Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-10, 10:31   #2041
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

are cineva idee ce anume TROSNESTE cand pun frana? nu ma refer la o frana tare, ci la o franare oarecare, de la o viteza de 30 km/h sau mai mult. se aude fier pe fier trosneala, si se mai aude la cate o gropa mai zdravana. tind sa cred ca sunt capetele de bara, dar nu sunt sigur... ce mai e p-acolo pe jos care sa se auda asa in contextele mentionate?

PS: tre sa rezolv si cu traseul la radiator de care mi-a zis topser, ca face figuri socu automat si temperatura motorului.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 14:31   #2042
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
are cineva idee ce anume TROSNESTE cand pun frana? nu ma refer la o frana tare, ci la o franare oarecare, de la o viteza de 30 km/h sau mai mult. se aude fier pe fier trosneala, si se mai aude la cate o gropa mai zdravana. tind sa cred ca sunt capetele de bara, dar nu sunt sigur... ce mai e p-acolo pe jos care sa se auda asa in contextele mentionate?

PS: tre sa rezolv si cu traseul la radiator de care mi-a zis topser, ca face figuri socu automat si temperatura motorului.
Cānd coteşti maxim si mergi cu maşina, trosneşte?
Plăcuţele de frānă le-ai verificat? Discul?
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 14:53   #2043
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Cānd coteşti maxim si mergi cu maşina, trosneşte?
Plăcuţele de frānă le-ai verificat? Discul?
Nu se aude decat la franare, ca si cum ar bate planetara (dar e diferit de zgomotul de planetara), placutele au 2000 km, si acum o sapt am verificat franele cap coada si sunt ok. E clar fier ceva, si la curbe nu am nici o problema, nici in mers nici pe loc, ci numai la franare, e ca si cum greutatea masinii se lasa pe fata iar ce e acolo jos si-ar trebui sa sustina, e subred... (de fapt, chiar asa e). Doar ca nu stiu ce sa cumpar, rulmentii sigur nu sunt ca aia abea acu 1 saptamana i-am schimbat. Mai astept putin, daca nu are nimeni nici o idee o duc la doctor sa-mi zica ce are.

Last edited by B-99-SAA; 04-05-10 at 14:56.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 15:17   #2044
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Nu se aude decat la franare, ca si cum ar bate planetara (dar e diferit de zgomotul de planetara), placutele au 2000 km, si acum o sapt am verificat franele cap coada si sunt ok. E clar fier ceva, si la curbe nu am nici o problema, nici in mers nici pe loc, ci numai la franare, e ca si cum greutatea masinii se lasa pe fata iar ce e acolo jos si-ar trebui sa sustina, e subred... (de fapt, chiar asa e). Doar ca nu stiu ce sa cumpar, rulmentii sigur nu sunt ca aia abea acu 1 saptamana i-am schimbat. Mai astept putin, daca nu are nimeni nici o idee o duc la doctor sa-mi zica ce are.
Verifica partea din faţă a barei de torsiune, sa fie prinsă bine sau flansele de la amortizoare...
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 17:16   #2045
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

are cineva nevoie de 4 amortizoare? fata + spate cred ca mai sunt bune
50 de lei sau le dau la schimb
STREET is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 17:23   #2046
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by STREET View Post
are cineva nevoie de 4 amortizoare? fata + spate cred ca mai sunt bune
50 de lei sau le dau la schimb
am si eu 4, tot fata+spate. astept sa le ia cineva o gramada de timp nu cred sa scap de ele, eventual le intaresc si le tin pt mine
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 17:43   #2047
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
am si eu 4, tot fata+spate. astept sa le ia cineva o gramada de timp nu cred sa scap de ele, eventual le intaresc si le tin pt mine
le dau mai ieftine5 pachete de tigari

le tin aiurea in garaj si intr-un final o sa ajunga la gunoi. ma gandeam ca are cineva nevoie de ele pentru "experimente" 4 telescoape la pret de 1
__________________

Contact: performancetuning2000@yahoo.com
STREET is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 19:04   #2048
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Nu se aude decat la franare, ca si cum ar bate planetara (dar e diferit de zgomotul de planetara), placutele au 2000 km, si acum o sapt am verificat franele cap coada si sunt ok. E clar fier ceva, si la curbe nu am nici o problema, nici in mers nici pe loc, ci numai la franare, e ca si cum greutatea masinii se lasa pe fata iar ce e acolo jos si-ar trebui sa sustina, e subred... (de fapt, chiar asa e). Doar ca nu stiu ce sa cumpar, rulmentii sigur nu sunt ca aia abea acu 1 saptamana i-am schimbat. Mai astept putin, daca nu are nimeni nici o idee o duc la doctor sa-mi zica ce are.
Verifica bucsile de la bara de torsiune (cele de pe traversa ),mai poate fi de la ghidajele etrierilor .Sa nu ai ceva rupt semiaripa sau lonjeron (doamne fereste !!!)
topser is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 19:46   #2049
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Club TICO

Ce spuneti baieti... cum a iesit? :)
Am facut astazi autentificarea si ITP-ul, mai raman asigurarea si (poate) rovinieta. Apoi am sa pun iarasi parasolarele din inauntru (de vectra) si restul bibilelilor ce le aveam pe vechiul ALE.
Acum, cine este destul de amabil sa m-ajute sa fac si eu capota "bad-boy" ?
Platesc/fac cinste... dar prea pacat sa nu o fac, nu e asa?

PS: E super murdara, stiu... urmeaza curand o curatenie generala.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	050520102111.jpg
Views:	104
Size:	91.5 KB
ID:	1455169   Click image for larger version

Name:	050520102112.jpg
Views:	70
Size:	97.5 KB
ID:	1455170   Click image for larger version

Name:	050520102113.jpg
Views:	67
Size:	107.4 KB
ID:	1455171  

Click image for larger version

Name:	050520102114.jpg
Views:	55
Size:	95.5 KB
ID:	1455172  
__________________
Ofer Diagnoză MultiMarcă pentru automobile cu dată fabricație pānă īn 2014 !
Ofer Diagnoză Profesională pentru Ford cu dată fabricație pānă īn 2013 prin IDS !
New => Me Ford Focus MK3 Black Mist!
Ex => Familie Ford Fiesta MK6 Blue Devil !
Ex => Familie Daewoo Tico SL Sleepy Beauty!
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 20:03   #2050
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Ce spuneti baieti... cum a iesit?
Am facut astazi autentificarea si ITP-ul, mai raman asigurarea si (poate) rovinieta. Apoi am sa pun iarasi parasolarele din inauntru (de vectra) si restul bibilelilor ce le aveam pe vechiul ALE.
Acum, cine este destul de amabil sa m-ajute sa fac si eu capota "bad-boy" ?
Platesc/fac cinste... dar prea pacat sa nu o fac, nu e asa?

PS: E super murdara, stiu... urmeaza curand o curatenie generala.
pfoa... stii vorba aia: E TIPLA! misto, sa o conduci sanatos! de ce nu ai facut capota inainte sa o vopsesti? (sau nu ai vopsito?) lasa-mi nr de tel pe privat, te rezolv eu cu bad-boy vorbim cand ce cum. app, uite asa iese bad-boyul, adica asa a iesit al meu:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo0270.jpg
Views:	92
Size:	1.12 MB
ID:	1455188  
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 20:14   #2051
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
pfoa... stii vorba aia: E TIPLA! misto, sa o conduci sanatos! de ce nu ai facut capota inainte sa o vopsesti? (sau nu ai vopsito?) lasa-mi nr de tel pe privat, te rezolv eu cu bad-boy :D vorbim cand ce cum. app, uite asa iese bad-boyul, adica asa a iesit al meu:
Sunt foarte mandru de cum a iesit :D, credeam ca nu o sa mai ajung aici.
@B-99-SAA, am vazut pe thread-ul tau cum ai facut badboy-ul, putina fibra si putina rabdare... si iese. Eu nu cunosc momentan pe nimeni in domeniu si sincer sa fiu, m-au secat toate actele ce le-am facut in ultima periada ca sa pot sa mai platesc un mester "oficial" pentru modificare. Iar capota, voi miza ca o voi face intr-un final si apoi, ca si la tine, o voi imbraca cu autocolant ca al tau (probabil). Uite, ID-ul meu de yahoo messenger: alecs_cu_xxx
Vorbim mai multe acolo, zic eu...
Multumesc.
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 21:20   #2052
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Ce spuneti baieti... cum a iesit?
Am facut astazi autentificarea si ITP-ul, mai raman asigurarea si (poate) rovinieta. Apoi am sa pun iarasi parasolarele din inauntru (de vectra) si restul bibilelilor ce le aveam pe vechiul ALE.
Acum, cine este destul de amabil sa m-ajute sa fac si eu capota "bad-boy" ?
Platesc/fac cinste... dar prea pacat sa nu o fac, nu e asa?

PS: E super murdara, stiu... urmeaza curand o curatenie generala.

Foarte frumos a iesit, culoarea se potriveste foarte bine, bravo!
SKR* is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 22:00   #2053
mcvart

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1
Default SALUT

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Aici sunt de acord 100%, desi initial nu eram...
Fiecare isi poate pune sticker separat cu 4tuning.

Cat despre sigla clubului Tico, eu propun sa fie rotunda, sa scrie ceva gen ce am scris eu in poza din pagina anterioara (nu neaparat in stilul ala, si nu neaparat cuvintele alea, dar nici ceva prea pompos...), sa alegem o culoare de fundal care sa fie destul de evidenta si greu de confundat, dar nu exagerat de stridenta si care sa mearga cam la toate culorile de Tico...(inclusiv al lui Braconieru', daca vrea sa intre in viitorul club ) iar ca poza...un contur de tico, vazut ori din fata ori din spate ori din lateral...

Weekendul asta o sa mai am cateva ore libere, si voi schita si eu cateva idei...

Toate cele bune!
AM SI EU UN TICO SI M INCANTA FOARTE TARE IDEEA DE A FI INTR-UN CLUB AL "TICOLISTILOR" :P SI PENTRU ASTA VREAU SA VIN IN SPRIJINUL VOSTRU CU CATEVA IDEI: EU SUNT DE MESERIE DESIGNER, AM O FIRMA DE INSCRIPTIONARI AUTO SI DACA IMI PERMITETI SA-MI DAU CU PAREREA (AVAND IN VEDERE K AM CEVA EXPERIENTA IN DOMENIU), AS SPUNE ASA:

1. AR DA FOARTE BINE PE MASINA O SIGLA FARA FUNDAL, CEVA GRAFIC, IN CARE SA FOLOSIM MAXIM DE EFECT CU MINIM DE MIJLOACE!
2. IDEEA DE A AVEA UN FUNDAL COMPLET COLORAT CRED K NU ARATA PREA BINE, IAR DACA VRETI NEAPARAT CU UN CERC IN SPATE, AM EU NISTE IDEI BUNE DIN PUNCTUL MEU D VEDERE!

id meu de mess: valentin_ionut1987@yahoo.com
mcvart is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 22:54   #2054
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Esti binevenit prietene !
Asteptam atat sugestia ta legata de logo, ca lumea a lasat'o balta cu sigla clubului, cat si poze cu masinuta ta, poate chiar un thread !
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 13:36   #2055
Tank

Stage 5
 
Tank's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 695
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

salut baieti. sunt si eu fericitul posesor al unui tico, sau tank cum ii spun mai toti cei pe care ii cunosc... vreau si eu sa intru in Club TICO ... pt mai multe detalii despre masina puteti intra pe urmatorul link
https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...tico-95-a.html
__________________


My Tank >>> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...tico-95-a.html
Tank Custom Audio >>> https://m.facebook.com/TankCustomAudio
Stickere si Cadouri personalizate >>> https://m.facebook.com/runlexdesign

Vand Kituri Xenon/BiXenon Philips, LED-uri pt pozitii, plafoniere, stopuri etc; angel eyes, LAMBO DOORS, pleoape, faruri, stopuri... raport PRET/CALITATE excelent... pt detalii add idu_lui_alex

Vand PLEOAPE TICO la comanda. Pt detalii PM
Tank is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -