Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 19-11-07, 16:32   #1
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default SuperBug

Salve.
Va prezint ultimul meu proiect.
Masina e un VW 1302 LS din 1970.
Ideea generala e sa iasa un "German Look"
Acum are nevoie de vopsitorie si de refacerea interiorului.
Partea motor va suferi cele mai spectaculoase schimbari, pe motorul original de 1600 si 47 Cp - 4500 RPM o sa fac niste modificari ridicandu-l la peste 100 Cp si 8000 RPM.
Pricipalele modificari vor consta in montarea urmatoarelor piese pe care le am deja in asteptare.
Axa came tip W 120
Set motor 1600 cu pistoane bombate
Tije supape din aluminiu special
Chiuloase tip Torque pe benzina fara plumb si arcuri duble la supape
Pompa ulei de debit marit (30mm) cu radiator extern de ulei.
Disc de ambreaj tip Street&Drag > 200Cp
Am un Kit de doua carburatoare care va fi inlocuit pe viitor cu un sistem de injectie MPI.
La interior o sa adaug la bordul spartan al broscutei niste instrumente suplimentare: Turometru cu Shift Light de 120 mm si ceasuri de temperatura ulei, presiune ulei si voltaj de 53 mm.
Ceasul de Km este modificat sa indice o viteza maxima de 220 Km/h si are un cadran din fibra optica (la fel cu ceasul de benzina) care isi schimba culoarea din alb in albastru la aprinderea pozitiei.
Poze...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ambr +placa pres 1.jpg
Views:	143
Size:	44.1 KB
ID:	393054   Click image for larger version

Name:	PISTON CONCAV.jpg
Views:	149
Size:	33.5 KB
ID:	393055   Click image for larger version

Name:	Ceas RPM.JPG
Views:	136
Size:	792.4 KB
ID:	393057  

Click image for larger version

Name:	Ceasuri dive.JPG
Views:	176
Size:	129.0 KB
ID:	393058   Click image for larger version

Name:	Axa Came W 120 1.jpg
Views:	181
Size:	28.7 KB
ID:	393062   Click image for larger version

Name:	Brotac Salajan x.jpg
Views:	649
Size:	273.1 KB
ID:	393070  

Click image for larger version

Name:	Bord bro x.jpg
Views:	343
Size:	284.9 KB
ID:	393072  
Attached Images
File Type: gif Panou translucid.gif (31.6 KB, 63 views)
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 16:40   #2
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

AAA, uitasem de ultima achizitie!
Un set de jante pe `16 de Porsche, model Phone Dial. Pt. astea trebuie sa confectionez flanse adaptatoare....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dial phone w.jpg
Views:	197
Size:	9.6 KB
ID:	393073  
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 16:57   #3
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: SuperBug

Ambitios proiect...
Multa bafta !!!
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 20:32   #4
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: SuperBug

Cumva stai pe nedeleanu ion???? ca pe acolo stau si eu si ti-am vazut masina si ii dai ceva talpa la gandacel....

imi plac oglinzile.... nu stiu ce vezi prin ele dar sunt foarte RETRO....sunt cumva de CHOPER???

salut si ne mai auzim.....
__________________
dezmembrez golf 1 gti

Quote:
Originally Posted by sharky-vw View Post
....inainte sa comentezi..invata sa scri.....
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 21:07   #5
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Nu, stau pe la statuia de la Salajan, in PM-uri.
Oglinzile ca si lampa de frana suplimentara sunt de la magazinul Harley-Davinson.
Face numai zgomot... Deocamdata. Am montat un esapament 4 in 1 cu final tip Puma, cam lipsit de tobe...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Brotac spate x.jpg
Views:	273
Size:	261.0 KB
ID:	393187   Click image for larger version

Name:	b esapament x.jpg
Views:	416
Size:	253.3 KB
ID:	393188  
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 20:18   #6
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: SuperBug

inseamna ca ai cumparat-o de la tipu ala care sta pe langa petre ispirescu(zona 13 sept)......


astept sa vad si continuarea
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 12:08   #7
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Nu bre, masina a avut in Romania un singur proprietar pana la mine si sta in sectorul 1.
Acolo in spate la "Prosper" sta fratele meu. A lasat-o ceva timp la el.... Mai rau a fost ca au transformat-o copii in tobogan si au strambat capota fata
Dar asta e Bucurestiul jegos unde nu exista respect pt nimic. Cum vad unii o masina mai deosebita incep sa isi lase balele urat mirositoare pe ea.
Nu am montat alarma de amorul artei. Si daca tot am umblat la siguranta am pus si inchidere centralizata. Asta dupa ce am fost refuzat de 3 ateliere pe motiv ca "e masina veche si are instalatia electrica complicata" "Meseriasi de duminica", instalatia e cat se poate de simpla, si eu o inteleg care sunt un afon in fire si contacte!

In poza se pot vedea si noile faruri. Sunt cu sticla clara si cu semnalizarea inclusa. Asta ma ajuta sa scap de semnalizarea clasica de pe aripile fata. Urmeaza sa fac rost de niste lampi spate pre `57 din alea mici-mici...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	alarma mont x.jpg
Views:	294
Size:	267.0 KB
ID:	393754   Click image for larger version

Name:	alarm m.JPG
Views:	284
Size:	271.1 KB
ID:	393757   Click image for larger version

Name:	Faruri cu semnal.JPG
Views:	275
Size:	209.7 KB
ID:	393760  

Attached Files
File Type: doc instalatie_electrica.doc (102.5 KB, 68 views)
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 14:50   #8
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: SuperBug

ok am inteles....

ce kit de instalatie electrica aveai??? ca asta chiar nu merita sa il duci la firma specializata sa il pui....( probabil nu vroiai sa iti pierzi timpu ) )

imi plac farurile si mai ales pleoapele.... unde se gasesc pleoape???

ms
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 17:58   #9
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Ai schema electrica a broscutei atasata in post-ul meu de mai sus.
Domnule, la ce nu ma pricep nu ma bag.
Palarioare am eu. Faruri la fel, si merg la fix pe Golf I. Ca doar de la brotacel a imprumutat multe lucruri nepotelul Golf...
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 06:29   #10
Magos

Stage 5
 
Magos's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,155
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[VW]
[Honda]
Default Re: SuperBug

Bafta in noul proiect!
Este cu adevarat ceva special!!
Asteptam si restul.......................
Magos is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 13:51   #11
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Si cum restaurarea&upgradarea trebuie sa atinga toate aspectele, ajung si la capacelele de la roti. Am gasit un model haios de 7,62 .

Si acum trecand la lucruri mai serioase... Asa arata Kit-ul de injectie MPI pe care vreau sa il montez. Probleme financiare, dar cum e un proiect care va dura mai mult de un an..... sper ca in 4-5 luni sa am banii necesari. Mai spun si de Kit-ul Turbo pt broscute, dar e un vis poate prea frumos, asa ca raman treaz si ma multumesc numai cu injectie.
Am vazut intr-o revista niste teste comparative care m-au pus pe ganduri. Cu Kit turbo si cu injectie, la 1600 cc se ajunge la 170 Cp. In schimb, in cazul carburatiei duble la care se adauga acelasi Kit turbo, puterea ajunge la 250 Cp!!!

Am facut si niste poze cu o broscuta cu Kit turbo&injectie. Masina e a unui amic pasionat de tuning. Va spun ca da "fum in nas" la multe autoturisme cu pretentii (face putin sub 14 secunde pe 400m), iar motorul suna divin.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	capacel ventil.JPG
Views:	132
Size:	22.4 KB
ID:	394212   Click image for larger version

Name:	kit inj.jpg
Views:	150
Size:	26.2 KB
ID:	394214   Click image for larger version

Name:	kit injectie.jpg
Views:	129
Size:	25.9 KB
ID:	394215  

Click image for larger version

Name:	Kit turbo.JPG
Views:	188
Size:	51.5 KB
ID:	394216   Click image for larger version

Name:	Motor Turbo.jpg
Views:	257
Size:	428.1 KB
ID:	394217   Click image for larger version

Name:	Motor Turbo 3.jpg
Views:	249
Size:	638.8 KB
ID:	394218  

Click image for larger version

Name:	Motor Turbo Int.jpg
Views:	338
Size:	321.7 KB
ID:	394219  
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 15:01   #12
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: SuperBug

si la ce bani ajunge un kit de injectie???
ai idee masa masinii cat este....undeva pe la <1000kg???
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 16:46   #13
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: SuperBug

Kit-ul costa cam 1700 Eur. Cel de turbo tot asa. Numai ca la turbo trebuiesc si pistoane forjate, asta implica costuri extra....
Buna intrebare, din cate tin eu minte, din fabrica brotacul cantareste cam 820 Kg, oricum nu sare de 850 Kg. Deci raporul Kg/Cp e bunicel in cazul unui motor turbo, chiar respectabil daca comparam cu anumite masini de serie cu pretentii sportive...
Si un calcul Cost/Performante inclina in favoarea broscutei. Cu un buget de 3000-4000 Euro investiti in masina (tinand cont ca se gasesc broscute si la 1000 Eur, bunicele), ai o masina mai performanta decat o alta de peste 15.000 Euro. Fara sa tinem cont de sarmul broscutei.
Eu am ales broscuta pt ca e foarte usor de tunat si are pedigree sportiv de la tatal ei Ferdinand Porsche. Nu uita ca multe din solutiile tehnice sunt si azi folosite de sportivele Porsche.
Motorul ei boxer racit cu aer este derivat de motor de avion, fabricat dintr-un aliaj usor de magneziu-aluminiu inca din 1938 (lucru cu care azi se lauda multe masini moderne!!!). Suspensia este foarte eficienta, tinuta de drum a broscutelor este legendara, lucru ce permite cresterea puterii motorului fara a pierde din siguranta.
Singurul defect al broscutelor este cutia de viteza. Are doar patru viteze si pt drum lung, in special pe autostrazi cam "cere" a cince-a.
Dar asta se compenseza cu demarajul. E comun faptul ca atunci cand puterea motorului este marita, broscuta sa ridice trenul fata in aer la un demaraj mai violent.
Iata un exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=e5vQcwBiDJw

Fiabilitatea masinii este un alt aspect care permite o tunare cu pretentii. Toti stim ca a fost cel mai fabricat model (peste 23 milioane exempare iesite pe poarta fabricii, intre 1938 si 2003).

Deci cum spune dictatul unui club Portughez al posesorilor de broscute:
"In timp ce unii conduc masina anului, noi conducem masina secolului"
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 17:59   #14
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: SuperBug

KAFERU cred ca este prima masina care ma gandeam de mic cum sa o modific( un albastru puternic si niste flacari ahh si nu in ultimu rand motor de PORSCHE ) asta visam acum vreo 10 ani)

La momentul actual cred ca as vrea cate un exemplar din fiecare model vechi de VW, kafer,golf,transporter etc. dar banii lipsesc
Gandaceii mei preferati sunt aia mai vechi cu stopuri micute si parca aripile mai lungi si corpul farului bagat inauntru si sticla la suprafata.....

Ca greutate e ca nepotelul GOLF

Performante.... parca era un model SUPERCHARGED.....cu un charger JUDSON daca nu ma insel..... cati caluti avea modelul asta?

Kitul pare cam scump dar prespupun ca face toti banii insa stau si ma gandesc daca nu merita achizitionarea unui motor de PORSCHE de banii astia.... afara cred ca ai gasi ceva frumos... dar mai rar la noi
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 20:16   #15
dubmaniacks

Stage 5
 
dubmaniacks's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,457
Default Re: SuperBug

frumos proiect ... sper sa-l si duci la capat.eu sincer iti spun nu m`am obosit sa citesc posturile ... doar la poze m-am uitat.dar stiu ca esti pasionat ... adica vad ... da ... noah in fine...

bafta la proiect si sa ne tii la curent ce ii mai faci.

ceau
__________________
EPIC FAIL!!!
Quote:
soosy wrote :
caut pleoapa gen clasica...adevarul este ca am gasit nou la 20 eu dar deocamdata fara fonduri si prioritar ar ramane chederele
sa vad cum intra ce si mai intra
dubmaniacks is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -