Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 01-05-12, 09:28   #76
Crysty95

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 227
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

lancer, ce am scris eu legat de uleiurile de transmisie scrie si in carte.....
Crysty95 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 09:34   #77
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

am rezolvat si problema cu vopseaua. bine ca mi-ati zis de policoloru de pe alecsandri.

mi-a gasit femeia exact culoarea data de citroen .

revenind la subiect ...fiind 1 mai sa ma apuc de cablu de soc


p.s.

crysty am citit mesajul tau. te tin la curent !
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 10:13   #78
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Quote:
Originally Posted by Crysty95 View Post
lancer, ce am scris eu legat de uleiurile de transmisie scrie si in carte.....
cristii fara polemica ..nu vreau sa intru in asa ceva mai ales ca nu e topicul initiat de mine ... dar in cartea aia scrie si ca uleiul de motor e 15W40 ... adica ce au recomandat romanii ... e vechea poveste cu recomandarile francezilor si recomandarile romanilor
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 12:19   #79
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

asaaaa....gata cu cablul de soc. l-am rezolvat.face toata cursa cum trebuie.


revin cu aceiasi problema....iar nu vrea sa plece la prima cheie.decat daca-i fac manevra cu palma la carburator.dupa incalzire pleaca fara probleme.

banuiesc ca-s jigloarele infundate. cum pot sa le curat? de unde as putea sa iau un set de "sarme" din alea de bagat pe ele?

sau daca stiti alta solutie.

daca pun liquy molly am sanse sa le curat ?
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 12:36   #80
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

cand te apuci sa cureti carbul ... pregateste un spitz, o pompa, o pasta de pix si o surubelnita dreapta subtire si lunga si inca o surubelnita pentru suruburile de la capac si o carpa care nu lasa scame, eventual o siringa pentru recuperarea benzinei din carb ... si vin sa te ajut si sa iti explic ce si cum ...poate pe sambata-duminica ... e lucru fara graba de vreo juma de ora maxim o ora cu explicatiile de riguare si nu te complica cu solutiile de curatat afecteaza membranele si elementele de cauciuc... jigloarele se sufla cu aer de obicei nu se baga sarme pentru ca risti sa le decalibrezi ... dar vedem poate mai am eu ceva de cupru in caz ca au depuneri grave de piatra (cuprul e mai moale decat alama din care sunt facute jigloarele) ...desi nu prea e recomandabil

deci ai o foarte mare posibilitate sa ai gunoaie in carb deoarece ai avut filtrul de aer infundat si e posibil sa fi tras destule gunoie prin el pana sa se infunde

Last edited by lancer; 01-05-12 at 12:39.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 18:44   #81
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Niste intrebari daca se poate...

1)cand schimb uleiul de frana...care e cel mai indicat loc?fac operatiunea pe la una din rotile din spate?adica golesc pe acolo instalatia?imi vine mai usor putand sa pun ceva in care sa se scurga lichidul mai usor

2)pot sa efectuez schimbul de ulei direct de pe cricuri?nu am gaura de inspectie pe nicaieri prin cartier si nici vre-un loc cat de cat mai indicat.

ma gandeam ca dupa ce incalzeam motorul sa-l sui pe cricuri si sa ma bag sub ea asa.risc sa cada pe mine?

p.s.

curul masinii o sa fie pe bordura, iar de bot o aduc la nivel pe cricuri
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 19:53   #82
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

1 schimbul LICHIDULUI de frana il poti face pe la roata dreapta spate ... e cel mai lung circuit dar ca sa fi sigur ca s-a golit complet o sa trebuiasca sa umbli la toate aerisitoarele ...deci si la stanga spate

2 daca masina e adusa dreapta poti a il faci si de pe cricuri ... dar vezi ca masina sa fie stabila sa nu cada pe tine ...asigura rotile spate intre 2 cale sau caramizi sa nu se miste fata spate ... de asemenea daca dispui de caramizi mai bine o ridici si o lasi cu rotile fata direct pe ele deci iti faci un fel de rampa ... in alta ordine de idei ar fi bine sa colectezi uleiul ala in ceva sa nu te trezesti cu cine stie ce reclamatii de la binevoitori
lancer is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 20:00   #83
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

CATEGORIC IL STRANG INTR-UN VAS CEVA....NU-L LAS SA PICE PE JOS

dupa il arunc pe scarile de la bloc si masinile vecinilor iubitori care-mi faceau reclamatie sa vina sa-mi ridice primaria masina. ca e abandonata.


...grijaniile mamelor lor de bulan***...

p.s.

da lichid de frana.am vazut acum ca am gresit mai sus. ma si intrebam de ce e boldit scrisu

Last edited by Danutz Bratosin; 01-05-12 at 21:11.
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 20:07   #84
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

) hai ca m-ai amuzat cu asta ... cu varsatul ... desi merita ...eu am vecini de treaba nu se baga ... zace coaja raposata de 2 ani ...suspendata pe butuci fara roti fara punti fara nimic ... si nu a zis nimeni nimic ... deh parca e pusa la muzeu

p.s.

vezi ca e scris cu caps ..nu boldat :P ..asta sa te mai trag amical de urechi ...
lancer is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 10:13   #85
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

Tocmai am venit de la cumparaturi.

Teoretic de azi inainte mai imi trebuie doar asigurarea si itp.

De schimburi, vopsit si curatat carburatorul urmeaza sa ma apuc de ele cand imi permite timpul.Lucrarile fiind ceva mai anevoioase.

Oricum va tin la curent.

p.s.

lancer am gasit pe cineva sa ma ajute cu curatatul carburatorului.vine prietenu cu oltcitu negru sa ma ajute.asa ca sper sa te fi scapat de o grija (a mea )

Multumesc de sfaturile voastre si de ajutorul acordat.
O sa revin cu poze imediat ce-l termin si normal daca dau de vreo problema de nu pot sa-i dau de cap.
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 10:53   #86
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

asta e bine ... cat despre prietenul cu oltcitul negru ar trebui sa ma vad maine cu el sa vedem draciile de la real dar auzii ca cica e cu intrare 35 de lei ... sa vedem
lancer is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 10:55   #87
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

monster truck-u ala de e pe afisele din tot orasul??

nu stiu ce sa zic...nu ma bag la astea..sa vad oltcituri distruse ???
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 11:12   #88
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

da ala ... si acuma sincer as da 35 de lei daca m-ar lasa sa iau piese de pe oltciturile distruse ... oricum eu pe al meu il las mai departe sa nu il confunde cu alea de trebuie distruse ... glumeam acum m-as duce sa vad ce le poate mintea sa faca intr-o parcare ca cea de la real ... dar nu as da bani sa vad asa ceva ... + ca la foamea de o am acuma ma gandeasc ca 35 de lei sunt juma de cauciuc sau montarea si echilibrarea a 2 roti
lancer is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 11:14   #89
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

si asta e adevarat...ma gandeam si eu la faza cu dusul si cerutul de diverse piese....

eventual dai mai bine 35 de lei la unu din asistentii aia de pe acolo si la final sau la inceput iei si tu ce poti de pe ele )
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 11:01   #90
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - DJ-62-SSS

gata capota de smirhgeluit.

maine dau cu chit si incerc sa fac si la aripi totul ca sambata sa le pot vopsii

p.s.

sa ma $%%#$@$%@%@ ...cat de laborios
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -