Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Masina mea Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-11, 10:04   #196
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

Pe fata puteti trece la etrieri de ITR cu discuri de 282 la fel si pe spate. Daca nu se pot folosi etrieri de prelude cu discuri 282 de MG pentru ca sunt 4x100.
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 10:36   #197
alex.fnk63
VW Driver

Stage 5
 
alex.fnk63's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 335
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

Super tare masina frate...
alex.fnk63 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 11:59   #198
Adriano98_R

Stage 3
 
Adriano98_R's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 148
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

Quote:
Originally Posted by Doc View Post
Care sunt modificarile pe care le-ai facut? Ai idee daca se potriveste si la DelSol EG2?
Cum a spus Fanete. Nu sunt sigur da cred ca trebuie sa si schimbi hubs dar cum am zis nu sunt sigur.

Nu merita sa pui de DC5 pentru ca nu sunt mai mari decat alea de DC2 in nici un respect, mai bine iti iei de DC2 si sunt "direct bolt on" decat sa te chinui pentru 4 ore sa montezi numai unul de DC5.

Quote:
Originally Posted by fanete
bine c-ati pus voi toate intrebarile inainte...

nu merg direct pe EG2 direct. trebuiesc si discuri. sunt mai mari la integra. parca sunt 242mm, oricum sunt mai mari cu 20mm fata de eg2/eg6.
altceva nu cred ca ar mai trebui odata ce ai discuri si etrieri....

PS. astept si eu raspunsurile la intrebarile de mai sus.
Quote:
Originally Posted by yulasinio
Adi care diferenta intre ele? e pistonul mai mare la DC5?
Nu ieste nici o differenta, placutele si pistonul (32mm diametru) sunt de acelasi marime ca alea de pe DC2.



Ieu doar le-am pus pentru ca planul meu pentru masina cum am spus deja ie sa o fac jumate DC2 jumate DC5, dar nu au nici un advantaj. Plus ala de DC2 care la-m dat jos iera blocat.

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti
foarte frumos ,oare cand o sa ancep si eu cu franele ca nu stiu daca o so mai opresc acum succes an continuare
Quote:
Originally Posted by alex.fnk63
Super tare masina frate...
Mersi baieti !!
__________________
Adriano98_R is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 20:56   #199
Doc

Stage 5
 
Doc's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 608
Member of:
[Honda]
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

Va trebui sa caut la un moment dat un set de etrieri DC2 cu discuri de 282mm.
Doc is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 22:53   #200
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

salut am si eu o rugaminte la tine daca se poate bine anteles as avea si eu nevoie de o baie de ulei cum ai pus tu ami poti gasi si mie pe acolo siti trimit banii pe ea ca nu gasesc si noua e 250 euro si nu merita multumesc
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 22:48   #201
Adriano98_R

Stage 3
 
Adriano98_R's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 148
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
salut am si eu o rugaminte la tine daca se poate bine anteles as avea si eu nevoie de o baie de ulei cum ai pus tu ami poti gasi si mie pe acolo siti trimit banii pe ea ca nu gasesc si noua e 250 euro si nu merita multumesc
Scuze ca nu am trecut inapoi pe-aici de mult, ieu am trebuit so cumpar de la Honda ca nu se gasesc la mana adoua pe aici dar o sa tin ochi deschisi pentru tine.

Am achizitionat un system de evacuare Mugen Twin Loop care numai axle back o sa-l tin si osa-l tai sa se cupleze cu systemul care ie pe masina. Am cumparato ca sa o linistesc la zgomot calumea.







Adriano98_R is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 23:20   #202
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

salut am gasit baia dar vreau sami explici daca este baie da honda accord 4 usi din 2004 2.4 type s multumesc am gasito si eu tot la honda cu 170 euro cu tot cu sorbu de accord sa nul mai modific pe al meu ce zici merge ? asa este si a ta?
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 23:45   #203
Adriano98_R

Stage 3
 
Adriano98_R's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 148
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
salut am gasit baia dar vreau sami explici daca este baie da honda accord 4 usi din 2004 2.4 type s multumesc am gasito si eu tot la honda cu 170 euro cu tot cu sorbu de accord sa nul mai modific pe al meu ce zici merge ? asa este si a ta?
Da ie baie de accord 2.4 type s cum ai zis, trebuie sa-mi explici ce ieste sorbu pentru ca nu cunosc cuvantul
Adriano98_R is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 10:52   #204
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

teava aia de trage uleiu din baie. si cu joja ce fac tai din ea?
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 11:00   #205
Adriano98_R

Stage 3
 
Adriano98_R's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 148
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
teava aia de trage uleiu din baie. si cu joja ce fac tai din ea?
Nu trebuie sa schimbi sorbu, ieu nu la-m schimbat pentru ca distanta dintre ia si fundul baiei ieste ok. Uitete prin treadul meu si o sa vezi poze cu ce am facut ieu. O sa trbuiasca sa tai did baia aia de aluminiu ca sa astupi gaura prin care se vede ambreiajul
Adriano98_R is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 15:10   #206
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

aha ok multumesc mult saptamana de vine o sa fac asta o sami schimb baia an sfarsit daca este simplu asa spor la treaba an continuare
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 21:13   #207
Adriano98_R

Stage 3
 
Adriano98_R's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 148
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
aha ok multumesc mult saptamana de vine o sa fac asta o sami schimb baia an sfarsit daca este simplu asa spor la treaba an continuare
Nici o problema, mersi si tu la fel,

Am ma mai apucat de niste treburi,

Am achizitionat un shimbator de viteze DC5 original (Al meu iera Buddy Club pentru K-Swap) si la-m miscat in masina cum ie pe DC5. Trebuia facuta ca nu mergea calumea cu centre console nou. Cablurile the cutie le-am tras prin firewall.







Ma plictisisem si am zis sa mai modific bara din spate putin, am avut de gand sa fac chestia asta de cateva zile. Am taiat portiunea de sus sa treaca aerul mai bine prin iea lol







In sfarsit am facut rost de shifter gaiter



Oglinzile care le aveam ierau cam mici si am zis ca ie timpul sa le schimb



Adriano98_R is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 20:56   #208
Adriano98_R

Stage 3
 
Adriano98_R's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 148
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

Na-m mai trecut pe aici de mult asa ca un mic update,

Am dat cu "sealer" pe dedesuptul caroseriei si am cumparat un O2 sensor cara ma rupt la €217 de la Honda










Am vopsit si niste piese de suspensie



Tancul de benzina era curuit de rugina asa ca a trbuit sa ma apuc si de iel













Adriano98_R is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 23:27   #209
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

Bah lucrarea aia trebuie sa o fac si eu vara asta, te astept sa imi dai o mana de ajutor
Nu ai mai terminat cu examenele alea mah ca o trecut anu si nu am mai stat la o poveste

Cu ce ai curatat masina pe dedesubt inainte sa dai sealer-ul ala?
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 23:56   #210
Adriano98_R

Stage 3
 
Adriano98_R's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 148
Default Re: '98 - JDM-Spec Integra Type-R (DC2) - 2.0i-VTEC (K20A) - TIME ATTACK - NEW TOPIC

Quote:
Originally Posted by yulasinio View Post
Bah lucrarea aia trebuie sa o fac si eu vara asta, te astept sa imi dai o mana de ajutor
Nu ai mai terminat cu examenele alea mah ca o trecut anu si nu am mai stat la o poveste

Cu ce ai curatat masina pe dedesubt inainte sa dai sealer-ul ala?

Da sa vezi ce durere de cap si ce treaba murdara ieste

Ba da am terminat, am iesit in primi cinci dintro clasa de 67 students cu un 1st Class Honours BSc. Degree in Energy Management and Electrical Services Engineering asa ca sunt in al noaulul cer dupa toata munca depusa

Am curatat rugina cu drillul cu un wire brush head, dupa ce am sters suprafata cu benzina si pus strat gros de vreo 2-3mm cu pensula, tancul la-m facut cu sprai de aceleasi solutie. Trebuie sa lasi masina necondusa cam 3 zile sa se usuce calumea. Am facut si toate wheel wells deci ie toata facuta de la cap la coada. Sa fac totul calumea mia luat cam 5 zile deci sa-ti iei concediu

Da trebuie sa organizam ceva
Adriano98_R is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -