Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-10, 10:13   #76
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default

Quote:
Originally Posted by GJ 64 GAB View Post
Tonny, cat ai dat pe turometru?
26 euro / buc

Quote:
Originally Posted by rhadu View Post
de unde faci comenzi pentru produse?
Diverse site-uri de specialitate nu am site-uri anume,cand vreau ceva dau pe " Goagål " si-aia e. Kit-ul conversie este comandat de la Fk automotive Germania, ceasurile de la Dream Racing iar husele le-am comandat de-aici de / 4tuning.
__________________

NIGHT TEAM SERVICE OFERA SERVICII:
TINICHIGERIE - VOPSITORIE AUTO - RESTAURARI !
Reconditionåri jante din :magneziu,aluminiu,tablå cu crapàturi sau exfolieri in lac sau Plx. Noantäri in orice culoare,asemenea perlä de orice culoare,ne/metalizat indiferent de granulatie.
Persoanä de contact : Nume - Tonny , Nr. Tel. 0763.514.276 / 0745.162.882
Id mess - NIGHTTEAMRACERS, E-mail : SERVICE@NIGHTTEAMRACERS.RO

Last edited by GJ 64 GAB; 23-01-10 at 17:41.
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 21:55   #77
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Si cum nu se putea mai nasol. Cum geru a rupt romania in doua , cum zapada a rupt soselele inevitabil chiar sa faci accident.
Astazi in drum spre serviciu am fost lovit in spate fara intentie cu siguranta de un stimabil domn.
Mi-a zis ca imi face bara la un service unde cunoaste acesta insa nu am fost deacord deoarece nu a vrut sa mi-o faca acolo unde am dorit eu. Drept urmare nu am fost deacord nicidecum.... cu constatarea amiabila... am citit si vazut foarte multe de aceea am decis sa merg la brigada politie rutiera. Domnul,saracul... ( impropriu spus ) insa cumsecade... cu un foarte mult bun simt, educat.. a colaborat si asta a fost. Mi-a dat asigurarea si see-ya.
Avarii la mine : Bara spate crapata + vopseaua sarita , tripla ornament numere crapata 10 cm cu 1.
Distractia va incepe cu asiguratorul care evident nu va gasi tripla si nici bara,costurile reparatie pentru mine sunt de 700 ron sa le aduc la starea initiala.... distractia incepe de cand voi deschide dosarul.
Avarii PSD iarna asta:
- Bara fata ( drum european E85 ).
- Bara spate ( accident usor ).
SA VINA VARA SI-ODATA CU EA ALTA VOPSEA PE MASINA }{ )

Last edited by DriftingCalibra; 25-01-10 at 22:14.
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 22:01   #78
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

( imi pare rau sa aud asta. Din pacate asta ii riscu cand iti faci asa o masina. Orice te loveste sigur nu te va despagubii pentru barile tuning. Ce ii mai nasol ca o sa gasesti greu Irmscher-ul de la numar
DaBotta is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 22:07   #79
Flow_Flexatu

Stage 5
 
Flow_Flexatu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 543
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

destul de nasol...chiar is curios ce bara iti pune astea de la asigurari
Flow_Flexatu is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 22:18   #80
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Din punctul meu de vedere e cam asa :

1. Imi va inlocui bara spate cu una originala ( neavand factura la ea,la cea de tuning insa de la Invader este 370e si e identica deci e posibil sa accepte sa mi-o ia identica).
2. Tripla Irmscher e posibil sa o gaseasca insa pe original dar cand o sa auda ca, costa 400 euro noua o sa-si puna mainile in cap.
Bara originala spate 18 mil. nevopsita,nemontata in cazul asta va dori sa mi-o ia pe cea de Invader .
3. Exista posibilitatea sa ajungi la intelegere cu asiguratorul sa iti dea o suma de bani si sa te descurci. Sincer in cazul meu m-ar interesa suma de bani. Oricum vopsesc masina toate in vara iar tripla se face foarte usor.
Niciun service cel putin din Bucuresti nu-ti va intari bara cu fibra pe interior,sa ti-o ia sa o toarne din nou,sa o intareasca. Numai fibrarii nostrii fac d'astea... TNT rulzzz )

Evident va voi tine la curent cu , coletele care sunt pe drum si cu dosarul pe care il voi deschide.

Last edited by DriftingCalibra; 25-01-10 at 22:22.
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 22:27   #81
Flow_Flexatu

Stage 5
 
Flow_Flexatu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 543
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

stiu caz concret...tot asa in urma unui accident,i-a luat bara fata rieger si angel eyes'uri ,asa au iesit mai ieftin astea de la asigurari... probabil o sa-ti dea bani si o rezolvi tu,nu-i stres
__________________

,,Pe strazi zboara masini tunate-n fiecare noapte,
De pe fiecare strada poti sa cumperi moarte.
Si curve bete-n discoteci pe mese
D-aia strainii spun c-avem cele mai frumoase fete
''
by Si$u

Last edited by Flow_Flexatu; 25-01-10 at 22:33.
Flow_Flexatu is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 22:31   #82
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Mie imi comvine, la service ma costa sa o fac circa 700 ron asta ca sa nu muncesc eu si sa o fac la cunostinte.
In schimb evident am sa fac deviz estimativ cu toata dragostea mea.
O trag la Night Team Service si in 5 ore e bara si tripla pe masina de nu se vede nimic insa nu vreau. Trag pe-asigurari ca asa ma invatat mama.
E si greu la Calibra bara fata + capota + farurile = dauna totala.
Pe langa asta obiectul de activitate la garaj la noi ( eu si adi ) este vopsitoria jante,bare,capote samd. Deci............. cu 250ron le fac singur.
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 23:24   #83
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default

Si ieri,29.01.2010 am deschis dosarul de dauna la societatea de asigurari Asirom! Toate bune si frumoase asa cum nu ma asteptam.
In Calea Grivitei acolo unde au unul dintre sediile de constatare si singurul cu program prelungit pentru oameni care muncesc pot spune ca este uluitor. O sala mare cu aproximativ 15 agenti constatatori... in acelasi compartiment inca circa 20 de mese a cate 4 locuri pe fiecare masa telefoane pentru informatii si deschidere dosare telefonic.
Cum am intrat am fost preluat de catre o domnisoara si indrumat la un birou pentru a mi se da numar de dosar, am fost intrebat pe scurt cateva date despre accident pentru a nu-l deschide degeaba. Am dat datele respective,mi-a fost dat numar de dosar si mi s'a spus sa iau loc la una din mese si sa sun la numarul afisat / telefon. Am sunat mi-a raspuns o doamna care mi-a cerut toate datele posibile , ale mele,ale celui ce era asigurat la ei. Dupa toate acestea mi-a fost comunicat ca voi fi strigat de unul dintre agentii constatatori. Am asteptat cam 15 minutele si mi-am auzit numele " PSD-ist Nenorocit " - " Da sa traiti " )
M-am dus la agentul constatator,mi-a luat toate actele repede,a facut verificari on-line circa 5 minutele si AFARA la masina.
4 poze urgent asa... dupa care intrebarea " ce facem cu bara ca ti-o da pe original " off... mi-o dati asa nu am ce face daca nu o fac in regie proprie ummm " Pai nu se poate lipi sau astea " " Nu e dintr-o bucata " " E atunci daca e dintr-o bucata evident inlocuire "
" Bara e fisurata 1cm patrat ".
Avarii existente si constatate :
-Bara spate ( de inlocuit )
-Tripla Irmscher ( de inlocuit )
-Lampa numar dreapta ( de inlocuit )
-Suport bara mijloc ( de inlocuit )
In 40 minute am scapat de absolut orice minune a asigurarilor,fara a sta in ploaie ,frig,fara a alerga dupa agentii constatatori si fara a ma contrazice atunci cand a venit vorba de imprajurarile acestuia sau cand venea vb. de inlocuire sau reparare.
Va urma sa ii fac devizul estimativ la Gold&Platin dupa care cu devizul sa ma duc la sediul central Asirom din B-dul Carol numarul 1.
En`joy si tin la curent desfasurarea cu aceasta societate de-asigurari. Pana acum un maxim 10!



Au ajuns si 2 dintre cele 3 colete :

- Ceasurile suplimentare care nu-s sub limita asteptarilor.
- Husa schimbator si frana de mana piele neagra cu,cusaturi albe.
- Ansamblul stergatorului a ajuns in tara ieri noapte si astazi a plecat catre mine deci luni 99% il am si pe acela .. tot atunci am sa revin cu poze cu acestea.
Dupa care va urma pregatirea stalpului pe care-l voi face dintr-o singura bucata nu aplicat "universal."

Last edited by GJ 64 GAB; 29-01-10 at 23:31.
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 15:56   #84
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

bravo lor. chiar isi merita nota si tot respectul
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 10:58   #85
yoparazitu

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 4
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Imi pare rau de accident.
Pentru tot ce ai facut la masina ai din partea mea nota 10 FELICITARI MAESTRE !
yoparazitu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 21:14   #86
matiu13

Stage 5
 
matiu13's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,680
Member of:
[Moderators]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Frumos Tonny!! bravo
matiu13 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 14:27   #87
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

asteptam pozele
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 15:43   #88
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Vineri am fost la Gold & Platin Autocenter in Pipera.. pentru a face devizul estimativ , zis si facut dealtfel :
- Bara spate + lampa centrala + iluminator numar + suport bara spate , adaugand manopera + materialele de vopsitorie = 3.400 ron.
Devizul ma costat 105 ron , respectiv 3 % din valoarea totala a devizului.
Am fost la sediul central de la Asirom unde am completat o cerere de despagubire, unde am adaugat la dosar si devizul estimativ.
Acum nu am decat de asteptat,am un numar de ordin dat de la registratura. Astept 2 saptamani dupa care il contactez pe domnu inspector sa vad care este situatia in cazul in care nu ma va contacta el intre timp.
La regie proprie se procedeaza din cate am inteles cam asa :
- Se aduna costul pieselor si se scade 19% tva-ul.
- Se acorda intre 5-8 euro / 1h la manopera.
Dupa mintea lor evident or sa zica " ia John 10 mil. ca atat e in regie proprie " , dupa mintea mea nu se va intampla cu siguranta asa si fara 15-18 mil. nici ca-s deacord. Acum... sa vedem ce va spune cel care solutioneaza dosarul. En`joy ! Diseara am sa postez poze cu stergatorul , ceasurile,mansoanele frana de mana shimbator si prinderea suplimentara capota.
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 17:03   #89
rhadu

Stage 5
 
rhadu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,594
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

sa ne arati si cum arata spatele masinii
rhadu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 18:06   #90
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

iuly_007: Pana in momentul de fata imi pare cea mai serioasa firma de asigurari,acum sa vad si cum decurge treaba cu despagubirea,daca totul merge ca pana acum le fac banner cu reclama la mine pe site,chiar merita au fost prea ok pana in momentul de fata ca sa nu merita toate laudele.

yoparazitu Multumesc frumos insa cu siguranta totul nu se termina sau opreste aici. Voi continua cu imbunatatirile si cu modificarile. Pentru moment stii cum este cu vremea asta si am si spus mai sus,repari una se strica alta iar estetica cu performanta este foarte greu de impacat. Cum am mai spus avariile iernii ca deh,merg zi de zi cu ea sunt urmatoarele :
- Bara fata sparta , am fost si-am imbinato la loc trebuie pregatita si vopsita.
- Bara spate am fost lovit de nenea cu honda CR-V si astept dupa asigurator.
- Roata dreapta spate imi fuleaza,probabilitate maxima din cauza gropilor sa se fi strambat janta,o voi indrepta indata ce se indreapta vremea in rest totul ok.
matiu13: Matiu asa cum am promis de multe ori si pe messenger si la telefon insa si-n Slatina atunci cand ne-am vazut voi continua sa realizez ceea ce mi-am propus si nu ma voi lasa pana cand nu voi considera ca am facut tot ce a fost posibil pentru a obtine o masina de sosea,de noapte asa cum imi doresc. En`joy si ne tinem la curent cu toate cele.
Radu_print Pozele cu toate cele am sa le postez diseara,momentan selectez si le voi posta cronologic alaturi de info unde-i cazul.
rhadu: Radule nu fi trist maestre, asta este se intampla insa... nu trebuia la mine dar probabil a fost mai bine asa , acum sa rezolv cu asigurarea si sper sa mearga treburile asa cum mi le doresc eu. Nu`i capat de lume o bara fisurata, nu`i grav,o tripla umpic sparta nici asta... astept cu drag sa vina vara iar atunci va primi o intreaga cosmetizare pentru ca iarna asta a fost pentru mine oricum ca niciodata.

Sa mergi cu masina asta zi de zi pe langa ca este un chin pentru elementele de tuning este un chin si pentru mine atata timp cat aud chrasht,trosc,simt cate-o sageata in inima si ma gandesc ca m-am chinuit la toate cele sa le finisez iar acum din cauza drumurilor si a vremii zgarii sau spart elementele de fibra. Sa fie la ele acolo pana acum este bine,pentru o masina de zi cu zi sunt happy)
Pozele in scurta vreme !
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -