Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 17-04-10, 09:08   #1996
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Club TICO

Salutare all:

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Salut @TheEnZo


Sunt mai lenes, speram mai mult sa cumpar cutia si apoi sa ma adaptez ei, dar daca nu gasesc astfel, acest woofer imi doresc:
http://www.sonycenter.ro/Produse/Sub..._L104/1256.htm
Nu sunt chiar atat de pretentios la "sunet" insa accept orice sfat....
Si am ales tot Xplod doarece:

-> HU-ul este: http://www.********/product/ica-in-ca...20u/tab/manual
-> difuzoare bord: http://www.********/product/ics-f-ser...akers/xs-f1035
-> difuzoare usi: http://www.********/product/ics-f-ser...ers/xs-f1736se
-> difuzoare spate amplificate: http://www.sony.es/product/ics-f-ser...kers/xs-f6937r (sunt constient ca pierd mult datorita lipsei incintei acestora...)
-> amplificator: Magnat xCite 560
System 4-channel amplifier
Max. 4x 140/2x 340 watts
RMS power output into 4 ohms 4x 70/2x 170 watts
Max. power output into 1 ohms 4x 180 watts
RMS power output into 2 ohms 4x 90 watts
Frequency response 5 - 100.000 Hz (-3 dB)
Harmonic distortion <0,05 %
-> Woofer curent: http://www.testfreaks.com/car-subwoofers/jbl-gto804/
-> Condesator Royal Blue Pyramid 1.6 Farad.

Bordul si usile sunt prin HU, woofer-ul si spatele prin statie... putine sugestii?
Legat de Woofer, aleg (aprox 5mil pe beloud):
http://www.crutchfield.com/S-dVuE84r...pa-122-7w.html

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Baieti,

Ma puteti ajuta si pe mine cu o schita cum sa pot sa construiesc si eu o cutie precum asta:
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...2&d=1227527935
cum a avut @DjMogLy, pe al lui ticozaur...
Sau sa pot achizitiona una... identica?
Acum, intrebarile mele:
1. Statia este suficienta pentru acest infinity + boxele care deja le am?
2. Are, pana la urma, cineva schita sa pot construi si eu cutia pentru portbagaj (pentru acel woofer)? Sau este careva amabil sa o scrie? :D
3. Multumesc all si sper sa ma ajutati, numai bine !
__________________
Ofer Diagnoză MultiMarcă pentru automobile cu dată fabricație pānă īn 2014 !
Ofer Diagnoză Profesională pentru Ford cu dată fabricație pānă īn 2013 prin IDS !
New => Me Ford Focus MK3 Black Mist!
Ex => Familie Ford Fiesta MK6 Blue Devil !
Ex => Familie Daewoo Tico SL Sleepy Beauty!
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 20:01   #1997
EK90

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 79
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by SKR* View Post
Welcome. Interesant displayul cu treapta de viteza
Ideea o am de pe Dacia Forum (http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=112106&st=0). Implementarea pe Tico nu este complicata, dar necesita mult timp pentru calibrarea treptelor de viteza. Sistemul e compus dintr-un magnet pus pe tija schimbatoarului de viteze, iar pe margini sunt pozitionate 6 relee reed. Maine o sa postez cateva imagini cu pozitionarea senzorilor din jurul schimbatorului.
EK90 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 00:50   #1998
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: Club TICO

Ar fi foarte tare, multumim!
SKR* is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 22:08   #1999
EK90

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 79
Default Re: Club TICO

Am facut un exemplu de circuit pentru afisorul treptei de viteza si am fotografiat dispunerea releelor reed pe suportul de plastic al schimbatorului. Un releu reed costa cam 2 lei, dar se gasesc si in alarmele alea de 38000 care se monteaza la usa sau in senzorii de la vitezometrele de bicicleta (ala montat pe furca). E important ca releul sa fie cat mai sensibil.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	UntitledF.jpg
Views:	97
Size:	234.6 KB
ID:	1427560   Click image for larger version

Name:	20100418_10F4.jpg
Views:	144
Size:	292.9 KB
ID:	1427561   Click image for larger version

Name:	20100418_105.jpg
Views:	95
Size:	340.9 KB
ID:	1427562  

EK90 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 20:59   #2000
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

EK90 ala ii ceas de cielo?
STREET is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 22:22   #2001
EK90

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 79
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by STREET View Post
EK90 ala ii ceas de cielo?
Da, e ceas de Cielo de la dezmembrari. Tot de Cielo mai am solenoidul de la portbagaj, de la rezervor si clopotelul pentru pozitii.
EK90 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 22:45   #2002
z4pp

Stage 2
 
z4pp's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 67
Default Re: Club TICO

EK90 sal... si ceasu de cielo se potriveste la mufa cu ce are tico acolo? sau ai legat alte fire? si vroiam sa stiu dk ii scade din intensitatea luminii cand aprinzi farurile|
z4pp is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 23:33   #2003
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club TICO

Are vreo 4 fire (sau 3 sa fie?) un plus pe contact, plus permanent, un minus si un fir gri (responsabil de iluminare - il legi la ceva ce se aprinde cand aprinzi farurile). Nu e mare lucru sa tragi firele astea chiar daca nu exista dinainte. Doar sa iei ceasul cu tot cu mufa sa nu te chinui sa le lipesti...
banzay is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 10:16   #2004
EK90

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 79
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by z4pp View Post
EK90 sal... si ceasu de cielo se potriveste la mufa cu ce are tico acolo? sau ai legat alte fire? si vroiam sa stiu dk ii scade din intensitatea luminii cand aprinzi farurile|
Sal! Eu am tras fire separat pentru ceas. Are doua fire care vin la +(vcc) si -(gnd) permanent, unul de contact (ign) si unu care se leaga la + pozitii (dimmer) pentru reducerea intensitatii cu care lumineaza display-ul vfd (nu e obligatoriu sa fie legat).
EK90 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 20:03   #2005
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Cine are URGENT cunostinta de un parbriz de Tico ? Nu neaparat nou, dar preturi rezonabile va rog, cat mai repede !!! Multumesc .
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 20:17   #2006
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by TM32CIP View Post
Cine are URGENT cunostinta de un parbriz de Tico ? Nu neaparat nou, dar preturi rezonabile va rog, cat mai repede !!! Multumesc .
Ti-am lasat un PM. Bafta
SKR* is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 22:50   #2007
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Multumesc frumos, raman dator !
Din aceeasi curiozitate ca tine si toti altii, am iesit azi sa dau o tura cu masina, si din pura prostie nu aveam nici frane (decat frana de mana) nici volanul fixat cu surub, si la o pedala serioasa am ramas cu el in mana ( DA, ACCELEREAZA INCREDIBIL DE TARE MASINA ) ... tras frana de mana, dealatu ... peste cap in canal m-am lovit destul de serios, dar multumita ranforsarii din fata facuta ca la carte masina nu are ABSOLUT NIMIC. cu exceptia parbrizului spart, din cauza bateriei care din portbagaj mi-a zburat in cap, m-a ars cu acid, si s-a oprit in parbriz ... Am zis ca nu ma "laud" cu asta, dar sa fie invatatura de minte tuturor !!! Nu va jucati cu franele, fixati TOTUL temeinic dupa orice interventie, nu doresc nimanui sa vada canalul de 2m adancime la 160km/h frontal si sa nu ai cum sa opresit masina ....

Colac peste pupaza, maine imi termin franele si vineri e gata, complet asamblata si gata de scandal

O seara faina tuturor!
__________________
FRONT YARD ENGINEERING -- Fastest TICO in the WORLD -->> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...e/page-12.html
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 23:08   #2008
rebel_one
Daewoo Driver

Stage 2
 
rebel_one's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 70
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by TM32CIP View Post
Multumesc frumos, raman dator !
Din aceeasi curiozitate ca tine si toti altii, am iesit azi sa dau o tura cu masina, si din pura prostie nu aveam nici frane (decat frana de mana) nici volanul fixat cu surub, si la o pedala serioasa am ramas cu el in mana ( DA, ACCELEREAZA INCREDIBIL DE TARE MASINA ) ... tras frana de mana, dealatu ... peste cap in canal m-am lovit destul de serios, dar multumita ranforsarii din fata facuta ca la carte masina nu are ABSOLUT NIMIC. cu exceptia parbrizului spart, din cauza bateriei care din portbagaj mi-a zburat in cap, m-a ars cu acid, si s-a oprit in parbriz ... Am zis ca nu ma "laud" cu asta, dar sa fie invatatura de minte tuturor !!! Nu va jucati cu franele, fixati TOTUL temeinic dupa orice interventie, nu doresc nimanui sa vada canalul de 2m adancime la 160km/h frontal si sa nu ai cum sa opresit masina ....

Colac peste pupaza, maine imi termin franele si vineri e gata, complet asamblata si gata de scandal

O seara faina tuturor!
omule.....foarte nasol incident
te inteleg perfect ca ai vrut sa vezi ce poate masinutza dupa atatea ore de munca si sudoare...dar totusi, fara frane la asemenea motor

sper sa nu mai ai parte de asemenea incidente. Multa bafta in continuare !
rebel_one is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 23:31   #2009
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: Club TICO

Spor la lucru si asteptam cu nerabdare sa vedem rezultatul final! Bafta!
SKR* is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 08:39   #2010
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by TM32CIP View Post
Multumesc frumos, raman dator !
Din aceeasi curiozitate ca tine si toti altii, am iesit azi sa dau o tura cu masina, si din pura prostie nu aveam nici frane (decat frana de mana) nici volanul fixat cu surub, si la o pedala serioasa am ramas cu el in mana ( DA, ACCELEREAZA INCREDIBIL DE TARE MASINA ) ... tras frana de mana, dealatu ... peste cap in canal m-am lovit destul de serios, dar multumita ranforsarii din fata facuta ca la carte masina nu are ABSOLUT NIMIC. cu exceptia parbrizului spart, din cauza bateriei care din portbagaj mi-a zburat in cap, m-a ars cu acid, si s-a oprit in parbriz ... Am zis ca nu ma "laud" cu asta, dar sa fie invatatura de minte tuturor !!! Nu va jucati cu franele, fixati TOTUL temeinic dupa orice interventie, nu doresc nimanui sa vada canalul de 2m adancime la 160km/h frontal si sa nu ai cum sa opresit masina ....

Colac peste pupaza, maine imi termin franele si vineri e gata, complet asamblata si gata de scandal

O seara faina tuturor!
ti-am zis io ca nu esti sanatos bine ca nu a fost mai grav, si ca e totul ok inclusiv cu masina, era pacat sa se duca totul pe apa sambetei... te asteptam cu un filmulet cand termini si iesi la o tura. si te asteptam pe la capitala sa vedem si noi frumusetea. bestia adica. intelegi tu spor la treaba!
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -