Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-08, 01:51   #61
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Salve.
1. Deci inca de la inceput trebuie sa gasesti un bloc motor de 1300 (din cauza de taxe -> e identic cu cel de 1600).
Pe acest bloc poti monta FARA MODIFICARI un set de pana la 1900 cc.
Iti recomand, tinand cont si de consum, un set de 1600 ori, si mai bine (probabil setul perfect), un 1641. Daca iei un 1600, cauta unul cu pistoane bombate, pt compresie. Setul te costa cam 250 EUR. Pretul unuia de 1641 e aproape dublu fata de 1600.
2. O pereche de chiuloase 044 (din alea cu 8 aripioare dubla admisie si bujii lungi). Acum la pret.... variaza. {incearca www.cip1.com si la pretul lor mai adaugi un 20-30% (nu mai mult), taxe si transport, sunt tipi seriosi, ai nevoie doar de VISA}
3. Un KIT cu doua carburatoare. Ideal Weber de 38-40. Solex am eu, de 36/34, daca imi aduc bine aminte. Poate le dau, ca tot ma injectez. Un set nou de Weber costa intre 700-1500 EUR, dar poti gasi mai ieftin, imprumutate de la Alfa-Romeo si comanzi noi doar galeriile si sistemul de actionare.
4. Daca vrei mai mult, o noua axa cu came tunata ar fi ideala. Depinde ce vrei. Pt uz normal iti recomand o axa W 110 la 186 grade. Eu am o W 120 la 194 grade, dar asta este pt drag, se infige in cai doar la turatii inalte. Cost: cam 150 EUR.
5. Evacuare. Cea mai simpla si mai eficienta e o evacuare 4 in 1 cu un muffer (fara tobe). Costa cam 100 EUR. Am asa ceva si sunt foarte multumit!
5. Pentru sfarsit las ce e mai ieftin. Du volantul de pe motor la un strungar sa iti ia din ea un span de 800-1000 gr, nu mai mult ca sa iti stea motorul la relanti. Asta o sa iti faca acceleratia mai vioaie. Parca treci de la diesel la benzina. Merita.
Cu astea sari bine de 100 CP!
Poti face multe... E stupid de simplu motorul si stupid de rezistent.

PS: Nu uita! RACIREA. La montaj trebuie sa te asiguri ca traseul uleiului este liber, pui un radiator mare de ulei (de la motoarele mai noi de 1302-1303) si ai grija sa nu depasesti 130 C la ulei. Ideal: un radiator extern cu pompa ulei cu debit marit (30mm). Cost 200 EUR. Mai ieftin? Un radiator de ulei de la motorul de Mercedes modelul cobra. Ramane sa iei doar o pompa noua.

Daca vrei simplu si eficient (si mai ieftin) pune doar un Kit de carburatoare si un esapament sportiv. Ei garanteaza un plus de 35% putere, doar cu aceste modificari.
Pt piese si altele te pot ajuta. Adrese de unde poti cumpara calitate la un pret decent, idei, etc. Nu incerca sa iei din Roamnia, e mai scump.
Bafta!
__________________
MARCH OR DIE

https://forum.4tuning.ro/album.php?albumid=849
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 01:04   #62
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: SuperBug

o adevarata lectie de mecanica nice
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 22:20   #63
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Cum se intampla mereu in viata, dupa ce iti iei ceva apare un lucru si mai frumos....
Am luat volanul care credeam ca merge cel mai bine cu stilul masinii, combinatie de clasic cu sport. Acum cei de la Lenker au lansat noua linie de volane si sunt inebunit! Am vazut un volan minunat pe care il vreau!
E un MUST!

http://www.lenker.com.br/produto_ros...p?IDProduto=31

Se poate ceva mai frumos?
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 15:31   #64
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Am comandat o piesa de stricta necesitate atunci cand cresti puterea unui motor. Un Kit de racire ulei compus din pompa ulei cu debit marit, filtru ulei sulpimentar si radiator extern de ulei. La motoarele racite pe aer, este un MUST, caldura degajata de anabolizantele primite de caii putere trebuie degajata undeva.
Radiatorul se poate monta in fata (chiar la exterior, intre aripi), ori sub caroserie, in dreptul cutiei de viteze. Cred ca o sa merg pe prima solutie, da un aer mai agresiv...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Kit racire ulei.JPG
Views:	100
Size:	77.1 KB
ID:	428887  
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 13:06   #65
albert_md2004

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 585
Smile Re: SuperBug

esti un tradator..pui mai multe informatii la dusmani,decat la ai tai..si totusi ce cookies-uri bune ai..
sper sa apucam sa ne vedem amandoi brotacele terminate..
albert_md2004 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 21:19   #66
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Quote:
Originally Posted by albert_md2004 View Post
esti un tradator..pui mai multe informatii la dusmani,decat la ai tai..si totusi ce cookies-uri bune ai..
sper sa apucam sa ne vedem amandoi brotacele terminate..
Sigur ne vedem. Merg des la Botosani, nu ma deranjaza sa fac un ocol si sa ne vedem la o bere (f. alcool ) in Iasi. Si mai sunt si intalnirile de aiurea... Acolo e berea e cu alcool!!!
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 17:08   #67
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Din pacate, la calcule da cu virgula, am renuntat la ideea unei injectii montate pe motorul de broscuta. Am tot strans bani, dar se pare ca cel putin pentru moment nu fac fata. Costul total se ridica undeva in jurul sumei de 2.000 USD, dor in piese, fara montaj.
Asa ca revin la doua carburatoare Solex de 34/36. Dezavantaje? O sa imi consume mai mult iar sincronizarea carburatoarelor o sa imi dea batai de cap. Avantaje? Puterea motorului va fi mai mare, nu o sa mai am limitari datorate catalizatorului, aspect mai "curat" al motorului.

Iata si un articol (in traducere), unde se spune de ce ai nevoie ca sa treci de la carburatie la injectie in cazul motorului VW boxer racit cu aer.

Daca doriti o brascuta mai agila cu un consum scazut, va recomandam instalarea unei injectii care a fost montata pe ultima serie in Mexic cat si pe BUS in Brazilia.
Adaptarea ei e posibila si nu are nevoie de modificari compicate.
Modificarile sunt la nivelul instalarii de senzori pentru sistemul Bosch Monotronic MP9 multipunct de tip secvential. Aceasta injectie este de tipul "speed-density", calculeaza dozajul exact de combustibil in functie de volumul de aer aspirat de motor.
Pe galeria de admisie se gasesc doi senzori; de temperatura aer si presiune. La motor se gaseste senzorul de temperatura ulei (in partea inferioara-dreapata motor) si senzorul de acceleratie si RPM/punct mort superior de tip Hall.
Acesti senzori au rolul de a optimiza functionarea motorului in diverse conditii si solicitari, RPM-ul si temperatura dau momentul si cantitatea de combustibil care va fi injectata in fiecare cilindru.
Pe langa asta in functie de "citirea" senzorilor, centralina controleaza avansul si aprinderea electronica, "alimentand" sistemul de aprindere generand scanteia la momentul exact. Pentru ca mersul la relanti sa nu prezinte probleme si oscilatii, lucru comun la masinile echipate cu carburator, exista o supapa numita Duty-cicle care pe langa controlul fluxului de aer optimizeaza si mersul la relanti.
Datorita conceptiei boxer exista tendinta ca pistonul 3 sa se incalzeasca mai mult in functie de incarcarea masinii si a rotatiei. Pe langa pozitia mai retrasa a radiatoarelor de ulei (la modelele mai noi), pentru a raci mai bine pistonul 3, sistemul de injectie prezinta un sistem de protectie pt acest cilindru, centralina intarzie punctul de aprindere sin in acelasi timp imbogateste amestecul de aer/combustibil. Acest sistem de protectie este reglat ca sa functioneze dupa ce uleiul motor atinge temperatura de 95.5 C.
Pentru cine este obijnuit cu motoare cu racire pe aer tunate si cu rotatii inalte, aici avem o veste proasta: Centralina este reglata sa taie admisia la 5.000 RPM
Asa ca nu incercati sa accelerati la maxim, nu are rost, revenirea la normal dupa ce atingi 5.000 RPM se face numai dupa ce ridici piciorul de pe pedala.
Cine face rost de componentele injectiei in vederea adaptarii la un motor "pe aer" cu carburator, nu are nevoie sa schimbe blocul ori chiuloasele. Cea mai mare modificare estre cea de a instala senzorul de temp. ulei infiletandu-l in partea inferioara a blocului. In rest totul este identic, fara modificari.
Cel mai mult da de munca demontarea sistemului de alimentare si a esapamentului. In cazul carburatiei duble, trebuie inlocuit cu colectorul unic de admisie din trei bucati, aproape similar cu colectorul clasic pt dubla admisie. Cablul de acceleratie e similar, nu trebuie inlocuit.
Alta schimbare se face la linia de alimentare cu benzina. Se schimba cu una presurizata pt motoarele pe injectie. Se schimba si pompa de benzina cu una electrica.
Esapamentul se inlocuieste cu unul mai lung, cu catalizator si sonda Lambda.
La sfarsit nu uitati sa izolati bine firele si sa protejati noua instalatie electrica cu sigurante.

Spor la treaba!
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 05:04   #68
Magos

Stage 5
 
Magos's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,155
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[VW]
[Honda]
Default Re: SuperBug

Pai... Mai asteapta...
Nu te grabi
Magos is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 13:27   #69
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Da, asa am zis si eu. Chestia care ma roade tare acum este vopsitoria. Masina are deja 37 ani... E o bunicuta care are nevoie de ingrijiri speciale la caroserie (bine ca maniacii aia de ingineri nemti au facut o masina durabila). Cu rugina nu am probleme, dar unele lucruri, cum ar fi aripile, chederele, scaunele, etc trebuiesc inlocuite.
Dupa ce o vad vopsita si cu noul motor montat si functional, incep sa caut sa cumpar/montez injectia.

It is a long way to Rock n Roll
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 21:04   #70
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: SuperBug

ft misto...
am citit tot topicul , spor la treaba in continuare !!!
topser is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 18:37   #71
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Multumesc!
Cum nu stau degeba, am comandat flansele, ca sa pot monta rotile de Porsche pe 16. Flansa o sa ma ajute sa montez jenti cu prinderea 5 x 130 pe masina care are 4 x 130. Pe langa asta, flansa o sa scoata in afara roata cu 32mm. Va da un aspect mai agresiv.
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 14:52   #72
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Salutare. am gasit pe net o pagina unde te poti juca cu exteriorul unei broscute. Foarte distractiv... Puteti incerca si voi. Eu am pus ce am pe masina si am mai adaugat de la mine (am fost generos, oricum intra in planurile de viitor), suspensia coborata si vopseaua....

aderesa e: http://www.volkswarenhaus.de/bugselecta.htm
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	xx b.jpg
Views:	129
Size:	77.5 KB
ID:	444847  
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 10:26   #73
dany_let

Stage 5
 
dany_let's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,489
Member of:
[Opel]
Default Re: SuperBug

f tare , m-am jucat o gramada , pacat ca e doar cu broaste...
dany_let is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 22:51   #74
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Nu stau degeaba. Am comandat lampi spate pre '61. Cum aceste lampi nu pot gazdui decat un singur bec, am confectionat un sistem de iluminare pe leduri. Sper sa dea bine in trafic...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	led lampa sp.JPG
Views:	106
Size:	147.1 KB
ID:	475275   Click image for larger version

Name:	Led lampa spat.JPG
Views:	105
Size:	141.2 KB
ID:	475276   Click image for larger version

Name:	led lampa spate.JPG
Views:	119
Size:	130.6 KB
ID:	475277  

Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 20:47   #75
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Am confectionat si flansele adaptatoare pt jantele de Porsche. Treaba merge bine... La vara sper sa o si vopsesc ca sa pot iesi cu ea pe strada.
Tot legat de roate, stept ca sa intre in stoc la Cip1 arcurile fata scurte si speciale pt roti mai late
http://www2.cip1.com/ProductDetails....ode=C29%2D1387
Inca mai caut in bloc motor de 1300 ori 1600, daca auziti ceva va rog sa imi dati de stire.

Last edited by Dihorul; 25-03-08 at 20:49.
Dihorul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -