Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-12, 22:32   #46
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

Era singura metoda cu care ma putea agata, cand a coborat din masina primul impuls a fost sa fug de la locul accidentului, apoi am tras aer in piept si i-am cerut asigurarea(privind la julitura). Acum nu pot sa dorm de-asta mai sunt pe net la ora asta. Nu-i pun poza aici ca nu mai intra nimeni pe topicul asta.
__________________

Reparatii fisuri parbrize in Brailahttps://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...ml#post5007594
Polish faruri in Brailahttps://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...la-oferta.html
Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 12-06-12, 08:29   #47
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

Quote:
Originally Posted by Nel Biggson View Post
Era singura metoda cu care ma putea agata, cand a coborat din masina primul impuls a fost sa fug de la locul accidentului, apoi am tras aer in piept si i-am cerut asigurarea(privind la julitura). Acum nu pot sa dorm de-asta mai sunt pe net la ora asta. Nu-i pun poza aici ca nu mai intra nimeni pe topicul asta.
aia se repara! bucurate ca esti bine si ca nu a fost mai rau!!!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 22:00   #48
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

Am montat filtru benzina, injectoarele si rampa curatate, cutia F17 care functioneaza impecabil(am de vanzare cealalta cutie F15, o dau cu garantie 3 luni). In foto cele trei cutii, 2 F17 si una F15(imi deschid magazin de cutii). Maine vin alte cadouri pt. Corsarino, bujii noi Denso, si un regulator presiune benzina reglabil.

Am facut si un short shifter. S-a scurtat cursa manetei destul de mult, e foarte misto. Pt. cei interesati de short shifter in ultima poza discul alb indica locul unde se da o gaura de 8 mm la distanta de 12 mm de centrul tijei cu bila din stanga. Tijei i se polizeaza nitul pana cade de acolo, se muta in gaura si se sudeaza pe spate. In partea dreapta se taie cu polizorul cu panza subtire o fanta(dunga alba din foto), si se cracaneaza potcoava pana se departeaza tija cu bila la 14 mm. In V-ul format unde era fanta se baga un adaos de metal de aceeasi forma si se sudeaza. Se poate face la mai multe cutii de Opel acest short shifter.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	120620121065.jpg
Views:	81
Size:	1.20 MB
ID:	2465854   Click image for larger version

Name:	120620121067.jpg
Views:	110
Size:	1.39 MB
ID:	2465855   Click image for larger version

Name:	Regulator.jpg
Views:	75
Size:	172.7 KB
ID:	2465857  

Click image for larger version

Name:	120620121063b.jpg
Views:	156
Size:	2.40 MB
ID:	2465858  
Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 17:19   #49
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

In week-end am fost la a doua etapa CNIA la Carrefour Colentina. Am luat locul 2 la A1(Avansati pana la 1600 cmc) si 5 la General. Corsarino a mers ireprosabil, s-a incaltat si cu slick-urile(multumesc echipei Autozone pt. schimburile rapide de cauciucuri si celor de la Vianor pt. cauciucuri). Concursul a fost super, nivelul este foarte ridicat fata de anul trecut, practic oricare din primii 5-6 puteau castiga concursul. Echipa din Braila a plecat cu 4 cupe acasa.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	84
Size:	901.6 KB
ID:	2470697   Click image for larger version

Name:	160620121113.jpg
Views:	125
Size:	1.52 MB
ID:	2470698   Click image for larger version

Name:	170620121118.jpg
Views:	118
Size:	1.45 MB
ID:	2470699  

Click image for larger version

Name:	6.jpg
Views:	120
Size:	899.0 KB
ID:	2470700   Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	65
Size:	899.5 KB
ID:	2470701  
Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 05:35   #50
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

Quote:
Originally Posted by Nel Biggson View Post
In week-end am fost la a doua etapa CNIA la Carrefour Colentina. Am luat locul 2 la A1(Avansati pana la 1600 cmc) si 5 la General. Corsarino a mers ireprosabil, s-a incaltat si cu slick-urile(multumesc echipei Autozone pt. schimburile rapide de cauciucuri si celor de la Vianor pt. cauciucuri). Concursul a fost super, nivelul este foarte ridicat fata de anul trecut, practic oricare din primii 5-6 puteau castiga concursul. Echipa din Braila a plecat cu 4 cupe acasa.
data viitoare locul 1
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 08:36   #51
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

Cum e cu noul regulator? Face treaba sau e frectie la picior de lemn? Eu inca nu am apucat sa il comand.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 15:27   #52
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
data viitoare locul 1
Am fost la mustata de locul 1. In ultima mansa am mers ceas, dar la ultima manevra cand mai aveam vreo 15 m pana la sosire nu mi-a intrat a 1-a si am stat pe loc vreo 2 sec. Da e bine si asa. Mai sunt 4 etape.

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Cum e cu noul regulator? Face treaba sau e frectie la picior de lemn? Eu inca nu am apucat sa il comand.
Inca nu am pus noul regulator. Sper sa am timp saptamana asta. Am pus o pompa de benzina de la un prieten, si parca trage putin mai bine, dar nu sunt sigur, ar putea fi doar o impresie. Nu reusesc sa-i dau de cap, nu mai trage ca in primavara.

Am fost la liniute la Tulcea desi nu sunt fan, dar vroiam sa am un reper precis pt. viitoare modificari. Am scos 16,4 sec. cu cauciucuri de strada si cu toate scaunele in masina.

Am nevoie din nou de ajutor. Apelez la Bobby GSI, la Cosmin, si altii care ma pot lamuri.
Imi apare pe tester: "imbogatire amestec in sarcina-dezactivat" si "taierea injectiei in frana de motor-dezactivat". Nu pot fi activate din tester. Am incercat si in mers nu doar pe loc si nu se activeaza automat. In urma cu vreo 2 luni am facut un scurt + de la baterie a dat la masa si s-a oprit motorul. Se poate sa fi intrat calculatorul intr-un "safe mod" ca la Windows si s-au dezactivat chestiile astea?

Poze cu jantele de fite.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	230620121220.jpg
Views:	146
Size:	1.67 MB
ID:	2478808   Click image for larger version

Name:	230620121232.jpg
Views:	91
Size:	1.60 MB
ID:	2478809  

Last edited by Nel Biggson; 26-06-12 at 15:36.
Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 15:45   #53
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

Arată bine cu jantele astea
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 15:47   #54
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

Quote:
Originally Posted by Nel Biggson View Post
Am fost la mustata de locul 1. In ultima mansa am mers ceas, dar la ultima manevra cand mai aveam vreo 15 m pana la sosire nu mi-a intrat a 1-a si am stat pe loc vreo 2 sec. Da e bine si asa. Mai sunt 4 etape.



Inca nu am pus noul regulator. Sper sa am timp saptamana asta. Am pus o pompa de benzina de la un prieten, si parca trage putin mai bine, dar nu sunt sigur, ar putea fi doar o impresie. Nu reusesc sa-i dau de cap, nu mai trage ca in primavara.

Am fost la liniute la Tulcea desi nu sunt fan, dar vroiam sa am un reper precis pt. viitoare modificari. Am scos 16,4 sec. cu cauciucuri de strada si cu toate scaunele in masina.

Am nevoie din nou de ajutor. Apelez la Bobby GSI, la Cosmin, si altii care ma pot lamuri.
Imi apare pe tester: "imbogatire amestec in sarcina-dezactivat" si "taierea injectiei in frana de motor-dezactivat". Nu pot fi activate din tester. Am incercat si in mers nu doar pe loc si nu se activeaza automat. In urma cu vreo 2 luni am facut un scurt + de la baterie a dat la masa si s-a oprit motorul. Se poate sa fi intrat calculatorul intr-un "safe mod" ca la Windows si s-au dezactivat chestiile astea?

Poze cu jantele de fite.

Nu prea le am cu timpii la linii...dar cred ca 16,4 e ok nu? Daca o usurai si cu plecare buna....poate scadeai sub 16. In fine..... eu toate problemele legate de masina le gandesc logic...nu sunt cel mai mare meserias....dar sunt dispus sa invat. Daca eroarea suna imbogatire amestec in sarcina...eu inteleg ca atunci cand fortezi motorul ar trebui sa beneficieze de un amestec mai bogat sa o ajute. Poate o picatura de benzina in plus....sa aibe zvac mai mare . Iar taierea injectiei in frana de motor...... e ok cum e acum. Stiu ca la unele masini pe decelerare injectia se taie pentru consum...insa la noi merge in continuare. E ceva gen golf 4 turbo...daca ii calci si frana si acceleratia in acelasi timp acceleratia e degeaba...la apasarea franei calculatorul ii taie alimentarea si implicit nu poti face ca pilotii consacrati manevra varf-calcai. Stiu ca aberez dar am incercat sa gandesc logic...poate ce am scris e total aiurea.
Sfatul meu...pune-i regulatorul.....afla cu exactitate la ce presiune tre sa mearga stock si mareste-i presiunea progresiv astfel incat sa nu omori pompa. In momentul in care e prea mult dupa vreo 5 minute de mers chiar in relanti o sa iti urle pompa de o auzi din afara masinii.
De exemplu daca ea merge stock cu 3 bari ...mareste-o la 3,2-3,3 in functie de cat iti permit injectoarele.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 16:13   #55
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

Quote:
Originally Posted by GJ 64 GAB View Post
Arată bine cu jantele astea
Multumesc.

Multumesc Bobby, o sa fac asa cum imi zici cu regulatorul sa vedem ce se va intampla. Te tin la curent.

La alte masini care au si calculator de bord se vede clar cand iei piciorul din acceleratie consumul instantaneu arata zero-deci ECU a taiat injectia. Cu asta nu-mi bat prea tare capul, ce ma deranjeaza este cealalta chestie, cu imbogatirea amestecului in sarcina. Asta trebuie sa functioneze, cand calci acceleratia trebuie amestecul sa se imbogateasca. In sarcina stiu ca ECU nu mai tine cont de sonda lambda, si baga benzina la greu. La mine treaba asta nu se intampla, dovada si amestecul AFR care este tot timpul constant 14,6 adica si pe accelerare cand trebuia sa tinda catre 13 sau 12, sa fie mai bogat. Si la carburatie in sarcina amestecul se imbogateste. Cred ca asta e problema de nu mai trage bine, dar nu stiu ce sa fac. Cred ca ma duc la unii care au tester original Opel sa vad daca se pot activa chestiile astea 2.
Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 16:52   #56
BLACKMENMOTO

Stage 3
 
BLACKMENMOTO's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 155
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

Salut. Nelu testerul l-ai facut in mers sau in stationare?

"imbogatire amestec in sarcina-dezactivat" de obicei se schimba in activat dar in ture mari depinde si de alti factori sa treaca in activat.

"taierea injectiei in frana de motor-dezactivat" se trece pe activat in frana de motor la fel ca si la "imbogatire amestec in sarcina-dezactivat" de obicei trebuie sa fie in ture mai mari de 2500 .

Incearca sa faci un testare in mers si inregistreaza pe toata perioada asta. Daca vrei vino intr-o zi pe la mine si facem un testare. O zi buna in continuare.
BLACKMENMOTO is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 17:24   #57
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

In mers dar in treapta 1. Trec maine pe la tine Vali sa facem un test la viteze mai mari, multumesc.

Am gasit un film cu mine de la etapa a 2-a CNIA de la Bucuresti.

https://www.youtube.com/watch?v=CZZ_XBg8Spw
Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 27-06-12, 22:34   #58
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

Am lamurit-o astazi cu problema de mai sus cu imbogatirea amestecului cu ajutorul lui Vali(BLACKMENMOTO). Mi-a spus inainte sa puna testerul pe ea ca e normal sa imi arate dezactivat si ca se activeaza in anumite conditii. Am plecat prin oras cu testerul conectat si la primul semafor in frana de motor s-a activat singura chestia cu "taierea injectiei in frana de motor". Iar la acceleratie puternica in treptele 2-3 s-a activat si "imbogatirea amestecului in sarcina", nu e nici o problema, asa trebuie sa fie. Apelati cu incredere la Vali, chiar e meserias pe tester.
Mai investighez. A ramas sa-i mai cresc presiunea in rampa sa vad ce se intampla.
Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 29-06-12, 18:21   #59
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

Corsarino a mai primit astazi o garnitura dintr-un material f. bun izolator termic ce se monteaza intre chiulasa si galeria de admisie, cu scopul reducerii caldurii din admisie. Impreuna cu izolarea traseului de aer si a galeriei de evacuare sper sa reduc destul de mult temperatura de sub capota. A fost cam scumpa si am asteptat cam mult dar sper sa merite.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	290620121263.jpg
Views:	338
Size:	1.11 MB
ID:	2481699   Click image for larger version

Name:	290620121264.jpg
Views:	318
Size:	2.22 MB
ID:	2481700   Click image for larger version

Name:	290620121265.jpg
Views:	40
Size:	1.11 MB
ID:	2481701  

Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 17:07   #60
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Maşina mea: Corsarino Corsa B 1.6 16v

frumoasa lucrare. si totusi cat a costat?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -