Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-12, 14:00   #196
alexutzzzu1

Stage 5
 
alexutzzzu1's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 989
Default Re: 2 Vr6...

pai ia-o logic, intinzatorul ala e dupa pinion, sa iti tina lantul intins acolo jos sa nu iti joace, dar sus intre pinioane tu trebuie sa ai lantul intins perfect, sa se miste axele simultan, la 5mm gandeste-te ca axa de admisie incepe sa se invarta si aia de evacuare ramane pe loc pana se intind aia 5mm de joc in lant, deci e un decalaj mic intre ele...eu zic ca la 5mm ori e cu un dinte slabit lantul sus, ori ai uzuri mari in lant sau pinioane. la 1.8t e simplu de verificat (nu stiu cum e la vr6 ca nu ajunsesem acolo), am semne pe ambele pinioane de la axe si intre semnele alea trebuie sa am 16 role de lant adica de la primul semn se numara 16 role si a 16-a tre sa pice pe semnul de la a doua axa.
cu axele il intreb pe baiatul care le are zilele astea cand se intoarce in tara si iti dau un pm ca nu prea intra el aici ( e baiatul care ti-a scris cu distributia )
__________________
VW Corrado 1.8 20VT
alexutzzzu1 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-12, 17:51   #197
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: 2 Vr6...

Am verificat si injectoarele azi, am nimerit tocmai acum cand nenea ala deabea a cumparat aparatul si era nou nout, a zis ca sunt perfecte, mi-a explicat el pe acolo dar nu am inteles prea mult, oricum a zis ca au toate aceleasi valori si ca sunt ca noi.

Alexutzzzu1, zi-mi si mie ce bani vrea tov ala al tau pe axe.

Si lamureste-ma si pe mine cu lantu ala intre axe ca nu stiu daca este normal sau nu.

Mersi
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-12, 17:56   #198
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: 2 Vr6...

Quote:
Originally Posted by alexutzzzu1 View Post
pai ia-o logic, intinzatorul ala e dupa pinion, sa iti tina lantul intins acolo jos sa nu iti joace, dar sus intre pinioane tu trebuie sa ai lantul intins perfect, sa se miste axele simultan, la 5mm gandeste-te ca axa de admisie incepe sa se invarta si aia de evacuare ramane pe loc pana se intind aia 5mm de joc in lant, deci e un decalaj mic intre ele...eu zic ca la 5mm ori e cu un dinte slabit lantul sus, ori ai uzuri mari in lant sau pinioane. la 1.8t e simplu de verificat (nu stiu cum e la vr6 ca nu ajunsesem acolo), am semne pe ambele pinioane de la axe si intre semnele alea trebuie sa am 16 role de lant adica de la primul semn se numara 16 role si a 16-a tre sa pice pe semnul de la a doua axa.
cu axele il intreb pe baiatul care le are zilele astea cand se intoarce in tara si iti dau un pm ca nu prea intra el aici ( e baiatul care ti-a scris cu distributia )
Scuze, nu vazusem ca ai rapsuns.

Nu m-am facut inteles, lantul este intins, nu este joc intre axe, doar ca daca apas tare pe lant nu este beton, este maleabil, nu stiu cum sa iti explic. De exemplu, la aia alba daca apas cu 10kg forta se lasa lantul cam 2mm in jos, in schimb la asta neagra la 10kg forta se lasa 5mm, dar cand iau degetul de intoarte la normal si sta intins. Deci intrebarea este daca e normal sa fie cat de cat moale sau trebuie sa fie beton!?

Mersi, atunci astept rapsuns pt axele alea.
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-12, 20:01   #199
alexutzzzu1

Stage 5
 
alexutzzzu1's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 989
Default Re: 2 Vr6...

compara lanturile la amandoua. prinde cu mana 2 zale vecine si le apropii si le departezi intre ele sa vezi ce joc au in role (normal nu trebuie sa ai deloc), poate de-acolo ai tolerantele alea mari.
alexutzzzu1 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 15:17   #200
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: 2 Vr6...

Quote:
Originally Posted by alexutzzzu1 View Post
compara lanturile la amandoua. prinde cu mana 2 zale vecine si le apropii si le departezi intre ele sa vezi ce joc au in role (normal nu trebuie sa ai deloc), poate de-acolo ai tolerantele alea mari.
Ai reusit sa vb pt axele alea? Mersi
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-12, 09:12   #201
alexutzzzu1

Stage 5
 
alexutzzzu1's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 989
Default Re: 2 Vr6...

Quote:
Originally Posted by Sevastian_Vr6 View Post
Ai reusit sa vb pt axele alea? Mersi
da, ai pm.
alexutzzzu1 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 16:54   #202
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: 2 Vr6...

A iesit pe strada intr-un final si celalat corrado. Mai este de muncit unpic la el dar important este ca circula din nou pe strazi.

In curand si poze cu cel negru, cu ceva modifcari.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imagine141.jpg
Views:	286
Size:	712.6 KB
ID:	2470672   Click image for larger version

Name:	Imagine143.jpg
Views:	271
Size:	604.3 KB
ID:	2470673   Click image for larger version

Name:	Imagine144.jpg
Views:	143
Size:	479.4 KB
ID:	2470674  

Click image for larger version

Name:	Imagine145.jpg
Views:	155
Size:	515.7 KB
ID:	2470675  
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 12:25   #203
kitz`

Stage 5
 
kitz`'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 977
Member of:
[AUDI]
Default Re: 2 Vr6...

Quote:
Originally Posted by Sevastian_Vr6 View Post
A iesit pe strada intr-un final si celalat corrado. Mai este de muncit unpic la el dar important este ca circula din nou pe strazi.

In curand si poze cu cel negru, cu ceva modifcari.
frumoasa masina
kitz` is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 15:32   #204
AirrideSystemsRomania

Stage 5
 
AirrideSystemsRomania's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 566
Default Re: 2 Vr6...

Salut! Imi place cum arata masina. imi poti spune te rog, ce tip de lac ai folosit ? ( marca...daca ai pus sau un agent de matuire...)

Mersi !
AirrideSystemsRomania is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 19:10   #205
vali bva

Stage 5
 
vali bva's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 590
Default Re: 2 Vr6...

apreciez munca, arata frumos
vali bva is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 21:25   #206
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: 2 Vr6...

Quote:
Originally Posted by kitz` View Post
frumoasa masina
Mersi
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 21:29   #207
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: 2 Vr6...

Quote:
Originally Posted by AirrideSystemsRomania View Post
Salut! Imi place cum arata masina. imi poti spune te rog, ce tip de lac ai folosit ? ( marca...daca ai pus sau un agent de matuire...)

Mersi !
Salut, nu am folosit lac, mi-a facut nenea de la magazinul de vopsele vopseaua mata si mi-a dat un "catalizator" (cre ca asa ii zice) pe care l-am combinat cu vopseaua ce mi-a dat-o. Marca nu o stiu pt ca era in bidon cu numele magazinului respectiv, agent de matuire s-a folosit in vopsea.
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 21:30   #208
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: 2 Vr6...

Quote:
Originally Posted by vali bva View Post
apreciez munca, arata frumos
Mersi, munca a fost multa, mai ales pt faptul ca nu sunt tinichigiu de meserie.
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 13:51   #209
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: 2 Vr6...

Sa mai dam praful la o parte de pe aici... Intre timp cea alba asteapta sa ajunga debitmetrul si tampoanele motor si a primit o pompa servo functionala. Cea ex neagra (cand va fi gata voi pune sus niste poze) a fost vopsita integral, mai urmeaza indreptarea jantelor si vopsirea lor in culoarea masinii, intre timp ce vopseaua se usca am decis sa schimb axele cu came cu cele de 2.9 care le-am cumparat de la tovarasul lui alexutzzzu dar am avut ceva surprize, am pus sus axele si cand sa strang piulitele la "chestile alea" care blocheaza axele cu came, am setat cheia dinamometrica la 25nm, suruburile s-au lungit, suruburile sunt cu filet pe 2 parti, o parte se infileteaza in chiuloasa si pe cealalta parte piulita si la mijloc este mai gros decat filetul pt ghidaj.

M-am gandit, "nici o problema", ma duc la un strungar si imi face cateva suruburi din astea si le pun in locul celor care s-au lungit, am pus asa, s-au mai lungit cateva si in final cand sa strang capacul de deasupra, surpriza ca se sparge... Strungarul imi facuse 1 surub cu cativa milimetri mai lung si imi impingea in capac, asta dupa ce imi luase pt 5 suruburi aproape 40 euro, ma hotarasc sa sudez capacul la meserias si sa ma duc la volkswagen sa comand 14 suruburi noi, 5,50 euro un surub, surpriza si aici ca suruburi din astea nu se mai fac. Dupa ce am mai umblat inca o zi de dimineata pana seara sa caut suruburi ca alea am gasit alt strungar care mi-a cerut 60 euro sa imi faca 14 suruburi din bara R80 care cica tine fara probleme la 25nm. Deci concluzia este ca am pierdut vreo 2-3 zile alergand dupa suruburi si in total m-a dus undeva la 100-120 euro cu tot cu drumuri. Maine trebuie sa ma duc la nenea strungar sa iau suruburile, sa speram ca ies cum trebuie.

Cam lung, sper sa nu va plictisesc.
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-12, 19:46   #210
idm_vw

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 654
Default Re: 2 Vr6...

Quote:
Originally Posted by Sevastian_Vr6 View Post
A iesit pe strada intr-un final si celalat corrado. Mai este de muncit unpic la el dar important este ca circula din nou pe strazi.

In curand si poze cu cel negru, cu ceva modifcari.

Imi place ce vad,vara asta se poarte clean succes pe mai departe !
idm_vw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -