la iesire la galerie acolo si a trebuit taiata ... acolo unde s-a taiat si s-a imbinat se tot rupe .... am pus si plat banda si am sudat ca nebunu acolo ... tot nimic ... iar a inceput sa faca urat ... care are idee cum rezolv treaba asta ?? am pus si poze sa intelegeti mai bine despre ce e vorba
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01008.JPG
Views:	81
Size:	836.7 KB
ID:	426374   Click image for larger version

Name:	DSC01011.JPG
Views:	60
Size:	772.6 KB
ID:	426375   Click image for larger version

Name:	DSC01012.JPG
Views:	66
Size:	819.3 KB
ID:	426376  

Click image for larger version

Name:	DSC01014.JPG
Views:	67
Size:	848.4 KB
ID:	426377  
__________________
aikman is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 10:05   #743
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Club TICO

Cumpara un racord flexibil de Matiz!
Cam asa arata:
Attached Images
 
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 10:31   #744
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Club TICO

il gasesc la magazinele daewoo sau trebuie sa fac comanda pe net ??
aikman is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 17:27   #745
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Club TICO

Il gasesti la magazine, eu l-am gasit pe Poporului acum cateva luni. Chiar daca nu gasesti pe stoc, se poate face comanda direct la magazin, dai un mic avans si il ai a doua zi. Ma refer la primul magazin Daewoo de pe dreapta (colt), cum vii dinspre gara, scrie pe perete cu albastru "Daewoo".
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 21:38   #746
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Club TICO

aha gata stiu ... la arabu ala ... multumesc alex
aikman is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 13:02   #747
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by aikman View Post
aha gata stiu ... la arabu ala ... multumesc alex
Cu placere!
Nu stiu daca e vorba de vreun arab, ala parca avea piese Dacia si e pe cealalta parte....oricum, magazinul de care spun e pe aceeasi parte cu spalatoria si cu vulcanizarea, e pe langa un mag. de vopseluri, intre cele 2 semafoare (de la cimitir si celalalt, colt cu Baba Novac)
Daca treci pe-acolo si nu rezolvi, intreaba macar pretul, stiu ca era interesat si Topser de asa ceva
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 16:06   #748
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

aikman are si aici la delfinariu
topser is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 20:19   #749
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Club TICO

momentan nu am ce sa fac cu el ... am ticozauru la cosmetica .. vopsesc partile ranite la duelul cu gardu ... oricum vineri e gata ... sa vadem rezultatu ... acum o intrebare ... ce fac cu ala ? tai acolo si sudez racordul in loc sau il pun peste ... ca ma gandeam sa ma apuc sa fac si eu singur treaba la mashina ... am autogen si cric ... si diploma de tinichigiu
aikman is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 12:36   #750
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Club TICO

Vreau sa imi pun si eu un filtru sport,cu furtun tras direct de la carb.,dar intrb. mea este ce fac cu acele doua furtunase are intra in oala aia care gazduieste filtru de aer original.Le astup sau le bag in furtunasul care vine de la carb.?
CobraArt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -